• Jeżyki

     •  

      ,,Uroczystość z okazji Dnia Rodziny i Zakończenia Roku Szkolnego”

      W dniu 12.06.2024r. w grupie I "Jeżyki" odbyło się uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego połączone z Dniem Rodziny. Dzieci z tej okazji przedstawiły program artystyczny oraz zaprezentowały swoje umiejętności. Po przedstawieniu nastąpiło rozdanie książek i dyplomów. To był szczególny rok dla Jeżyków - ostatni w naszych oddziałach przedszkolnych. 

      Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i osobom działającym na rzecz grupy za współpracę. Wszystkim dzieciom życzymy nowych przyjaciół, spełnienia marzeń i wielu sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.       

      Panie z  grupy ,, Jeżyki”

       

      ,,Maraton Głośnego Czytania”

      W dniu 06.06.2024r. grupa I ,,Jeżyki” wzięła udział w spotkaniu czytelniczym w Miejskiej Bibliotece Publicznej
      ( Filia os. Południe). 

       

      III DZIECIĘCA OLIMPIADA SPORTOWA O PUCHAR BURMISTRZA CHRZANOWA jest już za nami. 

      Wielkie brawa dla przedszkolaków 👏.

      Gratulujemy pięknej rywalizacji i dziękujemy za doping najlepszej publiczności .

       

      ,,Dzień Dziecka”

      Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń!
      W naszej grupie z tej okazji nie zabrakło atrakcji. Były tańce i zabawy z balonami.

       

      Przedstawienie ,, Witajcie w naszej bajce”

      W dniu 29.05.2024r. grupa I ,, Jeżyki” uczestniczyła w przedstawieniu pt. ,, Witajcie w naszej bajce, ” które zostało wystawione przez Grupę teatralną AGA  - uczniów naszej szkoły. Przedstawienie i wspólnie spędzony czas dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń. Organizatorom przedstawienia dziękujemy za zaproszenie, a aktorom gratulujemy pięknego występu.

      W dniu 27.05.2024r. grupa  I ,,Jeżyki” odwiedziła Bibliotekę Szkolną, która w tym dniu zamieniła się w prawdziwe kino. Dzieci otrzymały bilety, dzięki którym, każdy przedszkolak wiedział gdzie ma usiąść. ,,Jeżyki” obejrzały bajki z lat dzieciństwa ich dziadków. Okazało się, że nie tylko współczesne bajki potrafią wywołać pozytywne emocje wśród przedszkolaków.

      Bardzo dziękujemy Pani Mirosławie Czerwonce za kolejne fantastyczne zajęcia, za zaangażowanie i atmosferę.

      Kochane Mamusie!

      Z okazji Waszego Święta

      składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!

      życzymy dużo zdrowia,

      stu lat życia w uśmiechu

      i radosnych oddechów!

      Milion chwil bez złości

      i wszelkiej pomyślności!

      Bardzo Was kochamy!

                                             Wasze Dzieci

      ,,Międzynarodowy Dzień Pszczoły – spotkanie z pszczelarzem”

      20.05.2024r.  ,,Jeżyki” uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu z panem pszczelarzem, który opowiedział dzieciom o historii związanej z powstaniem pszczelarstwa oraz o swojej pracy. Przedszkolaki zdobyły wiele cennych informacji o życiu pszczół, o tym jak powstaje miód, o roli jaką odgrywają w pasiece: królowa pszczół, robotnice  oraz kim jest truteń. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu.

      Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tak ciekawych zajęciach.

       

      Ogólnopolski Projekt ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

      17.05.2024r. grupa I ,, Jeżyki” zrealizowała ostatni moduł VI projektu ,, Mały Miś w świecie wielkiej literatury – Mały Miś Europejczyk.” Dzieci wspólnie z Małym Misiem zostały zapoznane z bajkami różnych zakątków Europy oraz obejrzały film edukacyjny na podstawie, którego dowiedziały się czym jest Unia Europejska i jak wygląda jej flaga. Głównym celem tych zajęć było wzbogacenie wiadomości na temat państw Unii Europejskiej oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i europejskiej. Na zakończenie zajęć wykonały piękne flagi Unii Europejskiej.

       

      Wycieczka do Zagrody edukacyjnej ,,Red Raj” w Młoszowej

      Dnia 13.05.2024 r. grupa I ,,Jeżyki” udała się na wycieczkę do Zagrody edukacyjnej ,,Red Raj” w Młoszowej. Dla wszystkich dzieci był to czas niezwykle radosny i aktywnie spędzony. Na miejscu przedszkolaki miały okazję doskonalić swoją sprawność fizyczną między innymi na dmuchanych zamkach i torach przeszkód oraz na mini parku linowym. Radosny czas aktywności ruchowej przeplatał się z oglądaniem zwierząt w mini zoo tj.: pawie, czarne łabędzie, bażanty, kaczki, kury, gołębie, alpaki, kozy i króliki.  Ciekawym wyzwaniem było dla wielu dzieci próbowanie swoich sił przy dojeniu mechanicznej krowy i kozy. Wycieczka ta była nie tylko wspaniałą atrakcją, ale również czasem nauki przez zabawę i świetną aktywnością na świeżym powietrzu.

       

       W ramach obchodzonego Tygodnia Bibliotek w dniu 07.05.2024r. grupa I ,,Jeżyki”  odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki muzycznej pt. ,,Calineczka”  wg Carla Orffa. Celem tego spotkania było wzbogacenie słownictwa dzieci, wyrabianie umiejętności słuchania muzyki poważnej, tworzenie przez dzieci pomysłów do ruchowej inscenizacji oraz aktywizowanie twórczego myślenia.

      ,,Dzień Strażaka”

      "Strażak to jest kawał zucha,

      jedzie tam gdzie ogień bucha.

      Leje wodą w lewo, w prawo,

      gasząc pożar z wielką wprawą". 

      Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi w grupie ,,Jeżyków"

      Święta te są okazją do rozmów o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny
      w naszym życiu. Podczas zajęć nie zabrakło biało-czerwonej flagi oraz wysłuchania hymnu państwowego. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczną - godło Polski.
       

      II Gminny Konkurs Plastyczny "Może zawdzięczam kwiatom, że zostałem malarzem”

      26.04.2024r. Oliwia Sidełko z grupy I ,,Jeżyki” wzięła  udział w II Gminnym Konkursie Plastycznym "Może zawdzięczam kwiatom, że zostałem malarzem" zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Chrzanowie. Oliwia wykazała się ogromnym talentem i została zakwalifikowana do II etapu konkursu, ostatecznie zajmując III miejsce.

