• 100-lecie Odzyskania Niepodległości

    •  
     Szkolne zawody pływackie na 100-lecie Niepodległości
      

      

     Zawody pływackie, które zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego cieszyły się dużym zainteresowaniem. Aż 100 uczniów naszej szkoły popłynęło dla uczczenia 100-lecia Niepodległości. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

      
      
      

      

     Spotkanie Niepodległościowe


     27 listopada 2018r. w naszej szkole odbyło się Spotkanie Niepodległościowe.

      

      

     Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 9 w Chrzanowie oraz Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chrzanowie, a także uczniowie klasy 1bi, 2as i 3bi, zaproszeni goście, panie dyrektor, rodzice oraz nauczyciele. Każda grupa zaprezentowała piękne utwory patriotyczne, a na zakończenie uczniowie kl. 2a i 3bi zaprezentowali nasz taniec narodowy – Poloneza. Niektórym łza się w oku zakręciła. Samorząd Uczniowski dzięki uprzejmości rodziców i nauczycieli, którzy upiekli ciasta, przygotował słodką kawiarenkę. Wszyscy świętowaliśmy odzyskanie niepodległości. Nad całością czuwały p. Teresa Dąbek, p. Wioletta Mierniczek, p. Monika Hojoł, których wspierali p. Renata Kostrzewińska oraz p. Zbigniew Zięba.

      

     Fotorelacja znajduje się na szkolnym FB.

      

      


      

     Portret Józefa Piłsudskiego


      


      
      
     Marsz Niepodległościowy


     Marsz Niepodległościowy i uroczysta msza św. za Ojczyznę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. 09.11.2018

      

      


      
     Wydanie specjalne gazety

      

     "Złotówka" - gazeta wydawana w Szkole Podstawowej nr 8

     Po kilku latach nieobecności, w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę powraca "Złotówka" - gazeta wydawana w Szkole Podstawowej nr 8 od ubiegłego wieku. Powrót wyjątkowy, bo okazja szczególna. W wydaniu specjalnym m.in.:

     •  relacje z wydarzeń szkolnych związanych z Odzyskaniem Niepodległości
     •  artykuł "Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek",
     •  wyniki konkursu plastycznego "Amor Patriae nostra lex",
     •  "List do Polski",
     •  szachowe zainteresowania Ojców Niepodległości.

      

     gazeta do pobrania

      

     Życzymy ciekawej lektury.

     L. IEZ

      


      
     Przedszkolaki dla Niepodległej

      

      
      

      

     Dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości. Przygotowaliśmy symbole narodowe i wspólnie śpiewaliśmy hymn.

      
      

      

     Komendant wolnej Polski

      Dokładnie sto lat temu Polska odzyskała niepodległość.

      
      

      

     To, że dziś żyjemy w wolnym kraju jest zasługą wielu odważnych ludzi. „Komendant wolnej Polski” to spotkanie z Józefem Piłsudskim, teatrem kamishibai i  z Panią Historią. Kim był jeden z Ojców Niepodległości – komendant Józef Piłsudski? Co robił w młodości, jak trafił na Syberię? Co robił w Tokio, a co stało się na stacji w Bezdanach? Jak doszło do odzyskania przez Polskę niepodległości? Gdzie znajduje się serce Piłsudskiego? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas I-II uzyskali odpowiedź w czasie spotkania, którego scenariusz powstał na kanwie opowiadania Wojciecha Widłaka i w oparciu rysunki Joanny Rusinek. 

      IEZ

      

      

     Godła dla Niepodległej


      Na zajęciach klasa 3bi wykonała dla Niepodległej godła.

      

      

      

     Każdy z nas się napracował, aby kulki z bibuły były odpowiednio wykonane i przyklejone. Ale było warto! Efekt jest wspaniały.

      


      

      
     Uczniowie klasy 3bi odśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski

      


     09 listopada 2018r. punktualnie o godz. 11.11 dla Niepodległej uczniowie klasy 3bi wraz z nauczycielami p. Martą Szostek – Trzep, p. Wiolettą Mierniczek i p. Moniką Hojoł odśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski.

