• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


     Konkursy 

     Konkurs_-_Moja_ulubiona_ksiazka_ze_szkolnej_biblioteki.docx

     konkurs_-_Moj_przyjaciel_Franklin.docx

     Konkurs_-_Polecam_ksiazke.docx

      


     Oddziały przedszkolne - Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Chrzanowie biorą udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


     Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

     czytelnictwo-artykul


      

     W roku szkolnym 2021/22 nasze Oddziały Przedszkolne otrzymały wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia   w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3. Otrzymaliśmy 3750 zł, w tym 3000 zł pochodziło ze środków budżetu państwa, a pozostałe 750 zł to wkład własny organu prowadzącego, czyli Gminy Chrzanów. Dzięki pozyskanym środkom zakupiono 167 książek, w tym nowości literatury dla dzieci w wieku 3 – 6 lat, a także meble do biblioteczki przedszkolnej.

     Zarówno nauczyciele jak i przedszkolaki chętnie korzystają z nowego, pięknego kącika!

                        


     Po wysłuchaniu bajeczki pt. ,, Franklin i nowa nauczycielka" czytanej przez nauczyciela ,, Jeżyki" wykonały pracę plastyczną pt. ,, Franklin idzie do szkoły."

      

        


     Dzień Strażaka

     W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka (04.05.2022 r.) dzieci z grupy „Misiów” sięgnęły między innymi po książeczkę z kącika czytelniczego. Dzięki propozycji „Mam przyjaciela strażaka” lepiej poznaliśmy ten trudny, lecz bardzo ważny zawód. Na koniec każdy z nas wykonał wóz strażacki z wyposażeniem!

        


     NIESAMOWITE przygody skarpetek

     Dzieci z grupy I „Misie” od dawna zastanawiały się, co dzieje się ze skarpetkami, które w niektórych domach w magiczny sposób znikają podczas prania. Z wielką radością dowiedziały się, że odpowiedź na to pytanie znajduje się w książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa J. Bednarek. Dzieci w ramach kwietniowego poobiedniego odpoczynku z uwagą słuchały i poznawały losy kolejnych bohaterów powieści. Na koniec każdy wykonał rysunek ilustrujący przygodę swojego ulubionego skarpetkowego bohatera… A niektórzy nawet kilka <3


     „Powitanie wiosny” - Zabawy w kąciku teatralnym

                 W ramach poobiedniego odpoczynku dzieci z grup „Misie” i „Jeżyki” wysłuchały
     wierszy o tematyce wiosennej oraz obejrzały specjalnie dla nich przygotowany teatrzyk sylwet na podstawie utworu S. Bacewicz „Bajka
     o śpiącym niedźwiedziu”.

               Dziewczynki z obu grup zainspirowane przez nauczyciela przez całe popołudnie chętnie podejmowały zabawy z wykorzystaniem kącika teatralnego bezpośrednio odtwarzając treść bajki, ale także tworząc własne historie.

                 Działania częściowo realizowane w ramach NPRC 2.0.


     „W zaczarowanym świecie wierszy Juliana Tuwima”

     W lutym, w ramach poobiedniego odpoczynku, chętnie słuchaliśmy znanych i bardzo przez nas lubianych wierszy autorstwa Juliana Tuwima. Chętnie słuchaliśmy utworów, a nawet samodzielnie dopowiadaliśmy znane kwestie. Do niektórych wierszy wracaliśmy po kilka razy, bo tak nam się spodobały!

     Najmilszą i najbardziej wyczekiwaną chwilą, był jednak moment, gdy Pani proponowała nam zadanie związane z wybranym utworem. Dzięki aktywności plastycznej bohaterowie utworów zaczynali żyć własnym życiem, a dzięki naszej bogatej wyobraźni kreowaliśmy barwny
     i piękny świat, w którym wszystko jest możliwe.

     W ten sposób powstał grupowy kolaż do utworu „Ptasie radio”. Nie zabrakło w nim akcentu ekologicznego, gdyż do powstania konaru i gałęzi użyliśmy niepotrzebnych, papierowych toreb na zakupy.

     Wykonaliśmy także wagony doczepione do tytułowej „Lokomotywy”. W czasie pracy z tym popularnym utworem nie zabrakło niespodzianek – okazało się, że recytacja wiersza została zilustrowana naszymi własnymi pracami, które wykonaliśmy w przedszkolu ponad 2 lata temu! Były to początkowe wagoniki, w których podróżowały m.in.: krowy, konie, banany, fortepiany i inne ciekawe rzeczy. Tym razem zajęliśmy się pozostałymi wagonami, których „jest ze czterdzieści i sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści…”. Na szczęście nasze Misie doskonale to wiedzą! Z wielką radością i zaangażowaniem oddały się pasji tworzenia, w efekcie czego doczepiliśmy do naszego pociągu wagony z bałwankami, tęczowymi jednorożcami, skarpetkami, autobusem, innymi pojazdami, morskimi zwierzętami i wieloma innymi, „niecodziennymi” przedmiotami i podróżnymi.

     Działania częściowo zrealizowano w ramach NPRC 2.0.

      

       


     W ramach programu NPRC2.0 ,,Jeżyki” zapoznały się z wierszem pt. ,,Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima. Po przeczytaniu i rozmowie na temat wiersza przedszkolaki stworzyły swojego słonia w dodatku takiego, który przynosi szczęście.

      

       


     Zajecia czytelnicze z Żabkami

      


     Pierwszaki z kosmosu Rafał Witek

      


     NPRC2.0 - ,,Jeżyki" z kolejną wizytą w bibliotece szkolnej.


     Po wysłuchaniu bajeczki pt.,, Jadzia Pętelka mówi czułe słówka "czytanej przez nauczyciela ,,Jeżyki " wykonały piękne zakładki do książek.

      


      

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnicywa - Grupa Biedronki z wizytą w bibliotece...

     Kot w butach

       


     Najmłodsza Grupa IV „Żabki” dnia 5 stycznia 2022r.; wybrała się z wizytą do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddz. Integracyjnymi im. Szarych Szeregów .

     W ramach działań promujących „ Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - na lata 2021-2025”

      

       

      

     Pani Bibliotekarka pokazała dzieciom, bogate zbiory książek; opowiedziała po krótce na czym polega Jej praca, oraz przeczytała książeczkę pt. „ Pinokio” autora Carlo Collodi z przesłaniem: „Chłopcy, którzy kochają swoich rodziców i opiekują się nimi, kiedy są starzy i chorzy, zasługują na pochwałę nawet wtedy, kiedy nie są wzorami posłuszeństwa i dobrego zachowania”.

     Wizyta ma na celu rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, propagowanie idei głośnego czytania,…

     Dzieciom biblioteka bardzo się podobała i wywarła na nich duże pozytywne przeżycie.


     Pomidorowo...z Janem Brzechwą.

      

      


     W ramach NPRC2.0 zadaniem ,,Jeżyków" po wysłuchanej historyjce o kotku było połączyć kropki i pokolorować kotka  z historyjki. 

      

       


      

     "Ulubione Baśnie " w grupie Pszczółek

        


      Grupa Biedronek  po przeczytaniu pierwszej basni z naszego nowego kącika  bibliotecznego

       Hans Christian Andersen "Dziewczynka z zapałkami"

        


     W grupie Misiów wspólne czytanie to świetna zabawa!

     czytanie_to_swietna_zabawa.mp4


       ,,Jeżyki" wykonały prace plastyczną do wysłuchanej bajki pt. ,,Czerwony Kapturek."