• Żabki

     • „Kto przytuli w ciemną noc?
      Kto ma pocieszania moc?
      Kto sekretów mych nie zdradzi?
      Kto w potrzebie mi doradzi?” -

      Dzień Pluszowego Misia w naszej grupie
       

      24.11.2023 r. na naszej przedszkolnej liście obecności pojawiło się ponad 40-stu przedszkolaków! A to dlatego, że każde dziecko z naszej grupy przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem! Wraz z naszymi Misiami powitaliśmy dzień w porannym kręgu, opowiadając o swoich emocjach. Nie zabrakło także misiowej gimnastyki i zabaw rozwijających nasze zdolności matematyczne! Bawiliśmy się do piosenki o niedźwiadku. Wykonaliśmy także pracę plastyczną – portret misia, rozwijając przy tym swoją sprawność manualną i doskonaląc przy tym jakże trudną a jednocześnie ważną umiejętność posługiwania się nożyczkami! Z wielką radością pozowaliśmy do zdjęć z naszymi misiami oraz w misiowej fotobudce… I oczywiście, na koniec, wraz z naszymi pluszowymi niedźwiadkami udaliśmy się na poobiedni odpoczynek, bo „Nam potwory są niestraszne, bo gdy z misiem moim zasnę; Zamiast strachów śnię o świecie, w którym misie jak i dzieci; Setki przygód przeżywają, w kosmos lecą, czary znają…”. 

        

      Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

      21.11.2023 r. w czasie tygodniowych zajęć poświęconych emocjom obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nie zabrakło więc zabaw z elementami Polskiego Języka Migowego, w ramach realizowanej w naszej grupie innowacji „Rozmigane rączki mamy, do zabawy zapraszamy”. Wykorzystaliśmy w nich m.in.: znak „uśmiech”. Była to także okazja do spotkania z Uśmiechniętym Ufoludkiem, który pomógł nam poznać nowy znak graficzny – literę „U”. Nie zabrakło zabaw ruchowych, plastycznych, słuchowych, angażujących różne nasze zmysły…a także wesołych i przyjemnych aktywności z zakresu początkowej nauki czytania.

        

      „W pięknym zielonym lesie,
      Echo piosenkę swoją niesie.
      Roślin i zwierząt pełno wokoło,
      zabawmy się wesoło!”
       

      Na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych w dniu 17.11.2023 r. dzieci z naszej grupy wykonały „Las w szkle”. Wszystkie „Żabki” uważnie słuchały ciekawostek oraz dzieliły się swoją wiedzą z zakresu hodowli roślin. Każde dziecko z wielkim zaangażowaniem przygotowało od podstaw swoją własną kompozycję ekologiczną, w której znalazły się rośliny oraz naturalne dekoracje, takie jak kamienie, kora, szyszki, żołędzie i inne naturalne ozdoby. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, których zaangażowanie było niezbędne do zorganizowania tych twórczych i niezapomnianych zajęć! Dziękujemy Mamom działającym w naszej Trójce Grupowej za zakup i dostarczenie niezbędnych materiałów wielkogabarytowych dla każdego dziecka, a także wszystkim Rodzicom, którzy podzielili się z nami sadzonkami, dekoracjami i materiałem naturalnym, który sprawił, że nasze kompozycje były piękne i kolorowe niczym prawdziwe, ekologiczne dzieła sztuki! Mamy nadzieję, że powstałe kompozycje skradły serca wszystkich domowników, a otoczone rodzinną troską będą się pięknie rozwijać.

        

        

      „Pachnąca kawą… litera K”

      W ramach zajęć innowacyjnych „W świecie sensorycznych liter” poznaliśmy kolejną literę naszego alfabetu oraz jej znak w Polskim Języku Migowym! Pomogły nam w tym m.in.: zabawna piosenka o kocie listonoszu, który pojawił się w kurniku, a także konstruowanie litery „K” z przedmiotów znalezionych w naszej sali, których nazwa rozpoczyna się właśnie od „k”. Jak się okazało, znaleźliśmy ich naprawdę wiele: krzesła, książki, klocki, kasztany, kamyki… Obowiązkowo wykonaliśmy także kolejną kartę do naszych indywidualnych albumów sensorycznych liter. Tym razem namalowaliśmy kawowe kotki! W czasie naszego całotygodniowego pobytu i aktywności w oddziale przedszkolnym, nie zabrakło również rozmaitych gier i zabaw, związanych z deszczową tematyką tygodnia, pozwalających w sposób łatwy i przyjemny utrwalić dotąd poznane litery…  Taka nauka to sama przyjemność! Z niecierpliwością czekamy więc na kolejny „dzień z literką”, jak zaczęliśmy spontanicznie nazywać nasze zajęcia wprowadzające nas w świat liter, czytania i pisania!

       

       

       

      Polska moim domem 

      Mimo naszego młodego wieku, pełni powagi i elegancji, świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie tygodniowych zajęć poprzedzających 11. listopada podróżowaliśmy palcem po mapie Polski, poznając nasze ojczyste krajobrazy i tradycje. Poznaliśmy także wybrane legendy związane z polskimi miastami, a także utrwaliliśmy znajomość symboli narodowych. 10. listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wraz z całą społecznością przedszkolną, wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” biorąc aktywny udział w akcji „Szkoła do hymnu”.  

       

      „Zapytała mała Ada: skąd się bierze czekolada?
      Słodka, pyszna i pachnąca, taka twarda i lejąca?”
       

      W dniu 6. listopada odwiedził nas „Czekoladowy autobus”. W jego wnętrzu wzięliśmy udział w najsłodszych warsztatach, o jakich tylko mogą marzyć dzieci! Dowiedzieliśmy się, jak powstaje czekolada, a także poznaliśmy roślinę, z której powstaje ten lubiany przez nas przysmak! Mieliśmy okazję spróbować różnych rodzajów czekolady, a także wykonaliśmy własne czekoladki. Każdy z nas otrzymał dyplom „Mistrza Czekolady”, który wraz z pięknie zapakowanymi czekoladkami zabrał do domu. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie takich pysznych i słodkich zajęć!

        

       

      Święto Dyni… czyli nasze sensoryczne zabawy z literą „d”

      W okolicy Dnia Dyni nie mogło zabraknąć świetnej zabawy z dynią w roli głównej! Było wesoło, sensorycznie, a przy tym bardzo edukacyjnie! Poznaliśmy m.in.: pojęcie ważenia, a także kolejną literę – oczywiście mowa o „d”. Dokładnie zbadaliśmy także dyniowe wnętrze wyłuskując pestki, z których układaliśmy później literę „D”. Nie zabrakło także wspaniałej zabawy z wykorzystaniem dynioliny. Z delikatnie pachnącej dyniowej masy sensorycznej próbowaliśmy ulepić litery „D, d”, własne dynie a także wykorzystywaliśmy ją wg własnych pomysłów usprawniając w ten sposób nasze rączki!

        

      Europejski Tydzień Kodowania „Code Week 2023” 

      Jak co roku staliśmy się częścią wielkiej europejskiej społeczności promującej programowanie i umiejętności cyfrowe w sposób ciekawy i interesujący. W ramach udziału w tegorocznym „Code Week” zorganizowaliśmy w naszej grupie kilka aktywności okołoprogramistycznych związanych z realizowaną aktualnie tematyką jesienną. Nie zabrakło więc propozycji z matą do kodowania, kolorowymi kubeczkami, a także atrakcyjnych zabaw dydaktycznych z elementami szyfru i kodowania, do których wykorzystaliśmy m.in.: instrumenty muzyczne.

       

      Kolorowe dźwięki… 

      W październiku wykonaliśmy kolejne zadanie wynikające z naszego udziału projekcie edukacyjnym „Zabawa Sztuką”. Wykorzystując kolorowe papierowe koła oraz dzwonki diatoniczne odtworzyliśmy i sprawdziliśmy jak brzmi dzieło W. Kandinsky’ego „Studium koloru: Kwadraty z koncentrycznymi okręgami”. Naprawdę świetnie się przy tym bawiliśmy! 

      „Liście kolorowe lecą z drzew, bo jesień jest!
      Jesień, jesień to już jesień jest!” -
      nasze październikowe aktywności podjęte wraz z Misiem Uszatkiem
       

      W ramach realizowanego w naszej grupie projektu edukacyjnego „To nie lada gratka! Poznajemy Misia Uszatka!” zapoznaliśmy się z kolejnymi przygodami sympatycznego misia. W ramach poobiedniego odpoczynku wysłuchaliśmy kilku jesiennych opowiadań. 

      Poznane historie stanowiły inspiracje dla naszych październikowych zabaw. Zainspirowani przygodami „Upominki z lasu” oraz „Jesienny spacer” zorganizowaliśmy w naszej sali jesienny kącik przyrodniczy, który systematycznie uzupełniamy zebranymi na spacerach w przedszkolu i w domach jesiennymi darami. Gromadzone tam skarby wykorzystaliśmy do wielu zabaw sensorycznych. M.in.: budowaliśmy i pokonywaliśmy ścieżki sensoryczne, a z wykorzystaniem kasztanów wykonywaliśmy masażyki relaksacyjne, twórcze prace plastyczne oraz utrwalaliśmy poznane dotąd litery i cyfry. Następnie, tak jak „Mały Muzykant” rozpoczęliśmy przygotowania do nadchodzącej zimy, gromadząc zapasy w naszej przedszkolnej spiżarni. W czasie zajęć poznaliśmy sposoby na „zatrzymanie jesieni w słoikach”. Nauczyliśmy się także jesiennej piosenki a w czasie wielu różnych zabaw dydaktycznych utrwaliliśmy znajomość jesiennych barw, zarówno w języku polskim, angielskim jak i Polskim Języku Migowym. 

        

      Nasze sensoryczne zabawy z literkami… 

      W październiku w sposób zmysłowy poznaliśmy kolejne litery naszego alfabetu. 

      W czasie zajęć poświęconych „M” układaliśmy jej kształt wykorzystując do tego muszle, makaron a nawet mydło i mąkę. Świetnie i radośnie bawiliśmy się także wykorzystując piosenkę „Metro”, a większość z nas ze smakiem schrupała własnoręcznie zbudowane marchewkowe „M”. 

      Z kolei opowiadanie o zaczarowanym lesie, a także ciekawe zabawy dydaktyczne m.in.: z lustrem, latarką i jesiennymi listkami pozwoliły nam utrwalić wygląd litery „L”. 

      Wykonaliśmy także kolejne karty do naszych indywidualnych albumów sensorycznych liter.

         

      29 września w naszej grupie 

      Tego dnia obchodziliśmy w naszej grupie dwa ważne święta. 

      Najpierw dziewczynki złożyły kolegom najlepsze życzenia z okazji Dnia Chłopaka, który w tym roku wypada w sobotę. Wręczyły też chłopcom drobne upominki zakupione przez nasze aktywnie działające w Trójce Grupowej mamy. 

      Nie zapomnieliśmy także o dzisiejszym Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Celem tego święta, ustanowionego w dniu urodzin słynnej pisarki Janiny Porazińskiej, jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji wysłuchaliśmy znanych i lubianych wierszy autorstwa Juliana Tuwima czytanych przez nasze panie. Głośne czytanie, które jest motywem tego święta niesie z sobą wiele korzyści m.in.: poszerza wiedzę, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a wspólne spędzanie czasu przyczynia się do budowania więzi. W naszej grupie bardzo lubimy i cenimy czas spędzany na wspólnej lekturze, zachęcamy więc do pielęgnowania tego pięknego zwyczaju w domach rodzinnych, a dzisiejsze święto niech będzie do tego dodatkową inspiracją! 

        

      Rozpoczęliśmy twórczą „Zabawę sztuką”! 

      Zajęciami dotyczącymi malarstwa jaskiniowego rozpoczęliśmy udział w tegorocznej edycji projektu „Zabawa sztuką”. Po wprowadzeniu w tematykę zajęć, która mimo iż bardzo odległa wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród podopiecznych, dzieci pod opieką nauczyciela stworzyły jadalne i w pełni naturalne farby. Następnie każde dziecko mogło spróbować radosnego tworzenia własnych malowideł naskalnych, w przygotowanych specjalnie grotach. To było pełne radości doświadczenie! Z niecierpliwością czekamy na kolejne twórcze działania plastyczne inspirowane udziałem w Projekcie Edukacyjnym „Zabawa Sztuką”. 

        

      Żabki poznały zapis graficzny cyfry 1 oraz utrwalały jej kształt wyklejając cyferkę plasteliną. 

        

      A jak arbuz, autostrada i auto…
      T jak tory…

      Kolejne sensoryczne poznawanie świata liter w naszej grupie poświęciliśmy literom „A” i „T”. W pierwszym tygodniu w rytmie piosenki „Jadę autobusem przez Afrykę” podróżowaliśmy wesołym autobusem, poszukując na przystankach wyrazów rozpoczynających się na literę „a”. Kształt litery utrwalaliśmy natomiast w czasie zabawy sensoplastycznej „auta na autostradzie”. Dzięki znakom drogowym, wskazującym kierunek jazdy, utrwaliliśmy przy okazji sposób kreślenia nowopoznanej litery. Dla pobudzenia zmysłu smaku i zapachu konstruowaliśmy arbuzowe szaszłyki, z których następnie ułożyliśmy literę „A”.

      W czasie kolejnych zajęć, z wykorzystaniem elementów metody storyline, wyruszyliśmy w podróż koleją, by poznać literę „T”. Mieliśmy dotrzeć do Torunia na urodziny Tomka. Po drodze czekało nas jednak wiele niespodzianek i zadań do wykonania, m.in.: ułożenie torów w kształt nowopoznanej litery, zabawy matematyczne z urodzinowym tortem i świeczkami, stworzenie urodzinowej orkiestry. W czasie wyjścia na dwór z wielkim entuzjazmem kreśliliśmy literę „T” na asfalcie. Ponieważ poznaliśmy już wcześniej „A”, z jeszcze większą radością niektórzy z nas odkryli, że potrafią napisać już, jakże ważne słowo – TATA.

      Wykonaliśmy także kolejne karty do naszych sensorycznych albumów oraz próbowaliśmy pokazać naszymi rozmiganymi rączkami kolejne litery alfabetu w PJM . Oj, nie było to łatwe zadanie, a mimo to wielu z nas podołało i temu wyzwaniu! Na każdych zajęciach prowadzonych w ramach innowacji „W świecie sensorycznych liter” odkrywamy, że poznawanie świata liter może być naprawdę fascynującym zajęciem, a przy tym nierzadko aktywnym, smacznym i zdrowym. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne!

        

       

       

      „Połącz palce, spróbuj sam… I DZIEŃ DOBRY migaj nam!” –

      obchody Międzynarodowego Dnia Głuchych

      Międzynarodowy Dzień Głuchych to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Jest to wyjątkowa okazja do wspierania i ochrony tożsamości językowej i różnorodności kulturowej wszystkich osób Głuchych i innych osób posługujących się językiem migowym. Używanie języków migowych uznaje i promuje Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Zobowiązuje ona państwa-strony do ułatwiania nauki języka migowego i promowania tożsamości językowej społeczności Głuchych.

      Z tej okazji w poniedziałek 25.09.2023 r. w ramach realizowanych działań innowacyjnych „Rozmigane rączki mamy, do zabawy zapraszamy!” odbyły się w naszej grupie zajęcia z elementami Polskiego Języka Migowego. Na początku przypomnieliśmy sobie kilka faktów o osobach Głuchych i ich kulturze, a także znaki, które zapamiętaliśmy z ubiegłorocznych zajęć. Pojawiły się więc wybrane kolory, zwierzęta, członkowie rodziny, a także niektóre znaki związane z emocjami czy pogodą. Przypomnieliśmy sobie także znane i lubiane przez nas piosenki z elementami PJM, utrwalające m.in.: „grzeczne słówka”, takie jak: dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam.

      Z otrzymanej w czasie poobiedniego odpoczynku kolorowanki edukacyjnej dowiedzieliśmy się także jak życzyć „smacznego” osobie niesłyszącej, co z wielkim entuzjazmem migaliśmy w czasie posiłków w kolejnych dniach naszego pobytu w przedszkolu. Każdy z nas wykonał niebieskiego motyla – ogólnie przyjęty, międzynarodowy symbol osób Głuchych. Dlaczego motyl? Bo owady te są głuche. Skrzydła motyla natomiast symbolizują barwność i piękno PJM, a trzepot skrzydeł odzwierciedla jego dynamikę i szybkość.  Najbardziej kojarzonym symbolem przez osoby słyszące jest symbol przekreślonego ucha, jednak ujmuje on Głuchych w kategorii pewnych braków, dysfunkcji. Motyw motyla ma wymiar bardziej pozytywny, bo zwracają uwagę na piękno i potencjał. Dodatkowo kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie oraz innych ludzi. Z naszych prac powstała gazetka edukacyjna w przedszkolnej szatni, zachęcamy do zapoznania się z faktami w niej zawartymi oraz wspólnego migania w domach, utrwalając nabytą w grupie przedszkolnej wiedzę!

        

       

      ,, Powitanie Jesieni "

      „Kolorowe listki opadają w dół,
      Jesień już nas wita! Jesień już jest tu!”
       

      22. września powitaliśmy jesień - porę roku, którą kochamy przede wszystkim za bogactwo jej barw. W czasie zajęć dydaktycznych obejrzeliśmy teatrzyk „Jesienna bajka o listku, który chciał latać”. Poznaliśmy także nową grę „Ja mam, kto ma”, która bardzo nam się spodobała, choć wymagała od nas nie lada skupienia i cierpliwości. Dzięki niej wzbogaciliśmy także swoją wiedzę i słownictwo o pojęcia związane z jesiennymi darami. Na koniec, niczym prawdziwi detektywi przyrody, wyposażeni w specjalne lupy, wybraliśmy się na długi spacer w poszukiwaniu pierwszych przyrodniczych oznak nowej pory roku . Część z nich sfotografowaliśmy, a niektóre z nich przynieśliśmy ze sobą do naszej przedszkolnej sali. Stworzyliśmy z nich jesienny kącik przyrody, który będziemy stale wzbogacać i twórczo wykorzystywać. Dziś do twórczych zabaw muzyczno-ruchowych w ramach poobiedniej relaksacji wykorzystaliśmy kolorowe liście.   

       

       

      „To nie żadna tajemnica, że przedszkole nas zachwyca!
      Każde dziecko o tym wie, ŻE W PRZEDSZKOLU SUPER JEST!”
       

