• Aktualności

      • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

      • Jakub Kurowski został laureatem X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego

       "Po polsku o historii"

       16 listopada w Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się Małopolska Gala Finałowa X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

       W trakcie gali rozdano nagrody laureatom małopolskiej edycji dyktanda, realizowanego przez Fundację Zawsze Warto oraz Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

       Wśród nagrodzonych w kategorii klas VII- VIII był również uczeń naszej szkoły Jakub Kurowski z klasy 8c, którego do konkursu przygotowywała Pani Teresa Mosna.

       Finalistą tego konkursu w kategorii klas IV- VI został Dariusz Śliwka z klasy 5bi.

       Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

        

        

        

        

      • Powiatowy Konkurs „Symbole narodowe”

      • 25 listopada 2022 r. odbył się Powiatowy Konkurs „Symbole narodowe”. Organizatorem Konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Naszą szkołę reprezentowali:

       Oliwier Matyjaśkiewicz klasa 5as

       Ignacy Rak klasa 5as

       Ada Barcik klasa 6d

       Adam Bartoszczuk klasa 8as

       Adam Fudała klasa 8as

        

       Na podium stanęli Adam Bartoszczuk (II miejsce) i Ada Barcik (III miejsce). GRATULUJEMY!

      • Dzień Pluszowego Misia

      • „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś.”

       (Helena Bechlerowa)

       25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W klasie 3c pojawiły się tego dnia urocze maskotki- małe i duże, kolorowe, urocze przytulanki. Misie- przyjaciele naszego dzieciństwa.

       Teresa Dąbek

      • SPACER EDUKACYJNY KLASY 6d

      • Miesiąc listopad to miesiąc poświęcony zmarłym. Uczniowie klasy 6d uczestniczyli w spacerze edukacyjnym po chrzanowskiej nekropolii. Zapalili znicze na grobach tych, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz byli związani z historią naszego miasta.

       #SzkołaPamięta

      • Dzień Życzliwości w świetlicy szkolnej

      • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nasi uczniowie przygotowali drzewko życzliwości, na którym znalazły się miłe słowa skierowane do koleżanek i kolegów ze świetlicy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że o byciu miłym i uprzejmym warto pamiętać na co dzień, a nie tylko od święta

      • XXIII Edycja Akcji Góra Grosza

      • Uczniowie z Rady Uczniowskiej serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Akcji Góra Grosza. W naszej szkole zbiórka monet (od 1 gr do 5 zł) trwa od 21 listopada do 28 lutego 2023 roku.

       Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym).

      • Światełko dla Ukrainy

      • Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Wojna jest piekłem, które dotyka swym piętnem wszystkich ludzi. Pomóż tym, którzy żyją pozbawieni prądu w piwnicach swoich zbombardowanych domów. Osoby, które tam zostały to głównie seniorzy lub ci, którzy nie mieli dokąd uciekać, bo nie stać ich na podróż.

       Chcemy dołączyć do akcji zorganizowanej przez fundację Redemptoris Missio.

       Zbieramy świece, świeczki, wkłady oraz śpiwory i koce (ważne, by były w dobrym stanie) dla mieszkańców Izium, których domy zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.

       Zbiórka w naszej szkole potrwa do 28 listopada. Dary składamy w kartonie stojącym przy portierni.

       Oto co powiedział nam Witalij Kostenko uchodźca z miasta Izium w okręgu charkowskim „Pierwsze miesiące wojny w Ukrainie przeżyłem w moim rodzinnym mieście. Pamiętam jak zimą spałem w trzech kurtkach i trzech parach spodni obejmując moją mamę żebyśmy nocą nie zamarzli. Najgorzej było kiedy budziliśmy się rano bo nie było się gdzie ogrzać. Żeby dotrzeć do Polski uciekaliśmy samochodem w 6 osób przez 10 dni. Nie mieliśmy żadnego planu, chcieliśmy być tylko jak najdalej od tego miejsca. Musieliśmy omijać zaminowane drogi, szukaliśmy objazdów pytając o nie napotkanych ludzi. Po tej podróży, kiedy minął stres, wszyscy się rozchorowaliśmy. W moim mieście zostali ludzie, żyją w domach bez szyb, żyją w piwnicach. Wielu ludzi nie wyjechało. Moja babcia ma 87 lat. Podmuch wybuchu zniszczył jej dom, mieszka w pomieszczeniu gospodarczym, które nie ma dachu. Nie chciała wyjechać. Powiedziała, że tu jest jej ziemia i tu zostaje. Tylko raz udało nam się do niej dodzwonić. Przynajmniej wiem, że żyje…”

       Darwina Matuszczak

      • Klasa 6d na wycieczce

      • 7 listopada klasa 6d odwiedziła House Of Atracions w Krakowie. Było strzelanie z łuku (Gogle VR), Laserowy Labirynt, Kino 7D, Labirynt Lustrzany, Kolejka Górska w 3D, Pokój Nieskończoności, Labirynt Taśmowy, Muzeum Motyli. Było Super!!!

