• Pszczółki

     • Aktualności

     • W tym tygodniu grupa "Pszczółki" zdobywała wiedzę o lesie - jakie są rodzaje drzew 🌿🍁🌲 oraz poznawały nazwy drzew. Dowiedziały się, jak należy zachować się w lesie oraz czego nie wolno robić. Wykonały też piękną pracę plastyczną.

      Dziś w grupie "Pszczółki" 🐝🐝🐝 odbyło się ważne wydarzenie - Dzień Mamy i Taty połączony z zakończeniem roku. Z tej okazji dzieci przygotowały dla przybyłych gości występy - były wierszyki i piosenki, a na koniec dzieci zatańczyły "Taniec Mai". Odbyło się także wręczenie prezentów dla rodziców. Na koniec p. Dyrektor wręczała dzieciom dyplomy i drobne upominki.

        

      W poniedziałek w grupie „Pszczółki” świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci. Przygotowany został tez dla dzieci poczęstunek. A na zakończenie dzieci dostały upominki.

         

      W środę, 29 maja 2024 r. z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka dzieci z Oddziałów Przedszkolnych zostały zaproszone na przedstawienie teatralne „Witajcie w naszej bajce” w wykonaniu grupy teatralnej „AGA”. Dzieciom bardzo podobały się bajkowe postacie występujące w przedstawieniu. Dziękujemy aktorom za piękne przedstawienie.

         

      28 maja dzieci z grupy "Pszczółki" odwiedziły szkolną bibliotekę i z dużym zaciekawieniem obejrzały "Bajki naszych dziadków", takie jak: Krecik, Zaczarowany Ołówek oraz Miś Uszatek. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie pani M. Czerwonce. 

        

       

      Wakacje nadchodzą, a dzieci z grupy Pszczółki dowiadują się, czym można podróżować.

        

      20 maja 2024 roku (w poniedziałek) obchodziliśmy Dzień Pszczoły. W tym dniu gościliśmy pana pszczelarza. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwe ramki z miodem. Grupa „Pszczółki” wystąpiła przed zgromadzonymi dziećmi z oddziałów przedszkolnych oraz uczniami szkoły. Zaprezentowały taniec Mai. Każdy przedszkolak miał możliwość skosztowania miodu.

       

        

      W tym tygodniu Pszczółki 🐝🐝 poznawały mieszkańców łąki - pszczółki 🐝, ważki, mrówki 🐜, żabki 🐸 i wiele innych oraz ich zwyczaje. Pokolorowały biedronkę 🐞 i namalowały jej piękną tęczę 🌈🌈🌈.

        

      22 kwietnia (w poniedziałek) obchodziliśmy wyjątkowy dzień - Dzień Ziemi. Dzieci dowiedziały się jak dbać o naszą planetę. Wykonały piękne prace plastyczne oraz obejrzały film edukacyjny Kodeks ekologa.

       

      Aktywne słuchanie muzyki z wykorzystaniem gumy sensorycznej w grupie Pszczółek

       

      Podczas ostatnich zajęć z języka angielskiego w grupie Pszczółek dzieci utrwalały nazwy kolorów oraz liczenie w zakresie 6. Szukały przedmiotów o podanym kolorze znajdujących się w sali przy piosence "I see something blue ..." Ćwiczyły spostrzegawczość wskazując ukryte koty na ilustracji.

       

      Wiosna zawitała do grupy ,,Pszczółek "

       

       

      Spokojnych i pogodnych

      Świąt Wielkanocnych

      pełnych radości

      i nadziei życzą

      wychowawcy grupy "Pszczółki"

       

      Podczas marcowych zajęć z języka angielskiego obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka (Saint Patrick's Day). Wysłuchaliśmy opowiadania "Leprechaun, where is your gold?", utrwalaliśmy kolory, które widnieją na fladze Irlandii (zielony, biały, pomarańczowy) oraz wykonaliśmy tęczowe eksperymenty.

        

       

      21 marca 2024 roku "Pszczółki" zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Wyruszyliśmy wspólnie na spacer z gaikiem, który został samodzielnie wykonany przez dzieci.

      W tym dniu obchodziliśmy również Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Skarpetki nie do pary to ważny symbol. Każdy z nas jest wyjątkowy i piękny. Dzieci chętnie włączyły się do akcji, okazując swoje wsparcie i solidarność.

        

       

       

      Podczas Tygodnia Integracji Sensorycznej (18.03-22.03) dzieci z grupy "Pszczółki" poznały zmysły człowieka.

      W poniedziałek określaliśmy cechy przedmiotów poprzez dotyk i tworzyliśmy wspólnie masy plastyczne. We wtorek rozpoznawaliśmy przyprawy oraz próbowaliśmy nowych owoców. W środę ćwiczyliśmy nasz słuch, doskonaliliśmy równowagę oraz orientację w schemacie ciała. W ostatnim dniu tego tygodnia usprawnialiśmy narządy artykulacyjne poprzez wiosenną gimnastykę buzi i języka oraz zabawy oddechowe z piórkami.

         

         

      8 marca to wyjątkowy dzień. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety. Chłopcy wręczyli dziewczynkom prezenty. Ten dzień upłynął nam w radosnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości, składane życzenia oraz upominki.

       

      5 marca 2024 roku (we wtorek) obchodziliśmy Dzień Dentysty. Dzieci dowiedziały się jak dbać o zęby, jak należy prawidłowo je szczotkować oraz co jeść aby były mocne i zdrowe. Pszczółki wykonały pracę plastyczną związaną z tematem dnia. Było aktywnie i wesoło.

      Zdrowy uśmiech mamy, bo o zęby dbamy!

        

       

      „Wysoko podnoszę ręce (…) o tak!
      A z nich układam serce, bo to przyjaźni znak!"

      W czasie ferii zimowych dzieci z najmłodszych grup „Żabek” i „Pszczółek” świętowały walentynki, czyniąc ten dzień radosnym świętem przyjaźni i empatii.

       

       

      Był sobie mały, tłuściutki pączek.

      Był okrąglutki i nie miał rączek.

      Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę,

      a w środku dziurkę na konfiturkę.

      Dzieci dowiedziały się kiedy wypada tłusty czwartek i co to za święto. Skąd wzięła się tradycja Tłustego Czwartku i dlaczego jemy w tym dniu pączki lub faworki. Dzieci wykonały również prace plastyczne w postaci pączków oraz oponek. Nie obyło się także bez pysznego poczęstunku w postaci pączków, oponek i chrustu.

      W tym tygodniu Pszczółki wzbogacały swoją wiedzę o kosmosie i zastanawiały się, czy jesteśmy sami w kosmosie. A potem tworzyły swoje własne ufoludki 👽👽 i latające spodki 🛸🛸.

       

       

       

      1 lutego 2024 roku (w czwartek) dzieci z oddziału "Pszczółek" obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Była to doskonała okazja do świetnej zabawy, przypomnienia sobie naszych ulubionych bohaterów i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki wzbogacamy ich słownictwo.  

        

       

      31 stycznia 2024 roku (w środę) obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc doczekać się występu. Babcie i dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanym programie artystycznym "W krasnoludkowej krainie". Dzieci zaprezentowały liczne wierszyki, piosenki z pokazywaniem oraz wspólny taniec. Pszczółki wspaniale wystąpiły przed bliskimi, wręczyły im upominki a następnie odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci. Uroczystość pełna była uśmiechu, radości i dumy.

      Wszystkim babciom i dziadkom życzymy zdrowia, radości i pięknych chwil razem z wnuczętami!

       

       

       

       Dzieci wykonały zadanie nr 8 "Magiczne drzewo" z projektu "Zabawa sztuką" inspirowane twórczością Yayoi Kusama.

       

        

      19 stycznia 2024 roku (w piątek) obchodziliśmy Dzień Popcornu. Dzieci dowiedziały się, że popcorn to przekąska z prażonych ziaren kukurydzy. Popcorn jest bardzo popularny na całym świecie. Można go kupić niemal przed każdą salą kinową. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne.