      20. września od samego rana hucznie świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka! To przecież święto każdego z nas, dlatego nie mogło zabraknąć wesołych zabaw, wywołujących uśmiech na naszych twarzach. Zabawy z piłeczkami oraz z chustą animacyjną, a także wesołe tańce i pląsy dostarczyły nam wiele radości i pozytywnych wrażeń. Wspólnie odśpiewaliśmy także hymn tegorocznej akcji „Dzień Przedszkolaka to ważne święto - uczcijmy je razem tańcem i piosenką”. Na koniec każdy wykonał autoportret, z którego powstała galeria super przedszkolaków w naszej przedszkolnej szatni! Zachęcamy do jej podziwiania, a wszystkim przedszkolakom, w szczególności naszym Żabkom, jeszcze raz życzymy słonecznych uśmiechów każdego dnia, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu niezapomnianych wrażeń płynących z każdego dnia pobytu w naszych oddziałach przedszkolnych! 

        

       

      W świecie sensorycznych liter… czyli poli

      sensoryczne poznawanie liter w przedszkolu

      Zgodnie z myślą T. Christov’a „Nauczanie jest kompletne, gdy wiedza przekazywana jest WIELOSENSORYCZNIE” postanowiliśmy, mimo swojego młodego wieku, poznać świat liter. Odkryliśmy, że nauka może być wspaniałą zabawą, a poznawanie alfabetu może odbywać się w sposób atrakcyjny, gdyż wielozmysłowy już od najmłodszych lat. Poprzez odpowiednio dobrane i zorganizowane zabawy dydaktyczne, w tym sensoryczne, co tydzień wspólnie odkrywamy kształty wybranych znaków graficznych, a także związane z nimi zapachy, smaki
      i barwy. Ważnym elementem są także zabawy ruchowe służące zaspakajaniu jednej z naszych podstawowych potrzeb – potrzeby ruchu. Przy okazji rozwijamy nasz słuch fonematyczny, a doznawane wrażenia zmysłowe przyczyniają się do lepszego integrowania nabytej wiedzy i zapamiętania wprowadzanych, zgodnie z wybranym programem wychowania przedszkolnego, liter.  A wszystko to w ramach działań innowacyjnych prowadzonych w naszej grupie: „W świecie sensorycznych liter – polisensoryczne poznawanie liter w przedszkolu”. 

      Pierwszą na warsztat wzięliśmy literę „o”. Zgodnie z refrenem poznanej piosenki wiemy już, że jej kształt przybierają nasze zdziwione usta lub zaokrąglone oczy. Litera „o” powstaje również ze spotkania kciuka ze swoim sąsiadem. A przy okazji wiemy już, że to także znak litery „o” w Polskim Języku Migowym! Kształt nowopoznanej litery utrwalaliśmy tworząc m.in.: pachnące i smaczne ogórkowe „o” oraz okrąglutkie niczym „o” sensoryczne owieczki. Nie zabrakło wesołych i nieco głośnych zabaw ruchowych utrwalających nowopoznaną literę. Chętnie poszukiwaliśmy również ukrytych liter „o” w naszym najbliższym otoczeniu: w naszej sali, w kąciku książki, na spacerach… A  także podejmowaliśmy pierwsze samodzielne próby kreślenia litery „o” na boisku szkolnym! Dziękujemy wszystkim Rodzicom, za wsparcie naszych działań poprzez zapewnienie materiałów umożliwiających przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć - zafascynowane światem liter „Żabki”.

        

       

      Międzynarodowy Dzień Kropki 

      Jak co roku, 15.09. obchodziliśmy Dzień Kropki. Malutka, niepozorna kropka, jest symbolem kreatywności, odwagi i odkrywania swoich talentów. W czasie naszych zajęć poznaliśmy m.in.: historię małej Vashti opisanej w książce „Kropka” P. H. Reynoldsa. Próbowaliśmy także wymyśleć dalsze losy tej niezwykłej historii. Stworzyliśmy także własne witraże. Dużą atrakcją było obserwowanie jak wyglądają one, gdy padają przez nie promienie słoneczne,  zarówno w oknie przedszkolnej sali, jak i na świeżym powietrzu. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych z kropeczkami w roli głównej, zarówno w przedszkolnej sali, jak i na świeżym powietrzu.

         

       

      Nie lada to gratka! Poznajemy Misia Uszatka! 

      Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim z radością wróciliśmy do naszego przedszkola!

      W tym roku do naszej grupy dołączył nowy przyjaciel – mały, brązowy, pluszowy miś… z oklapniętym uszkiem. Doskonale znany już naszym Rodzicom i Dziadkom! Teraz poznamy go i my, dzięki udziałowi w Projekcie Edukacyjnym „Nie lada to gratka! Poznajemy Misia Uszatka”. 

      Na początek, dzięki opowiadaniom Czesława Janczarskiego pięknie zilustrowanym przez Zbigniewa Rychlickiego, poznaliśmy historię misia ze sklepu z zabawkami oraz jego nowych przyjaciół – Zosię i Jacka. Wspólnie zorganizowaliśmy dla naszego nowego przyjaciela kącik w naszej sali, czyli przytulny pokoik. 

      Wykonaliśmy także pierwsze, wrześniowe zadania inspirowane opowiadaniami „Idzie Uszatek do przedszkola” oraz „Pierwszy dzień w przedszkolu”. Historie te stały się impulsem do przypomnienia sobie przedszkolnych zasad, czyli tzw. kodeksu przedszkolaka, rozmów na temat emocji związanych z codziennym pobytem w przedszkolu a także zabaw muzycznych, matematycznych i plastycznych inspirowanych misiowymi przygoda

       

       

      Rok szkolny 2023/2024

      Grupa III ,,Żabki"

       

      Ostatnie dni w przedszkolu przed wakacyjną przerwą
      i podsumowanie naszych działań

      Ostatnie dni w przedszkolu przed wakacyjną przerwą, dzięki uprzejmości Mam z naszej Trójki Grupowej, upływają nam miło i przyjemnie. Podczas pobytu w sali chętnie korzystamy z zakupionych kolorowanek, rozwijając naszą sprawność grafomotoryczną, a codzienny pobyt na świeżym powietrzu umilają nam kolorowe kredy, bańki mydlane i proste gry podwórkowe. Dziękujemy za wspieranie i rozwijanie naszej aktywności!

      Dziękujemy także wszystkim członkom naszej przedszkolnej społeczności za wspieranie naszych całorocznych działań, wynikających z realizowanych w grupie projektów i programów w kończącym się właśnie roku szkolnym. W roku 2022/23 udało nam się pozytywnie zrealizować wszystkie działania i otrzymać certyfikaty:
      - wzorowej placówki Małego Misia w Świecie Wielkiej Literatury,

      - ukończenia wybranych modułów Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego „Migowy dla Dzieci”,

      - propagowania sztuki poprzez zabawę w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką”,

      - kształtowania postaw proekologicznych w ramach udziału w projekcie „Gra w zielone”,

      - ukończenia działań projektowych „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy”.

      Wzięliśmy także udział w wielu mniejszych akcjach o zasięgu ogólnopolskim, m.in.:

      - promowaliśmy czytelnictwo w ramach I Ogólnopolskiej Akcji „Czytanie na Polanie”,

      - propagowaliśmy twórczą i radosną zabawę sztuką w czasie „Dnia Sztuki”,

      - aktywnie uczestniczyliśmy w Europejskim Tygodniu Kodowania „Code Week 2022”,

      - zwiększaliśmy świadomość społeczeństwa nt. osób niesłyszących uczestnicząc w akcji „Migamy Jabłuszko”,

      - propagowaliśmy radość płynącą z wychowania przedszkolnego uczestnicząc w akcji „Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką”.

      Z sukcesem realizowaliśmy także działania własne w ramach innowacji pedagogicznej „Rozmigane rączki mamy, do zabawy zapraszamy”. Działania te będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym, tak by utrwalać dotychczas nabyte wiedzę i umiejętności, a także rozwijać je i poszerzać. Dziękujemy za wspieranie wszystkich naszych działań. Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, a także zasłużonego wakacyjnego odpoczynku. Wierzymy, że pełni nowych sił i zapału do pracy spotkamy się we wrześniu, by wspólnie bawić się, uczyć i twórczo rozwijać!

       

      Nauczyciele grupy IV „Żabki”

       

       

       

       

      „Drogi tato, drogi tato,
      życzę Ci, życzę Ci:
      bądź zawsze radosny,
      od lata do wiosny.
      Kocham Cię! Kocham Cię!”


      Wszystkiego najlepszego Drodzy Tatusiowie, w dniu Waszego Święta!


      dz_taty_zabki23.mp4 

      Bezpieczne wakacje

      Korzystając z zaproszenia nauczycieli – wychowawców klas pierwszych p. Agnieszki Niemiec-Kłaput oraz Marii Kotowskiej-Palian wzięliśmy udział w plenerowej prelekcji na temat bezpieczeństwa prowadzonej przez p. Przemysława Rejdycha – powiatowego radnego odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Przed rozpoczynającymi się już za kilka dni wakacjami przypomnieliśmy sobie zasady, których należy przestrzegać, by bezpiecznie i zdrowo spędzić czas letniego wypoczynku. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wszystkie mądre rady, których będziemy przestrzegać nie tylko w czasie wakacji! A przypominać nam o nich będą otrzymane odblaski, dzięki którym będziemy lepiej widoczni na drodze!

      Moja ulubiona przygoda Kici Koci 

      Serdecznie gratulujemy wszystkim dziewczynkom, które pięknie zilustrowały swoje ulubione przygody Kici Koci. Dziękujemy rodzicom za kreatywność i zaangażowanie. Życzymy wielu rodzinnych chwil spędzonych na wspólnej lekturze i niezapomnianych wrażeń podczas wspólnego poznawania kolejnych bohaterów i ich przygód!

      Cała Polska Czyta Dzieciom… na polanie? 

      Co roku w czerwcu Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom organizuje Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku akcja ta odbywa się po raz 22. i przebiega pod hasłem „Książka jest jak ogród”. Zainspirowani tą myślą postanowiliśmy stać się częścią tego wydarzenia, jednocześnie zgłaszając się do współgrającej tematycznie Ogólnopolskiej Akcji Czytanie na Polanie (#czytanienapolanie).  

      2. czerwca wykorzystując piękną pogodę za oknem zorganizowaliśmy zajęcia w plenerze. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy ponownie naszych kolegów z grupy „Misie”. Jako lekturę, stanowiącą inspirację do naszych zajęć, wybraliśmy książeczkę A. Głowińskiej „Kicia Kocia na plenerze”. Wspólne spotkanie na pobliskiej łące rozpoczęliśmy od głośnej lektury. Dzieci uważnie wysłuchały kolejnej przygody swojej ulubionej bohaterki, dlatego bez trudu odpowiedziały nawet na najtrudniejsze pytania nauczyciela. Próbowaliśmy także zapamiętać nowe, niezbyt łatwe słowa, takie jak: paleta, sztaluga, plener czy kontemplacja. Zainspirowani przygodami Kici Koci podziwialiśmy otaczającą nas przyrodę, starając się poczuć na skórze powiew wiatru czy promienie słońca, wsłuchiwaliśmy się w szum rzeki i śpiew ptaków… Jednym słowem… - kontemplowaliśmy przyrodę! Następnie postanowiliśmy przelać nasze wrażenia na papier. W ten sposób powstały piękne obrazy łąki oraz „kontemplacje przyrody”. Te zajęcia po raz kolejny udowodniły nam, że czytanie może być świetną zabawą!  

      Po powrocie do naszych oddziałów niczym na wernisażu czekał na nas poczęstunek. Była to chwila wytchnienia i możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami z innymi. A ze stworzonych prac niedługo powstanie galeria w naszej przedszkolnej szatni.  

      W dniu dzisiejszym dzieci z grupy Żabek zakończyły również swoją ciężką, całoroczną pracę z projektem „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy”, wykonując ostatnie już zadania.  I rzeczywiście z naszych maluchów, z pomocą rezolutnej kotki, powoli wydobył się potencjał średniaków…:) Każde dziecko otrzymało dyplom i tytuł Przyjaciela Kici Koci. Trochę smutno było nam się rozstać z naszą bohaterką, ale wiemy już doskonale, że dzięki książkom z serii A. Głowińskiej, zawsze możemy na nowo stać się częścią jej barwnego i kolorowego świata!   

          

        

       

      Wiosenny koncert na łące dla mamy i taty! 
      - Dzień Rodziny 2023 

      Pierwszego czerwca radośnie świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Rodziny. W tym celu zaprosiliśmy naszych najbliższych na łąkę, a każdy z nas wcielił się w rolę malutkiego, ale bardzo rezolutnego owada. Uroczystość była okazją do zaprezentowania szerszej publiczności naszych umiejętności recytatorskich i muzycznych: wokalnych, tanecznych i gry na instrumentach. Nasz występ, w który włożyliśmy całe nasze małe serca zgodnie z hasłem: „…każdy owad bardzo się wysilał i jak umiał piknik Wam umilał”, był chyba najpiękniejszym prezentem dla naszych Rodziców. Nie zabrakło także własnoręcznie wykonanych upominków z ekologicznym akcentem. Życzymy, by odszczepki otrzymanych roślin, o które zadbacie wspólnie w rodzinnym gronie, rozkwitały tak jak ciepło, miłość, wzajemna życzliwość i troska w Waszych domach. Wszak „Dom jest tam, gdzie Twoje serce”.  

      Uroczystość była też okazją do podsumowania całorocznej pracy. Przecież „Choć trudno uwierzyć, rok ciężkiej pracy za nami. Ani się obejrzeliśmy – a już z maluchów staliśmy się średniakami!”. W zilustrowaniu poczynionych przez nas postępów pomógł stworzony przez nas w przedszkolnej szatni pamiętnik grupy, czyli galeria roku 2022/23 w obiektywie.  

      Dziękujemy za liczne przybycie wszystkim Gościom, a także za całoroczną owocną współpracę! Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 8 za wspieranie naszych działań i inicjatyw. Dziękujemy Rodzicom za okazywane nam cały rok zaufanie, uważne wysłuchiwanie naszych spostrzeżeń i sugestii związanych z rozwojem dzieci, a także dbałość o to, by każde dziecko było zawsze przygotowane do zajęć, posiadało odpowiedni strój i materiały. Szczególnie serdecznie dziękujemy Mamom aktywnie działającym w Trójce Grupowej, które zawsze były otwarte na nasze często nietypowe prośby, a podejmowane wspólnie działania przebiegały w atmosferze wzajemnej życzliwości. Bez Państwa wsparcia wiele naszych działań nie mogłoby dojść do skutku, a realizacja codziennych zadań byłaby znacznie utrudniona. Wszystkim członkom naszej przedszkolnej społeczności życzymy zasłużonego, słonecznego odpoczynku!  

       

        

       

      „W kinie dużo dzieci, radość wszędzie tryska,
      dobrze się bawimy - to rzecz oczywista!”

      W przeddzień święta wszystkich dzieci, czyli Dnia Dziecka wybraliśmy się do MOKSiR, aby wspólnie z innymi przedszkolakami obejrzeć niedawno zekranizowane przygody naszej ulubionej bohaterki literackiej – Kici Koci!

      Z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień, poprzedzając go odpowiednimi przygotowaniami. W czasie zajęć dydaktycznych poznaliśmy instytucję kina, a także zasady kulturalnego zachowania się w czasie seansu. W przygotowaniu się do wizyty w kinie pomogły nam różne aktywności, w tym zabawy z elementami Polskiego Języka Migowego. Dowiedzieliśmy się, że aby obejrzeć film w kinie potrzebny jest bilet. Każdy z  nas z wykorzystaniem swoich rączek, próbował m.in.: poprosić o bilet, a następnie pięknie go ozdobił i za niego podziękował. Nowopoznane znaki „magicznych słów” będziemy jeszcze utrwalać w trakcie czerwcowego pobytu w naszym oddziale przedszkolnym.

      W dzień planowanego seansu (31.05.) od samego rana wszyscy byliśmy niezwykle podekscytowani! Cieszyła nas już sama perspektywa podróży autobusem, ale też możliwość poznania nowego miejsca czy wspólne spędzenie czasu w większej grupie przedszkolaków, którzy tak jak my czują się małymi przyjaciółmi Kici Koci. Dla niektórych z nas była to pierwsza w życiu wizyta w kinie, więc było to dla nas dodatkowe przeżycie!

      Sala kinowa była ogromna, podobnie jak ekran. Gdy światła przygasły wielu z nas wydało głośny okrzyk zdziwienia i zaciekawienia… A potem było już naprawdę przyjemnie i wesoło! Wraz z dziećmi z innych przedszkoli z zaciekawieniem oglądaliśmy kolejne przygody rezolutnej kotki. Pojawiły się opowieści, które poznaliśmy już w trakcie naszego pobytu w przedszkolu np.: spotkanie ze strażakiem, kosmiczna podróż czy założenie zespołu muzycznego. Z uwagą obejrzeliśmy także fragmenty opowiadające nowe, nieznane nam jeszcze z książek przygody, takie jak chociażby poznanie pracy policjanta. Jednak nic straconego, w przyszłości z pewnością chętnie jeszcze sięgniemy po kolejne przygody Kici Koci i jej przyjaciół.

      Na koniec, mając nadzieję, że dzisiejsze wyjście do kina, jak i poznane wcześniej książkowe przygody są wciąż żywe w wyobraźni dzieci, zachęcamy do podzielenia się swoimi wrażeniami poprzez zilustrowanie wybranej - ulubionej przygody Kici Koci! A w trakcie naszego całorocznego pobytu w oddziale przedszkolnym poznaliśmy ich naprawdę wiele… Spotkanie ze strażakiem, organizacja witaminowego przyjęcia, gra w piłkę, wspólne zakładanie ogródka, kosmiczna podróż… Która z tych opowieści jest Waszą ulubioną? A może najchętniej wspominacie jakąś inną wyjątkową historię opisaną przez A. Głowińską, której nie poznaliśmy w trakcie wspólnego pobytu w przedszkolu? Prace wykonane w domu można przynosić do przedszkola - z radością stworzymy z nich naszą przedszkolną galerię! Oczywiście zachęcamy do rodzinnego tworzenia obrazków, tj. z pomocą rodziców, rodzeństwa a nawet dziadków. Zachęcamy także, by w miarę możliwości akt twórczy poprzedzić wspólnym, głośnym czytaniem wybranych przygód w swoich domach! W tym celu warto skorzystać z pobliskiej biblioteki i pomocy pracujących tam bibliotekarzy, których z pomocą Kici Koci również poznaliśmy!

                                                               

      „Moja Mama, moja Mama,
      piękna jest, słodka jest.
      Piękna jak słoneczko,
      Słodka jak ciasteczko.
      Kocham Cię!”