      Oliwce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! 

      XIV Gminny Konkurs Recytatorski "Dziecięce wierszowanie 2024 – Między nami zwierzętami" 

      25.04.2024r. Lena Kocięda z grupy I ,,Jeżyki”  wzięła udział w XIV Gminnym Konkursie Recytatorskim "Dziecięce wierszowanie 2024" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Lena miała okazję zaprezentować wybrany wiersz przed szeroką publicznością i mimo stresu wypadła bardzo pięknie . Gościem specjalnym była autorka recytowanych wierszy -
      Pani Marta Joanna Stawarz.

      Serdecznie gratulujemy Lenie !!!

      ,, Dzień Ziemi ”

      22.04.2024r. ,,Jeżyki" świętowały ,,Dzień Ziemi." Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od obejrzenia filmu edukacyjnego, którego przewodnikiem była Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się również jak dbać  o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

        

      Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej przedszkolaków „ KLUB MLECZAKA”

      19 kwietnia w naszej  grupie odbyły się ostatnie zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej przedszkolaków  –„ Zdrowo jemy z Lisicą Karoliną”. ,,Jeżyki” podczas tych zajęć pogłębiły swoją wiedzę na temat higieny całej jamy ustnej i utrwaliły wiadomości na temat jak ważny wpływ ma zdrowe odżywianie na nasze zęby.

      W dniu 12.04.2024r. Grupa I ,, Jeżyki” odwiedziła Bibliotekę Szkolną.
      Przedszkolaki  z uwagą wysłuchały opowiadania pt. ,, O Kamilku, który patrzy rękami” autorstwa Tomasza Małkowskiego. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się kim jest osoba niewidoma i z jakimi problemami się zmaga. Dowiedziały się jak rozpoznać osobę niewidomą, zapoznały się atrybutami osoby niewidzącej takimi jak biała laska, czy właśnie pies przewodnik. Dowiedziały się również , czego nie należy robić widząc osobę niewidzącą idącą z psem przewodnikiem. Podczas spotkania ,, Jeżyki”  wzięły udział w zabawach, które pozwoliły uświadomić dzieciom jak to jest gdy się nie widzi i jak ważna jest pomoc drugiej osoby ( zabawy z zasłoniętymi oczami). To były bardzo interesujące zajęcia.

       

      Spektakl teatralny ,,Baśnie Andersena”

      09.04.2024r. przedszkolaki z grupy I ,, Jeżyki” obejrzały spektakl teatralny pt.  „Baśnie Andersena” w wykonaniu aktorów z Poznańskiego Teatru Aktora organizowanym w MOKSiR – Chrzanów.

      Przedstawienie składało się z trzech baśni: ,,Świniopas”, ,,Nowe szaty cesarza” i ,, Brzydkie Kaczątko.” Każda, z tych opowieści zagrana została w innej formie teatralnej. Celem tego przedstawienia teatralnego było uwrażliwienie dzieci na sztukę teatralną.

        

      ,,Światowy Dzień Świadomości Autyzmu"

      03.04.2024r. grupa I ,,Jeżyki " obchodziła ,,Światowy Dzień Świadomości Autyzmu," którego celem było zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia przedszkolaki wykonały pracę plastyczną oraz obejrzały film edukacyjny pt. ,,Dzień Świadomości Autyzmu" dzięki, któremu dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm.

      Warsztaty edukacyjne ,, Pisanki, kraszanki, oklejanki ”

      27.03.2024r. przedszkolaki z grupy I ,,Jeżyki” wzięły udział w warsztatach edukacyjnych ,, Pisanki, kraszanki, oklejanki” organizowanych w Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie.

      Celem tych warsztatów było zapoznanie dzieci z tradycjami wielkanocnymi. Podczas zajęć każdy przedszkolak wykonał pisankę według własnego pomysłu wykazując się przy tym dużą kreatywnością. Wykonanie własnej ozdoby świątecznej przyniosło dzieciom wiele radości.

        

      Z okazji zbliżających się

      Świąt Wielkanocnych

      składamy najserdeczniejsze życzenia:

      dużo zdrowia, radości,

      mokrego dyngusa,

      oraz mnóstwo wiosennego słońca.

      Wesołego Alleluja!

      Życzą

        ,,Jeżyki” z wychowawcami :) 

      22.03.2024r. wybrane przedszkolaki z grupy I ,,Jeżyki” wzięły udział w szkolnym konkursie 
      ,,Tradycyjny wielkanocny konkurs plastyczny na najpiękniejszą pisankę.”

      Gratulujemy pięknych prac !

       

      ,,Tydzień integracji sensorycznej”

      PONIEDZIAŁEK

      18.03.2024r. rozpoczął się tydzień integracji sensorycznej. W pierwszym dniu bloku zajęć o zmysłach  ,,Jeżyki” dowiedziały się, jak ważny dla każdego człowieka jest słuch. Okazało się, że "prawie" wszystko wydaje dźwięki - prawie, bo mimo zachowania wyjątkowej ciszy, nie usłyszeliśmy spadających piórek.

      WTOREK

      Zmysł dotyku - tworzenie różnorodnych mas sensorycznych.

        

      ŚRODA

      Powąchaj i posmakuj - rozwijanie zmysłu węchu i smaku oraz rozpoznawanie wybranych zapachów.

       

      CZWARTEK

      ,,Powitanie wiosny”

      Idzie ramię w ramię dziecięca drużyna, 

      niechaj się przed nami w kąty chowa zima!

      ,,Jeżyki” witają Wiosnę

                       wy Dzie

      ,,Światowy Dzień Zespołu Downa”

      21.03.2021r. Światowy Dzień Zespołu Downa - dzień kolorowej skarpety. Grupa ,,Jeżyki" uczy się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.

      a

      PIĄTEK

      W ostatnim dniu zajęć z integracji sensorycznej ,,Jeżyki”  brały udział
      w zabawach logopedycznych i logorytmicznych.

       

        

      ,,W poszukiwaniu wiosny”

      15.03.2024r. dzieci z grupy I ,, Jeżyki”  wybrały się na spacer, którego celem było poszukiwanie zwiastunów wiosny. Podczas spaceru dzieci odnalazły wiele oznak wiosny. W pobliżu oddziałów przedszkolnych zauważyły pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, hiacynty, żonkile, szafirki. W oddali usłyszały śpiew ptaków przemieszczających się wśród gałęzi drzew. Dzieci mają już pewność, że wiosna jest tuż, tuż...

       

      Dzień Świętego Patryka (Saint Patrick's Day) jest to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca.

      Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną świętemu Patrykowi. W oddziałach przedszkolnych podczas zajęć z języka angielskiego (11.03. i 13.03) świętowaliśmy dzień Patrona Irlandii. Dzieci wysłuchały opowiadania "Leprechaun, Leprechaun where is your gold?" oraz ciekawostek związanych ze świętym Patrykiem i trójlistną koniczynką. Poznały kolory irlandzkiej flagi. Wykonały eksperyment z cukierkami "Tęcza". Kolorowały obrazki przedstawiające symbole związane z obchodzonym świętem według kodu oraz otrzymały pamiątkowe odznaki. Dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zielonym kapeluszu a w szatni czekał na nie ukryty garnek ze złotem.

        

         

      W dniu 13.03.2024r. Grupa I ,, Jeżyki” odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Przedszkolaki podczas spotkania wzięli udział w teatrzyku kamishibai pt. ,, Królowa Pszczół.”

      ,, Dzień Kobiet "

      8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,

      zarówno te duże, jak i te małe. 

      W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy z grupy I ,,Jeżyki”  składali

      życzenia dziewczynkom i swoim paniom.

      Dziękujemy za pamięć, życzenia i prezenty.

      W dniu 06.03.2024r. grupa I ,,Jeżyki” gościła panią psycholog i panią pedagog pracujące w tutejszej szkole. Od teraz ,,Jeżyki” wiedzą do kogo będą mogły się zgłosić w razie potrzeby, gdy już będą uczniami.

      Dziękujemy za miłe spotkanie :)

      ,,Dzień Dinozaura”

      Przedszkolaki z grupy Jeżyki 27.02.2024r. obchodziły ,,Dzień Dinozaura,” który stworzył okazję do rozmowy na temat tych prehistorycznych zwierząt. Dzieci obejrzały także ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. Wykonały także prace plastyczne, których bohaterami były dinozaury.

       

      ,,Walentynki”

      "Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone. Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę. Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję. A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję". 

       

      ,,Zajęcia sportowe w szkole”

      09.02.2024r. ,,Jeżyk” uczestniczyły w zajęciach sportowych, organizowanych przez nauczycieli uczących wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów
      w Chrzanowie. Dzieci były zachwycone wizytą w szkole i zajęciami.

        

      ,,XVI Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej”

      09.02.2024r. Hania wzięła udział w ,,XVI Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 4 w Chrzanowie.

      Serdecznie gratulujemy!

      Konkurs plastyczny ,,Anioły są wśród nas”

      Oliwia zajęła III miejsce w dekanalnym konkursie plastycznym ,,Anioły są wśród nas .”
       Serdecznie gratulujemy Oliwce!

      ,,Tłusty czwartek "

       "Tłusty czwartek – staropolska tradycja. 
      Pączki, pączki, pączki…
      Było ich tak dużo, zjedliśmy je radośnie,
      nie ważne, że brzuch rośnie.
      Bo pączków nie jemy, żeby się tyło
      tylko, żeby nam szczęśliwie było."

        

       

      ,,Głośne czytanie” 

      6 lutego 2024r.  ( we wtorek)  odwiedziła nas mama Jakuba, która przeczytała nam baśń H.Ch. Andersena 

      ,, Calineczka.” Następnie ,,Jeżyki” wykonały prace plastyczną do wysłuchanej baśni.

      Bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę i miło spędzony czas. 

       

      01.02.2024r. Grupa I ,, Jeżyki ‘’ świętowała  szkolny ,, Dzień Postaci z Bajek i Filmów.”

       

      W dniu 31.01.2024r. Grupa I ,, Jeżyki” odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Przedszkolaki podczas spotkania wzięli udział w teatrzyku kamishibai pt. ,, Pani Zamieć.”

      ,,Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka”

      26.01.2024r. (piątek) zaproszone Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy ,, Jeżyki” przybyli do oddziałów przedszkolnych, by obejrzeć występ artystyczny w wykonaniu swoich wnuków. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, przedstawiły inscenizację pt. ,,Czerwony Kapturek” oraz zatańczyły tańce. Nie zapomniały również, by swoim Babciom i Dziadkom złożyć życzenia oraz wręczyć upominki. Następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

       

      ,,Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka”

      W tym tygodniu ,,Jeżyki" z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do jednych z najważniejszych dni w roku Dnia Babci i Dnia Dziadka! Dzieci bardzo aktywnie brały udział w próbach na przedstawienie, podczas których śpiewały piosenki, recytowały wiersze, wcielały się w różne role, tańczyły. A to wszystko po to, aby pod koniec tygodnia wystąpić i sprawić ogromną radość swoim ukochanym babciom i dziadkom. Przedszkolaki wykonały przepiękne upominki i laurki dla swoich dziadków.

      Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!

      Dużo zdrowia i radości! 

      Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej przedszkolaków „ KLUB MLECZAKA”

      ,

      19 stycznia w naszej  grupie odbyły się drugie zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej przedszkolaków  –„ Idziemy na przegląd zębów z Krokodylem Aleksandrem”. Wstępem do zajęć było opowiadanie o Krokodylu, który wybrał się do dentysty z powodu bolącego dziąsła. Dzieci opowiadały o swoich wizytach u stomatologa, którego powinniśmy odwiedzać co pół roku. Dowiedziały się jak wygląda zepsuty ząb, jak wygląda gabinet stomatologiczny oraz sprzęt dentystyczny. Przedszkolaki wykonały kartę pracy ,, Zdrowy czy chory ząb” – zdobywając za to kolejną sprawność i kolorowały ząbka na tablicy sprawności Mleczaka.

       

      ,, Dokarmiamy ptaki zimą ”

      W okresie zimowym bardzo trudno ptaszkom znaleźć pożywienie, dlatego dzieci z grupy „Jeżyki” postanowiły zadbać o to, aby ptaki miały co jeść. Zanim jednak przystąpiły do działania, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Wiedzą, że lepszy już jest głód niż zepsute jedzenie, albo odpadki z obiadu! Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt. 

       

      ,,Jeżyki z wizytą w kl. 3 ci"

      W dniu 11.01.2024r. w kl. 3 ci gościły przedszkolaki z grupy I ,, Jeżyki.” Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych zabaw integracyjnych. Przedszkolaki zapoznały się ze szkołą, dowiedziały się od swoich starszych kolegów jak wygląda nauka. Następnie przedszkolaki pod okiem uczniów wykonały pracę plastyczną. Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Szkoła, w której rozpoczną swoją edukację zrobiła na Jeżykach wielkie wrażenie. Uznali, że są już gotowi do rozpoczęcia tutaj nauki.