         

       

      W tym tygodniu Pszczółki zawitały w świecie baśni i bajeczek. Poznawały różnych bohaterów tych książeczek i dowiedziały się, że smoki 🐉🐉🐉wcale nie muszą być straszne.. 

       

        

      Dziś w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. Dzieci przybyły uroczyście ubrane. Przed Wigilia obejrzały Jasełka w wykonaniu starszych dzieci. Później składały sobie życzenia i zasiadły do stołu. W oczekiwaniu na uroczysty obiad słuchały i śpiewały kolędy. A później zabierały do domu własnoręcznie wykonane choinki 🎄🎄🎄i kartki. Życzymy wszystkim rodzicom zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

        

      W dniu dzisiejszym Pszczółki tworzyły swoje własne kolorowe bombki 🎄🎄

      Wykonaliśmy kolejne zadania z projektu „Zabawa sztuką”. Stworzyliśmy wspólnie własny obraz oraz poznaliśmy dzieła takie jak: „Pomarańczarka”, „W altanie”, „Topole”, „Dziewczynka w czerwonej sukience w grochy”, „Promienny zachód słońca” oraz „ Portret trojga dzieci artysty: Tadeusza, Heleny i Beaty” J. Matejko. Dzieci dopasowywały miniaturki do obrazów i ćwiczyły spostrzegawczość.

       

        

      07 grudnia (w czwartek) dzieci z grupy „Pszczółek” korzystając z uroków zimy wybrały się na spacer, podczas którego miały możliwość obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie i uczestniczenia w różnorodnych zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.

         

      Dziś dzieci odwiedził specjalny gość - Święty Mikołaj 🎅🎅🎅. Pytał się Pszczółek, czy były grzeczne i rozdawał im prezenty. Dzieci zaśpiewały mu piosenkę i podziękowały za piękne prezenty.

        

       

      W dniu dzisiejszym Pszczółki 🐝🐝🐝 ubierały choinkę, która zagościła w szatni przedszkolnej.

        

      1 grudnia (w piątek) z okazji zbliżającego się 4 grudnia święta „Barbórki” gościliśmy w naszym przedszkolu górnika – pana Krzysztofa Kucharczyka z KWK Wesoła w Mysłowicach. Dzieci zdobyły wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników, których patronką jest św. Barbara. Miały okazję zobaczyć z bliska uroczysty mundur górniczy który jest czarny i posiada 29 ozdobnych guzików (tyle lat miała św. Barbara gdy zmarła). Na głowie górnik ma czako, czyli górniczą czapkę zaopatrzoną z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Dzieci dowiedziały się, że kolor pióropusza wskazuje na rangę górniczą: biały - dozór, zielony – dyrektor, czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej i biało-czerwony - dyrygent orkiestry.

      Na zakończenie dzieci podziękowały panu górnikowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń spotkanie i wręczyły upominki dla naszego gościa. Szczęść Boże! 

       

       30 listopada (w czwartek) obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. Rozmawialiśmy o tym jak dawniej obchodzono ten dzień. Dzieci tańczyły w parach na gazetach. Dowiedziały się kim zostaną w przyszłości oraz losowały jeden kubeczek, aby sprawdzić jakie będą miały życie (bogate, słodkie czy lekkie). Ustawialiśmy buciki do drzwi aby sprawdzić kto ma największe szczęście. Dzień ten był pełen uśmiechu i wrażeń. 

           

      24 listopada (w piątek) w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem - misiem. Przybyły misie małe, duże, białe, czarne, misie polarne i misie pandy a każdy był piękny i wyjątkowy.  Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: misiową gimnastykę, zabawy ruchowe i plastyczne. Dzieci bawiły się przy piosenkach o misiach oraz otrzymały pamiątkowe medale. 

       

      22 listopada grupa "Pszczółki" 🐝🐝🐝 obchodziła Dzień Kredki🖍🖍🖍️. Dzieci wysłuchały opowiadania "Bajka o żółtej kredce" oraz wysłuchały piosenki" Kolorowe kredki". Dzięki temu utrwalały nazwy poszczególnych kolorów i mówiły, jakie rzeczy są w danym kolorze. Następnie kolorowały obrazki określonymi kolorami kredek. To był bardzo kolorowy dzień...🎨🎨🌈🌈

       

       Grupa „Pszczółki” zrealizowała kolejne zadanie z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”. Wysłuchaliśmy książki „Kicia Kocia gotuje” i rozmawialiśmy na temat treści książki. Nauczyciel zwrócił uwagę na higienę mycia rąk, w kontekście bajki, zwłaszcza przed jedzeniem oraz zaprezentował dzieciom etapy prawidłowego mycia rąk. Wykonaliśmy eksperyment z pieprzem i płynem do mycia naczyń „Uciekający brud”. Rozwiązywaliśmy również zagadki związane z jedzeniem. Śpiewaliśmy piosenkę „Kto zjadł ciasteczka z pudełeczka?” Śpiewających Brzdąców. Tańczyliśmy wspólnie do piosenki Majki Jeżowskiej „Ciastka” i wesoło płynął nam czas.  

      W dniu 6 listopada przyjechał do nas "Czekoladowy Autobus". Dzieci z grupy "Pszczółek" 🐝🐝🐝 na akt okazje usłyszeć, jak powstaje czekolada i zobaczyć ziarna kakaowca, z którego powstaje ich ulubiony przysmak. Dzieci miały okazję popróbować różnych rodzajów czekolady. Następnie wykonały własne czekoladki 🍫🍫, które wraz z dyplomem "Mistrza Czekolady" zabrały do domu.

        

       

      W piątek był ważny dzień dla dzieci z grupy Pszczółki - odbyło się ich uroczyste pasowanie, czyli przyjęcie do grona przedszkolaków. Były piosenki, taniec i wierszyki, a przy tym mnóstwo emocji. Występy bardzo podobały się zaproszonym gościom. Dziękujemy wszystkim przybyłym.  

        

      Na zajęciach o deszczowej pogodzie Pszczółki 🐝🐝🐝 obejrzały filmik i dowiedziały się jak powstaje tęcza 🌈🌈🌈. Bawiły się kolorami z pomocą chusty animacyjnej i wykonały swoje własne tęcze.

       

      Pszczółki 🐝🐝 na zajęciach dowiedziały się skąd się bierze chleb - poznawały rodzaje zbóż 🌾🌾 oraz jak powstaje chleb. Na zakończenie zajęć wykonały masę solną i "piekły" swoje własne pieczywko. 

        

      Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk Pszczółki przypomniały sobie, jak prawidłowo powinno się myć ręce . Rozmawiałam także o tym, czemu tak ważne jest częste mycie rąk.

      Dziś dzieci z grupy Pszczółki 🐝🐝 wykonały pracę plastyczną z użyciem materiału naturalnego - malowały farbkami listki 🍂🍂🍁🍁 i odbijały je na kartkach. 

       

      Dzieci z grupy „Pszczółki” wykonały kolejne zadanie z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w uchy”. Przeczytaliśmy książeczkę „Kicia Kocia sprząta”. Rozwiązywaliśmy zagadki o przedmiotach, które pomagają nam w sprzątaniu. Porządkowaliśmy naszą salę oraz rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego, co zmieniło się po posprzątaniu pomieszczenia (na podstawie zdjęć zrobionych przed oraz po sprzątaniu dla porównania). Przeliczaliśmy zabawki oraz określaliśmy czego jest więcej, czego mniej. Wyznaczyliśmy także dyżurnych, którzy dbają o kąciki w sali. Przygotowaliśmy odznaki dla tych osób, które pełnią dyżury, aby wiedziały, że w danym czasie to one są odpowiedzialne za porządek w kącikach. Rozmawialiśmy na temat tego, jakie obowiązki mogą wykonywać dzieci w domu. Kicia Kocia towarzyszy nam codziennie i razem z nią uczymy się, bawimy i miło spędzamy czas.