      W Dniu Mamy chcemy powiedzieć, że bardzo Was kochamy!
      Mimo niedoskonałości naszych głosów i dłoni, chcemy powiedzieć,
      że jesteście dla nas najlepszymi mamami na świecie!
      A gdy przyjdzie chwila trudna, zwątpienie czy gorsze dni,
      spójrzcie w te przepełnione miłością nasze oczy!

                                             

                                                                          dzien_mamy_zabki_PJM.mp4

       

      Zajęcia otwarte „W ogrodzie Moneta” 

      W dniu 25.05.2023 r. odbyły się w naszej grupie zajęcia otwarte dla dzieci, rodziców
      i nauczycieli „W ogrodzie Moneta”. Miały one charakter radosnej i nieskrępowanej twórczej zabawy z wykorzystaniem światowej sławy dzieł malarskich i utworów muzycznych. Celem zajęć było ukazanie możliwości praktycznego wykorzystania sztuki jako narzędzia wspierającego wszechstronny rozwój dziecka. Nie zabrakło więc aktywności inspirowanych dziełami sławnego impresjonisty, takich jak głośne czytanie odpowiednio dobranej literatury, aktywne słuchanie muzyki oraz ekspresja plastyczna. Efektem finalnym naszych zajęć było wspólne stworzenie własnego wieloformatowego dzieła sztuki inspirowanego motywem japońskiego mostu zaczerpniętego z obrazów Clouda Moneta. Było więc twórczo, radośnie, nastrojowo, brudno i sensorycznie…

      Dziękujemy wszystkim obecnym na naszych zajęciach dzieciom, rodzicom i nauczycielom za wspólną zabawę, zaangażowanie i aktywne uczestnictwo! Wierzymy, że w czasie tego niezapomnianego popołudnia udało nam się pokazać, że obcowanie ze sztuką może być naprawdę świetną zabawą!

        

        

        

       

      Na ratunek mieszkańcom Tęczowej Krainy! -
      zajęcia z zaprzyjaźnioną grupą „Muchomorków”
      w Przedszkolu Samorządowym nr 9 im. Jana Brzechwy w Chrzanowie

      Nasza przygoda zaczęła się już w czwartek. Po skończonych grach i zabawach na boisku szkolnym, po powrocie do naszej sali, znaleźliśmy małego jeżyka wraz z wiadomością. Zostaliśmy poproszeni o pomoc przez mieszkańców Tęczowej Krainy i naszych nowych przyjaciół z grupy „Muchomorki” z Przedszkola Samorządowego nr 9 im. Jana Brzechwy w Chrzanowie.

      Na pomoc wyruszyliśmy zgodnie z otrzymaną wiadomością w piątek 12.05.2023 zaraz po śniadaniu. Na początku wspólnych zajęć obejrzeliśmy teatrzyk, dzięki któremu dowiedzieliśmy się więcej o wielkim problemie mieszkańców Tęczowej Krainy. Okazało się bowiem, że pozbawiona swojego barwnego stroju Pani Tęcza nie pojawi się tej wiosny na niebie. Byłaby to niewątpliwa strata, więc jako dzielne przedszkolaki postanowiliśmy pomóc mieszkańcom odnaleźć brakujące kolory. Gotując wielobarwny wywar oraz przywołując kolory głośnym śpiewem i tańcem z użyciem kolorowych rurek zadanie zostało wykonane. W nagrodę otrzymaliśmy koszyki wypełnione darami Froebla w kolorach tęczy. Podzieleni na grupy szybko ułożyliśmy z nich nową sukienkę dla Tęczowej Damy. Mieszkańcy Tęczowej Krainy byli nam ogromnie wdzięczni za pomoc. Teraz, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, pozostaje nam wraz z nimi wypatrywać kolorowego łuku na nieboskłonie!  Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym zjedzeniem drugiego śniadania.

      Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Agacie Noszczyk za gościnę oraz aktywny udział w naszych zajęciach, wszystkim przedszkolakom za wspólną i radosną zabawę, a Nauczycielom i Paniom z obsługi za współpracę i pomoc w przygotowaniu dla nas tego wspaniałego dnia! Do zobaczenia!

        

        

       

      „(…) Pędzi straż pożarna przez drogi i dróżki. 
      Wybiegają z domów całe Kozie Różki. 
      Wojtek-strażak siedzi tuż przy Bonifacym. 
      - Patrzcie, patrzcie, ludzie – to nasi strażacy! 
      Spieszą na ratunek. Uciekajmy z drogi! 
      Niech żyją strażacy, co nie znają trwogi!” 

      -  „Jak Wojtek został strażakiem?”, czyli nasza pierwsza wycieczka 
      do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

      Na ten dzień czekaliśmy długo i niecierpliwie. 10.05. świetnie przygotowani, ale wciąż pełni emocji wyruszyliśmy na naszą pierwszą wycieczkę. Naszym celem był Skansen w Wygiełzowie. Już sama podróż autokarem była dla nas niezwykłym przeżyciem! Większość z nas podróżowała bowiem w ten sposób po raz pierwszy, a mimo to okazaliśmy się być wzorowymi pasażerami!  

      Po dotarciu na miejsce wzięliśmy udział w warsztatach. Odbywały się one w pięknym otoczeniu. W jednej z drewnianych chat wysłuchaliśmy opowieści Cz. Janczarskiego o tym, jak Wojtek został strażakiem. Następnie sami zamieniliśmy się w strażaków, w czym pomogły nam stroje i hełmy. W takim wizerunku żwawo przemierzaliśmy skansenowe dróżki, trafiając m.in.: do remizy strażackiej i podziwiając zgromadzone w niej strażackie sprzęty. Rozpoznaliśmy tylko węża, bo wóz strażacki zdecydowanie nie przypominał tego, który szybko mknie współcześnie po naszych miejskich drogach spiesząc na ratunek ludziom!  

      Dużą atrakcją były dla nas warsztaty plastyczne polegające na samodzielnym malowaniu bawełnianych toreb. Chętnie malowaliśmy wzory ludowe, wybierając kolory, w tym wszelkie odcienie złota i czerwieni, które jednoznacznie kojarzą nam się ze strażą pożarną.  

      W otoczeniu pięknych okolicznościach przyrody i zabytkowych chat zrobiliśmy sobie przerwę na drugie śniadanie. Niektórzy z nas chętnie zostaliby w tej uroczej okolicy nieco dłużej, ale „to, co dobre szybko się kończy…” i zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do naszych oddziałów przedszkolnych. Tam czekał na nas pożywny obiad i długo wyczekiwany ze względu na nadmiar wrażeń odpoczynek na leżakach! 

        

         

         

       

       

      Dnia 8 maja 2023 roku dzieci z grupy „Żabki” wybrały się do Biblioteki Publicznej w Chrzanowie /Filia os. Południe. Nasza wizyta miała związek ze obchodami Dnia Biblioteki i Bibliotekarza.  

      Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to druga wizyta wśród tylu książek. Pani Bibliotekarka  opowiadała dzieciom o zbiorach książek i wypożyczalni. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych oraz kącik zabawek. Największą atrakcją był niewątpliwie pokaz bajek z projektora typu „Jacek”.  Wspólnie obejrzeliśmy trzy bajki pt. „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia” oraz „ O Żabkach w czerwonych czapkach”. Dzieci były zachwycone nową formą pokazu.  Na ręce Pani Bibliotekarki złożyliśmy kartkę z życzeniami i podziękowaniem oraz  wspólnie odśpiewaliśmy „Sto lat”. Serdecznie zachęcamy rodziców, by wspólnie z dziećmi, chętnie przekraczali próg każdej z dostępnych w naszym mieście Bibliotek. 

      "Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

      chińskie przysłowie

        

         

        

       

      Poznajemy kolejne przygody Kici Koci!

      W ramach przygotowania do wycieczki poznaliśmy historię Kici Koci i strażaka Jacka opisaną przez A. Głowińską w książeczce „Kicia Kocia poznaje strażaka”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się czym zajmuje się strażak, bo przecież jego niebezpieczna ale ważna praca, to nie tylko gaszenie pożarów! Z okazji Dnia Strażaka przygotowaliśmy dla druhów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie laurkę z najlepszymi życzeniami. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku wręczymy ją osobiście, podczas wizyty w komendzie PSP, a przy tym jeszcze lepiej poznamy ten niezwykły zawód. W  czasie codziennych zabaw ruchowych a także ćwiczeń gimnastycznych, zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu, doskonaliliśmy swoją sprawność fizyczną i umiejętność współpracy. Są to bowiem niezwykle ważne cechy w pracy strażaków!

      Od kiedy tylko słońce zaczęło mocniej przygrzewać korzystamy również z możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kolejne opowiadanie „Kicia Kocia gra w piłkę” stało się więc inspiracją dla naszych częstych zabaw z piłkami, a rozmowy o nowym koledze – Kubie, przypomniały nam poznaną już wcześniej historię kolorowego słonia Elmera. Każdy z nas jest inny i dobrze się różnić, ale pamiętamy przy tym, że każdy jest równie ważny! A każde dziecko na świecie, niezależnie od swojego wyglądu czy stanu zdrowia chce być szczęśliwe i uwielbia się bawić!

        

        

       

      Dzień Sztuki 2023

      15 kwietnia 1452 r. urodził się znany na całym świecie artysta Leonardo da Vinci. W czasie naszego pobytu w grupie przedszkolnej mieliśmy już okazję poznać jego najsławniejsze dzieła. Nie przypadkowo więc właśnie data jego urodzin stała się oficjalnym świętem sztuki. Od kilku lat 15.04 obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki. W tym dniu na całym świecie odbywają się happeningi, pokazy, przedstawienia i warsztaty, a sztuka „wychodzi na ulicę”. W tym roku, dzięki udziałowi w projekcie „Zabawa Sztuką” staliśmy się częścią tego wyjątkowego wydarzenia!

      Do wspólnej zabawy sztuką i radosnego tworzenia zaprosiliśmy naszych kolegów ze starszej grupy. Zajęcia 21.04.2023 r. rozpoczęliśmy od rozmowy na temat: Czym jest sztuka? Kim jest malarz? Co może być dziełem sztuki? I kto może zostać artystą? Jakaż była nasza radość, gdy dowiedzieliśmy się, że i my zostaniemy dzisiaj prawdziwymi artystami. Motywem przewodnim stały się książki znanego i lubianego przez nas ilustratora i grafika - H. Tullet’a. Po zabawach z książeczkami „Naciśnij mnie” oraz „Kolory” wyruszyliśmy na nasze boisko szkolne, które zamieniło się w prawdziwy plener artystyczny. Postanowiliśmy wykonać w grupach wieloformatowe dzieła, których motywem przewodnim były kropki w kolorach podstawowych i/lub pochodnych. Wyzwanie „Eksplozja Tullet’a” zamieniła się na niektórych obrazach małych dłoni w „Artystyczny nieład”. Jednak najważniejsze były dla nas dobra zabawa i możliwość twórczej, nieskrępowanej ekspresji. A tak właśnie było… Bo kolorowe były nie tylko nasze płótna, ale też nasze ubranka, czoła, ręce a nawet włosy… Nasze dzieła pozostawiliśmy na szkolnym ogrodzeniu, by zdobiły nasze otoczenie i oznajmiały wszystkim osobom, które aktywnie ćwiczą na przyszkolnych terenach sportowych, że Dzień Sztuki powinien być zawsze hucznie i twórczo obchodzony! Dziękujemy dzieciom i nauczycielom z grupy „Misie” za wspólną, radosną i twórczą zabawę!

        

        

        

       

                    „Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem,

                    Ty i ja, jest tu dzieci wiele,

                         Im więcej nas – tym dla Ziemi lepszy czas!” 

      Tydzień poprzedzający Dzień Ziemi (przypadający w tym roku w sobotę 22.04.) poświęcony był tematyce ekologicznej. Zrealizowaliśmy wiele aktywności i zabaw utrwalających nabytą wiedzę i kształtujących proekologiczne nawyki. Była to także okazja do zrealizowania kolejnych zadań z programów „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy” oraz „Gramy w zielone!”.  

      Wraz z Kicią Kocią zastanawialiśmy się, co zrobić ze śmieciami oraz jak poprawnie je segregować. Pomogły nam w tym zabawy ruchowe oraz wykonane prace plastyczne. Metodą wydzieranki powstały kolorowe kontenery a z plastikowych nakrętek każdy z nas wykonał ekologiczną gąsienicę. Plastikowe nakrętki to także doskonała pomoc dydaktyczna do nauki liczenia, zabaw konstrukcyjnych i plastycznych. Będziemy do nich chętnie wracać w przyszłości! Działania te były nie tylko ekologiczne, ale świetnie pozwoliły rozwijać sprawność naszych małych wciąż rączek!  

      W kolejnych dniach wraz z Kicią Kocią założyliśmy zielony ogródek na naszym parapecie. Korzystając z materiałów otrzymanych w ramach akcji #zdroworosną każdy z nas posiał w doniczce koperek. Wiemy już, czego potrzebują nasze nasionka, aby wyrosnąć. Toteż będziemy o nie dbać najlepiej jak umiemy, przy okazji obserwując ich wzrost!  

      W czasie naszych tygodniowych zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych, a także dydaktycznych rozwijających m.in.: nasze umiejętności matematyczne i percepcję wzrokową. Z ułożonych wspólnie puzzli powstało nasze logo Dnia Ziemi, a z ułożonych indywidualnie puzzli-kolorowanek zawierających zasady ekologiczne powstał Kodeks Małego Ekologa! Pracowaliśmy również w grupach, biorąc udział w quizie wiedzy ekologicznej. Wierzymy, że dzięki podjętym  działaniom wszystkie „Żabki” już doskonale wiedzą, co możemy zrobić, by wspólnie dbać o naszą planetę! 

         

         

         

       

      Międzynarodowy Dzień Jogi dla Dzieci 

      Kontynuując naukę radzenia sobie z uczuciami i emocjami wzięliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Jogi dla Dzieci. Wydarzenie odbyło się już po raz ósmy, tym razem miało ono miejsce 14.04.2023 r.  W tym dniu inspirację do naszych co piątkowych zajęć gimnastycznych stanowiły materiały Terese Power – autorki Kid’s Yoga Day oraz urocza opowieść autorstwa E.A. Davison i D. Allwright „Jojo i joga. Opowieść o emocjach, uważności i medytacji”. 

      Dzieci z zaangażowaniem ale i radością wykonywały zaproponowane pozycje (tzw. asany), skupiając się przy tym na swoim oddechu. W czasie zabaw konstrukcyjnych próbowaliśmy natomiast stworzyć własne mandale, czyli obrazki na bazie koła. Było to nasze pierwsze zetknięcie się z tą techniką, ale intuicyjnie świetnie poradziliśmy sobie z tym nieoczywistym zadaniem! Dzisiejsze zajęcia pozwoliły nam m.in.: rozwijać naszą sferę fizyczną i motoryczną (poprzez m.in.: ćwiczenia równoważne), rozwijać umiejętność koncentracji uwagi, wyobraźnię i kreatywne myślenie, a także umiejętności współpracy oraz stosowania się do zasad. Jednak przede wszystkim dostarczyły nam one całej masy pozytywnych odczuć i wrażeń! A to tylko niektóre korzyści, które zdaniem specjalistów można osiągnąć praktykując jogę i uważność.  

      Jeszcze w klimacie Wielkanocy…
      czyli między przedszkolna integracja maluszków
       

      W pierwszym dniu po powrocie do naszego przedszkola po przerwie wielkanocnej odwiedzili nas wspaniali goście! 12.04.2023 r. gościliśmy na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych grupę maluszków z pobliskiego przedszkola, czyli „Muchomorki” z Przedszkola Samorządowego nr 9 im. Jana Brzechwy w Chrzanowie. 

      W czasie naszych wspólnych zajęć 30 maluszków z obu przedszkoli integrowało się podczas zabaw muzyczno-plastycznych tematycznie związanych z obchodzonymi przed kilkoma dniami świętami. Inspirację stanowił radosny utwór M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach” z cyklu „Obrazki z wystawy”. Nie zabrakło zabaw rytmiczno-muzycznych z wykorzystaniem elementów metody aktywnego słuchania muzyki Batii Stauss. Druga część naszych zajęć odbyła się na zewnątrz. Rozpoczęliśmy ją poszukiwaniem ukrytych czekoladowych jajek, które zakończyło się sukcesem każdego dziecka. Następnie dzieci podzielone na grupy malowały olbrzymie pisanki, wykorzystując pędzle i zakraplacze. Poprzez rozchlapywanie, rozlewanie i spontaniczne rozmazywanie farb powstały nasze pisankowe dzieła sztuki w stylu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. 

      Dzieciom z obu grup dziękujemy za wspólną, radosną zabawę,
      a nauczycielom i paniom obsługi za współpracę i pomoc w przygotowaniu tego niezapomnianego dnia! Do zobaczenia nasi nowi koledzy i koleżanki!
      Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

      Serdecznie gratulujemy naszym koleżankom i kolegom z grupy
      wykonania pięknych prac na przedszkolny konkurs plastyczny „Kartka wielkanocna”.

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 

      „Było sobie raz stado słoni. Słoni młodych, słoni starych, słoni wysokich i grubych, i chudych, i takich i owakich. Każdy inny, ale wszystkie wesołe i wszystkie w tym samym kolorze. Wszystkie z wyjątkiem Elmera. Elmer był inny. Elmer był w kratkę. Był żółty i pomarańczowy, czerwony i różowy, fioletowy, niebieski i zielony, czarny i biały. Elmer zdecydowanie nie był koloru słoniowego…”.   

      Tą uroczą historyjką opisaną przez D. McKee w książce „Elmer” rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dzień ten obchodzony jest rokrocznie 2. kwietnia. Ponieważ w tym roku dzień ten wypadał w dniu wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu, zagadnieniem inności, tolerancji i otwartości w naszej grupie zajęliśmy się 04.04.203 r. Pretekstem do tego była właśnie opowieść o uroczym, wesołym, różniącym się od pozostałych kolegów ze stada słoniu. Nie zabrakło wesołych gier i zabaw, a koniec naszego spotkania każdy stworzył mozaikowy portret Elmera, oczywiście w odcieniach…. niebieskiego! 

         

      Projekt „Emocje”

      W dniach 27-31.03. dzieci z najmłodszej grupy „Żabki” pogłębiały swoją wiedzę o emocjach, kończąc realizację II modułu programu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury – Emocje w życiu codziennym”. Jego celem było m.in.: uświadomienie dzieciom, ż emocje są dobre i potrzebne, chociaż nie wszystkie są przyjemne, a także dostarczenie wzorców zachowania i gotowych narzędzi do radzenia sobie ze złością, smutkiem, gniewem i innymi emocjami.