       

      W dniu 04.01.2024r. Grupa II ,,Jeżyki" odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Celem wizyty było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz kształtowanie poczucia szacunku do książek. Dzieci wysłuchały czytaną przez Panią bibliotekarkę bajkę.

       

      ,, Wigilia i Jasełka "

      20 grudnia obchodziliśmy w naszej grupie jeden z najpiękniejszych dni w roku - Wigilię Bożego Narodzenia
      W sali przedszkolnej odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń, które złożyły im panie wychowawczynie.  Następnie wszyscy zasiedli do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny obiad. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd. W tym dniu w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się również Jasełka przygotowane przez grupy -,,Misie"  i ,,Żabki."  Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ pomogło wszystkim zgromadzonym poczuć magie zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. 

        

       ,,Ozdabianie pierniczków”

      Ozdabianie pierniczków to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia którą staramy się podtrzymać. W dniu 18.12.2023r. nasza grupa z ogromnym zapałem zabrała się za dekorowanie świątecznych pierniczków. Dzieci miały możliwość ozdabiać pierniczki polewami, układać cukrowe ozdoby oraz kolorowe posypki. Przedszkolaki ozdabiały pierniki z dużą dokładnością.

       

      ,, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych "

      08.12.2023r. Grupa I ,,Jeżyki " obchodziła ,,Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Poprzez różnorodne zabawy, dzieci zostały wprowadzone w tematykę niepełnosprawności. Przedszkolaki poznały z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne i jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja.

       Ogólnopolski Projekt ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

      Kolejny moduł projektu ,, Mały Miś w świecie wielkiej literatury - Logorytmiczne misiowanki " zrealizowany.
      W ramach modułu ,, Jeżyki” wzięły udział w zajęciach logorytmicznych, które polegają na połączeniu terapii logopedycznej z rytmiką. Dzieci ćwiczyły buzię i język, wysłuchały opowiadanie o Misiu Mieciu w trakcie którego powtarzając odgłosy, ćwiczyły aparat artykulacyjny, a następnie gimnastykowały swoje palce, naśladując opisaną
      w opowiadaniu sytuację. Bawiąc się przy muzyce różnicowały wysokość dźwięków, reagowały na zmianę tempa, odtwarzały podany rytm, wykonywały ćwiczenia słuchowe i oddechowe. Na zakończenie zajęć kolorowały obrazek Misia Miecia i przycinały mu grzywkę.

      Dnia 06.12.2023r. w naszych oddziałach przedszkolnych pojawił się długo oczekiwany gość Święty Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. ,,Jeżyki" powitały Świętego Mikołaja piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Święty Mikołaj obdarował wszystkie przedszkolaki prezentami. Cieszymy się, że o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

        

       

        

      Informujemy, że nasz kolega z grupy - Jakub wziął udział w XIV Powiatowym Konkursie Ekologiczno - Plastycznym "Nasz przyjaciel Ekoludek" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe im. Św. Franciszka- patrona ekologów w Balinie.

      Kubie gratulujemy talentu i życzymy kolejnych sukcesów!!! 🙂

       

       

      ,, Dzień Górnika ”

      1 grudnia w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Górnika. Z tej okazji gościliśmy w naszym oddziałach przedszkolnych górnika z Mysłowic. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej,  odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Zaproszony gość wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał.

      Na zakończenie ,, Jeżyki” serdecznie podziękowały panu górnikowi za miłe spotkanie.

      ,,Wróżby Andrzejkowe."

      W listopadową ciemną noc
      swój los wywróżę sobie,
      bo wróżby dziwną mają moc…

      W naszych oddziałach przedszkolnych co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
      Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

       

      ,,Dzień Pluszowego Misia”

      Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
      Z tej okazji w dniu 24.11.2023 r. przedszkolaki z grupy I ,, Jeżyki” uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. 
      Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

      ,,Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”

      Dnia 20.11.2023r. świętowaliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Oprócz świetnej zabawy, dzieci miały możliwość porozmawiania o swoich prawach i obowiązkach. 

       

      14 listopada 2023r. dzieci z grupy I ,,Jeżyki” wzięły udział w VII FESTIWALU TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "PIĘKNIE ŻYĆ".

      Jeżyki zaprezentowały wiersze i piękny taniec. Miały również okazję podziwiać inne grupy, które mimo wielu barier, z którymi codziennie mierzą się osoby niepełnosprawne, prezentowały się wspaniale.

      Gratulacje dla Wszystkich uczestników Festiwalu!

        

       

       

      ,, Dzień Jeża”

      13 listopada grupa II ,, Jeżyki” obchodziła ,,Dzień Jeża.” Celem świętowania tego dnia było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci oglądały film edukacyjny „ Czy wiesz, że jeż”, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych: „Na dywanie siedzi jeż”, „Jeżyk.” Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne ,, Kolorowy jeż z odcisków dłoni.”

      Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada – „Szkoła do hymnu.”

      10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność przedszkolna w tym dzieci z grupy „Jeżyki” odśpiewały wspólnie uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób wspólnie świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i braliśmy czynny udział w corocznej akcji „Szkoła do hymnu.”

      ,,Czyste powietrze wokół nas.”

      W dniach od 06.11.2023r. do 10.11.2023r. w grupie I ,,Jeżyki” został przeprowadzony Program Edukacji Antytytoniowej ,, Czyste powietrze wokół nas.” Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Treści programu realizowane były w czasie  5 zajęć warsztatowych: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Nie pal przy mnie!”. Zajęciom towarzyszyła sylwetka dinozaura ,,Zielonego Dinusia,” która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za wykonanie wspólnych prac. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas spaceru różne źródła dymu. Dzieci chętnie wykonywały prace plastyczne w formie plakatów nt.: ,, Źródła dymów,” ,,Nie pal przy mnie.” Dzieci również chętnie słuchały dodatkowej literatury np. opowiadania pt. :”O kominie, który przestał dymić”, „Piotruś i powietrze.” Chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki i rebusy w Quizie wiedzy „Czyste powietrze wokół nas.” Poznały piosenkę oraz historię podróży ,,Zielonego Dinka”, który wybrał się na wycieczkę pociągiem, miały okazję aby wypowiedzieć się na temat odczuć smoka podczas przebywania w zadymionym wagonie i w wagonie, w którym nikt nie palił papierosów. Wykonały portret Dinusia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach.