         

       

       Grupa „Pszczółki” wykonała zadanie projektowe nr 19 „Galeria Artysty” z projektu Zabawa sztuką.

      Inspiracją dzieci stał się obraz „Słoneczniki” namalowany przez Vincentego van Gogha w technice olejnej. Przestawia 12 kwiatów w glinianym wazonie. Na obrazie dominują ciepłe kolory, różne odcienie pomarańczowego i brązowego.

      Degustacja owoców

      Jesienią warzywa i owoce są najsmaczniejsze, bo w pełni dojrzałe. Przekonały się o tym najmłodsze przedszkolaki.

      Dzieci poznały wybrane owoce i warzywa. Wskazywały przedmioty w sali, które mają taki kolor jak wybrany owoc lub wybrane warzywo. Dzieci za pomocą dotyku musiały rozpoznać jakie to warzywo lub owoc. Każde z nich mogło spróbować wybranych owoców. Dzieci z grupy "Pszczółki" poznały zalety jedzenia owoców i warzyw. Doskonale bawiły się do inscenizowanej piosenki "Owoce i warzywa".

         

       

      Dzień Chłopaka tradycyjnie w Polsce obchodzony jest 30 września. Święto wywodzi się bezpośrednio z Dnia Mężczyzny, który w naszym kraju przypada 10 marca. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku oraz balonów. Każdy chłopiec otrzymał medal oraz autko na pamiątkę tego święta. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji i dobrej zabawy.

       

      Grupa IV "Pszczółki" rozpoczęła udział w projekcie "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy". Poznaliśmy Kicię Kocię oraz jej przyjaciół. Wysłuchaliśmy książki pt. "Kicia Kocia w przedszkolu". Wykonaliśmy pracę plastyczną prezentującą tytułową bohaterkę serii książek autorstwa Anity Głowińskiej. Stworzyliśmy Kodeks Przedszkolaka oraz zorganizowaliśmy kiciowy kącik, w którym znajdują się już maskotki i książki o Kici Koci.

      7 października (sobota) w godzinach od 12:00 do 18:00 Kicia Kocia odwiedzi Centrum Handlowe Max w Chrzanowie. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

        

       

       

      W Dzień Przedszkolaka w grupie Pszczółki były zawody, zabawy i tańce. Dzieci bawiły się wyśmienicie. Na zakończenie dostały medale i baloniki.

       

       

       

      ,, Dzień Kropki "

      15 września grupa IV "Pszczółki" obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności i zachęcanie ich do działania. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania P.H. Reynolds'a "Kropka" o dziewczynce Vashti, której historia uświadamia, że każdy z nas ma jakiś talent. Ćwiczyliśmy podczas porannej gimnastyki z kropką, szukaliśmy kropek ukrytych w sali, wyklejaliśmy plasteliną kropki biedronki oraz zagraliśmy w grę zręcznościową Twister by utrwalić kolory.

         

         

       

       

      Dzisiaj Pszczółki poznały nazwę i symbol swojej grupy. Dowiedziały się co robią pszczoły. A następnie pokolorowały symbol grupy.

       

       

       

      Rok szkolny 2023/2024

      Grupa IV ,,Pszczółki"

       

      Uroczystość z okazji Dnia Rodziny i Zakończenia Roku Szkolnego 

      W dniu 13.06.2023r. w grupie I ,,Pszczółki” i  ll "Jeżyki" odbyło się uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego połączone z Dniem Rodziny. Dzieci z tej okazji przedstawiły program artystyczny oraz zaprezentowały swoje umiejętności. Po przedstawieniu nastąpiło rozdanie książek i dyplomów.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i osobom działającym na rzecz grupy za współpracę. Wszystkim dzieciom kończącym oddziały przedszkolne życzymy nowych przyjaciół, spełnienia marzeń i wielu sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.       

      Nauczyciele

       

       

       

      II DZIECIĘCA OLIMPIADA SPORTOWA O PUCHAR BURMISTRZA CHRZANOWA jest już za nami. Wielkie brawa dla przedszkolaków 👏🥳

      Gratulujemy pięknej rywalizacji i dziękujemy za doping najlepszej publiczności ❤️

        

       

        

      Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń!

      W naszej grupie tego dnia również nie zabrakło wrażeń i atrakcji.

      Kochane Dzieciaczki - życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta!!! 😘❤🍭🍦🎠🎉🧸🪅

         

        

       

      Abyś zawsze przy mnie była

      Najpiękniejsza i jedyna,

      Mądra, dobra, ukochana

      Taka bliska - moja Mama!

      Wszystkie "Pszczółki" życzą swoim Mamusiom wszystkiego najlepszego!!!  

        

         

      Nasze koleżanki z grupy wzięły udział w I Gminnym Miedzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym "Może zawdzięczam kwiatom, że zostałem malarzem" zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 4 w Chrzanowie. Zuzia i Tamarka wykazały się ogromnym talentem i zostały zakwalifikowane do II etapu konkursu. Gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!!! 

         

      Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek nasze dzieci odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie filia os. Południe. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.

       

      Międzynarodowy Dzień Tańca to święto, które jest obchodzone co roku 29 kwietnia na całym świecie.

      Jest to dzień, który upamiętnia sztukę tańca i jej ogromny wpływ na ludzi na całym świecie. Ten dzień ma na celu zwrócenie uwagi na wartość tańca jako formy wyrazu artystycznego, sposobu spędzania czasu wolnego, formy aktywności fizycznej oraz narzędzia do lepszego zrozumienia innych kultur i tradycji. Jego historia sięga roku 1982, kiedy to został on ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Tańca (CID). Data 29 kwietnia została wybrana na ten dzień, ponieważ to data urodzin Jeana- Georgesa Noverre – francuskiego tancerza i choreografa, który uważany jest za twórcę baletu narracyjnego.

      Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca skupiają się na organizacji różnego rodzaju wydarzeń, które mają na celu podkreślenie znaczenia tańca w naszym życiu. Wśród tych wydarzeń znajdują się między innymi pokazy tańca, konkursy, warsztaty, lekcje tańca oraz wiele innych działań, które skupiają się na promowaniu różnych form tańca i edukowaniu społeczeństwa o jego wartości.

      Tańce z różnych kultur i tradycji są szczególnie podkreślane podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Jest to doskonała okazja do eksplorowania i celebracji różnorodności kulturowej poprzez sztukę tańca. W tym dniu, tancerze z całego świata mogą się spotkać i wymieniać swoje doświadczenia, co pomaga w tworzeniu więzi między różnymi społecznościami i kulturami.

      Międzynarodowy Dzień Tańca ma również ogromne znaczenie dla rozwoju tańca jako sztuki i formy kultury. Dzięki temu świętu, tancerze i artyści tańca mają okazję do podkreślenia znaczenia tańca w naszym społeczeństwie, a także do zwrócenia uwagi na problemy, z którymi borykają się w swojej pracy.

      Międzynarodowy Dzień Tańca jest więc ważnym wydarzeniem na świecie kulturalnym, które zwraca uwagę na znaczenie tańca w naszym życiu. Jest to nie tylko okazja do eksplorowania różnorodności kulturowej i celebracji sztuki tańca, ale również do promowania zdrowego trybu życia.

      Głównym elementem tańca jest ruch ciała wykonawcy, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy, ale zawsze celowy. Drugim elementem tańca jest rytm. Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej.

      Dzieci z grupy „Pszczółki” też zdobyły ciekawe informacje o  różnych rodzajach tańca tj.: walc wiedeński, flamenco, balet, zumba, taniec ludowy- krakowiak i innych.

      Podczas tańca wytwarzają się hormony szczęścia, jednocześnie stres się redukuje, a to wpływa na ogólne samopoczucie człowieka. Czujemy się usatysfakcjonowani, rozluźnieni. Taniec pomaga wyrażać emocje, które trudno nam ubrać w słowa, a to sprawia, że nauka tańca staje się często terapią dla ducha.