      Realizację modułu poświęconego emocjom rozpoczęliśmy już w październiku, a więc w okresie naszej adaptacji do nowej sytuacji, w której niedawno zostaliśmy przedszkolakami. Czytając książeczki o pierwszych dniach pobytu w przedszkolu m.in.: z serii Kicia Kocia, Zuzia, a także „Tosia i Julek idą do przedszkola” uczyliśmy się rozpoznawać nasze emocje, które są bliskie wszystkim przedszkolakom a także oswajać nasze lęki i niepewność. Pierwsze listopadowe działania zbiegły się natomiast w czasie z zajęciami inspirowanymi książeczką „Kicia Kocia mówi dzień dobry”. Dlatego też stworzenie kącika uśmiechu przy wejściu do przedszkola poprzedziliśmy wysłuchaniem opowiadania autorki projektu p. Anety Konefał zatytułowanego „Radość”.

      W kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach często zastanawialiśmy się także czym są: złość, strach czy smutek. Wspólnie odkrywaliśmy czy i dlaczego smutek lub strach są nam potrzebne, a także poszukiwaliśmy konstruktywnych sposobów na rozładowanie złości. W czasie naszych zajęć nie brakowało zabaw parateatralnych i scenek dramowych ilustrujących emocje. Dopasowywaliśmy także różne stany emocjonalne do sytuacji, które mogły je wywołać. Nowopoznane zabawy dotyczące uczuć i emocji, takie jak „Detektyw uczuć” czy „Emocjonalne kalambury” pomagały nam rozwinąć umiejętność nazywania, rozpoznawania emocji i towarzyszącej im mimiki twarzy, gestów i ruchów ciała. W czasie codziennych gier i zabaw zespołowych doskonaliliśmy swoją odporność emocjonalną, każdy z nas musiał bowiem cierpliwie czekać na swoją kolej lub pogodzić się z tym, że odpadł na chwilę z gry.

      Realizację modułu i naszych całorocznych starań w zakresie rozwoju emocjonalnego, uwieńczyliśmy tygodniowym mini projektem dotyczącym emocji. W czasie naszych tygodniowych zajęć uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać emocje, wskazywaliśmy sytuacje, w których nam one towarzyszą, ale przede wszystkim, tak zwyczajnie, „po dziecięcemu”, uczyliśmy się jak sobie z nimi „radzić”. Mimo, że temat ten nie jest łatwy, to z pomocą naszych Pań, przygotowanych przez nie aktywnych zabaw, tekstów literackich, piosenek, prac plastycznych indywidualnych i zespołowych, okazał się on przyjemny i bardzo rozwijający.

      Na początku stworzyliśmy sygnalizator emocji, który wiemy już, że zostanie z nami na dłużej. To wielofunkcyjne narzędzie do edukacji emocjonalnej, pozwala nam jednocześnie sprawdzić obecność w przedszkolu, a także określić nastrój, jaki nam aktualnie towarzyszy i dlaczego. W trakcie całodniowego pobytu w grupie wspólnie poszukujemy też sposobów na poprawę nastroju, gdy ktoś z nas jest smutny czy zły. Czasem wystarczy wyjście na dwór, czasem piosenka, a czasem zaproszenie do wspólnej zabawy… i spinacz szybciutko wędruje na naszą ulubioną, przyjemną… bo uśmiechniętą buźkę… A czasem pozostaje na ilustracji wyrażającej smutek, informując, że ktoś z nas ma dziś gorszy dzień. Wiemy już, że to nic złego tak się czuć i mamy do tego prawo.

      W czasie tygodniowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych przybliżających konkretne emocje, poznaliśmy różne sposoby na radzenie sobie z nimi. Pomocne okazały się piosenki i rymowanki, takie jak np.:

      „Kiedy jesteś zły jak osa, wyrzuć swoją złość do kosza! 
      Ugnieć kulę bardzo mocno i do kosza celuj prosto!” lub 
      „Kiedy złość cię ciągle męczy, to tup długo, aż się zmęczysz! 
      Jeśli dalej jest przy tobie, w inny sposób poradź sobie…”

      Poznaliśmy także różne techniki relaksacyjne. Np. chętnie bawiliśmy się z małą żabką by wyciszyć ciało i umysł, a także w czasie zajęć ruchowych i gimnastycznych stosowaliśmy elementy jogi dla dzieci zgodnie ze stwierdzeniem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

      Stworzyliśmy kącik emocji, w którym znalazły się różne pomoce do zajęć i zabaw, książki przybliżające tematykę emocji, a także materiały pozwalające radzić sobie z emocjami np. chusteczki „do ocierania łez smutku”, gazety „do wyrzucenia złości”, gąbki pomagające poradzić sobie z gniewem, materiały do dotykania, zgniatania, maty to tupania, płyty z muzyką… i inne potrzebne rzeczy, które uznaliśmy za użyteczne i pomocne.

      Wysłuchaliśmy wielu opowiadań i książeczek poświęconych tematyce emocji, w tym krótkich ale bardzo obrazowych opowiadań autorki projektu oraz przygód żabki Amelki opisanych w książce „Emocje i rozterki…”. Poznaliśmy także wiele piosenek o naszych emocjach, także o złości, która jest jak…. „Osa”.

      Ostatni dzień przybrał formę radosnego i twórczego podsumowania. Wspólnie odkryliśmy jak wyglądają emocje, a także czy mają one swój kolor, smak czy zapach… Pomógł nam w tym Kolorowy Potwór, a także wysłuchana bajka na podstawie obrazu A. Szewczuk „2105” pt. „Moje kolory”. Zainspirowani przygodami nowopoznanych bohaterów literackich wyraziliśmy siebie i swoje emocje w pracy plastycznej. Poznaliśmy nową, nieco brudzącą, ale niezwykle interesującą technikę malowania bibułą! Z pomocą naszych Pań w przedszkolnej szatni powstał kącik emocji, podsumowujący nasz tygodniowy projekt. Wierzymy, że nasze wytwory będą pretekstem do podejmowania rozmów o emocjach w domowym zaciszu, a zawarta na plakatach wiedza przyczyni się do wzrostu świadomości osób dorosłych na temat dziecięcych emocji i ich rozwoju. W ten sposób udało nam się zakończyć sukcesem kolejne zadania wynikające z realizowanych w grupie projektów i programów, tym razem dotyczących naszych emocji. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do lepszego rozumienia emocji swoich i cudzych oraz radzenia sobie z nimi, oczywiście na miarę naszych możliwości rozwojowych. Zapraszamy do odwiedzenia, zobaczenia i poczytania!

       

        

        

       

      Dzień Kolorowej Skarpetki 2023

      „W mieście Skarpetkowo, gdzie każda Skarpetka była żółto-pomarańczowa, urodziła się mała Fredzia (…) Fredzia różniła się od innych Skarpetek. Była fioletowa, miała wszędzie zielone kropki, a jej głowę zdobiły duże niebieskie kitki!”

      Tak rozpoczęły się nasze zajęcia w dniu 21.03.2023 r. Poznaliśmy historia Skarpetki Fredzi, która stała się okazją do rozmów na temat różnic (i podobieństw!) między ludźmi. Przypomnieliśmy sobie fotografie dzieci, o których już kiedyś rozmawialiśmy, dostrzegając na obrazkach przede wszystkim to, co najważniejsze. Każde dziecko chce być szczęśliwe, kochane i ponad wszystko uwielbia się bawić. Nie ważne czy mieszka tuż obok nas czy gdzieś daleko, niezależnie od tego jaki ma kolor skóry, a także od tego czy jest zdrowe czy chore. Ponieważ nie ma na świecie dwóch takich samych osób, (chociaż słusznie zauważyliśmy, że zdarzają się osoby bardzo do siebie podobne) to każdy z nas jest WY-JĄT-KO-WY! A ta niepowtarzalność może objawiać się na różne, czasem niespodziewane czy nieznane nam sposoby. Co więcej, taka wyjątkowość otacza nas codziennie. Postarajmy się więc wspierać, poznać i oswoić odmienność zamiast obawiać się jej czy oceniać.

      W  czasie naszych zajęć nie mogło zabraknąć też zabaw ruchowych i gimnastyki małych stóp odzianych w różnokolorowe skarpetki. Na koniec pomalowaliśmy szablony skarpetek tworząc piękne pary skarpet – nie do pary, jako symbol Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę otoczenia, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W ten sposób chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetka!

        

       

      „Przyszła do nas tup, tup, tup,
      zdjęła ciężkie buty z nóg.
      Śnieżny puch już stąd zdmuchnęła,
      w kwiaty nowe życie tchnęła…”
       

      Przez ostatnie dwa tygodnie dużo rozmawialiśmy o wiośnie. Wspólnie zastanawialiśmy się jaka może być marcowa pogoda, a także po czym rozpoznamy, że nadeszła nowa pora roku. Jej oznak wypatrywaliśmy w czasie wiosennych spacerów po okolicy. Udało nam się dostrzec wiosenne kwiaty, takie jak przebiśniegi i krokusy, które oglądaliśmy wcześniej na ilustracjach, a także nieśmiało wychylające dopiero swe główki żonkile i hiacynty. Wypatrywaliśmy ptaków, a także wsłuchiwaliśmy się w ich odgłosy. Dotknęliśmy puszystych „kotków” leszczyny i wierzby. Obserwowaliśmy pojawiające się na drzewach pąki, rozpoznawaliśmy krzewy forsycji, która już niedługo zakwitnie. Udało nam się zobaczyć pierwszą tej wiosny pszczołę, która usiadła na krokusie, któremu akurat bacznie się przyglądaliśmy! Świat przyrody jest fascynujący, będziemy go dalej poznawać!

      21.03. ostatecznie powitaliśmy nową porę roku, wyruszając na tradycyjny spacer z gaikiem.

                                                           

                                                            

       

       

      Rozmigane rączki mamy, dla was śpiewamy i migamy 

      W ramach realizowanej w tym roku w grupie maluszków innowacji pedagogicznej przystąpiliśmy do realizacji kolejnego modułu Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego „Migowy dla Dzieci”, którego organizatorem jest p. Jowita Łechtańska z MiguMig – zabawy z językiem migowym. W ramach III modułu wspólnie bawiliśmy się z piosenką „A ja lubię luty”, którą przygotowała Ekspertka tego etapu – p. Magdalena Maduaka z profilu Jazzowanki.

      Ponieważ twórczość muzyczna p. Magdy jest nam znana i często do niej sięgamy w czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu, z entuzjazmem przystąpiliśmy do realizacji proponowanych aktywności, uzupełniając je własnymi propozycjami. W ten fantastyczny sposób ostatecznie pożegnaliśmy zimę. Chociaż naprawdę lubimy tę porę roku, zwłaszcza zimowe zabawy, gdy spadnie śnieg, to coraz śmielej pojawiające się na niebie słońce zachęca nas już do wiosennych aktywności! Z niecierpliwością czekamy więc na wiosenne zabawy z elementami Polskiego Języka Migowego, przede wszystkim rymowanki i piosenki. „Śpiewanie i miganie” to jak do tej pory nasze ulubione połączenie.

      luty_PJM_zabkiHD.mp4

       

      Witaminowe przyjęcie z Kicią Kocią 

      W marcu poznaliśmy kolejną przygodę Kici Koci. Z uwagą wysłuchaliśmy opowiadania A. Głowińskiej o tym, jak nasza przyjaciółka wraz z Packiem na własnej skórze przekonali się, jak niezdrowe jest spożywanie w nadmiarze cukierków, batoników i innych słodyczy… Na szczęście okazało się, że z pomocą rodziców Kici Koci odkryli oni, że słodkie, a przy tym niezwykle zdrowe są owoce i warzywa! Zainspirowani „Witaminowym przyjęciem” zorganizowanym przez naszych literackich przyjaciół, postanowiliśmy zająć się tematyką zdrowego odżywiania także w naszej grupie. 

      W czasie zajęć zorganizowanych w ramach Tygodnia Integracji Sensorycznej przygotowaliśmy smaczne i zdrowe przekąski. Każde obecne na zajęciach dotyczących zmysłu smaku dziecko z wielką radością i zaangażowaniem wykonało pyszne i kolorowe szaszłyki, nabijając na patyczki swoje ulubione owocowe kąski. W ten sposób powstały nasze „Witaminowe Zastrzyki”. Jeszcze większy entuzjazm towarzyszył nam w czasie naszej witaminowej uczty. Nasze mini przyjęcie było też okazją do oswojenia mniej lub bardziej lubianej przez nas marchewki. Każdy z nas próbował zaprzyjaźnić się z tym warzywem degustując „Przysmaku Kłapouchego”. Nazwy naszych zdrowych potraw pomógł nam wymyślić nasz Mały Miś i Miś Rafaello, z którymi też cały rok wytrwale pracujemy realizując program literacki „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Tym razem wraz z Misiami kształtowaliśmy zdrowe nawyki. W czasie naszych kulinarnych zajęć przypomnieliśmy sobie i bardzo dbaliśmy o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny, a także kulturalnego zachowania się przy stole. Tworzyliśmy także owocowe kompozycje na naszych talerzykach, dzięki czemu okazało się, że posiłek może być zdrową, kulturalną… ale jednak zabawą!  

      Ciekawym doświadczeniem były dla nas zagadki smakowe. Wykazaliśmy się niezwykłą odwagą, a nasz zmysł smaku ogromną wrażliwością, gdy z wyłączeniem zmysłu wzroku próbowaliśmy odgadnąć, co otrzymaliśmy do zjedzenia, a także opisać towarzyszące nam wrażenia smakowe. Licznie zgromadzone przez nas owoce i warzywa, zanim zostały porządnie umyte i trafiły ostatecznie na stół, posłużyły nam jako pomoce dydaktyczne do zajęć matematycznych. Porównywaliśmy wielkość wybranych owoców, ich masę a także długość marchewek. Próbowaliśmy podzielić jabłka, tak by wystarczyło dla każdego z nas. Tworzyliśmy rozmaite zbiory, dzieląc owoce i warzywa wg ich kolorów czy gatunków, a także porównując przy tym ich liczbę. Tworzyliśmy i kontynuowaliśmy owocowe rytmy. 

      W czasie naszych zajęć inspirowanych książką zastanawialiśmy się co jest zdrowe, a co nie… I dlaczego tak jest. Przygotowaliśmy także „zdrowe talerze”, doskonaląc w trakcie pracy nad nimi umiejętność posługiwania się nożyczkami i rozwijając sprawność manualną. 

      Wreszcie, przygotowując kompoty, dowiedzieliśmy się, jak zamknąć zdrowie w słoiku. Literackie przygody Kici Koci po raz kolejny okazały się niezwykle inspirujące, a proponowane aktywności były radosną i wszechstronnie rozwijającą zabawą. Z niecierpliwością oczekujemy na poznanie kolejnych przygód tej małej kotki! 

       

      Tydzień Integracji Sensorycznej

      Tradycyjnie w marcu w naszych oddziałach przedszkolnych organizowany jest tydzień poświęcony zmysłom. Jego celem jest ich lepsze poznanie, a także rozwijanie percepcji wzorkowej, słuchowej, orientacji w przestrzeni i w schemacie własnego ciała, poznawanie nowych smaków i zapachów oraz sposobów działania naszych narządów. Dzieci podczas "Tygodnia Integracji Sensorycznej" zamieniły się w małych odkrywców.

       Poniedziałek upłynął pod kątem zabaw zabaw logopedycznych i logorytmicznych. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach słuchowych, oddechowych, ćwiczeniach motoryki narządów

      artykulacyjnych. Wspólnie wysłuchaliśmy aktywnie bajki artykulacyjnej „Przygody Języczka-Wędrowniczka".
       

      Wtorek poświęcony był wrażeniom węchowym i smakowym. W czasie zabaw badawczych wąchaliśmy przyprawy o charakterystycznym zapachu, jak np. cynamon, wanilia, mięta. Ze zdumieniem odkryliśmy, że to, co dla niektórych z nas było przyjemnym zapachem, innym wcale się nie spodobało… Była to okazja do skosztowania wielu warzyw i owoców.  Oczywiście nasze ulubione to te, które mają SŁODKI smak! Jabłuszka, truskawki, banany najszybciej znikały z naszych talerzyków. Jednak wśród naszych podopiecznych znaleźli się smakosze wyrazistych i odważnych smaków, których nie przeraziła lekka ostrość kalarepki, smak zielonego groszku czy gorycz grejpfruta.

        

      Kolejne dni upływały nam na zabawach rozwijających nasz zmysł słuchu, percepcję wzrokową, ogólną sprawność motoryczną naszego ciała, orientację w schemacie własnego ciała, ale też w przestrzeni i sprawność grafomotoryczną. Nie zabrakło tradycyjnych aktywności i zabaw, takich jak m.in.: układanie puzzli, „głuchy telefon”, ćwiczenia analizy i syntezy sylabowej, zabawy z instrumentami.

         

      Zdecydowanie najprzyjemniejszy był dla nas czwartek, kiedy dzieci eksperymentowały z wykorzystaniem różnorodnych mas plastycznych - poznając i rozwijając przy tym zmysł dotyku. Najwięcej frajdy zrobiła masa z pianki do golenia. Wykonaliśmy również "motylki" z masy solnej. Podczas ugniatania, formowania, zwijania, szczypania czy dłubania dzieci ćwiczy motorykę małą, czyli sprawność swoich dłoni i palców. Masy plastyczne są idealnym środkiem ekspresji. Mają terapeutyczną moc – działają wyciszająco, odprężająco, redukują stres. Wspierają rozwój mowy i wiarę we własne możliwości.

       

      Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców naszej Szkoły za wsparcie finansowe organizacji Tygodnia Integracji Sensorycznej w naszych oddziałach przedszkolnych. Dziękujemy mamom z Trójki Grupowej za zakup i dostarczenie wszystkich potrzebnych materiałów, a także wszystkim Rodzicom, którzy zaopatrzyli dzieci w ulubione owoce i warzywa. To dzięki zintegrowanym działaniom Tydzień Integracji Sensorycznej był wspaniałą i rozwijającą zabawą, o czym mamy nadzieję świadczą nasze uwiecznione na fotografiach buzie :)

       

       

      Zostań wielkanocnym zajączkiem dla bezdomnych zwierząt!