       

       

      ,,Warsztaty - Czekoladowy Autobus”

      6 listopada zagościł w naszych oddziałach przedszkolnych ,, czekoladowy autobus.” Przedszkolaki na czekoladowych warsztatach poznały historię powstania czekolady oraz dowiedziały się, że ich ulubiony przysmak powstaje z drzewa kakaowca. Mogły również spróbować różnych rodzajów czekolady, a także mogły stworzyć własny czekoladowy rysunek. Dzieci swoją czekoladową pracę mogły zabrać do domu w pięknym zapakowanym pudełeczku, by zjeść ją razem z najbliższymi. Na koniec każdy uczestnik otrzymał ,, Dyplom Mistrza Czekolady.”

       

        

      ,, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek "

      3 listopada grupa I ,, Jeżyki” obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych i baśniowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. 

      Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej przedszkolaków „ KLUB MLECZAKA”

      27 października w naszej  grupie odbyły się zajęcia –„ Myjemy zęby z Mleczakiem”.

      Dzieci zapoznały się z bohaterami programu – Przyjaciele Mleczaka , na podstawie którego poznały podstawowe  zasady dbania o higienę jamy ustnej: jak często myć zęby i jakie przybory są potrzebne, jaka jest prawidłowa technika mycia zębów, zapoznały się z zasadami  żywienia wpływającymi na stan zębów, zdobyły wiedzę na temat rozwoju zębów mlecznych.

      Dzieci przystąpiły również do konkursu plastycznego pt.: „ Pomocnik Mleczaka”.

       

      Ogólnopolski Projekt ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”  

      Przedszkolaki z grupy I ,, Jeżyki” zrealizowały II Moduł pt.: ,, Misiowa Wyspa Talentów’’. Dzieci poszukiwały z Małym Misiem swoich mocnych stron oraz wzmocniły poczucie własnej wartości. Dowiedziały się, że każdy ma swój talent.  Razem z Małym Misiem realizujemy następujące kierunki polityki MEiN: wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci;  poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz przedszkolnej; wspieranie nauczycieli
      w podejmowaniu inicjatyw/ działań w zakresie zachęcania dzieci do rozwijania aktywności fizycznej i ich wspierania.

      Ogólnopolski Projekt ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

      I Moduł Małego Misia już za nami, w tym module zadaniem dzieci było czytanie Misiowi Bruno ulubionej bajki oraz narysowanie ilustracji do wybranej przez dziecko książeczki, dodatkowo dzieci projektowały zakładki do książek.

      Celem modułu było: rozwijanie czytelnictwa we współpracy z rodzicami, zachęcenie do czytania
      w domu, wychowanie do wrażliwości na dobro i zło, kształtowanie właściwych postaw szlachetności, podnoszenie edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe
      i edukacyjne oraz działania na rzecz poznawania polskiej literatury.

      ,, Klub Mleczaka”

      Dzieci z grupy I ,, Jeżyki ” rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej przedszkolaków „ KLUB MLECZAKA”. Celem programu jest wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, a także spożywanie odpowiednich pokarmów przez dzieci w wieku przedszkolnym . Program pozwoli utrwalić zasady profilaktyki stomatologicznej i zmianę nawyków higienicznych u dzieci.

      ,,Światowy Dzień Mycia Rąk”

      16.10.2023r. przedszkolaki z grupy z I ,,Jeżyki" obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk, który dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem. Na koniec zajęć dzieci wykonały plakat ,, Czyste ręce”. Mamy nadzieję, że od dziś wszystkie Jeżyki będą mieć czyste, lśniące i pachnące ręce!

      ,, Dzień Edukacji Narodowej w grupie I ,,Jeżyki"

      ,,Dzień Chłopaka"

      W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
      Witamy serdecznie chłopaka każdego.
      Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
      Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

      Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach

      w życiu rodziny czy życiu przedszkola.

      Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

      W tym dniu dziewczynki z grupy I ,, Jeżyki”

      wręczyły chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane dyplomy oraz

      złożyły życzenia.

      ,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – wizyta w Bibliotece”

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wyjątkowy dzień, który przedszkolaki z grupy I ,,Jeżyki” obchodziły 29 września. Aby poznać bliżej świat książek, wybraliśmy się w odwiedziny do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie . Filia os. Południe. Dzieci wysłuchały czytaną przez Panią bibliotekarkę bajkę pt. ,,Rower Walentynki." Celem Dnia Głośnego Czytania jest promowanie głośnego czytania dzieciom, uzyskiwanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do czytelniczej społeczności.

      Grupa I "Jeżyki" rozpoczęła realizację Ogólnopolskiego Projektu ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

      Moduł I ,, Czytamy z Małym Misiem.”

      ,, Powitanie Jesieni”

      22 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące. W Kąciku Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, orzechy, szyszki, jarzębina.  Zajęcia, w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki, wiersze, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły również kolorowe jesienne prace plastyczne. Dzień ten był wprowadzeniem do tematyki związanej z jesienią.

      ,, Jeżyki” będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych zajęć i spacerów.

       

       ,,Dzień Przedszkolaka"

      Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają!!!

        

      ,,Bezpieczny przedszkolak na drodze”

      Grupa I ,,Jeżyki” w dniu 18.09.2023r.  wybrała się na spacer, by nauczyć się prawidłowo poruszać w pobliżu jezdni
       i przechodzić przez przejście dla pieszych.

        

      ,,Światowy Dzień Pierwszej Pomocy”

      ,,Gdyby komuś coś się stało,

      Podejdź i zapytaj ,,HALLO?”

      Klęknij obok na kolana,

      Chwyć rączkami za ramiona,

      I poczekaj czy zawoła.

      Jeśli nic nie odpowiada,

      Krzycz o pomoc – oto rada.

      Pochyl buzię do policzka,

      Słuchaj chwilę czy oddycha,

      Patrz czy się podnosi brzuszek,

      Poczuj ciepło koło uszek,

      Zadzwoń szybko po doktora,

      Na działania twoje pora (…).”

       

      15.09.2023r. grupa I ,,Jeżyki”  gościły Panią Dyrektor Ewę Kuczałę wraz z uczennicami klasy 8a.

      Nasi goście z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy przeprowadzili prelekcję dotyczacą zasad udzelania

      pierwszej pomocy oraz znajomości numerów alarmowych. Na koniec wszystkie dzieci dostały kolorowanki.

        

      ,,Międzynarodowy Dzień Kropki"

      15 (września) grupa I ,,Jeżyki” obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.