      Co rozwija taniec u dzieci?

      Dziecko nabywa umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji samego siebie i innych, poszukiwania i pokonywania barier swoich możliwości. Ponadto taniec rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość, uwagę, orientację, wyobraźnię i inteligencję twórczą.

       

        

         

       

       

       

      “Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto… i me serce się raduje, że obchodzę Polski święto”.

      OBCHODZIMY ŚWIĘTA MAJOWE I KSZTAŁCIMY POSTAWY PATRIOTYCZNE z dziećmi z grupy "Pszczółki".

      Nasze dzieci wzięły udział w XIII Gminnym Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim "Dziecięce wierszowanie" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Dzieci: Liliana Sieczko, Lena Zborowska i Pola Pietrzak miały okazję zaprezentować wybrane wiersze przed szeroką publicznością i mimo stresu wszystkie dziewczynki wypadły pięknie 🤩 Gościem specjalnym była autorka recytowanych wierszy - Pani Hanna Niewiadomska, z którą dzieci miały możliwość porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcia.     

         

          

       

      W tym tygodniu odwiedziła nas mama Wojtusia, która przeczytała nam kilka ciekawych i pouczających bajek o "Panu Kuleczce" autorstwa Wojciecha Widłaka.

      Bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę i miło spędzony czas ❤ 

        

      24 kwietnia dzieci z grupy "Pszczółki" obchodziły "Dzień Ziemi". Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić co czuje Ziemia, gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa, gdy jest niszczona. Przedszkolaki wykonały piękne pracę plastyczne oraz były na spacerze, by podziwiać piękno naszej Ziemi.

                    

                                                       

      W ubiegłym tygodniu nasze "Pszczółki" przystąpiły do akcji "#ZDROWOROSNA 2023". Korzystając z otrzymanych, darmowych zestawów - zasialiśmy koperek ogrodowy. Dzięki temu poznaliśmy podstawowe zasady wysiewu nasion. Pozostało nam już tylko dbać o nasze roślinki i obserwować jak wzrastają. 

      Dzieci z grupy "Pszczółki" przystąpiły do XV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

      W ramach programu uczyły się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, zasad segregacji odpadów i recyklingu. Dzieli zdobyły wiedzę na temat tego, skąd biorą się zmiany klimatyczne oraz usłyszały o właściwym odżywianiu i gospodarowaniu pieniędzmi. Dla dzieci najciekawsze okazały się zajęcia dotyczące aktywnego spędzaniu czasu w zgodzie z naturą.

                               

                                          

      4 kwietnia - tuż przed Świętami Wielkanocnymi w naszej grupie miały miejsce zajęcia otwarte pt. "WIELKANOCNE TRADYCJE" z udziałem zaproszonych gości- Rodziców i Dyrekcji. Rodzice mieli możliwość obserwowania dzieci w czasie zajęć, wspólnie rozwiązywać zadania, bawić się i wykonać stroik wielkanocny.

      Dziękujemy Wszystkim za obecność i życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych!!!

                                       

                                                            

           Brawa dla Anitki Soi, która wzięła udział w Ogólnopolskim Anielskim konkursie plastycznym "Anioły, Aniołki, Anieliska" - dziewczynka została nagrodzona dyplomem i pięknie ilustrowaną książką. 

                                                                                    

      W okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne w naszych Oddziałach Przedszkolnych odbył się konkurs plastyczny pt. "Kartka wielkanocna". Wszystkie prace były piękne🤩 - dzieci wykazały się wyobraźnią i talentem plastycznym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

       Dzieci z Grupy "Pszczółki" zajęły wysokie miejsca w konkursie.

      I miejsce - Anita Soja

      II miejsce - Kamil Strecker

      Wyróżnienie - Julia Żółcińska

                                                  

      Autyzm jest innym wzorcem rozwoju, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie, a powodują go czynniki genetyczne, środowiskowe i neurobiologiczne. Nie jest chorobą – nie podlega leczeniu, natomiast są terapie wspierające rozwój, najlepiej wsparte okazaną akceptacją. 

      Światowy Dzień Świadomości i Akceptacji Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. To dzień, w którym w wielu krajach organizowane są wydarzenia edukacyjne wspierające rozwój świadomości społecznej na temat autyzmu. Oznaczenie linii A, nawiązuje do słów autyzm, Asperger i akceptacja !!! 

       

       

       

      28.03.2023r. przedszkolaki z grupy "Pszczółki" wzięły udział w warsztatach "Wicia palm wielkanocnych" w muzeum im. Ireny  i Mieczysława Mazarskich w Chrzanowie. Dzieci poznały m.in.: tradycje tworzenia i święcenia palm wielkanocnych, przygotowywania pokarmów do świecenia, tworzenia barwnych pisanek i kraszanek oraz usłyszały o tradycji przebierania się za tzw. "dziady". Zwieńczeniem warsztatów było wykonanie przepięknych palm - tzw. "miotełek".

      21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji, akceptacji i miłości. Nasze "Pszczółki" miały okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

       

        ,, Powitanie Wiosny."

      20.03.2023r. przedszkolaki wraz z Marzanną i gaikiem udały sie ostatecznie pożegnać zimę i powitać wiosnę.

                                                                      

        

        

        

      Dzieci z Grupy "Pszczółki" już wypatrują wiosny 🌷🌿🦋

         


      Dzień Świętego Patryka w Grupie "Pszczółki".


      ,,Tydzień integracji sensorycznej."

      13 marca rozpoczął się tydzień integracji sensorycznej. Na pierwszy dzień zaplanowaliśmy super atrakcję - Dzień zabaw masami. Dzieci samodzielnie wykonały 4 rodzaje mas. Zabawa nigdy nie była tak atrakcyjna dla wszystkich dzieci z naszej grupy. Wszyscy byliśmy brudni, a sala wyglądała jakby coś w niej wybuchło ale widząc radość na twarzach "Pszczółek" wiemy, że było warto 🙂

         

      Drugi dzień "Tygodnia integracji sensorycznej" był bardzo pachnący i smaczny, gdyż rozwijaliśmy nasze zmysły: węchu i smaku. Odgadywanie produktów po smaku i zapachu sprawiło dzieciom wiele radości, jak również trudności. 

       

         

      W kolejnym dniu, dzieci z grupy "Pszczółki" dowiedziały się, jak ważny dla każdego człowieka jest słuch. Okazało się, że "prawie" wszystko wydaje dźwięki - prawie, bo mimo zachowania wyjątkowej ciszy, nie usłyszeliśmy spadających piórek🔕

         

      Orientacja w schemacie własnego ciała, była tematem czwartego dnia "Tygodnia integracji sensorycznej". Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w ćwiczeniach i zabawach mających wspomóc znajomość części ciała oraz utrwalenie nazw kierunków. 

        

      "Dzień zabaw logopedycznych i logorytmicznych"

      Jedną z metod usprawniania mowy jest logo-rytmika, która łączy w sobie terapię logopedyczną z rytmiką. Metodę tę stosuje się przede wszystkim w pracy z dziećmi i ma ona formę zabawy. Głównym celem logo-rytmiki jest korygowanie wad mowy i zaburzeń słuchu. Kształcąc ruchy całego ciała (makro-ruchy) oraz obcując z muzyką i rytmem wpływamy pośrednio na usprawnianie narządów mowy (mikro-ruchy). Zabawy logo-rytmiczne zalecane są również jako wspomaganie w rozwoju dla dzieci od 2.– 6. lat. Szczególne znaczenie logo-rytmiki podkreśla się podczas rozwijania  umiejętności komunikacyjnych u dzieci
      z opóźnionym rozwojem mowy, jąkaniem, dyslalią, alalią, nadpobudliwością, z dysleksją, trudnościami w orientacji przestrzennej oraz z zaburzeniami emocjonalnymi.

      Uśmiechnięte i zadowolone dzieci z grupy „Pszczółki” zakończyły Tydzień Integracji Sensorycznej ćwiczeniami aparatu mowy !