      Najmłodsze przedszkolaki mają wrażliwe serca – całą zimę dbaliśmy o naszych skrzydlatych przyjaciół, odwiedzając przedszkolny karmnik i dosypując do niego ziarna. Tym razem nie mogliśmy przejść obojętnie obok losów bezpańskich psów i kotów, pozostających pod opieką schroniska w Oświęcimiu. W czasie zajęć odwiedziliśmy miejsce zbiórki, oglądając zebrane dotąd dary oraz zastanawiając się, czego brakuje zwierzakom, które nie mają swoich domów. Przygotowaliśmy także ulotki informujące o naszej akcji. Mamy nadzieję, że z pomocą naszych Rodziców i bliskich kartony stojące przy wejściu do oddziałów przedszkolnych wypełnią się kocami, ręcznikami, środkami czystości, wreszcie karmą oraz akcesoriami dla psów i kotów. Zachęcamy do wspierania naszych działań. Zbiórka prowadzona jest do 24.03.2023 r., tak aby przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi wszystkie zebrane dary niczym podarunki od wielkanocnego zajączka trafiły do potrzebujących zwierząt.

         


      8 marca

      Dzień kobiet to wyjątkowa data dla wszystkich kobiet i dziewcząt – tych dużych, jak i małych. Radośnie i w miłej atmosferze obchodziliśmy to święto także w naszej grupie. Nie zabrakło pięknych życzeń i laurek wykonanych przez chłopców dla obecnych w tym dniu dziewczynek, a także drobnych upominków.
      Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu marcowej niespodzianki dla dziewczynek, a także za pamięć i życzliwe słowa skierowane do kadry pedagogicznej i niepedagogicznej naszych oddziałów.

       


      Kosmiczne przygody Kici Koci i naszych Żabek

      W dniach 27.02 – 03.03.2023 r. tematem naszych zainteresowań był kosmos. Oczywiście naszą przewodniczką w gwiezdnych wyprawach została Kicia Kocia! Z uśmiechem na twarzach wysłuchaliśmy kolejnych przygód małej kotki, a następnie chętnie braliśmy udział w zaproponowanych przez nasze Panie aktywnościach. W ciekawy sposób dowiedzieliśmy się „co nieco” o planetach, gwiazdach i kosmicznych wyprawach.

      W czasie naszych codziennych zajęć towarzyszyła nam piosenka o „zielonych ufoludkach”. W czasie zajęć o matematycznych doskonaliliśmy umiejętność klasyfikacji, decydując którzy kosmiczni przybysze mogą wyruszyć w podróż na Ziemię, Marsa czy inną planetę. Nie zabrakło także ćwiczeń oddechowych. Rozdmuchane z pomocą słomek kleksy z farby zamieniły się następnie w wesołe kosmiczne stworki. Wzbogacaliśmy nasz słownik, a także doskonaliliśmy umiejętność analizy i syntezy słuchowej, dzieląc na sylaby kosmiczne słowa. Dużo emocji wzbudziły zajęcia inspirowane rakietami. Nie zabrakło w nich ćwiczeń gimnastycznych, zabaw badawczych a także konstruowania „matematycznych rakiet”. Wykonaliśmy także złożoną pracę plastyczną przedstawiającą kosmiczną galaktykę, którą można podziwiać w naszej przedszkolnej szatni.

      To był niezapomniany tydzień! Aż szkoda, że już się skończył, bo temat kosmosu był dla nas fascynujący! A realizacja tej tematyki zbiegła się w czasie z niesamowitym wydarzeniem rozgrywającym się na naszym wieczornym niebie. W dniach około 01.03.2023 r. mogliśmy podziwiać na niebie dwa jasne punkty, czyli poznane przez nas planety Wenus i Jowisz :) Takie zjawisko, kiedy co najmniej dwa obiekty pojawiają się blisko siebie na nocnym niebie, nazywane jest przez astronomów koniunkcją. Zachęcamy do samodzielnego pogłębiania tematu, śledzenia nowinek astronomicznych, a przy sprzyjających warunkach także do prowadzenia własnych obserwacji nieba!

       

       

      20230302_090140.mp4


       

      „Na półkach mieszkają książeczki,
      w książeczkach mieszkają bajeczki,
      opowiem o nich Wam…” -
      czyli Kicia Kocia i przedszkolaki w bibliotece!

      W tygodniu poświęconym bajkom i baśniom poznaliśmy kolejne przygody uroczej kotki – Kici Koci. Tym razem wraz z małą bohaterką wyruszyliśmy do biblioteki! Ale nasze wyjście poprzedziliśmy wcześniejszymi przygotowaniami.

      Oczywiście rozpoczęliśmy od wysłuchania książeczki A. Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się czym różni się biblioteka od księgarni. Gdy już zrozumieliśmy tę różnicę, zorganizowaliśmy w naszej sali zabawy tematyczne „W bibliotece”. Naszym pierwszym zadaniem było odnalezienie swojej karty czytelnika, dzięki której mogliśmy wypożyczać książki. Następnie wykorzystując nasze karty-wizytówki zorganizowaliśmy szereg zabaw ruchowych. W czasie zabaw „w bibliotekę”  każdy z nas z niecierpliwością czekał na swoją kolej, by wcielić się w rolę bibliotekarza!

      W naszej przedszkolnej bibliotece, podobnie jak w książeczce o Kici Koci, zorganizowaliśmy także zajęcia plastyczne z okazji Dnia Kota! Każdy z nas narysował kotka zaplątanego w motek wełny. Zorganizowaliśmy także zabawę badawczą „olejowe odkrywanki” inspirowaną udziałem w projekcie „Zabawa Sztuką”. W ten prosty ale bardzo efektowny (i tym razem nieco zabawny) sposób zapoznaliśmy się z wybranymi dziełami wielkich malarzy, doskonaląc przy tym naszą spostrzegawczość.

      W czasie tygodnia poświęconego książkom chętnie angażowaliśmy się także w prace porządkowe i naprawcze w kąciku książki. Wraz z naszymi Paniami podklejaliśmy rozerwane i poniszczone książeczki, aby dłużej nam służyły.

      Zorganizowaliśmy także w naszej grupie „Przystanek wędrującej książki”. Z naszego kącika czytelniczego wybraliśmy kilka pozycji książkowych, nadając im status wędrującej książki i przenosząc je na półkę opisaną „Przystanek wędrującej książki”. Ustaliliśmy zasady korzystania z tej nowej, jednak wzbudzającej wśród nas ogromny entuzjazm inicjatywy! Każda książka została oznaczona specjalną wkładką – lisem od Przyjaciółki Książki. Założyliśmy też specjalny zeszyt – rejestr wypożyczeń. Życzymy miłych i rodzinnych chwil przy lekturach z naszego „Przystanku wędrującej książki”. Dziękujemy również wszystkim Rodzicom, którzy wsparli naszą inicjatywę i postanowili poszerzyć zasób naszej wędrującej biblioteczki. Jeśli ktoś z Państwa chciałby jeszcze włączyć się w tę inicjatywę, chętnie przyjmiemy niepotrzebne i wartościowe książki dla dzieci w dobrym stanie, które mogłyby rozpocząć wędrówkę po domach, krzewiąc ideę głośnego czytania. Dziękujemy za wspieranie naszych działań!

      Gdy już poznaliśmy sposoby funkcjonowania biblioteki w czasie naszych przedszkolnych zabaw, wybraliśmy się z wizytą do prawdziwej biblioteki. Na początek odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę, korzystając z jej wygodnej lokalizacji. Pod opieką nauczyciela bibliotekarza obejrzeliśmy bogaty księgozbiór biblioteki, zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy w tym niezwykłym miejscu. Wiemy już także, co nasi książkowi przyjaciele lubią, a czego należy unikać obcując z nimi. Zainspirowani opowieściami p. Ewy Kurzak stworzyliśmy też kodeks czytelnika, utrwalając zasady, o których należy pamiętać czytając lub oglądając książki. Oczywiście umówiliśmy się także na kolejne spotkanie literackie w naszej bibliotece, na które już z niecierpliwością czekamy!
       

        

        

        

       


      XV Konkurs Piosenki Przedszkolnej

      W dniu 01.03.2023 r. Oskar pięknie reprezentował nasze oddziały przedszkolne w XV Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 4. Gratulujemy pięknego występu i dziękujemy za dostarczenie nam niezapomnianych wrażeń muzycznych!

        


      „Wszystkie dzieci grają dzisiaj w orkiestrze, zabawa świetna jest!” -
      czyli wraz z Kicią Kocią zakładamy zespół muzyczny!

      Jesteśmy prawie na półmetku naszej projektowej przygody „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy”. W tygodniu dotyczącym muzyki postanowiliśmy poeksperymentować z instrumentami, odkrywając fascynujący świat dźwięków.

      Tradycyjnie rozpoczęliśmy od poznania przygód naszej małej przyjaciółki, opisanych w książce A. Głowińskiej „Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny”, a następnie zorganizowaliśmy szereg zabaw inspirowanych jej przygodami. Poznaliśmy nazwy instrumentów i ich brzmienie. Pomogła nam w tym m.in.: zabawa badawcza „olejowe odkrywanki” inspirowana udziałem w projekcie „Zabawa Sztuką”. W ten nietypowy, ale bardzo fascynujący sposób poznaliśmy wybrane dzieła wielkich malarzy, których motywem przewodnim była muzyka. Próbowaliśmy wskazać i nazwać odkryte na obrazach instrumenty, a następnie z wykorzystaniem kodów QR, wirtualnego spaceru po muzeum instrumentów oraz nagrań na CD słuchaliśmy dźwięków, które można z nich wydobyć.

       Rozwiązywaliśmy także zagadki tematyczne oraz rozwijaliśmy naszą pamięć słuchową. Stworzyliśmy kącik muzyczny, z którego wciąż chętnie korzystamy. Tworzyliśmy akompaniamenty do piosenek z repertuaru dziecięcego z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Bawiliśmy się dźwiękami gamy C-dur podskakując na pięciolinii, śpiewając oraz wykorzystując kolorowe instrumenty. Zastanawialiśmy się gdzie mieszka muzyka, poszukując instrumentów nietypowych, czyli przedmiotów z naszego najbliższego otoczenia, wydających ciekawe dźwięki. Wreszcie każdy z nas wykonał własny instrument – grzechotkę, usprawniając przy tym sprawność swoich palców i dłoni.

      To był tydzień pełen nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Obiecujemy, że nabytą wiedzą i nowymi umiejętnościami pochwalimy się naszym bliskim w czasie kolejnych przedszkolnych występów i uroczystości. 

        

        

        

        


      Dzień Kota

      17.02. obchodzimy Dzień Kota! Był to kolejny dzień w naszej grupie przepełniony wspaniałymi i radosnymi zabawami! Na początku rozwiązaliśmy zagadkę, która tym razem przybrała postać wierszyka. Krótka rymowanka i proste gesty – znaki Polskiego Języka Migowego pomogły nam z łatwością opanować tekst „Kociego wierszyka”. Następnie wysłuchaliśmy zagadki muzycznej… Okazało się, że melodia zagrana przez naszą Panią to znana wszystkim piosenka „Wlazł kotek na płotek…”. Jakaż była nasza radość i zaangażowanie, gdy okazało się, że i my potrafimy ją zagrać wykorzystując kolorowe instrumenty! Nie zabrakło także ilustrowania tekstu tej znanej piosenki znakami PJM oraz kociej gimnastyki! Poznaliśmy też kolejne przygody Kici Koci… ale o tym opowiemy w kolejnej relacji ;) Na koniec spróbowaliśmy samodzielnie narysować kotka… Nie było to łatwe zadanie, ale pomogła nam w tym rymowanka „Kotek Bazgrotek, co się zaplątał w wełny motek!”.

        


      Dnia 16.02 (czwartek) w grupie „Żabki” odbył się wyczekiwany przez dzieci Bal Karnawałowy. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

      Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W naszej sali można było spotkać księżniczki, biedronkę, policjanta oraz Spider-Mana i Iron Mena ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Dodatkową atrakcją była Żabkowa „piniata”, przygotowana przez rodziców a także poczęstunek w postaci słodkiego pączka. W tym dniu obchodziliśmy również „Tłusty Czwartek”- na dzieci czekał słodki poczęstunek. Przebierańcy świetnie się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach, sesji zdjęciowej a także zabawach tanecznych do ulubionych piosenek. To był naprawdę fantastyczny dzień. Dzieci wykonały również kolorowe maski karnawałowe, w których chętnie się fotografowały. Zapraszamy do relacji fotograficznej.

        

        

         


      „Wysoko podnoszę ręce
      I raz i dwa, o tak!
      A z nich układam serce,
      bo to przyjaźni znak!”

      Ponieważ jesteśmy jeszcze mali, data 14. lutego stała się w naszej grupie świętem przyjaźni, szacunku  i empatii. Zajęcia rozpoczęliśmy od zagadki, której rozwiązanie „serce” wprowadziło nas w temat dzisiejszych zajęć. Następnie przypomnieliśmy sobie poznane już wcześniej znaki Polskiego Języka Migowego oznaczające wybranych członków rodziny i zwierzęta domowe, tak każdy z nas mógł odpowiedzieć na pytanie „Kogo kochasz?”. Nie zabrakło też wesołych zabaw muzyczno-ruchowych oraz wykonania laurek z motywem serca dla osób, które najbardziej kochamy!

        

       

      20230214_092636.mp4


      „Rozmigane rączki mamy… Do zabawy zapraszamy, bo zimowe znaki znamy!”

      Od września w naszej grupie przedszkolnej realizowane są zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Rozmigane rączki…”. W czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych i codziennych aktywności wykorzystywane są elementy Polskiego Języka Migowego. W ten sposób m.in.: usprawniamy motorykę małą, rozwijamy koordynację wzrokowo-ruchową, doskonalimy swoją pamięć i koncentrację uwagi.

      Tematyka grudniowych i styczniowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w grupie „Żabek” związana była oczywiście z zimą oraz Świętami. Była to okazja do podejmowania licznych aktywności manualnych, muzycznych, ruchowych, w tym zabaw z elementami Polskiego Języka Migowego zaproponowanych przez organizatorkę Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego „Migowy dla Dzieci” Jowitę Łechtańską z MiguMig - zabawy z językiem migowym oraz eksperta modułu II projektu Agnieszka Kaproń- terapia dzieci z wadą słuchu.

      Dzieci z grupy „Żabek” potrafią już zamigać wybrane znaki związane z zimą oraz świętami. Potrafią też złożyć krótkie życzenia świąteczne oraz „zamigać” piosenkę „Zima, zima, zima…”. A nasze „rozmigane rączki…” z niecierpliwością czekają na kolejne „rozmigane zabawy!”.

      Zima_Zabki_PJM 1.mp4


      Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy Wam wszystkiego, co w życiu najlepsze i najpiękniejsze, dużo zdrowia, nieustającej radości oraz samych pogodnych dni.

      Życzą dzieci i wychowawcy z grupy „Żabki”

      24 stycznia 2023 roku, w naszych Oddziałach Przedszkolnych odbył się uroczysty występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dziadkowie przedszkolaków przybyli  bardzo licznie. Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Następnie złożono życzenia: dużo zdrowia oraz tego aby wnuczęta dostarczały powodów do dumy i radosnego uśmiechu.

      Uroczystość zakończono uroczystym „Sto lat” oraz wręczeniem laurek a także wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów i  radości.

       

        


       Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to zdecydowanie ważny czas dla nas i naszych bliskich. Dla dzieci, to jeden z najbardziej ulubionych okresów w roku. Spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi. To magiczny moment prezentów i wyjątkowej atmosfery. 

          W naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy wspólnie święta Bożego Narodzenia. Na początku tego uroczystego dnia, wszystkie dzieci zostały zaproszone na Jasełka, które przygotowały koledzy i koleżanki z grupy "Pszczoły" i "Jeżyki".  Śpiewaliśmy kolędy i łamaliśmy się opłatkiem, później tradycyjnie zjedliśmy potrawy wigilijne. Spędziliśmy czas miło i serdecznej w pełnej świątecznego czasu atmosferze.

      Zyczenia_Swiateczne_Zabki_PJM.mp4

       

       


       

      Kicia Kocia – to moje!

      W grudniu wykonaliśmy kolejne zadania z programu edukacyjnego „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy!”. Z ogromnym skupieniem i lekkim niedowierzaniem wysłuchaliśmy książeczki A. Głowińskiej „Kicia Kocia. To moje!”. Szybko zorientowaliśmy się dlaczego przyjaciele nie chcieli bawić się z główną bohaterką. Na szczęście Kicia Kocia też w końcu domyśliła się, jaki błąd popełniła… i ostatecznie wszystko dobrze się skończyło!

      W czasie zajęć zastanawialiśmy się, jak się czujemy, gdy jesteśmy dla innych uprzejmi oraz gdy ktoś zachowuje się niekoleżeńsko względem nas. Podjęliśmy także pierwsze próby dzielenia się z innymi naszą własnością, czyli przyniesionymi przez nas jabłuszkami do zjeżdżania po śniegu. Wymienialiśmy się także zabawkami (łopatkami, wiaderkami), które również towarzyszyły na w czasie zimowych wyjść na dwór. Wzięliśmy również udział w zabawach matematycznych. Dzieląc zabawki między Kicię Kocię i Packa, utrwalaliśmy pojęcie „tyle samo”,. Układaliśmy także puzzle ilustrujące zimowe aktywności naszych książkowych bohaterów, a także bawiliśmy się kubeczkami.

      Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Kicią Kocią, ponieważ bardzo polubiliśmy tę malutką kotkę. Z radością też przeżywamy i odtwarzamy jej przygody, ucząc się przy tym wielu pożytecznych rzeczy!

        

        


      Zbliżają się Święta …

      „Wielkimi krokami Święta się zbliżają, pięknym nastrojem nas napawają, świąteczne piosenki już słychać wokoło robi się cudnie… jakże wesoło.

      Wspaniałe chwile dla nas nadchodzą one z pewnością nam życie osłodzą!”

      Dzieci z grupy „Żabki” przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie wykonaliśmy eko bombki z pachnących goździkami pomarańczy, a także dekorowaliśmy pyszne pierniczki.

      Codziennie otwieramy drzwiczki w naszym Kalendarzu Adwentowym by wykonać zadanie, które przybliża nam tematykę Świąt.

      Święta już za tydzień a my nie możemy się doczekać 😊

       

        


      Pod choinką jest paczuszek sto. Co przyniesie ci Mikołaj, co? 
      Może pociąg, fiu, fiu, fiu,
      Małą trąbkę, tru, ru, ru, 
      Albo kotka, miau, miau, miau. A co ty byś chciał? 
       

      Każde dziecko z niecierpliwością oczekuje wizyty Świętego Mikołaja! 
      Również nasze maluszki długo przygotowywały się do tej niezapomnianej wizyty. 
      6 grudnia odwiedził nas w końcu długo ten długo wyczekiwany gość!
       