      


      

     KONKURS PATRIOTYCZNY
      
     Wyróżnienia w konkursie plastycznym z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymują:
      
      

      

     Gabriela Podgórska (klasa IV a), Anna Oleś (klasa V d), Amelia Jołkowicz (klasa VI c), Justyna Kuczała (klasa VI d), Dorota Sękowska (klasa VII c), Wiktoria Strączek (klasa VIII a), Wiktoria Kaiser (III B gimnazjum), Krzysztof Mąsior (klasa III C gimnazjum). Gratulujemy! Dyplomy 
     i nagrody zostaną wręczone na apelach. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodyczy.


     Organizatorzy: B. Perek, J. Burdach, M. Kamińska.

      

     100 partii na 100-lecie - Turniej szachowy
      

      

     9 listopada 2018 uczniowie klas sportowych SP 8 uczcili100- lecie odzyskania Niepodległości rozgrywając turniej szachowy ,,100 partii na 100-lecie ".

      

     galeria

      


      

     XII Gminny Festiwal Pieśni Legionowej

      

     Uczniowie naszej szkoły Zuzanna Pytlowska oraz Tymoteusz Woźniak wzięli udział w XII Gminnym Festiwalu Pieśni Legionowej „Radosna Niepodległość” Jako duet zaśpiewali pieśń „Ej dziewczyno ej niebogo” zdobywając I miejsce. 
      

     Gratulujemy!

      
      


     Do występu przygotował ich Zbigniew Zięba. Na żywo będzie ich można usłyszeć i zobaczyć 9 listopada 2018r. o godz. 15.00 w sali teatralnej MOKSiR na Międzypokoleniowym Koncercie Pieśni Legionowych oraz 11 listopada o godz. 16.00 na Placu 1000-lecia podczas koncertu „Oto Polska właśnie”

      
      

      

     Warsztaty muzealne


     Uczniowie naszej szkoły z klasy 2 ci uczestniczyli w warsztatach muzealnych w ramach projektu "W stronę Niepodległości".
      
      

      

     Temat zajęć muzealnych "Mali Legioniści" poświęcony był zagadnieniom lat 1914-1918 oraz międzywojnia. Zwiedzali wystawę, uczestniczyli w lekcji historii zapoznali się z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przygotowali się do dalszego udziału w projekcie poprzez wykonanie "wąsów marszałka" na warsztatach, a w klasie pod kierunkiem nauczycieli w ramach zajęć technicznych wykonania czapek legionistów tzw. "Maciejówki". Klasa będzie uczestniczyła w happeningu - Zgromadzeniu Młodych Legionistów w Chrzanowie 29.10.2018 organizowanym przez Muzeum w Chrzanowie i Miejską Bibliotekę Publiczną.

     I. Wyrwiak, K. Zięba

      

      

     KONKURS - Plakat na 100 - LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

      

      


      

     Szare Szeregi


      27 września upamiętniliśmy rocznicę powstania Państwa Podziemnego, w tym organizacji harcerskiej „Szare Szeregi". Nasze zuchy i harcerze pełnili wartę przy tablicy pamiątkowej.

      

      

      Uczniowie klasy IIb, którzy podczas zajęć z p. Agnieszką Koniuch poznawali symbole Polski Walczącej, przygotowali wystawę swoich prac. Klasa III a, z panią Marią Kotowską-Palian poznawali losy tatusia Asiuni podczas Powstania Warszawskiego czytając „Mój tato szczęściarz", a uczniowie klasy IVe na historii przypomnieli sobie historię Patrona Szkoły. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wychowawców, nauczycieli, uczniów i rodziców wzięliśmy udział w kampanii „BohaterON w twojej szkole". Zebraliśmy prawie 400 kartek z pozdrowieniami i podziękowaniami dla Powstańców Warszawskich. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w działania w ramach szkolnej akcji „Szare Szaregi Szarym Szeregom".

      

     Koordynatorzy:

     Barbara Gawryś

     Agnieszka Koniuch

     Ilona Zielińska

      


      
     Konkurs “Listy do przyszłości”


     Zamek Królewski na Wawelu oraz TAURON zapraszają do udziału w Konkursie "Listy do przyszłości", który organizowany jest w ramach projektu "Wawelska Kapsuła Czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę". Konkurs dedykowany jest uczniom klas 4-8 szkół podstawowych z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz śląskiego. Udział w Konkursie jest bezpłatny.