       

       

      BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE

       

       

       

      ,,Kodeks Przedszkolaka” 

      Dzieci z grupy I ,,Jeżyki” poznały jakie zasady panują w naszej grupie przedszkolnej. Po przypomnieniu wszystkich najważniejszych zasad przedszkola stworzyliśmy ,,Kodeks Przedszkolaka”, który dzieci przypieczętowały swoim kciukiem.

       

      Rok szkolny 2023/2024

      Grupa I ,,Jeżyki"

         

       Uroczystość z okazji Dnia Rodziny i Zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023

       

      W dniu 13.06.2023r. w grupie I ,,Pszczółki” i  ll "Jeżyki" odbyło się uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego połączone z Dniem Rodziny. Dzieci z tej okazji przedstawiły program artystyczny oraz zaprezentowały swoje umiejętności. Po przedstawieniu nastąpiło rozdanie książek i dyplomów.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i osobom działającym na rzecz grupy za współpracę. Wszystkim dzieciom kończącym oddziały przedszkolne życzymy nowych przyjaciół, spełnienia marzeń i wielu sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.       

      Wychowawcy grup

       

       

      II DZIECIĘCA OLIMPIADA SPORTOWA O PUCHAR BURMISTRZA CHRZANOWA jest już za nami. Wielkie brawa dla przedszkolaków 👏🥳

      Gratulujemy pięknej rywalizacji i dziękujemy za doping najlepszej publiczności ❤️

        

        

      Dziękujemy Radzie Rodziców za upominki dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.

        

      Z okazji Dnia Dziecka dzieci z grup Pszczółki i Jeżyki brały udział w grze terenowej podchody. Pogoda dopisała, dzieci z radością i zaangażowaniem szukały ukrytego skarbu.

         

         

      Kochane Mamusie!

      Z okazji Waszego Święta

      składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!

      Życzymy dużo zdrowia,

      stu lat życia w uśmiechu

      i radosnych oddechów!

      Milion chwil bez złości

      i wszelkiej pomyślności!

      Bardzo Was kochamy!

                                                         Wasze Dzieci

       

         

      Ogólnopolski dzień bibliotekarza i bibliotek - Jeżyki odwiedziły bibliotekę - filia os. Południe.

         

       

      ,,Dzień Strażaka.”

      "Strażak to jest kawał zucha,

      jedzie tam gdzie ogień bucha.

      Leje wodą w lewo, w prawo,

      gasząc pożar z wielką wprawą". 

       

       

      Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi w grupie ,,Jeżyków."

      Święta te są okazją do rozmów o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny
      w naszym życiu. Podczas zajęć nie zabrakło biało-czerwonej flagi oraz wysłuchania hymnu państwowego. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczną - flagę Polski.
       

        

        

       Nasze dzieci wzięły udział w XIII Gminnym Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim "Dziecięce wierszowanie" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Dzieci: Liliana Sieczko, Lena Zborowska i Pola Pietrzak miały okazję zaprezentować wybrane wiersze przed szeroką publicznością i mimo stresu wszystkie dziewczynki wypadły pięknie 🤩 Gościem specjalnym była autorka recytowanych wierszy - Pani Hanna Niewiadomska, z którą dzieci miały możliwość porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcia. 

        

          

      26.04.2023r. ,, Jeżyki ” wzięły udział w warsztatach edukacyjnych ,, Talerzyki, garnki i garnuszki” które  odbyły się w Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie. W czasie tych zajęć dzieci zapoznały się z techniką malowania na szkle , dowiedziały się, że do tego potrzebne są specjalne farby. ,,Jeżyki ‘’ wykazały się cierpliwością, starannością i dokładnością. Dzięki ich wytrwałości powstały piękne, kolorowe witraże.

        

        

      21.04.2022r. ,,Jeżyki" świętowały ,,Dzień Ziemi." Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od obejrzenia filmu edukacyjnego, którego przewodnikiem była Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się również jak dbać  o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

                                                                        

        

         

      Konkurs ,,Kartka Wielkanocna."

      Mikołaj zajął III miejsce w przedszkolnym konkursie plastycznym ,, Kartka wielkanocna.” Serdecznie gratulujemy Mikołajowi !!!

      Lena została wyróżniona w przedszkolnym konkursie plastycznym ,,Kartka wielkanocna." Serdecznie gratulujemy Lence !!!

       

      Z okazji zbliżających się

      Świąt Wielkanocnych

      składamy najserdeczniejsze życzenia:

      dużo zdrowia, radości,

      mokrego dyngusa,

      oraz mnóstwo wiosennego słońca.

      Wesołego Alleluja!

      Życzą

        ,,Jeżyki” z wychowawcami.

         

      Ozdabiane jajek w grupie II ,,Jeżyki."

       

       

        

       

      03.04.2023r. grupa II ,,Jeżyki " obchodziła ,,Światowy Dzień Świadomości Autyzmu," którego celem było zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji
      i zrozumienia przedszkolaki wykonały pracę plastyczną oraz obejrzały film edukacyjny pt. ,,Dzień Świadomości Autyzmu" dzięki, któremu dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm.

        

        

       

      Joga dla dzieci ,, Wielkanoc.”

      W grupie II ,, Jeżyki” odbyły się kolejne zajęcia w ramach Innowacji Pedagogicznej dotyczącej ,,Jogi dla dzieci.” Tym razem zajęcia bazowały na opowieści jogowej, w którą wplecione zostały rozgrzewka, ćwiczenia oddechowe, praktyka uważności oraz kreatywna relaksacja z kartą pracy. Głównym celem zajęć było wspieranie koordynacji oko-ręka i małej motoryki, doskonalenie umiejętności wyciszania się i rozluźniania, rozwój poczucia własnej wartości, budowanie nawyku dbania o zdrowie oraz kształtowanie wiary we własne możliwości.

       

        

        

       

         

      ,,Jeżyki” i ,,Pszczółki” w ramach tygodnia poświęconego sportom, gimnastyce i ruchowi chętnie spacerowały. 

       

      Grupa II ,, Jeżyki” zrealizowała kolejne zadanie z projektu ,,Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy.” Przedszkolaki poznały zjawiska atmosferyczne, które obserwujemy w marcu. Zapoznaliśmy się z powiedzeniem ,, W marcu jak w garncu, ” nazywaliśmy symbole pogodowe, ustaliliśmy aktualną porę roku. 

       

      Innowacja pedagogiczna – Joga ,, Pierwszy dzień wiosny.”

      ,,Jeżyki"  przywitały wiosnę podczas kolejnych zajęć jogi.

          

            

      ,, Dzień Kolorowej Skarpetki."

      Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

         

          

         

      ,,Powitanie wiosny ."