       Powitaliśmy go piosenką o (nietypowym) Mikołaju, który zgubił swe saneczki i podróżuje samochodem, którego bagażnik wypchany jest pięknymi prezentami… Oczywiście nie zabrakło w piosence naszych małych „rozmiganych rączek”, które potrafią już pokazać znak Świętego Mikołaja, saneczek i samochodu.  

       Zdecydowana większość z nas podeszła do Mikołaja z odwagą i radością. U niektórych początkowa niepewność też ostatecznie zamieniła się w uśmiech na twarzy, gdy zobaczyliśmy, jakimi pięknymi prezentami obdarował nas niezwykły Gość!  

       Święty Mikołaju – dziękujemy! I zapraszamy ponownie za rok.

          

          

          

          

        


      „Choinko piękna jak las, Choinko zostań wśród nas! Choinko piękna jak las, Choinko zostań wśród nas! 

      Jak długo zechcesz, z nami” 

      W dniu 5 grudnia dzieci z grupy „Żabki” wspólnie ubrały swoją choinkę w sali. Rozpoczęliśmy również zabawę z naszym kalendarzem adwentowym, który codziennie będzie podpowiadał nam o zbliżającym się czasie świątecznym. „Żabki” pomogły również w strojeniu wspólnej oddziałowej choinki na korytarzu. 

         


      Górnik świdrem węgiel kruszy, z latarenki światło spływa. Już wagonik z węglem ruszył, winda w górę go porywa. 

      Jutro węgla bryły czarne kolejarze w świat powiozą. A pojutrze – piece nasze będą grzały na złość mrozom. 

      Dnia 5 grudnia w związku ze świętem Górnika „Barbórką” odwiedził nas Pan Górnik w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej a nawet ją ubrać. Dzieci dowiedziały się także, jakie są kolory pióropusza na czapce i kto je nosi, jak również skąd wzięło się święto Barbórki. Przedszkolaki złożyły na ręce gościa mały  upominek oraz życzenia z okazji Barbórki.

         

          

        


      2. grudnia obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Poznaliśmy sylwetki osób, które mimo swojej niepełnosprawności, dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy, osiągnęły znaczące sukcesy artystyczne i sportowe. Następnie w czasie zabaw i ćwiczeń mogliśmy doświadczyć, z jakimi problemami na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne. Dzięki temu przekonaliśmy się, jakim szczęściem jest bycie zdrowym, w tym posiadanie sprawnych rąk i nóg. Zrozumieliśmy także, że dobry wzrok i słuch ułatwiają nam i znacząco przyspieszają wykonywanie codziennych czynności.


      „Czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!”

      Końcem listopada, tradycyjnie odbywają się w naszych oddziałach przedszkolnych andrzejkowe wróżby. Nie zabrakło ich także w tym roku! W czasie zajęć 30.11.2022 r. zapoznaliśmy się z krótką tradycją andrzejek oraz wzięliśmy udział w wybranych zabawach i wróżbach. Próbowaliśmy poznać swoją przyszłość ustawiając buciki oraz wybierając kolorowe kubeczki. Z wielką radością i zainteresowaniem poznawaliśmy swój przyszły zawód spoglądając w „magiczne lusterka”. To było niezwykłe przedpołudnie! Mamy nadzieję, że chociaż część „dobrych wróżb” w przyszłości się spełni, a rodzicom dziękujemy za słodki poczęstunek.

       

       


      „Mój miś jest mały, a taki kochany…” czyli
      Dzień Pluszowego Misia na BIS

      29.11.2022 r. odbyły się zajęcia otwarte dla dzieci i ich rodziców, a także zainteresowanych nauczycieli. Ich celem było m.in.: m.in.: wzmacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, integrowanie społeczności przedszkolnej oraz budowanie świadomości na temat codziennej pracy przedszkola, w tym zapoznanie z innowacyjnymi metodami pracy z dziećmi w ramach zajęć wychowania przedszkolnego.

      Inspirację zajęć stanowił niedawno obchodzony „Dzień Pluszowego Misia” oraz realizowana w grupie innowacja programowo-metodyczna „Rozmigane rączki mamy, do zabawy zapraszamy”. W czasie naszego spotkania nie zabrakło zabaw integrujących wszystkich uczestników spotkania, rozwijających koncentrację uwagi i spostrzegawczość, wzmacniających więzi między rodzicami a dziećmi, aktywności z elementami Polskiego Języka Migowego oraz twórczej i nieskrępowanej, grupowej aktywności plastycznej.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za przybycie, uśmiech, zaangażowanie i kreatywność!

        

         

        


      „Różne misie są na świecie, doskonale o tym wiecie.
      Są brunatne, czarne, białe, szare oraz w łatki całe.
      Jedne misie w norze chrapią, inne się na drzewa drapią.
      W dzikiej dżungli się chowają albo pośród kry pływają…”

      Dzień Pluszowego Misia był okazją do wspólnej i radosnej zabawy! Najpierw obejrzeliśmy krótką prezentację o misiach. Stała się ona impulsem do rozmowy na temat wyglądu różnych niedźwiedzi oraz misiów, tych prawdziwych oraz bajkowych. Następnie wykorzystaliśmy przyniesione przez nas misie do doskonalenia swoich umiejętności matematycznych w zakresie przeliczania oraz porównywaniem wielkości przedmiotów. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw kołowych i ze śpiewem, a także pracy plastycznej.

       


      „Mydło wszystko umyje…”
      W tygodniu poświęconemu dbałości o własne zdrowie utrwaliliśmy nawyk poprawnego mycia rąk. Pomogli nam w tym bohaterowie z naszego opowiadania – Łapson i Mydłoman. Wspólnie przypomnieliśmy sobie kiedy i jak właściwie należy myć ręce, w czym pomógł nam rymowany wierszyk. Dzięki zabawom badawczym zrozumieliśmy, dlaczego należy mydła i ciepłej wody. Na koniec obserwowaliśmy proces tworzenia własnych mydełek. Każde dziecko obecne na zajęciach zabrało do domu miniaturowego, własnego Mydłomana, który będzie przypominał nam, jak ważne jest poprawne mycie rąk!

        


      Domy duże, domy małe…
      Inspiracje z nich wspaniałe!

      Listopadowe tygodnie w naszej grupie oscylowały wokół tematów rodziny, domu, Ojczyzny, praw i obowiązków… Nie zabrakło więc zabaw ruchowych i konstrukcyjnych z figurami geometrycznymi.

      Listopadowa tematyka była także wspaniałą okazją do budzenia zainteresowania literaturą dziecięcą. Książka „To są DOMY świata” stanowiła doskonałe źródło inspiracji (nie tylko) do zabaw plastycznych i konstrukcyjnych. Spróbowaliśmy swoich sił w „myśleniu i malowaniu linią” czyli technice TWAL, realizując kolejne zadanie z projektu „Zabawa Sztuką”. I chociaż ze względu na nasz wiek technika nie była perfekcyjna, świetnie się bawiliśmy… Zwłaszcza, gdy misternie tworzony domek ostatecznie zasypał „śnieg” czy w naszej wyobraźni dom zamienił się w krokodyla… :) Kto wie, może gdy nieco podrośniemy spróbujemy wykonać naszymi małymi rączkami kolejne TWALowe wielkie dzieła sztuki?

      „Bawiąc się sztuką”  a konkretnie architekturą wybraliśmy się także w podróż „palcem po mapie”… Ale też przenieśliśmy się w czasie! Podczas zabaw swobodnych i inspirowanych przez nauczyciela z wykorzystaniem dowolnie wybranych klocków próbowaliśmy odtworzyć poznane budowle, które najbardziej nam się spodobały! Mamy nadzieję, że gdy uruchomicie swoją wyobraźnię bez trudu rozpoznacie je na zdjęciach :)

      Wreszcie domy, domki i rodzina stanowiły inspirację dla naszych innowacyjnych działań, a więc rozwijania motoryki małej, myślenia i pamięci z wykorzystaniem znaków Polskiego Języka Migowego. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące członków rodziny, dzięki czemu kojarzymy już takie słowa jak: dom, mama, tata, babcia czy dziadek.

       

       

       


      Gramy w zielone –
      jesienne inspiracje ekologiczne

                 W okresie październik/listopad wykonaliśmy kolejne zadania inspirowane udziałem w projekcie edukacyjnym „Gramy w zielone”.

                  Jesienny deszcz stał się także okazją do lepszego poznania żywiołu wody. Pomogły nam w tym eksperymenty i zabawy badawcze m.in.: zbadaliśmy, co pływa a co tonie. Natomiast w czasie zajęć twórczych z zakresu sztuk plastycznych i muzycznych aktywnie słuchaliśmy muzyki, tworzyliśmy deszczowe chmury z papieru makulaturowego a także stworzyliśmy deszczową orkiestrę wykorzystując do tego instrumenty nietypowe, bo stworzone z gazet, woreczków i folii.

                  W okresie jesiennym, gdy tylko dopisywała pogoda, chodziliśmy na spacery. Dotlenialiśmy nasze organizmy, a przy okazji prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze. Jednym z ciekawszych wyjść było to, w czasie którego mogliśmy obserwować zachowanie kaczek licznie bytujących w przepływającej nieopodal rzece. W wolnych chwilach chętnie oglądaliśmy także książeczki o zwierzętach zgromadzone w kąciku książki, chętnie słuchaliśmy także opowiadań czytanych przez nasze Panie m.in. o zagrożonych gatunkach zwierząt oraz z zakresu ekologii.

         


      NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA – „Szkoła do hymnu”

      „- Czy wiesz, jaki to znak: W czerwonym polu Biały ptak?

      - Wiem – odpowiedział Janek mały – to jest znak Polski – Orzeł Biały !”

      10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność przedszkolna w tym dzieci z grupy „Żabki” odśpiewały wspólnie uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób wspólnie świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i braliśmy czynny udział w corocznej akcji „Szkoła do hymnu”.

      Podczas porannych zajęć dydaktycznych zostały przybliżone dzieciom treści związane z symbolami narodowymi oraz mapą Polski. Dzieci samodzielnie wykonały pracę pt. „Flaga Polski”.

       

        


      Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!”

      Na przełomie października i listopada zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”. Tym razem inspirację do naszych działań stanowiła pozycja A. Głowińskiej pt. „Kicia Kocia mówi dzień dobry”.

      Dzieci z grupy „Żabki” chętnie i z uwagą wysłuchały kolejnej książeczki. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące opisanej przygody lubianej kotki i jej przyjaciele Packa. Dzieci wspólnie zastanawiały się komu i w jakich sytuacjach należy mówić „Dzień dobry”. Wspólnie poszukiwaliśmy także zamienników tradycyjnego powitania. Zastanawialiśmy się z kim możemy się przywitać używając pozdrowienia „Cześć”,  a wobec kogo należy użyć tradycyjnego „Dzień dobry”. Poszukując sposobów na miłe pozdrowienie i rozpoczęcie dnia umieściliśmy w naszej sali plakat z różnymi powitankami. Każdy, kto ma ochotę, może po przyjściu do przedszkola wybrać ulubiony sposób powitania z Panią lub kolegami. Czasem korzystamy również z tego plakatu w czasie wspólnych zabaw ruchowych. Codziennie natomiast, począwszy od pierwszego dnia pobytu w naszym przedszkolu, wszyscy witamy się radosną piosenką, a następnie dzieci obecne w przedszkolu przypinają klamerkę z żabką obok swojego przedszkolnego znaczka.

      W czasie dwóch tygodni pracy i powrotu do treści książeczki chętnie braliśmy udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem elementów metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Była to świetna i radosna zabawa, stanowiąca ciekawe urozmaicenie codziennych porannych ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych! Zainspirowani stwierdzeniem z książeczki o tym, że „słowa wracają do nas jak odbite piłeczki” postanowiliśmy to sprawdzić biorąc udział w zabawach z piłką prowadzonych przez nasze Panie. To niesamowite, ale Kicia Kocia znów miała rację! Postanowiliśmy więc pamiętać na co dzień o miłych i kulturalnych słowach.

      Na koniec z wykonanych przez nas prac plastycznych zatytułowanych „Uśmiech” stworzyliśmy w przedszkolnej szatni „przytulny kącik”. Każdy wchodzący do naszych oddziałów, gdy będzie mieć gorszy dzień lub wstanie lewą nogą, może „poczęstować się” uśmiechem przez nas podarowanym! Każdy z nich jest tak promienny i szczery, że z pewnością pomoże odzyskać zainteresowanym dobry humor! Zachęcamy do częstowania się naszymi słonecznymi uśmiechami!

       

        


      Pasowanie na przedszkolaka -
      wielkie i radosne święto w naszej grupie

      26.10.2022 r. staliśmy się prawdziwymi przedszkolakami! Licznie zgromadzonej publiczności: rodzicom, Dyrekcji oraz zaproszonym na uroczystość nauczycielom, zaprezentowaliśmy to, czego nauczyliśmy się w pierwszych tygodniach pobytu w naszej przedszkolnej grupie. Nie zabrakło więc ilustracji ruchowych do piosenek, zabaw rytmiczno-muzycznych, gry na instrumentach perkusyjnych a także tańca.

      Na koniec wszystkie „Żabki” zgodnie obiecały być dzielnymi, grzecznymi i uczynnymi przedszkolakami. Wtedy Pani Dyrektor każdemu z nas nadała tytuł przedszkolaka!

      Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie. Dyrekcji Szkoły za pomoc i zaangażowanie w uroczystość, a Rodzicom za przygotowane upominki i poczęstunek.

       


      „Code Week 2022”

      W dniach 8-23.10.2022 r. braliśmy udział w Europejskim Tygodniu Kodowania „Code Week”. To oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. To także wszelkie inicjatywy rozwijające umiejętności kodowania i dekodowania informacji, myślenie, pomysłowość, inicjatywę i innowacyjność.

      Chociaż jesteśmy jeszcze mali postanowiliśmy stać się częścią wielkiej europejskiej wspólnoty dzieci, młodzieży i dorosłych biorących udział w tym znanym wydarzeniu. W czasie CodeWeekowej rozgrzewki oswajaliśmy się z matą do kodowania. Pomogła nam w tym gra, w której poznaliśmy owoce jesiennych drzew. Była to nie tylko wspaniała zabawa, ale też nauka współpracy w grupie. W pierwszym tygodniu trwania Code Week rozwiązywaliśmy zagadki logiczne oraz budowaliśmy kubeczkowe wieże. W ten sposób rozwijaliśmy nie tylko myślenie, ale też doskonaliliśmy umiejętność uważnego słuchania. W drugim tygodniu „upiekliśmy” urodzinowy tort. Jednak zamiast tortownicy wykorzystaliśmy do tego celu, poznaną już wcześniej kratownicę. Zatańczyliśmy także CodeWeekowy układ choreograficzny. W ten sposób rozwijaliśmy umiejętność odczytywania i posługiwania się symbolami. Próbowaliśmy także połączyć elementy kodowania i muzyki wykorzystując kolorową chustę animacyjną i kolorowe instrumenty – dzwonki naciskowe.

      Inspirację dla niektórych naszych działań stanowiły propozycje ambasadorki Code Week w Polsce i autorki Programu Uczymy Dzieci Programować – Pani Anny Świc.  Dziękujemy i „zarażeni cyfrowym bakcylem” obiecujemy, że za rok znów przystąpimy do inicjatywy, jaką jest Europejski Tydzień Kodowania, a elementy zabaw z zakresu tzw. „kodowania na dywanie” będziemy wykorzystywać w czasie naszych zajęć w przedszkolu.

        

       


      W październiku wykonaliśmy kolejne zadania w ramach realizowanych w grupie programów edukacyjnych „Zabawa Sztuką” oraz „Gramy w zielone”.

        

         

      W czasie zabaw swobodnych i zajęć dydaktycznych używaliśmy zgromadzonych w kąciku przyrodniczym darów natury do tworzenia obrazków i kompozycji, a także prac plastycznych i ścieżek sensorycznych.

      Wzięliśmy także udział w zajęciach sensoplastycznych  zatytułowanych „Jesienny bukiet”. Inspiracje stanowiły wybrane obrazy Pierra Augusta Renoir oraz bukiety stworzone z jesiennych kwiatów i roślin. Wykorzystując elementy pedagogiki Froebla odtworzyliśmy w grupach wybrane dzieła wybitnego malarza, a następnie wykorzystując nietypowe pędzle stworzone z darów natury (m.in.: kasztany, kwiaty, liście, łodygi) namalowaliśmy własne jesienne bukiety.


      Dzień Chłopaka

      Z okazji tego dnia niezwykłego,
      Życzymy Wam Chłopcy wszystkiego najlepszego,
      Humoru radosnego
      I aby codziennie spotkało Was coś magicznego!

      Dzień Chłopaka wypełniony był życzeniami i radosną zabawą. Wspólnie próbowaliśmy zbudować jak najwyższą wieżę oraz wcieliliśmy się w role kierowców. Nie zabrakło pięknych życzeń, sesji fotograficznej „z wąsem” oraz drobnych upominków! Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu  Dnia Chłopaka w naszej grupie. 

       

       


      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i inauguracja projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

      W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania (29.09.) wysłuchaliśmy wybranych wierszy Jana Brzechwy czytanych przez nauczyciela. Nie zabrakło też zabaw teatralnych z utworem „Na straganie”. Był to także doskonały termin, by rozpocząć realizację projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Od dziś nasz projektowy Miś Rafaello rozpoczyna czytelniczą wędrówkę po domach przedszkolaków.