       W tym dniu, dzieci bawiły i uczyły się poprzez zabawę: wierszyków na pamięć- „Głoski”; naśladowały śpiew i mowę ptaków; łapały i dmuchały piórka oraz wiedzą jak ważne są ćwiczenia prawidłowego oddechu i tak dmuchając w rureczkę, zrobiły burzę piany. Dziewczynki ćwiczyły umiejętności plastyczne i robiły statki dla swoich kolegów z grupy.

       

        

       


      Dzieci z Grupy "Pszczółki" po wizycie w teatrze, tak bardzo były zafascynowane teatrem i grą aktorską, że kolejny tydzień poświęciliśmy tym zagadnieniom. Zabawa w teatr niesie ze sobą wiele walorów edukacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych. Odpowiada też potrzebie dziecka, tak zwanej zabawy na niby, gdzie testowanych jest wiele ról społecznych. Pozwala też wychwycić talenty dzieci. 

         


       

      Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu, chłopcy zadbali, by wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki.

      Dziękujemy za pamięć, życzenia i prezenty🌹🎁

       


      02 marca dzieci z grupy "Pszczółki" uczestniczyły w wycieczce do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. „Kto pocieszy pechowego nosorożca?”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

        

       


      W ubiegłym tygodniu starszaki z Grupy Pszczółki i Grupy Jeżyki uczestniczyły w zajęciach sportowych, organizowanych przez nauczycieli uczących wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów
      w Chrzanowie. Dzieci były zachwycone wizytą w szkole i zajęciami.

       

       


      Dzień jak co dzień – cóż za bzdura!

      Dziś w przedszkolu pączków góra.

      Małe pączki, duże pączki, dziś po nie sięgają rączki.

      I kalorii nikt nie liczy…

      Cóż za święto, czy ktoś wie?

      Tłusty czwartek! Cieszmy się!

      🍩🍩🍩

       


      Karnawał to czas zabaw i balów bardzo wyczekiwany przez najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 14 lutego podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały piękne stroje i z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach i zabawach. 

        

        


      Międzynarodowy Dzień Zebry 31 STYCZNIA

      Po co obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zebry? Niestety wszystkie trzy gatunki zebry są w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków.

      Hanna Niewiadomska

      Zebra
      Przyszła zebra do malarza.
      – Moja barwa mnie przeraża!
      Dłużej już tak być nie może,
      Ktoś zapomniał o kolorze!

      Chociaż jestem jeszcze mała,
      Nie chcę być wciąż czarno-biała.
      Wizerunek zmienić muszę,
      W czarnych pasach już się duszę

      Chcę mieć smugi kolorowe,
      Tu niebieskie, tam różowe.
      Mam być pięknie ubarwiona,
      Jak papuga, nie jak wrona.

      Grzywkę proszę na czerwono,
      A kopytka na zielono.
      Zaś ogonek, choć cieniutki,
      W kolorowe chcę mieć nutki.

      Malarz szybko zjadł śniadanie,
      Zaczął zebry malowanie.
      Lecz się bardzo denerwował
      I ją w kratę pomalował.

      Ale czy to być tak może?
      Widział zebrę ktoś w kolorze?
      I do tego w szkocką kratkę,
      Jak spódniczkę czy makatkę.

       


      „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia ,,Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”


      Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z grupy ,, Jeżyki” i ,, Pszczółki”  gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawców zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość oraz zaprezentowały Jasełka.

      W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. 

       

           

       


       

      Dzieci z naszej grupy w ubiegłym tygodniu realizowały zajęcia związane z kuchnią. Odwiedziły szkolną kuchnię, aby poznać jej sekrety i zagadki. Tam powitane przez prawdziwych kucharzy zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których kucharze przygotowują przepyszne posiłki.  Dzieci dowiedziały się jak ważne znaczenie ma zachowanie czystości podczas przygotowywania posiłków. 

      Dzieci zaciekawione skarbnicą kuchni zadawały wiele pytań, na które uzyskały ciekawe odpowiedzi.

      W tym tygodniu również postanowiliśmy samodzielnie coś smacznego przygotować. Wspólnie przygotowaliśmy pyszne gofry. Podczas prac pamiętaliśmy o radach udzielonych przez kucharzy i o konieczności zachowania czystości. 

        

        

         


      Przedszkolaki z grupy I ,,Pszczółki" i Grupy II ,,Jeżyki" uczestniczyli 4 stycznia 2023r. w ,, XX Gminnym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych."

      Gratulujemy odwagi i pięknego występu !!!

       

       


      21 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W sali przedszkolnej odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń, które złożyły im panie. Następnie wszyscy zasiedli do pięknie przystrojonego stołu, na którym czekał świąteczny obiad. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

        


      "Jasełka.”

      Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły związany z tradycjami i obrzędami. 
      W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga  pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.

      W tym roku najstarsze grupy ,, Jeżyki” i ,, Pszczółki”  zaprosiły wszystkie dzieci i pracowników oddziałów przedszkolnych na bożonarodzeniowe przedstawienie. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Przedszkolaki wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie i dzieci. Nie zabrakło również wielu kolęd. Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci z grupy ,,Jeżyki "i ,, Pszczółki”  za pomoc w przygotowaniu pięknych strojów.

       

       

       

       

       

       


      Święta, święta coraz bliżej.

      Cały miesiąc przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia- codziennie zaglądaliśmy do naszego kalendarza adwentowego, który pomagał nam odliczać dni do Świąt. Uczyliśmy się kolęd, pastorałek, wystawiliśmy też "Jasełka" dla całej społeczności przedszkolnej. Wykonaliśmy wiele prac o tematyce świątecznej i zimowej. 

       Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie rodzicom.

        

        

       


      Wielkie wydarzenie

      pierniki pieczemy.

      Ciasto wyrobione,

      więc je wałkujemy.

      Wycinamy w cieście

      serca i księżyce,

      domek i aniołka,

      piękną baletnicę.

      Kiedy się upieką

      to je ozdobimy.

      Lukrowane na choince

      wspólnie powiesimy.

      W tym tygodniu, zdecydowanie największą atrakcją dla naszych "Pszczółek" było dekorowanie pierniczków. Dzieci wkładały w dekorowanie całe serce, przy czym świetnie się bawiły. Efekty były zachwycające.

        


      11 grudnia przedszkolaki z grupy "Pszczółki" odwiedziły swoich starszych kolegów i koleżanki uczęszczających do 1 klasy SP. Pierwszoklasiści oprowadzili nas po szkole i pokazali najważniejsze miejsca w szkole- sekretariat, gabinet Pani Dyrektor, portiernie, świetlicę, stołówkę i bibliotekę. Mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi uczniowie i usiąść w ławkach szkolnych, zobaczyliśmy też jak wyglądają lekcje. Na koniec wykonaliśmy piękny łańcuch choinkowy, który jest znakiem naszej przyjaźni z uczniami SP nr 8.

         


      ,,Czekając na Mikołaja”

      Na czubku choinki gwiazda złota

      Niech zabłyśnie piękna, duża!

      By Święty Mikołaj idąc

      Zobaczył ją aż z podwórka

      Zaświecimy lampek tuzin

      Niech choinka pięknie świeci

      Niech święty Mikołaj widzi

      Że czekają grzeczne dzieci.

      Dnia 06 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Na jego wizytę dzieci czekały cały rok i powitały go wierszami i piosenką. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.

      "Pszczółki" były bardzo grzeczne, bo Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami 🎁

      Cieszymy się, że o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

       


      ,,Spotkanie z Górnikiem."

      5 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy górnika, który przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej i starodawnej lampie. Górnik wytłumaczył dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Opowiedział dzieciom co górnicy wydobywają z ziemi i do czego jest wykorzystywany węgiel. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, może w przyszłości ktoś z nich będzie go nosić naprawdę. 

      Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami.