      20.03.2023r. przedszkolaki wraz z Marzanną i gaikiem udały się ostatecznie pożegnać zimę i powitać wiosnę.

         

        

       

       ,,Tydzień integracji sensorycznej."

      PONIEDZIAŁEK

      Zmysł dotyku - tworzenie różnorodnych mas sensorycznych.

        

        

        

      WTOREK

      Powąchaj i posmakuj - rozwijanie zmysłu węchu i smaku oraz rozpoznawanie wybranych zapachów.

            

          

      ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK

      W tych dniach doskonaliliśmy nasz słuch, orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni, motorykę oraz braliśmy udział w zabawach logopedycznych i logorytmicznych.

         

          

       

       


      Projekt ,, Tydzień Bajek Polskich."

      W dniach od 06.03.23r. – 10.03.23r. grupa II “Jeżyki”  po raz pierwszy rozpoczęła swoją tygodniową przygodę w projekcie “Tydzień Bajek Polskich”. Pomysłodawcą projektu jest Pani Marta Murawska. Głównym celem było zainteresowanie dzieci bajkami naszego dzieciństwa, które są niezwykle piękne i każda z nich ma w sobie pewien przekaz. Projekt i jego bohaterowie był inspiracją do wielu prac plastycznych, które przedszkolaki wykonały z wielką ochotą. Przez cały tydzień dzieci słuchały i oglądały polskie bajki. W czasie projektu dzieci poznały takie bajki jak “Reksio - Terapeuta”, ,, Bolek i Lolek – Imieniny Mamy”,, Miś Uszatek – Wesołe Miasteczko”, ,, Pomysłowy Dobromir – Mechaniczne Zamki,” ,, Przygody Kota Filemona.” Poznanie każdej bajki wiązało się z wykonywaniem różnych zadań. Udział w projekcie był fajną przygodą, która wzbogaciła wiadomości dzieci dotyczące polskich bajek, jak również był świetną zabawą.

       

        

         

        


       

      ,, Dzień Kobiet."

      8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,

      zarówno te duże, jak i te małe. 

      W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy z grupy II ,,Jeżyki”  składali

      życzenia dziewczynkom i swoim paniom.

      Dziękujemy za pamięć, życzenia i prezenty.


      ,,Jeżyki "wykonały zadanie na luty w ramach projektu ,, Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy". Przeczytaliśmy opowiadanie pt. ,, Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele" oraz razem z Elemelkiem przeprowadziliśmy gimnastykę.

       

        

        


      W ubiegłym tygodniu starszaki z Grupy Pszczółki i Grupy Jeżyki uczestniczyły w zajęciach sportowych, organizowanych przez nauczycieli uczących wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów
      w Chrzanowie. Dzieci były zachwycone wizytą w szkole i zajęciami.

       

       


      W środę 22 lutego 2023 r. grupa II "Jeżyki" udała się na wycieczkę do ,,Kolejkowa” w Gliwicach. Zobaczyliśmy makiety, przedstawiające ważne miejsca Gliwic ale i nie tylko. Głównym celem wycieczki było kształtowanie u dzieci wrażliwości na otaczający świat. Rozwijanie procesów poznawczych, emocjonalnych i fizycznych. Było fantastycznie! Potem wzięliśmy udział w warsztatach modelarskich. To był dzień pełen wrażeń!

        

        

        


      ,,Tłusty czwartek."

       "Tłusty czwartek – staropolska tradycja. 
      Pączki, pączki, pączki…
      Było ich tak dużo, zjedliśmy je radośnie,
      nie ważne, że brzuch rośnie.
      Bo pączków nie jemy, żeby się tyło
      tylko, żeby nam szczęśliwie było.

       

       

         

       


       

      ,,Bal Karnawałowy."

      Kolorowe stroje i wystrój oraz skoczna muzyka. Właśnie w takiej atmosferze bawiły się dzieci z grupy II ,,Jeżyki"  14 lutego podczas balu karnawałowego.

       

        

        

       

       


      Joga dla dzieci

      W grupie II ,, Jeżyki” odbyły się kolejne zajęcia w ramach Innowacji Pedagogicznej dotyczącej ,,Jogi dla dzieci.” Tym razem zajęcia bazowały na opowieści jogowej, w którą wplecione zostały rozgrzewka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia uważności, zabawy sensoryczne oraz relaksacja. Głównym celem zajęć było doskonalenie umiejętności wyciszania się, rozluźniania, rozwijanie zdolności skupienia uwagi i koncentracji oraz kształtowanie pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej.

        

       

       


       

      Jeżyki z wizytą w bibliotece szkolnej. Dzieci wysłuchały czytanej przez panią bibliotekarkę bajki o Franklinie.

       


      „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia ,,Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”


      Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z grupy ,,Jeżyki” i ,, Pszczółki”  gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawców zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość oraz zaprezentowały Jasełka.

      W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. 

       

             

       


      Przedszkolaki z Grupy I ,, Pszczółki" i z Grupy II ,, Jeżyki" uczestniczyli 4 stycznia 2023r. w ,,XX Gminnym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych."

      Gratulujemy odwagi i pięknego występu !!!

       

        


      ,,Grupowa Wigilia.”

      W środę 21 grudnia odbyła się w naszej grupie Wigilia. Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny barszczyk i rybkę. Obiad przebiegł w miłej, wesołej i świątecznej atmosferze.

         

         


      "Jasełka.”

      Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły związany z tradycjami i obrzędami. 
      W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga  pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.

      W tym roku najstarsze grupy ,, Jeżyki” i ,, Pszczółki”  zaprosiły wszystkie dzieci i pracowników oddziałów przedszkolnych na bożonarodzeniowe przedstawienie. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Przedszkolaki wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie i dzieci. Nie zabrakło również wielu kolęd. Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci z grupy ,,Jeżyki "i ,, Pszczółki”  za pomoc w przygotowaniu pięknych strojów.

       

        

       

       

       

       


      ,,Dekorowanie pierniczków.”

      ŚWIĄTECZNE PIERNIKI, SERDUSZKA, DZWONECZKI …

      RUMIANE, PACHNĄCE, PIĘKNIE PRZYSTROJONE

      PEWNIE NA CHOINCE BĘDĄ ZAWIESZONE.”

      Dzisiejsze zajęcia w grupie II ,, Jeżyki” były kolorowe i pachnące pierniczkami. Na stołach pojawił się kolorowy lukier, rysiki dekoracyjne oraz pisaki cukrowe, które  pomogły nam w samodzielnym dekorowaniu pierników. Każdy wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny.