      • Kaktusy Helenki

      • Uczennice z grupy Kaktusy Helenki brały udział w spotkaniu z osobami ubogimi w ramach Światowego Dnia Ubogich. Wraz z rodzicami przygotowały słodkie wypieki, które przedstawicielki grupy zawiozły do Krakowa. W Namiocie Spotkania, otrzymały identyfikatory wolontariuszy. Był to czas spotkań, rozmów ze zgromadzonymi tam osobami. Dziewczyny zachęcały do skosztowania przywiezionych wypieków: babeczek, rogalików i innych łakoci. Razem z siostrą Teresą- Albertynką posługującą osobom ubogim, zaśpiewały kilka piosenek, do których przyłączyli się uczestnicy spotkania. Następnie dziewczynki uczestniczyły w warsztatach malowania koszulek. Pomagały dobrać wzory, kolory i wspierały w tworzeniu pięknych ozdób na koszulkach.

       Na koniec odwiedziliśmy pobliski kościół Mariacki, dziękując za owocny czas spotkań z osobami ubogimi

       Darwina Matuszczak

      • Stawiamy na emocje

      • „Stawiamy na emocje” - zajęcia najmłodszych uczniów z pedagogiem i psychologiem szkolnym.

       Emocje są konsekwencją wydarzeń, relacji i doświadczeń. Poszukujemy ich realizując swoje potrzeby. Warunkują kierunki działań oraz nadają koloryt wrażeniom. Przyjemne emocje obniżają wewnętrzne napięcie, wpływają korzystnie na układ immunologiczny oraz subiektywne poczucie szczęścia, sprzyjają adaptacji, podnoszą efektywność rozwiązywania trudności dnia codziennego.

        

       Agnieszka Białożyt (pedagog szkolny),

       Magdalena Kamińska (psycholog szkolny).

        

      • Akademia

      • W dniu 10.11.2022 klasa 5B przygotowała akademie z okazji 104 rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Oprócz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych utworzyliśmy alfabet Niepodległej i przypomnieliśmy sobie niektóre fakty z historii naszego Kraju. Wszyscy pięknie śpiewali ale niewątpliwie swój talent wokalny pokazali nam Jan Łyszczarz z 5B i Alex Winiarski z 8C #szkolapamieta

      • 11 listopada

      • W dniu 11 listopada 2022r. reprezentanci SP nr 8 w Chrzanowie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej z okazji Dnia Święta Niepodległości.

      • XV Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

      • W dniu 10 listopada 2022r. zespół wokalny  naszej szkoły zajął I miejsce w XV Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej Uczniów Szkół Podstawowych Gminy Chrzanów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Izabela Gębicka.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • „Szkoła do hymnu” 2022

      • Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólne odśpiewaliśmy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada.

       #SzkołaPamięta

       #SzkołaDoHymnu

        

      • Wieści ze świetlicy szkolnej

      • Tydzień na świetlicy rozpoczął się bardzo pracowicie... a to za sprawą zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Jedną z tradycji związanych z dniem 11 listopada jest noszenie kotylionów w barwach narodowych. Uczniowie własnoręcznie wykonali takie ozdoby. Poznali także symbole narodowe i wykonali prace plastyczne, które ozdobiły naszą salę

      • Cmentarz wojenny 445 otwarty

      • W dniu 8 listopada 2022 roku Pani Dyrektor Jadwiga Banasik i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli uroczystym otwarciu odtworzonego cmentarza wojennego numer 445  i ich wykładzie o dziejach tego cmentarza. Cmentarz wojenny, który znajduje się w pobliżu naszej szkoły został założony w 1914 roku. Pochowano na nim 171 żołnierzy 11 narodowości i 5 wyznań. Przez lata zniszczony i zapomniany cmentarz stał się miejscem spotkań przy ognisku. Niewielu mieszkańców Osiedla Młodości miało świadomość, że chodzą po grobach pochowanych tutaj w czasie pierwszej wojny światowej żołnierzy i cywilów. Uczniowie naszej szkoły od kilku lat systematycznie, w listopadzie składali tam kwiaty i palili znicze pamiętając o pochowanych w obcej ziemi. Obecnie pamięć o tych osobach została przywrócona. 

       #Szkolapamieta