         


      2 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Poprzez przeróżne zabawy, dzieci zostały wprowadzone w tematykę niepełnosprawności. Dzieci poznały z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne i jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja. Dzieci dowiedziały się, jak można pomóc osobie niepełnosprawnej w przeróżnych sytuacjach.

        


      ,,Hokus – pokus! Czary – mary! Niech się spełnią andrzejkowe czary!”

      Tradycyjnie, jak co roku w naszym przedszkolu odbył się magiczny dzień wróżb. W dniu 30 listopada przedszkolaki przybyły do przedszkola w radosnym nastroju. Na pięknie udekorowanej sali przedszkolnej czekały już na dzieci panie, które przygotowały na tą okazję wiele zabaw, wróżb i tańców. Podczas zabawy dzieci wykazały się swoimi umiejętnościami tanecznymi, a dzięki magicznym wróżbom poznały swoją przyszłość.

      Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim Pszczółkom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

        

        

        


      Mamy przyjemność powiadomić, że Lilianka Sieczko z grupy "Pszczółki" dostała wyróżnienie w konkursie ekologicznym pod hasłem "Nie MarnujeMy". 28 lustopada 2022r. gościliśmy przedstawicielki firmy AVR. Panie wręczyły Liliance dyplom oraz cenną nagrodę. Gratulujemy!!!

       


      25 listopada 2022 r. dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły „Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia w oddziałach przedszkolnych od rana panowało wielkie poruszenie oraz ogromna radość. Dzieci przyniosły do oddziałów przedszkolnych swojego Pluszowego Przyjaciela. Dowiedzieliśmy się jakie imiona mają ulubieńcy do przytulania. Wszystkie przedszkolaki zaprezentowały swojego Pluszowego Przyjaciela Misia, następnie bawiły  się przy misiowych przebojach, obejrzały bajkę o „Misiu Uszatku”. Dzieci wykonały prace plastyczną „Mój Miś”.                                                                      

        Na zakończenie dnia każdy przedszkolak dostał medal - „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

       

        

        

       


      W ubiegłym tygodniu realizowaliśmy program „Czyste Powietrze Wokół Nas”. 

       Odbyliśmy "Spacer" - w poszukiwaniu różnych rodzajów dymów, rozmawialiśmy o tym " Co i dlaczego dymi? "oraz o tym "Jak się czujemy, kiedy dymi papieros?". Dowiedzieliśmy się "Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?" oraz poznaliśmy sposoby "Jak unikać dymu papierosowego". 

        

       

      W listopadzie 24/25- 2021/2022 roku „Pszczółki” wzięły udział w działaniach realizowanych w  ramach  programu „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”. Podjęte działania wzbogacały wiedzę  na temat szkodliwości dymu tytoniowego i poznawały sposoby radzenia sobie z tym dymem. Dzieci zapoznały się z postacią dinozaura Dinka, który promuje zdrowy styl życia. Rozmawialiśmy jak ważne jest dla naszego układu oddechowego – czyste powietrze oraz przygotowały  prace plastyczne pod hasłem:

      „Nie pal przy mnie! Proszę !”, oraz wiersz pani Anety Makarewicz:

      Wielką akcję ogłaszamy.
      Do palaczy przemawiamy.
      Oto nadszedł czas najwyższy,

      Zrobić prezent swym najbliższym,
      Czas pożegnać się z paleniem,
      Zaciąganiem i dymieniem.
      Już nie trujcie otoczenia.
      Koniec. Dosyć już palenia,
      Bo papieros niszczy zdrowie.
      Każdy o tym Wam opowie,
      Psuje serce, niszczy płuca.

      Dopływ tlenu Wam zakłóca.
      A więc Panie i Panowie,
      Jeśli miłe Wam jest zdrowie,
      To palenie rzućcie wraz
      Zdrowe życie zacząć czas!

      Słowa wiersza, jak i prośba dziecka niech będzie najlepszym impulsem do rzucenia palenia papierosów.

        


      Myszka Miki to postać znana na całym świecie, bohater licznych kreskówek z uniwersum Walta Disneya. 18 listopada obchodzi swoje urodziny, i to właśnie wtedy cały świat celebruje Dzień Myszki Miki, czyli Mickey Mouse Day i dzieci z grupy „Pszczółki „ też świętowały !!!

        

             


      20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypadł w niedzielę, jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek - 21 listopada.

       


      Chcesz wiedzieć, gdzie Twój śmiech, kiedy smutno Ci.

      Gdzie ten klucz do zagadek drzwi. Masz serce tak jak ja. Czujesz jego rytm. Serce podpowiada, że tak pięknie żyć.”
       

      17 listopada 2022r. dzieci z naszej grupy wzięły udział w VI FESTIWALU TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "PIĘKNIE ŻYĆ".

      Pszczółki zaprezentowały wiersze i piękny taniec. Miały również okazję podziwiać inne grupy, które mimo wielu barier, z którymi codziennie mierzą się osoby niepełnosprawne, prezentowały się wspaniale.

      Gratulacje dla Wszystkich uczestników Festiwalu!

        

        

        


      W dniu 09.11.2022r. dzieci z grupy "Pszczółki" wzięły udział w warsztatach kulinarnych w L'Antica Stazione w Trzebini. Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania ciekawostek o początkach pizzy na świecie. Później każdy z nas miał okazję wykonać pyszną pizzę, wcielając się w rolę prawdziwego pizzermana. 

        

        


      Nasze kochane  Przedszkolaki

      z Grupy II  „Jeżyki”:

      - Ilona P. - Amelia P.

      oraz z Grupy I „ Pszczółki”:

      - Pola P. - Liliana S. - Szymon K. -  Antoni K. - Wojciech R.

      uczestniczyli dnia 8 listopada 2022 roku w X edycji Dziecięcych Spotkań Folklorystycznych

      „ BOSA NÓŻKA”.

      Gratulujemy Wam odwagi i pięknego występu !!! Dziękujemy Wam !!!

        


      15 października na całym świecie obchodzimy „Światowy Dzień Mycia Rąk”.

      Ideą przewodnią kampanii, która została zainicjowana w 2008r. przez UNICEF

      jest zachęcanie wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego i prawidłowego mycia rąk.

      Wypracowanie tego nawyku jest kluczowym elementem profilaktyki przeciw infekcjom układu pokarmowego i oddechowego.

      DBAM O ZDROWIE:

      PRZYPOMINAJMY DZIECIOM O MYCIU RĄK:

      - PRZED POSIŁKAMI

      - PO SKORZYSTANIU Z TOALLETY

      - PO ZABAWIE

      -PO KONTAKCIE ZE ZWIERZĘTAMI

      - PO KONTAKCIE Z BRUDNYMI PRZEDMIOTAMI I ODPADAMI

      Starszaki z grupy I „Pszczółki” potrafią prawidłowo myć swoje ręce…

      /filmik/

      20221014_100332.mp4


      W ubiegłym tygodniu naszym "Pszczółkom" udało się zrobić prawdziwe kompoty z jabłek. Poznaliśmy zasady bezpiecznej
      i higienicznej pracy przy wykonywaniu przetworów. Przedszkolaki dowiedziały się również, czym jest pasteryzowanie. 

      Teraz pozostało nam ustalić, kiedy nastąpi degustacja- z pewnością będzie to dla dzieci ważny dzień 🙂

       

        

        

       


       

      "Pszczółki" pierwszy raz odwiedziły Miejska Biblioteka Publiczną w Chrzanowie - filia Południe. Dzieci miały okazję obejrzeć polskie bajki wyświetlane przy użyciu projektora - co wzbudziło ogromną ciekawość i zakończyło się falą pytań. Wyjście określamy jako bardzo udane 🙂

        


      Buzia Wasza uśmiechnięta,

      w dniu radosnym Twego święta

      Przyjmijcie proszę nasze życzenia,

      niech się spełnią Wasze marzenia.

      Ważna dzisiaj data taka: 30 września. 2022 rok

      bo to przecież Dzień Chłopaka!