       


      „Rozmigane rączki” i Międzynarodowy Dzień Głuchych

      Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. Nie mogliśmy pominąć obchodów tego święta w naszej grupie! Z tej okazji przypomnieliśmy sobie poznane dotąd znaki kolorów w Polskim Języku Migowym, a także wprowadziliśmy znak nowej barwy - różowej. Obchody tego święta zbiegły się w czasie m.in. z Dniem Jabłka. Z tej okazji nasze „rozmigane rączki’ w ramach akcji „Migamy Jabłuszko” (edycja II) wspólnie „zaśpiewały” piosenkę „Jabłuszko rumiane”. Na koniec każdy z nas wykonał czerwone jabłuszko z papierowego talerzyka!

      zabki_jabluszko(1).mp4


      Powitanie jesieni z elementami Polskiego Języka Migowego

      23.09. to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, ale także ustanowiony (zaledwie 5 lat temu) przez ONZ Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. Postanowiliśmy więc połączyć ze sobą obchody tych dwóch dat. Co z tego wyszło? Posłuchajcie i zobaczcie sami…

      Nasze zajęcia dywanowe rozpoczęły się nietypowo… Obejrzeliśmy bowiem fragment bajki „Trefliki”, ale… Jakież było nasze zdziwienie, gdy zamiast znanych pytań: „O czym była bajka?”, „Kto wyjechał?”, „Dokąd…”, „Co zrobili pozostali domownicy?” itp. nasza pani zapytała nas o… kobietę w rogu ekranu, która przez cały czas trwania bajki energicznie poruszała swoimi rękami… Nieco zaskoczeni, szybko zaczęliśmy przerzucać się pomysłami… Wreszcie BINGO! Jeden z chłopców powiedział zgodnie z prawdą: „Ta Pani MÓWI w innym języku!”, a nasza pani wyłączyła dźwięk w nagraniu. Wtedy nastała głucha cisza, bo my też zaniemówiliśmy z wrażenia… A ciszy tej towarzyszyły zmieniające się obrazy oraz mówiąca za pomocą rąk pani na dole ekranu…

      Tak rozpoczęła się nasza zabawa… Dowiedzieliśmy się, że są ludzie, którzy nie słyszą. Są dzieci, dla których spoglądanie na Panią (lub Pana) w rogu ekranu jest jedyną możliwością USŁYSZENIA, o czym jest bajka. Następnie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wiersza o tym, jak Pani Jesień malowała świat farbkami, które otrzymała od Lata. Czujnie śledziliśmy też ruchy wykonywane przez naszą panią w trakcie czytania wiersza… A następnie sami postanowiliśmy spróbować sił w MÓWIENIA RĄCZKAMI! Na początek postanowiliśmy poznać nazwy wybranych kolorów w Polskim Języku Migowym. Wybraliśmy kolory związane z jesienią oraz omawianym w tym tygodniu sygnalizatorem świetlnym, a więc: czerwony, żółty i zielony. Dzięki zabawom: z kubeczkami, parasolami, piórkami oraz pracy plastycznej inspirowanej projektem „Zabawa Sztuką” utrwalaliśmy poznane znaki, ale nie tylko… Ćwiczyliśmy przy tym właściwy oddech, orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni, doskonaliliśmy naszą sprawność ruchową oraz manualną, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Wreszcie… mogliśmy w sposób twórczy, w pełni swobodny i ekspresyjny pobawić się farbami, używając przy tym „nieszablonowych” pędzli (nakrętek, koreczków… wreszcie palców i dłoni) oraz doświadczyć radości płynącej ze wspólnej zabawy sztuką!

      W naszej sali urządziliśmy także jesienny kącik przyrody. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców pojawiły się w nim pierwsze jesienne dary: kasztany, dynie i żołędzie. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzbogacania naszego kącika w miarę posiadanych możliwości. Zgromadzony materiał przyrodniczy przez całą jesień wykorzystywać będziemy do zabaw plastycznych, manualnych oraz rozwijających umiejętności matematyczne.

      Do zabaw z językiem migowym też na pewno wrócimy, bo nasze własne „rozmigane rączki” bardzo nam się spodobały! Podobnie zresztą jak twórcze i niczym nieskrępowane działania podejmowane w ramach projektu „Zabawa Sztuką”. Z radością będziemy dzielić się z Wami naszymi kolejnymi „małymi-wielkimi” osiągnięciami! Do usłyszenia!

        

       


      „Dzień Przedszkolaka to ważne święto,
      uczciliśmy je razem tańcem i piosenką”

      20 września to ważna data w kalendarzu KAŻDEGO przedszkolaka w Polsce. Nie ważne czy przedszkolak jest duży czy mały, czy świetnie bawi się w przedszkolu już kolejny rok… czy tak jak my – dopiero stawia w nim swoje pierwsze i nieśmiałe kroki :)

      Już od samego rana również w naszej sali było wyjątkowo. Kolorowe balony i serpentyny podkreślały charakter tego szczególnego dnia. Natomiast w czasie zajęć nie mogło zabraknąć wesołych piosenek, zabaw i tańców. Wspólnie zastanawialiśmy się także jaki powinien być przedszkolak. Udowodniliśmy, że mimo tego, że jesteśmy najmłodszymi przedszkolakami to tak jak nasi starsi koledzy jesteśmy: weseli, dzielni, samodzielni, sprytni i bystrzy. Rozwiązywaliśmy zagadki, stworzyliśmy wspólnie prace konkursową „O czym marzą dzieci w Dniu Przedszkolaka?” oraz podjęliśmy pierwsze próby stworzenia przedszkolnej orkiestry!

      Na pamiątkę tego szczególnego dnia każdy z nas zabrał do domu kolorowy balonik, a także drobny upominek przygotowany przez naszych Rodziców, za który serdecznie dziękujemy! Mamusiu, tatusiu, dziękuję, że pamiętaliście o tym, że od kilkunastu dniu jestem PRZEDSZKOLAKIEM. Obiecuję, że przez kilka następnych lat, z pomocą Waszą i moich Pań, będę hucznie celebrować ten wyjątkowy dzień!

        


      Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy!

      Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy!”. Jego celem jest m.in.: ułatwienie procesu adaptacji dzieci najmłodszych do warunków przedszkolnych, kształtowanie postaw i zachowań społecznie akceptowanych, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań, a wszystko to w oparciu o serię książeczek dla dzieci, których bohaterką jest znana i lubiana kotka – Kicia Kocia.

      Realizację zajęć projektowych rozpoczęliśmy od pracy z książeczką „Kicia Kocia w przedszkolu” w czasie tygodniowych zajęć poświęconych poznawaniu naszego własnego przedszkola (12-16.09.2022 r.).

      Na początku poznaliśmy główną bohaterkę i jej dzień w przedszkolu. Wykonaliśmy portrety Kici Koci i jej przyjaciela Packa. Korzystając z książeczki oraz własnych doświadczeń stworzyliśmy własny schemat dnia w przedszkolu, który na stałe zamontowaliśmy na naszych drzwiach – będzie on pomagał nam w uzyskiwania odpowiedzi na pytanie „Kiedy przyjdzie mama?”. Zabraliśmy także Kicię Kocię i Packa na spacer po naszym przedszkolu oraz na zewnątrz!

      W kolejnych dniach poznaliśmy zasady bezpiecznej zabawy i pobytu w oddziale przedszkolnym, czyli stworzyliśmy „Żabkowy kodeks przedszkolaka”. Na koniec, zainspirowani zajęciami w przedszkolu Kici Koci, również wysłuchaliśmy wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”. Każdy z nas wykonał własny wagonik, który początkowo posłużył nam do zabaw matematycznych, a następnie do zapamiętania naszych przedszkolnych znaczków. W każdym wagoniku podróżuje teraz nasz własny symbol, który oznacza miejsce przebierania się, zostawiania swoich rzeczy oraz ręcznika. W tym tygodniu nie mogło zabraknąć także lubianej przez nas zabawy ze śpiewem „Maszynista – zuch”.

      Na koniec zdradzimy Wam sekret! Kici Koci tak bardzo spodobało się w naszej grupie, że postanowiła zostać z nami na dłużej… Kto wie? Może nawet do końca roku… Bo przecież nasza bohaterka ma wiele przygód, które my również chcielibyśmy przeżyć. Z niecierpliwością czekamy więc na spotkanie z kolejną książeczką z serii A. Głowińskiej o Kici Koci.

       

       


      15 września dzieci z grupy  "Żabki" świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Obchody Dnia Kropki realizowaliśmy w naszej grupie licznymi aktywnościami takimi jak zabawa z chustą animacyjną oraz tańce w kole. Dzieci wykonały kreatywne prace plastyczne "Kropeczkowa łąka z folii bąbelkowej" oraz "Biedronka". To był wspaniały dzień pełen przygód.

         

        

       

         


      Pierwsze dni w przedszkolu

      „Gdy dzień wstaje i wita świat, ranną porą wstaję i ja.
      Mama pomaga ubierać się, do przedszkola prowadzi mnie.
      Ja chodzę tam co dzień, obiadek dobry jem,
      a po spacerze w sali wesoło bawię się…”

      Pierwszy tydzień w przedszkolu już za nami! Coraz dzielniej wchodzimy do naszej sali, w której od rana czeka na nas uśmiechnięta pani. Coraz szybciej ocieramy także łzy po rozstaniu z naszymi kochanymi Rodzicami. Zamiast się smucić potrafimy bowiem włączyć się do zabaw proponowanych przez nasze Panie lub zorganizować sobie samodzielną zabawę w sali.

      Mamy na swoim kącie pierwsze małe – wielkie sukcesy: umyte samodzielnie rączki i otartą z łez buzię, skorzystanie z toalety, wspólne siedzenie przy stolikach w czasie posiłków, samodzielnie zjedzone śniadanie czy obiad, głośno powiedziane dzień dobry, zapamiętane imiona wybranych kolegów i Pań, wspólne zabawy ruchowe i rytmiczne całej grupy na dywanie, próby wspólnego śpiewu, słuchanie książeczki czytanej przez nauczyciela, pierwsze próby samodzielnego ubierania bucików.

      Nasze Panie nie mogą wyjść z podziwu, jak szybko opanowaliśmy trudną sztukę ustawiania się w pociągu, kole czy w parach! Oczywiście wciąż ją doskonalimy, a pomagają nam w tym nowopoznane zabawy w „Maszynistę”, „Balonika” czy „Marsz zwierzątek” :) Jesteśmy także po pierwszych zajęciach plastycznych, poobiedniej relaksacji a nawet… spacerze!

      Mamo, tato! Możesz być ze mnie naprawdę DUMNA!

       

       

      Rok Szkolny 2022/2023

      Grupa IV ,,Żabki"


      LAUREATKA WIELU KONKURSÓW

      GRATULUJEMY JULII LASOŃ

      BRAWO !!!

        


      Witamy lato !!!

      „Matematyczne lato”. P. Wrzesień

      Matematyczne lato

      Raz i dwa, raz i dwa,

      To już lato, ciepło da.

      Trzy i cztery, trzy i cztery,

      Pojedziemy na rowery.

      Pięć i sześć, pięć i sześć,

      Lato lubi lody jeść.

      Siedem, osiem, siedem osiem,

      My lubimy grać na nosie.

      Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,

      Lato uśmiech zawsze niesie!

        


      Dzień Taty      

      Kochany tato - zacznę zwyczajnie, że z Tobą w domu zawsze jest fajnie: i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości. 

      Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować, skromny bukiecik kwiatów darować.


      Dzieci z grupy Żabki wspólnie z Rodzicami oraz Gronem Pedagogicznym świętowały:

      „Dzień Rodziny oraz zakończenie roku 2021/2022 w Oddziałach Przedszkolnych”

      09 czerwca 2022rok…

      Dzieci bardzo pięknie zaśpiewały, inscenizowały ruchem piosenki, zatańczyły, recytowały wierszyki…

      Wyraziły we wspaniałym występie uczucia i szacunek do swoich rodziców.

      Mamo, chodź z nami!
       Damy Ci - łąkę!
       Z kwiatami, ze skowronkiem,
       ze słonkiem.
       Do wąchania, słuchania, patrzenia ...
       A do łąki dodamy życzenia: wszystkich marzeń spełnienia…

       Nawet, gdy się zachmurzy na niebie,
       nawet, gdy się kłopotów nazbiera,
       my uśmiechajmy się do siebie
       zawsze jak tu, jak teraz!

      Mamo, mamo coś ci dam
      jedno serce które mam
      a w tym sercu róży kwiat
      Mamo, mamo żyj sto lat!

      Jesteś dla mnie wspaniały Tato

      Wiec dziękuję Tobie za to

      Dzisiaj powiem Ci na uszko

      Że cię kocha me serduszko!

      Kochana Mamo ! Kochany Tato!
      Przyjmijcie od nas szczere życzenia
      100 lat w zdrowiu i marzeń spełnienia!

      Dziękujemy wszystkim za atmosferę : radości, przyjaźni oraz zaufania !!

        


      Festiwal ulubionych zabaw Dzieci umilał im „Dzień Dziecka”

      Wita Was słoneczny ranek,
      tyle dzisiaj niespodzianek,
      tyle przygód czeka nas.
      Pierwszy czerwca ! Wstawać czas !
      Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
      to szczególny dla nas dzień.
      Jasne złote słonko świeci,
      spoza chmur uśmiecha się.
      Dzisiaj święto wszystkich dzieci
      Niech nam pięknie słońce świeci
      Wszyscy śmieją się od rana
      Każda buzia roześmiana
      Czar zabawy dziś panuje
      Każde serce się raduje.
      Oj! Jak ptaszki dziś śpiewają
      Tak życzenia Wam składają…

      Bądź dzieckiem jak najdłużej
      Jak dziecko baw się, śmiej
      I kochaj tak jak dziecko
      I serce dziecka zawsze miej!
             

                           

                                    

      20220601_091335.mp4

      "Rada Rodziców" wraz z "Samorządem Uczniowskim" osłodziła nam "Dzień Dziecka"

        

       


      ,,Żabki"- wycieczka

      26.05.2022 - tego dnia z naszymi Żabkami uczestniczyliśmy w pierwszej wycieczce. Pojechaliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Już podróż busem wydała się dzieciom bardzo ciekawa - a to był dopiero początek. Uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych "Kicia Kocia w bibliotece". Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o bibliotece, o zbiorach bibliotecznych, mieliśmy również możliwość zwiedzenia całej biblioteki. Już czekamy na kolejne, ciekawe wycieczki 🙂

       

       


      ,,Żabki" - Dzień Mamy

      Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

      Za to, że wskazujesz drogę w mroku,

      Za to, że dni moje tęczą malujesz,

      Dziś, Mamo, z głębi serca Ci dziękuję ❤💚💐

      KOCHANE MAMY – MY O WAS ZAWSZE PAMIĘTAMY: „ 26 MAJ- „ DZIEŃ MATKI”

      Miłość Mamy nie waży się na gramy!

      Mama - dotknięciem dłoni

      największy smutek przegoni!

      Miłość Mamy nie waży się na kilogramy!

      Gdy Mamusia usiądzie przy tobie,

      Lżej - nawet w ciężkiej chorobie!

      Chociaż się waży na tony hipopotamy i dzwony,

      to takiej wagi nie mamy,

      żeby zważyła miłość Mamy.

      Wszystko, co Mama nam daje,

      co będzie, co jest, co już było,

      i Mama, i my obok mamy

      - to miłość.

        


      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA / O4.MAJA/

      Dzieci z grupy „Żabki” zapoznawali się z zawodem Strażaka, wielu chłopców z tej grupy chcieli by zostać Strażakami !

      Tekst: Śpiewające Brzdące - Pali się!

      1. Uwaga! Uwaga! Uwaga!

      Z ogniem to nie jest zabawa,

      Właśnie zapalił się dom,

      Po strażaków dzwoń!

      Ref. Dziewięć, dziewięć, osiem!

      Cały dom się pali!

      Przyjeżdżajcie, szybko,

      Strażacy wspaniali! (2x)

      2. Uwaga! Uwaga! Uwaga!

      Z ogniem to nie jest zabawa,

      Właśnie zapalił się las,

      Na strażaków czas!

      Ref. Dziewięć, dziewięć, osiem!

      Cały las się pali!

      Przyjeżdżajcie, szybko,

      Strażacy wspaniali! (2x)

      (https://www.youtube.com/watch?v=yv0YdFZHmgM)

        

        


      Tydzień integracji sensorycznej Żabki rozpoczęły od zabawy masami. Jak widać na zdjęciach, taka aktywność- poza tym, że pomogła dzieciom zrozumieć zagadnienie związane ze zmysłem dotyku - to dostarczyła wszystkim wiele radości 🙂

        

       

      „Zmysły pomagają poznać świat”
      Zmysły to nasze okna na świat, dzięki nim go poznajemy – widzimy, słyszymy, czujemy,
      smakujemy, wąchamy.

      „Nasze zmysły”

      Jolanty Wybieralskiej

      Kwaśny, słony, gorzki, słodki,
      Cztery smaki, które znamy.
      Za pomocą jamy ustnej
      Zmysły smaku rozróżniamy.
      Słyszysz szepty, głośne tony
      I muzykę miłą uchu.
      Każdy dźwięk cichy lub głośny
      Odbierasz przez zmysły słuchu.
      Rozpoznajesz kształt i kolor.
      Widzisz w prawym, w lewym oku.
      Widzisz wszystko to, co inni,
      Za pomocą zmysłu wzroku.
      Czasem śmierdzi, czasem pachnie,
      My zapachy rozróżniamy.
      Kiedy nos wciąga powietrze,
      Zmysły węchu pobudzamy.

         

         

        

      „ Posłuchaj…co słyszysz?”.

      Muzycy muszą mieć tzw. Słuch doskonały: może kiedy będę ćwiczyć zostanę muzykiem?

      20220427_113504.mp4

      20220427_094020_01.mp4

      Kolejny ciekawy temat realizowany w Tygodniu Integracji Sensorycznej to "Orientuj się - schemat własnego ciała". Dzieci doskonaliły znajomość nazewnictwa części ciała, orientacji w przestrzeni,  kierunków- prawo, lewo. Zabawy było dużo, jednak najlepsza podczas próby odrysowania kolegi i jego kolorowania. 

        

      „Dzień zabaw logopedycznych i logorytmcznych”

      Zabawy z chustą poza tym, że są atrakcyjne dla dzieci to ćwiczą różne umiejętności; łącząc wrażenia wzrokowe, dotykowe i ruch, wprowadzają radosny nastrój i odprężenie.

      Chusta daje szereg możliwości jej wykorzystania. Wszystko zależy od naszej inwencji, pomysłowości. Niewątpliwie ma wiele korzyści. Reasumując:

      – zaprasza do współdziałania (a nie współzawodnictwa),

      – uczy czekania na swoją kolej (dzielenia się),

      – doskonali spostrzegawczość i refleks,

      – uczy przestrzegania zasad i słuchania poleceń,

      – ćwiczy poczucie rytmu,

      – gwarantuje dużo ruchu pełnego dobrej zabawy.

      Można zauważyć, że Dzieciom z grupy Żabki zabawa z chustą sprawiła ogromną uciechę !!!

      Ćwiczenia i zabawy oddechowe stanowią ważny element w terapii logopedycznej dziecka. Oddychanie to czynność fizjologiczna niezbędna do życia i prawidłowego mówienia. Nieprawidłowy oddech wpływa niekorzystanie na wymowę. Celem ćwiczeń oddechowych jest pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej oraz zapobieganie mówieniu na wdechu.

      20220429_090726_1.mp4

      20220429_091637.mp4


      PAMIĘTAJMY !!!

      „PLANETA ZIEMIA W NASZYCH RĄCZKACH” !!! DBAMY O NIĄ !!!

      NIE ŚMIECIMY ! SEGREGUJEMY ŚMIECI !!!