     100 najlepszych listów wyłonionych w Konkursie umieszczonych zostanie w Kapsule Czasu na Wawelu. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody, dyplomy oraz zaproszenie na uroczystość na Zamku Królewskim na Wawelu.

     Zadaniem uczestnika Konkursu jest napisanie listu do swojego rówieśnika z przyszłości, który dotyczyć będzie jednego z następujących tematów:

     • Jak spędza czas wolny,
     • Co chciałby robić, gdy dorośnie.

     Listy należy oddać do nauczycieli j. polskiego

     link do regulaminu 

      


      
     Tabliczka mnożenia na historii?


      Dzisiaj w szkole zaczęliśmy „Tydzień Tabliczki Mnożenia". A skoro tak, to nie mogło zabraknąć zadania matematycznego na lekcji historii. Wyszukiwanie informacji, wykorzystanie umiejętności z innych przedmiotów to niestety pięta achillesowa wielu uczniów, również w naszej szkole. Korzystając z okazji, że dzięki uprzejmości Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich możemy zobaczyć wystawę „Czas honoru. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego na frontach I wojny światowej." zabieramy się do pracy - zgodnie z stwierdzeniem, że zapamiętujemy 30% z tego, co widzimy, a 90% z tego co robimy. Po krótkim wprowadzeniu czas na zadania.

      

     Zadanie 1: oblicz ile kosztowałoby we współczesnej walucie polskiej wejście na wieczór podczas którego wyświetlano film, a dochód był przeznaczony dla wdów i sierot.

      

     Zadanie 2: oblicz ile wyniósł dochód całościowy z przedsięwzięcia pod nazwą „Tarcza Legionów" w przeliczeniu na obowiązujące obecnie ceny.

     Oczywiście jest pewna pomoc: ceny wybranych produktów w 1915 i 1916 oraz obowiązujące teraz.

     Zadania nie mają jednego rozwiązania, ale najważniejsze są w nich trzy kwestie: wyszukanie informacji, logiczne myślenie, wykorzystanie umiejętności z matematyki, bo przecież „matematyka jest królową nauk", a „historia nauczycielką życia".

     Z zadaniami dzielnie mierzyły się klasy trzecie oddziałów gimnazjalnych. Brawa za zaangażowanie.

      


      

     „Czas honoru. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego na frontach I wojny światowej”


      Od 17 do 28 września uczniowie  naszej szkoły mogą zapoznać się z wystawą „Czas honoru. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego na frontach I wojny światowej".  Wystawa została udostępniona przez Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie w ramach projektu pt. „W stronę Niepodległości" finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2018.

      

      

     Podczas zajęć z historii, języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej, godzin z wychowawcą a także przerw uczniowie mogą poznać nie tylko losy ziem polskich podczas I wojny światowej, organizacje, które przygotowywały polskie społeczeństwo do walki o niepodległość, ale również dowiedzieć sie o działaniach podejmowanych przez mieszkańców  "małej Ojczyzny" w okresie poprzedzającym odzyskanie niepodległości.

      

     Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy także rodziców, dziadków naszych uczniów oraz mieszkańców osiedla.

      


      

     Kartka do powstańcow


      27 września 1939 r. zostały utworzone "Szare Szeregi". Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, która w połowie 1944 r. liczyła ponad 15 tyś. członków. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 im. Szarych Szeregów chce pamiętać o tych, którzy w okresie II wojny światowej, ale także po jej zakończeniu walczyli o wolną Polskę. Uczestniczymy w projekcie "BohaterON w Twojej szkole".

      

      

      

     27 września br. napiszemy  i wyślemy symboliczne kartki do uczestników Powstania Warszawskiego. W ten symboliczny sposób upamiętnijmy Ich i uhonorujmy! 

     Harcerzy i zuchy obowiązuje w tym dniu mundur. Przy tablicy pamiątkowej stanie warta honorowa.

      

     Do współpracy zapraszamy Rodziców i wszystkich, którym idee "Szarych Szeregów" są bliskie.

      

     koordynatorzy:

     Barbara Gawryś

     Agnieszka Koniuch

     Ilona Zielińska