      Serdeczne koleżanki z grupy I, „Pszczółki” złożyły życzenia oraz wręczyły upominki swoim  kolegom:

      Z okazji „Dnia Chłopaka”

      Wszyscy świętowali uśmiechnięci i zdowoleni.

        

      Chłopcy pięknie i serdecznie dziękowali – dziewczynkom za życzenia i upominki:

        

        


      Dzieci z grupy I „Pszczółki” przywitały w piątek 23 września 2022 rok porę roku jesień -  pracą plastyczną „ Drzewo jesieni”.

      Liście

      Klon ma złote liście,
      świecą się ogniście.
      Jesion ma brązowe,
      zgubił ich połowę.

       

      Dęby się czerwienią,
      pół na pół z zielenią.
      Olcha żółto – siwa,
      wiatr jej liście zrywa.

      Miesza je z innymi,
      pędzi het, po ziemi,
      Z najładniejszych liści,
      cały las oczyści.

      Jesienne drzewa

      Kolorami się mienią

      Brązem, pomarańczem

      żółcią i czerwienią

      Moje drzewo kolorów

      Będzie też mieć wiele

      Ich liście jak chmurki

      Wokół pnia przykleję

      I będę miał własne

      Drzewo prześliczne

      Jesienne, kolorowe

      Po prostu magiczne.

       

         


      W tym tygodniu nasze przedszkolaki odwiedził Patrol Pierwszej Pomocy złożony z uczniów klasy 8bi.

      Przypomnieli nam najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Członkowie Patrolu zaprezentowali sposób układania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej, a także wykonanie masażu serca. Dzieci miały możliwość wykonania masażu serca na fantomach.

      Zobaczyły również, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy osobie, która się zakrztusiła.

       


      Dzień Przedszkolaka to ważna sprawa,
      wtedy Was czeka dobra zabawa,
      chociaż w przedszkolu codziennie przygoda,
      to dziś panuje wyjątkowa zgoda.
      Całej grupie składamy życzenia,
      wszystkim przedszkolakom życzymy powodzenia
      !

        

      20220920_095110(1).heic


      "Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Tego dnia wszyscy przyszliśmy ubrani w grochy i kropki. Wspólnie się bawiliśmy i odkrywaliśmy nasze talenty. Odwiedziliśmy również naszych starszych kolegów i koleżanki w Szkole, by razem z nimi świętować Dzień Kropki.

       

        


      W tym tygodniu- grupa "Pszczółki" wybrała się na spacer, by nauczyć się prawidłowo poruszać w pobliżu jezdni i przechodzić przez przejście dla pieszych. 

       


      Oto My - uśmiechnięte, wypoczęte i pełne energii na cały rok szkolny "Pszczółki"

        

      Rok Szkolny 2022/2023

      Grupa I ,, Pszczółki "


      PSZCZÓŁKI w SKRZATOLANDII

      26 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Skrzatolandii w Bolęcinie. Zewnętrzny parki linowy przeznaczony dla najmłodszych umiejscowiony w przepięknej scenerii, gdzie z jednej strony jest las, a z drugie jezior, bardzo przypadł do gustu przedszkolakom. Śmiechu i okrzyków radości nie było końca. Najbardziej podobało im się zjeżdżanie na tyrolce. Ciekawą atrakcją dla dzieci była przejażdżka na kucyku o imieniu NENA. Zabawę urozmaicała Pani Animator, która robiła dzieciom zwierzątka z balonów, prowadziła zajęcia z chustą animacyjną oraz robiła olbrzymie bańki mydlane. Dodatkowo PSZCZÓŁKI skosztowały pysznej lemoniady, kruchych ciasteczek oraz owocowych szaszłyków. Każde dziecko przygotowało laurkę z polnych kwiatów ozdobioną różnymi błyskotkami. B ył to prezent dla mam z okazji ich święta.  

        

        


      W ostatnim tygodniu kwietnia w przedszkolu zorganizowany jest TYDZIEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ.

      Każdy dzień przeznaczony został na stymulację innych zmysłów.

      PONIEDZIAŁEK

      Zmysł dotyku - tworzenie różnorodnych mas sensorycznych oraz spacer po ścieżce sensorycznej.

      Dzieci świetnie się przy tym bawiły. 

        

       

      20220425_101903_1_.mp4

      WTOREK

      Kolejny dzień tygodnia sensorycznego.

      POWĄCHAJ I POSMAKUJ

      W pierwszej części dzieci poznawały różne zapachy, m.in. cynamon, imbir, goździki, ocet, miętę. A także, aromaty: waniliowego, cytrynowego i migdałowego. Dzieci poznawały te zapachy poprzez kropienie na dłoń. Jednocześnie poznawały ich konsystencję oraz sprawdzały, czy zapach można przekazać (przybijały "piątkę" kolejnemu dziecku).

      Następnie PSZCZÓŁKI odgadywały różne smaki z zawiązywanymi oczami. Do spróbowania otrzymali: grejpfruta, cytrynę, pomarańcze, banana oraz kiwi. Wielu dzieciom udało się odgadnąć wszystkie owoce. Cytryna oraz grejpfrut wywołały zaskakujące miny, jednak część dzieci nawet się nie skrzywiło.

      " ... język smaki podpowiada,

      smaczna każda jego rada.

      Pięć zmysłów mam

      i wszystkie znam ...

      Nos wywącha zapas wszelki,

      i ten piękny i ten średni.

      Pięć zmysłów mam

      i wszystkie znam..."

       

      ŚRODA

      Wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę do INTERAKTYWNEGO CENTRUM PSZCZELARSTWA w Kleczy Dolnej. Wycieczka fantastycznie wpisała się w tematykę tygodnia integracji sensorycznej. Dzieci mogły dotykać wszystkich obiektów znajdujących się w środku. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia pszczół, jak np. tego, że pszczoły robotnice żyją jedynie 40 dni, natomiast królowa aż 5 lat. Po zwiedzaniu oraz interaktywnych doświadczeniach nasze PSZCZÓŁKI wzięły udział w warsztatach,
      w czasie których wykonały dwa rodzaje świec: z więzy pszczelej oraz wosku. Następnie odbyła się prezentacja różnych miodów oraz degustacja jednego z nich oraz pyłku kwiatowego. Opinie na temat jego smaku były podzielone :)

        

        

       

      CZWARTEK

      Gimnastyka buzi i języka....czyli ZABAWY LOGOPEDYCZNE I LOGORYTMICZNE ,,Pszczółek"

      "Smok ziejący ogniem"

       

       

      Tanecznym krokiem - ,,Jezzowanki"

       

       

      PIĄTEK

      ,,Orientuje się ...SCHEMAT WŁASNEGO CIAŁA."

      ,,Kwiatuszki"

       

      ,, Ona i On"

       

       

        

       


      Dzień Ziemi 

      Wysłuchanie opowiadania "Znowu razem" Marcina Przewoźniaka oraz wykonanie pracy plastycznej "Drzewo".

       


      W dniu 22.03.2022r. PSZCZÓŁKI  uczestniczyły w zajęciach biblioterapii pt. "Bądź zdrów! O higienia słów kilka" organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Zajęcia opracowane zostały na podstawie książki. 

      B. Rodlik, K.M. Schuld "Miś nie lubi się myć". 

       

        


      Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy wszystkim dużo zdrowia, spokoju, wyrozumiałości oraz magicznego czasu spędzonego w towarzystwie wnuków. 

      Dziś dzień dziadków, nie psocimy,
      tylko dobrze Wam życzymy.
      Wy bronicie nas od draki
      bośmy małe rozrabiaki.
      Całujemy Was serdecznie,
      żyjcie długo, nawet wiecznie!

      Z okazji tego dnia mamy dla Was prezentację, złożone ze słów wnuków oraz krótkie przedstawienie. 

      W ramach upominków Pszczółki przygotowały tulipany oraz kaktusy odbite z własnych dłoni.

       

       

       


      "Pszczółki" - bal karnawałowy.