      SADZIMY DRZEWKA- ROŚLINY !

      OSZCZĘDZAMY WODĘ !

      OSZCZĘDZAMY PRĄD !

      NAPRAWIAMY SPRZĘTY !

      DBAMY O ZWIERZĘTA !

      PRZYJACIELE ZIEMI- DZIECI Z GRUPY IV, „ŻABKI”…

        

          

      20220422_091136.mp4


      Niech zajączek i baranek wielkanocny w koszyk wskoczy,

      Mokry dyngus Cię zaskoczy,

      jajko będzie smakowało,

      i brzuszek będzie radowało

      Wesołych Świąt Wielkanocnych - Alleluja !

      ŻYCZĄ WSZYSTKIM PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „ŻABKI” ORAZ  NAUCZYCIELE…

        

       


      „Powitanie wiosny”

      Leci pliszka spod kamyczka:

      - Ja się macie dzieci!

      Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci!

      Poszły rzeki w świat daleki, płyną het - do morza;

      A ja śpiewam, a ja lecę, gdzie ta ranna zorza!

       


       

      Mali konstruktorzy - budujemy roboty

       


      Mali badacze - eksperymenty poprzez zabawę

       


      Mali ogrodnicy

        

       


      Każdy z zawodów jest bardzo ważny.
      Razem powinny się uzupełniać.
      Więc rozwijajcie swoje talenty,
      ażeby każdy mógł w czymś się spełniać.
      Bo gdyby tylko kilka zawodów
      było na świecie rozpowszechnionych,
      życie by stało się monotonne,
      a rozwój ludzi ograniczony.

      Fragment wiersza pt. „Zawody” autor Tomasz Matuszewski

      Zadaniem preorientacji zawodowej / doradztwa zawodowego/ na etapie edukacji przedszkolnej jest zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.

      Grupa IV „Żabki” poznaje zawody i słucha osób, które opowiadają nam o swoim zawodzie…

      Byliśmy z wizytą w kuchni szkolnej, tam zapoznaliśmy się z pracą kucharza.

       

        

        


      Grupa IV „Żabki” świętowała pięknie „Dzień Kobiet” 8 MARCA, chłopcy chętnie wręczyli dziewczynkom- małym kobietkom śliczne kwiatuszki, buzie dziewczynek były uśmiechnięte…i szczęśliwe…

      Dzień Kobiet! Dzień kobiet!

      Niech żyją nam zdrowe i pani nasza i mamy i woźna kucharka, przedszkolna lekarka.

      Im wszystkim kwiaty rozdamy.

      Dzień kobiet! Dzień kobiet!

      Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek!

      Uśmiechy są dla nich zabawa i taniec. Piosenka z radia popłynie.

       

         

         


      Jak tradycja stara każe w domu, sklepie, biurze, w szkole, wszędzie pączek dziś króluje, każdy chętnie go smakuje. Z dżemem, z cukrem, z wisienkami, wszędzie pączek dzisiaj z nami. Dziś kalorii nikt nie liczy, wszędzie moc pysznych słodyczy. W tłusty czwartek przez dzień cały słodkim królem – pączek mały.

       

      Żabki życzą Wszystkim smacznego🙂


      BAL KARNAWAŁOWY PRZEDSZKOLAKÓW Z GRUPY „ŻABKI”

      25.02.2022 ROK

      Już Karnawał włożył maskę,

      Drzwi otworzył z hukiem z trzaskiem!

      Wpadł jak wicher do pokoju.

      W czym?

      W karnawałowym stroju!

      -Cześć!

      Przybiegłem w odwiedziny!

      Mam wstążeczki i cekiny,

      Nut wesołych dwie kieszenie

      I do tańca ZAPROSZENIE!

      Dorota Gellner „Karnawał”

        

       

      BAL Z WALCZYKIEM

       


      Babcia z dziadkiem dziś świętują,

      wszystkie dzieci więc pracują.

      Zetrą kurze w każdym kątku,

      przypilnują dziś porządku.

      W kuchni błyszczą już talerze,

      wnusia babci bluzkę pierze.

      Wnusio już podaje kapcie,

      bardzo kocha swoja babcię.

      Dzisiaj wszystkie smutki precz!

      Święto Dziadków - ważna rzecz!

       

                                   Kochanym Babciom i Kochanym Dziadkom

                                   Żabki składają najlepsze Życzenia:)


      Dzień Świętego Walentego

      To dzień dobry dla każdego!

      W tym dniu wszyscy to wyznają,

      Że chcą kochać i kochają!!! 

      Żabki składają wszystkim najlepsze życzenia z okazji Walentynek 😘❤💞💋


      Dzieci z grupy IV „Żabki” „Małe serduszka mają ale chętnie pomagają i do

      Akcji „Zbiórka karmy” dołączają

      PAMIĘTAJMY- POMAGAJMY !!!

       

        

      „Schronisko – bo o nim jest mowa W którym zwierzęta uczą się żyć od nowa Tu nie zaznają krzywdy, ani cierpienia dostaną karmę, posłanie i niezbędne szczepienia.” „Do ludzi dobrej woli, zatem mój apel gorący Zaadoptuj zwierzaka i bądź właścicielem kochającym A gdy ono poczuje się przez ciebie kochane Przez całe życie będzie ci wdzięczne i oddane.”


      Podsumowanie okresu świątecznego i wigilia w przedszkolu

      Dnia 22 grudnia 2021 roku dzieci z grupy „Żabki” usiadły do wspólnej „Wigilii”; atmosfera panowała świąteczna.     Podzieliliśmy się opłatkiem. Z apetytem zjedliśmy tradycyjne wigilijne dania – czerwony barszcz oraz rybę, ziemniaczki            i surówkę z kapusty kiszonej, pierniczki…oraz zaśpiewaliśmy kolędy i pastorałki…

      W tym dniu obejrzeliśmy przedstawienie o historii „Bożego Narodzenia”- „Jasełka”, które przygotowała Grupa „Misie”.            To pozwoliło nam poczuć tą doniosłą atmosferę.

      Tradycje, obyczaje, zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia są tak barwne i ciekawe, że nie powinny być zapomniane. Wiele z nich, jak zapraszanie na Wigilię osób samotnych czy wzajemne odwiedzanie się w czasie świątecznym, warto ciągle kultywować i przekazywać nowym pokoleniom.

      Każda rodzina ma swoje obyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie…

        

        

      „Wieczór wigilijny” autor: / Tadeusz Kubiak /

      Biały obrus lśni na stole,

      pod obrusem siano.

      Płoną świeczki na choince

      co tu przyszła na noc.

      Na talerzu kluski z makiem,

      karp jak księżyc srebrny.

      Zasiadają wokół stołu

      dziadek z babcią, krewni.

      Już się z sobą podzielili

      opłatkiem rodzice.

      Już złożyli wszyscy wszystkim

      moc serdecznych życzeń.

      Kiedy mama się dzieliła

      ze mną tym opłatkiem

      , miała w oczach łzy, widziałem,

      otarła ukradkiem.

      Nie wiem, co też mama chciała

      szepnąć mi do ucha:

      bym na drzewach nie darł spodni,

      pani w szkole słuchał…

      Niedojrzałych jabłek nie jadł,

      butów też nie brudził…

      Nagle słyszę, mama szepce:

      - Bądź dobry dla ludzi.

       


      Dzieci z grupy „Żabki” były bardzo zaangażowane robieniem łańcucha na choinkę…

      Trudno wyobrazić sobie choinkę bez łańcucha. Już małe dzieci w przedszkolu przed Świętami Bożego Narodzenia uwielbiają robić łańcuchy choinkowe, które obok bombek choinkowych są najważniejszą ozdobą każdej choinki.

      W czasie świąt symbole bezpieczeństwa są nam bardzo potrzebne, być może właśnie dlatego uwielbiamy łańcuchy na choinkę – dają nam one poczucie jakiejś stałości. To także symbol przeznaczenia i komunikacji. Symbolika łańcucha jako komunikacji jest zresztą bardzo ciekawa i potrzebna, bo przecież Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pragniemy spotykać się w rodzinnym gronie i doświadczać bliskości, przebywania razem i wspólnego biesiadowania.

      Wszyscy pewnie taki łańcuch robiliśmy w dzieciństwie.

         


      Dzieci z grupy IV „Żabki” dobre serduszka mają i ptaszki zimą dokarmiają:

      "Ptaszki"

      Mam za swym okienkiem mały karmnik z drzewa, bo małe ptaszynki dokarmiać potrzeba. Wisi też słoninka zawsze na swym miejscu by posilić sikoreczkę, gdy zgłodnieje troszeczkę. Małe ptaszki przylatują i za jedzenie śpiewem dziękują.

        


      W dniu 13.12.2021r. w naszych Oddziałach Przedszkolnych odbyły się świąteczne warsztaty dla dzieci ,,Malowanie i ozdabianie bombek." Dzieci miały niepowtarzalną okazję udekorowania bombki w dowolny sposób. Zajęcia dostarczyły mnóstwo radości, wyzwoliły w dzieciach pomysłowość i wyobraźnię twórczą oraz wprowadziły wszystkich w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia..

       

         

         

      Bombki

      Te pierwsze zostały wyprodukowane w 1840 r. w Niemczech. Szybko zaczęły zyskiwać na popularności i dziś wiodą prym wśród świątecznych ozdób. Być może niewiele z Was wie, ale one także mają znaczenie symboliczne. Okrągłe bombki są symbolem powtarzalności życia ludzkiego, odradzania się oraz ciągłości i nieskończoności Boga


      Dnia 06.12.2021r. w naszych Oddziałach Przedszkolnych pojawił się długo wyczekiwany gość Święty Mikołaj!!!

      Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały i powitały Świętego Mikołaja piosenką pt.:

      „Grudzień z Mikołajem”. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Święty Mikołaj obdarował wszystkie przedszkolaki prezentami.

      Dzieci miały również prezent dla Św. Mikołaja, ozdobiły pierniczki dla Niego.

      Dziękujemy Św. Mikołaju, że nas odwiedziłeś i prezenty nam wręczyłeś….!!!

      Bardzo się cieszymy, że o grzecznych dzieciach z grupy „Żabki” pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

        


      03.12.2021r. Grupa „Żabki” miała również swój udział w ubieraniu naszej wspólnej przedszkolnej„Choinki”:

        

        


         30 listopada w Grupie „Żabki” rozpoczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, poznajemy tradycje i zwyczaje: dzieci ozdabiały pięknie pachnące pierniczki…to był też przygotowywany podarunek dla Św. Mikołaja…

            

        


        29.11.2021r. „Andrzejki„ są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Grupa IV „ Żabki” miała bal z balonami. Dzieci były w przebraniu za czarodziejów, postaci z bajek, wróżki, biedronki …było nam bardzo wesoło…         

          


      Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada.

      To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki;

      „ Miś jest mały i puchaty
      Miś jest fajny i kudłaty
      Miś jest gruby jak ta kula
      Misia zawsze się przytula.”

      Pluszowy miś – bohater bajek i filmów, Towarzysz w życiu dzieci

      Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam Miś-Pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

       

       


      DZIEŃ KREDKI

      22. LISTOPAD.2021r.

      Kolorowe kredki w pudełeczku noszę
      Kolorowe kredki bardzo lubią mnie
      Kolorowe kredki, kiedy je poproszę
      Namalują wszystko to, co chcę!

      Kiedy jestem smutny
      Zawsze mnie pocieszą
      Siadamy przy stole
      I one, i ja!
      Malują cudownie
      Małpkę taką śmieszną
      Słonia na huśtawce
      I w rakiecie lwa!


       

       


      „Światowy Dzień Mycia Rąk „ /15.10/ w Grupie Żabki trwa cały rok; my o zdrowie dbamy i wirusów się wystrzegamy 

       Koniecznie powinniśmy myć ręce !!!

      - po powrocie do domu,

      - przed każdym posiłkiem,

      - po wyjściu z toalety (publicznej i tej w domu),

      - po kontakcie ze zwierzętami,

      - po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa,

      - po wykonaniu prac porządkowych.

       

       

        


      Dnia 28 października 2021 roku odbyła się „Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka”.

      To pierwsza tak ważna uroczystość dla Grupy IV „Żabki”. O tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom oraz koleżankom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor mgr Jadwiga Banasik dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz książkę.


      Kolorowe światła

      Do przedszkola co dzień rano idę przez ulice z mamą. Droga wcale nie jest łatwa, bo na skrzyżowaniu światła. Czerwone światło stój, zielone światło idź, na żółtym świetle zawsze czekaj tak już musi być.

                                      

      Grupa nasza ćwiczyła jak bezpiecznie przechodzić przez drogę.


      Dnia 12.10. 2021r. odwiedził Grupę IV „Żabki”- Funkcjonariusz Policji; opowiedział dzieciom na czym polega praca policjanta.

      POZNAJCIE PANA POLICJANTA

      TO DROGOWY STRÓŻ PRAWA

      DLA WIELU CHŁOPCÓW

      ŚWIETNA ZABAWA

      LECZ POLICJANTA PRACA

      WCALE NIE JEST ZABAWĄ

      BO DBANIE O PORZĄDEK

      JEST BARDZO WAŻNĄ SPRAWĄ

      POLICJANT KIERUJE RUCHEM

      WALCZY Z PRZESTĘPCAMI

      DBA O BEZPIECZEŃSTWO

      JEST TAM GDZIE CHULIGANI

      POMAGA SZUKAĆ LUDZI

      KIEROWCÓW PILNUJE

      JEST ZAWSZE TAM, GDZIE

      KTOŚ POMOCY POTRZEBUJE


      Ważna dzisiaj data taka,

      bo to przecież Dzień Chłopaka!

      Buzia Twoja uśmiechnięta,

      w dniu radosnym Twego święta,

      Przyjmij proszę me życzenia,

      niech się spełnią Twe marzenia!


      Nasze "Żabki" witały jesień i chętnie szukały jej darów - kasztany, żołędzie, orzechy, kolorowe liście - nic nie umknęło ich uwadze. Brawa dla poszukiwaczy!

      "Idzie lasem pani jesień

      Jarzębinę w koszu niesie

      Daj korali nam troszeczkę

      Nawleczemy na niteczkę..."


      „Każdy przedszkolak dobrze wie,

       kiedy 20 września zbliża się,

      od najmłodszego, aż po starszaka,

      wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"


       Międzynarodowy Dzień Kropki 


      Adaptacja w grupie Żabki

       

      Jestem sobie przedszkolaczek,

      Nie grymaszę i nie płaczę,

      Na bębenku marsza gram,

      Ram tam tam, ram tam tam.

       

      Mamy tu zabawek wiele,

      Razem bawić się weselej,

      Bo kolegów dobrych mam,

      Ram tam tam, ram tam tam.

       

      Mamy klocki, kredki, farby,

      To są nasze wspólne skarby,

      Bardzo dobrze tutaj nam,

      Ram tam tam, ram tam tam..

       

          


      Witamy lato

              


      Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021 oraz Dzień Rodziny

              

      Orkiestra Żabek

      Orkiestra Żabek

      Piosenka dla Mamy

      Życzenia dla Mamy

      Piosenka dla rodziny

      Życzenia dla Taty

      Taniec

      Ślicznie zatańczony Trojak przez nasze Żabki


      Dzień Dziecka

                            

      Animacje z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez Radę Rodziców.


      Upominki od Rodziców z okazji Dnia Dziecka


      Konkurs

        

      Pięknie wyróżniona została Kornelia Sęk.


      Dzień Mamy i Taty w grupie "Żabki"

      piosenka

      zabawy

      Żabki składają Mamom najserdeczniejsze życzenia!

      Dzień Mamy w grupie Żabki


      Zajęcia sensoryczne w grupie "Żabki"

                

      Zabawy sensoryczne dostarczyły naszym Żabkom różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów i poszerzyły świat doznań dzieci.


      Uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka” – Dzieci z Grupy VI „Żabki” 

      Dnia 19 lutego 2021r. w Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Chrzanowie, odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”- dzieci 3-4 latków. 

      Był to szczególnie ważny dzień dla dzieci ponieważ, to ich pierwszy debiutancki występ. 

      Podczas tej doniosłej uroczystości przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki  i tańczyły.  Wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami artystycznymi, ale również wielką odwagą. Po zakończonej części artystycznej i złożeniu przyrzeczenia Pani Dyrektor mgr Jadwiga Banasik dokonała uroczystego pasowania a przedszkolaczki  mogły przypieczętować tekst przyrzeczenia. Na pamiątkę  tak ważnego dnia, każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobny upominek. 

      Na pewno ten dzień zostanie długo w pamięci pasowanych Przedszkolaków

                                                                                   


      Walentynki
       Walentynki w grupie "Żabki"

                


      Tłusty Czwartek
      Tłusty Czwartek w grupie "Żabki"

        


      Karnawał

      Bal karnawałowy w grupie "Żabki"

       

              

      Zapraszamy na bal

      bal.mp4

      bal2.mp4


       Dzień Babci i Dziadka

       Wszystkim Dziadkom najserdeczniejsze życzenia składają Żabki!

      Żabki śpiewają życzenia posłuchajcie

      video-1611559607.mp4

       

      Walczyk dla Babci i Dziadka

      walczyk.mp4


      Przedszkolne kolędowanie 

       „Niech radość dziś w sercach gości, 

      święta są pełne radości. 

      Radość niesie się w świat, 

      widzi ją niebo pełne gwiazd”. 

      Kolędowanie w grupie „Żabki” 

      +zdjęcia z załącznika podpisane „Żabki” 

          

       


       Mikołajki 

      „Święty Mikołaj nocą wędruje,
      w okna zagląda i nasłuchuje.
      Gwiazdka w okna świeci,
      gdzie są grzeczne dzieci?”  

        


      Żabki ubierają choinkę    

      Świąteczny nastrój w grupie „Żabki”  

          


      Kalendarz Adwentowy

      Zapraszamy do codziennego odkrywania adwentowych gwiazdek z zadaniami i zabawami.

      https://view.genial.ly/5fc4108a45f1430d9d71f2ef/interactive-image-kalendarz-adwentowy?fbclid=IwAR1F-b0DJ5GhKBsj0snzv3kB5pyOUmAi4FZ5EdTKTkXvJTpNvpwg6QEDoHk


      Andrzejki 

      Wróżby i zabawy w grupie „Żabki” 

             


      Dzień Pluszowego Misia w grupie „Żabki” 

            

      video-1606309111.mp4


      Zdalne nauczanie materiały do pobrania

      23.X.2020

      21.X - 22.10

      15.10.2020

      16.10.2020.docx


            Powitanie jesieni

       


           Dzień Przedszkolaka