• Aktywna tablica

          • Nasza szkoła w roku szkolnym 2019/2020 bierze udział w III edycji  rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”.

            Celem projektu jest zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury w zakresie TIK w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych (tablic interaktywnych, projektorów ultrakrótkoogniskowych, głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku lub interaktywnych monitorów dotykowych).
            Technologia informacyjna i komunikacyjna - TIK to połączenie technologii informatycznej z innymi, głównie z technologią komunikacyjną, np. komputer wraz z oprogramowaniem, telefony komórkowe, telewizja oraz usługi z nimi związane np. wideokonferencje, rozmowy on-line, zdalne uczenie się .
            W ramach tego programu zakupiliśmy tablicę interaktywną, dwa  projektory oraz interaktywny monitor dotykowy. Sprzęt został umieszczony w trzech salach lekcyjnych.

            Uczniowie korzystają na różnych zajęciach specjalistycznych z oprogramowania otrzymanego w ramach programu rządowego Aktywna Tablica. 

            REALIZACJA ZADAŃ WYNIKAJĄCA Z UDZIAŁU W PROGRAMIE RZĄDOWYM „AKTYWNA TABLICA”

            W naszej szkole powołano 2 koordynatorów, którzy współpracowali ze specjalistami – pani logopeda, 2 panie psycholog oraz 2 panie pedagog oraz nauczyciele sprawujący opiekę na świetlicy szkolnej. Nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie współpracowaliśmy z innymi nauczycielami i specjalistami. Uczestniczyliśmy w zajęciach otwartych oraz sami je organizowaliśmy. Podjęte działania wpłynęły bardzo pozytywnie na rozwój uczniów. Nauczyciele dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w celu przekazywania sobie dobrych praktyk w pracy z wykorzystaniem TIK podczas zajęć szkolnych.

            • Podczas procesu nauczania i uczenia się, zakupione zestawy dla specjalistów i nauczycieli były wykorzystywane do:

            - oddziaływań terapeutyczny w przestrzeni słuchowo-wzrokowo-ruchowej, dowolny wybór ćwiczeń pogrupowanych tematycznie np. stany emocjonalne, prace z dziećmi z obniżoną percepcją dzięki zastosowaniu m.in. realistycznej grafiki – zajęcia logopedyczne;

            - wspierania rozwoju emocjonalno – społecznego z elementami socjoterapii, realizacji działań
            w zakresie rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych.;

            - doskonalenia koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, grafomotoryki, logicznego myślenie
            i spostrzegawczość; wspierania rozwoju kompetencji kluczowych, z których najważniejszą jest sprawne porozumiewanie się w mowie i w piśmie;

            - terapii i profilaktyki zaburzeń koncentracji uwagi, pamięci oraz procesów uczenia się u uczniów;

            - nauki dzieci funkcjonowania społecznego, skutecznego pomagania w terapii zaburzeń komunikacyjnych i przełamywaniu zachowań stereotypowych.

            • Zastosowanie monitora interaktywnego w świetlicy szkolnej umożliwiło uczniom oraz nauczycielom możliwość rozwijania umiejętności stosowania nowoczesnej technologii informacyjno – komunikacyjnej, poprawiło współpracę uczniów, zaangażowano ich do rozwoju świadomości informatycznej.

            Początkową barierą w realizacji programu był zróżnicowany poziom umiejętności uczniów
            w pracy z wykorzystaniem komputera oraz TIK w pracy dydaktycznej. Niektóre zadania wymagały
            od uczniów przełamania barier w stosunku do nowych metod pracy – szczególnie u uczniów ze spektrum autyzmu. Z upływem czasu, który pozwolił na szersze poznanie narzędzi TIK praca stała się przyjemniejsza i wydajniejsza.

            Zakupiony sprzęt będzie dalej służyć rozwijaniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, kształtowaniu kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej, rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości, wspieranie innowacyjnych metod pracy.

        • Scenariusze z TIK

        • Nauczyciele naszej szkoły przygotowali scenariusz w ramach realizacji rządowego programu "Aktywna tablica".

          Zapraszamy innych nauczycieli do skorzystania z dostępnych plików.

           

          Scenariusze TIK