       

       


      13 grudnia uczestniczyliśmy w "Warsztatach świątecznych - dekorowanie bombek" zorganizowanym w przedszkolu. Dzieci na początku malowały bombki, następnie posypywały je kolorowym, błyszczącym brokatem.

        


      "Choinko piękna jak las,

       choinko zostań wśród nas."

      Co to była za radość, kiedy przedszkolacy

      ubierali choinkę. W oknach pojawiły się zimowe dekorację,

      a na drzwiach kalendarz adwentowy z zadaniami.

      Sala od razu nabrała świątecznego klimatu.

        


      W dniu 6 grudnia, jak tradycja nakazuje, w naszym przedszkolu również pojawił się Święty Mikołaj.

      Pszczółki pięknie zaśpiewały dla piosenkę

      pt. "Zaczarowany śnieg". Następnie, ku ogromnej radości dzieci, Mikołaj rozdał wszystkim prezenty, co świadczy o tym, że każdy był grzeczny.

        

       


      Hokus Pokus

      Czary Mary

      Niech się spełnią

      Andrzejkowe czary !!!

      W dniu 29.11.2021r. obchodziliśmy Andrzejki.

      Wśród wróżb znalazły się między innymi rozszyfrowanie kleksów, kręcenie butelką, magiczne kubki oraz losowanie serc, na których znajdowały się imiona towarzyszów do wspólnej zabawy. Nie zabrakło także przekąski oraz imprezy tanecznej.

       

       


      W dniu 10.11.2021r. grupa PSZCZÓŁI odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie mogli mogliśmy poznać na czym polega kodowanie. Pani z biblioteki, która była naszym przewodnikiem, przeczytała dzieciom ciekawą opowieść. Zwierzęta, które były występowały w czytance, później stały się bohaterami kodowania.

       

        


      W dniu 04.11.2021r. w MOKSIR w Chrzanowie odbył się przegląd zatytułowany Dziecięce Spotkania Folklorystyczne Bosa Nóżka. Na scenie wystąpiły przedszkolaki z całego regionu, promując pielęgnowanie tradycji ludowej. Nasze PSZCZÓŁKI wykonały dwa utwory: "Krakowiaczek jeden" oraz "Poszło dziewcze po ziele", zajmując III miejsce. 

      Serdecznie gratulujemy 


      W dniu 12.10.2021r. grupę "Pszczółek" odwiedził ważny gość, pan Policjant. Przypomniał nam zasady bezpieczeństwa oraz numery alarmowe. Wszystkie "Pszczółki" z zainteresowaniem słuchały naszego gościa oraz zadawały pytania. 


      W dniu 30.09.2021r. "PSZCZÓŁKI" świętowały "Dzień Chłopaka".

      Chłopcy otrzymali od swoich koleżanek miłe upominki.

       


      W dniu 20.09.2021r. obchodziliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.

                                             Z tej okazji dzieci otrzymały bilety wstępu, które upoważniały do udziału w:

                                            - pokazie mody,

                                            - zawodach i konkursach (skok w workach, wyścig z jajkiem, itp.)

                                            - mini kinie,

                                            -zabawie tanecznej.


      Dzień Kropki w grupie Pszczółki


      Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w grupie Pszczółki

        


      "Dzień Rodziny" w grupie Pszczółki

      Wierszyki

      Specjalny dzień

      Rodzinka


      Zabawy z animatorem

            


      Dzień Dziecka

                                    

      Pierwszy czerwca dzień radosny
      kwitną kwiatki, słońce świeci...
      W dniu tak pięknym i wspaniałym
      życzę Tobie sercem całym
      moc uśmiechu i radości
      szczęścia, zdrowia, pomyślności!


      Konkurs "Malowane wiersze Jana Brzechwy"

      Serdeczne gratulacje dla naszych "Pszczółek" =)


      Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie,

      że z Tobą w domu jest fajnie:

      i w deszczu i w słotę 

      w smutku, w radości,

      wspierasz i uczysz życia w miłości.

      Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,

      skromny bukiecik kwiatów darować.


                

      Nasi ciekawi świata badacze przyrody sprawdzali, co w trawie piszczy?


      Ekspresja plastyczna Pszczółek

            

      "Wiosenna łąka w promieniach słońca
      cała zielona jest i kwitnąca.
      Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
      a w trawie świerszcze koncerty grają"  

      (Zbigniew Baryła)


      Wielkie gratulacje dla naszej Pszczółki! Anita otrzymała wyróżnienie w XIII Konkursie Piosenki Przedszkolnej organizowanym przez Przedszkole Samorządowe  Nr 4 w Chrzanowie.


      W związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja "Pszczółki" przygotowały ozdoby patriotyczne.


      Dzień Ziemi w grupie Pszczółki

       

                             

       

      "Moja Ziemio ukochana
      życzę słońca Ci od rana
      czystej wody i powietrza
      żebyś była coraz „lepsza”.
      Pięknych pól i czystych lasów,
      trochę chmurek, śpiewu ptaków,
      pięknych kwiatów letnią porą."


      TYDZIEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ "Zmysł dotyku - zabawy masami plastycznymi"

                                        


      Światowy Dzień Zespołu Downa 

      "Elmer jest inny. Nie jest z tego powodu ani lepszy, ani gorszy. Po prostu wygląda inaczej. Wśród ludzi też tak jest - wyglądamy inaczej, różnimy się od siebie, mamy inne potrzeby, zainteresowania. To nie znaczy, że ktoś jest lepszy a ktoś gorszy.

      Tolerancyjni jesteśmy wtedy, kiedy mimo odmienności potrafimy szanować siebie nawzajem"

                       


      "Od nasionka do jedzonka - zakładamy zielony ogródek"

      Kiedy słonko mocniej grzeje, śnieg na polach wnet stopnieje.

      To odchodzi biała zima, ruch w ogródkach się zaczyna.

      Przygotujcie więc doniczki, skrzynki, grabki lub słoiczki.

      Gdy roślinki wykiełkują, parapet w grządkę zaczarują.

                      


      Eksperymenty i zabawy z wodą w grupie "Pszczółki"

           

       


       Walentynki

      Walentynkowa praca plastyczna.


      Tłusty czwartek

      Praca plastyczna z okazji "Tłustego czwartku"


       Karnawał

      Bal karnawałowy w grupie "Pszczółki"

                          


      Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka - kliknij i posłuchaj

      Część pierwsza Zobacz obraz źródłowyZobacz obraz źródłowy

      Część druga

      Zobacz obraz źródłowyCzęść trzecia

      Część czwarta

       

       

       


      Dzień Babci i Dziadka

      Wszystkim Dziadkom najserdeczniejsze życzenia składają Pszczółki! 


       Przedszkolne kolędowanie 

       „Niech radość dziś w sercach gości, 

      święta są pełne radości. 

      Radość niesie się w świat, 

      widzi ją niebo pełne gwiazd”. 

      Kolędowanie w grupie „Pszczółki” 

      +zdjęcie z załącznika podpisane „Pszczółki” 


       Mikołajki 

      „Święty Mikołaj nocą wędruje,
      w okna zagląda i nasłuchuje.
      Gwiazdka w okna świeci,
      gdzie są grzeczne dzieci?”  

        


      Pszczółki ubierają choinkę    

      Świąteczny nastrój w grupie „Pszczółki”  

       


      Kalendarz Adwentowy

      Zapraszamy do codziennego odkrywania adwentowych gwiazdek z zadaniami i zabawami.

      https://view.genial.ly/5fc4108a45f1430d9d71f2ef/interactive-image-kalendarz-adwentowy?fbclid=IwAR1F-b0DJ5GhKBsj0snzv3kB5pyOUmAi4FZ5EdTKTkXvJTpNvpwg6QEDoHk


      Andrzejki 

      Wróżby i zabawy w grupie „Pszczółki” 

        


      Dzień Pluszowego Misia w grupie „Pszczółki” 


      Zdalne nauczanie materiały do pobrania

      15.10.2020.docx

      16.10.2020.docx


         Dzień Kropki

         Dzień Przedszkolaka