        

       

       


      W ramach projektu edukacyjnego ,, Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy.” Dzieci wspólnie przygotowały przysmaki dla ptaków.

       

        

       


      Konkurs plastyczny ,, Dzieci i młodzież kontra nałogi.”

      Mikołaj Sambor  zajął I miejsce w konkursie plastycznym ,, Dzieci i młodzież kontra nałogi” na szczeblu gminnym.

      Serdecznie gratulujemy Mikołajowi!!!


      W grupie II ,,Jeżyki" odbyły się kolejne zajęcia w ramach Innowacji Pedagogicznej dotyczącej Jogi. Tym razem dzieci odwiedziły prehistoryczny las pełen dinozaurów. 

       

        


      Wizyta Świętego Mikołaja w ,,Jeżykach."

           

           

           

           

       


      IV Konkurs ekologicznyAFR ,,Nie MarnujeMy."

      Oliwia Sidełko za udział w konkursie plastycznym "Nie MarnujeMy” organizowanym przez Związek Międzygminny

      ,, Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie otrzymała pamiątkowy dyplom.

      Gratulujemy!!!


      ,,Jeżyki" ubierają choinkę.  

      Świąteczny nastrój w grupie II „Jeżyki.”  

        

       


      ,,Spotkanie z Górnikiem."

      5 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy górnika, który przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej i starodawnej lampie. Górnik wytłumaczył dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Opowiedział dzieciom co górnicy wydobywają z ziemi i do czego jest wykorzystywany węgiel. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, może w przyszłości ktoś z nich będzie go nosić naprawdę. 

      Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami.

        

        

       


      02.12.2022r. Grupa II ,,Jeżyki " obchodziła ,,Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Poprzez różnorodne zabawy, dzieci zostały wprowadzone w tematykę niepełnosprawności. Przedszkolaki poznały z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne i jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja.

          

       


      ,,Wróżby Andrzejkowe."

      W listopadową ciemną noc
      swój los wywróżę sobie,
      bo wróżby dziwną mają moc…

      W naszych oddziałach przedszkolnych co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
      Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

        

        

        

       


      ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia."

      25 listopada przedszkolaki z grupy II ,,Jeżyki " uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
      W tym dniu zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia z innowacji pedagogicznej pt. ,, Joga z Pluszowym Misiem.” Zajęcia bazowały na opowieści jogowej, w którą wplecione zostały rozgrzewka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia uważności oraz relaksacja. Głównym celem tych zajęć było doskonalenie umiejętności wyciszania się i rozluźniania, kształtowanie wiary we własne możliwości, budowanie nawyku dbania o zdrowie, rozwijanie sprawności fizycznej i koordynacji, rozwój zdolności skupienia uwagi i koncentracji oraz rozwijanie umiejętności współpracy. Dzieci na zajęciach również poznały historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach o misiach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, quizach i zgadywankach oraz wykonały pracę plastyczną
      .

             

        


      ,,Czyste powietrze wokół nas.”

      W dniach od 21.11.2022r. do 25.11.2022r. w grupie II ,,Jeżyki” został przeprowadzony Program Edukacji Antytytoniowej ,, Czyste powietrze wokół nas.” Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Treści programu realizowane były w czasie  5 zajęć warsztatowych: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Nie pal przy mnie!”. Zajęciom towarzyszyła sylwetka dinozaura ,,Zielonego Dinusia,” która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za wykonanie wspólnych prac. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas spaceru różne źródła dymu. Dzieci chętnie wykonywały prace plastyczne w formie plakatów nt.: ,, Źródła dymów,” ,,Nie pal przy mnie.” Dzieci również chętnie słuchały dodatkowej literatury np. opowiadania pt. :”O kominie, który przestał dymić”, „Piotruś i powietrze.” Chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki i rebusy w Quizie wiedzy „Czyste powietrze wokół nas.” Poznały piosenkę oraz historię podróży ,,Zielonego Dinka”, który wybrał się na wycieczkę pociągiem, miały okazję aby wypowiedzieć się na temat odczuć smoka podczas przebywania w zadymionym wagonie i w wagonie, w którym nikt nie palił papierosów. Wykonały portret Dinisia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach.

         

        

         


      W dniu 16.11.2022r. Grupa II ,,Jeżyki" odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Celem wizyty było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz kształtowanie poczucia szacunku do książek. Dzieci wysłuchały czytaną przez Panią bibliotekarkę bajkę.

       


      Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada – „Szkoła do hymnu.”

      10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność przedszkolna w tym dzieci z grupy „Jeżyki” odśpiewały wspólnie uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób wspólnie świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i braliśmy czynny udział w corocznej akcji „Szkoła do hymnu”.

       

       


      Nasze kochane  Przedszkolaki

      z Grupy II  „Jeżyki”:

      - Ilona P. - Amelia P.

      oraz z Grupy I „ Pszczółki”:

      - Pola P. - Liliana S. - Szymon K. -  Antoni K. - Wojciech R.

      uczestniczyli dnia 8 listopada 2022 roku w X edycji Dziecięcych Spotkań Folklorystycznych

      „ BOSA NÓŻKA”.

      Gratulujemy Wam odwagi i pięknego występu !!! Dziękujemy Wam !!!

        


      "Jeżyki" na zajęć dotyczących zmysłów przygotowały zapachowe dywaniki.

       


      14.10.2022r. grupa II ,,Jeżyki” obchodziła ,,Światowy Dzień Mycia Rąk.” W tym dniu dzieci słuchały wiersza J. Tuwima pt. ,,List do dzieci”, rozmawiały z nauczycielem na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiony został także schemat mycia rąk, który później wszystkie przedszkolaki zastosowały w praktyce. Każde z dzieci samodzielnie i zgodnie z instrukcją umyło swoje ręce. ,, Jeżyki” wykonały prace plastyczne promujące mycie rąk.

       

        


      Jeżyki zrealizowały trzecie październikowe zadanie ,, O Wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku.” Dzieci wysłuchały opowiadania o Wróbelku Elemelku, poznały ciekawostki o ziemniaku oglądając film edukacyjny i wykonały grupową pracę plastyczną ,, Ziemniak.”

       

       

       


      Jeżyki zrealizowały drugie październikowe zadanie programu "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" wykonując album ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz pozostających w naszym kraju. Dzieci znają już odpowiedź na pytanie: Dlaczego ptaki odlatują z Polski do ciepłych krajów?

       

          

       

       


       

      Dzień Chłopaka

      W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
      Witamy serdecznie chłopaka każdego.
      Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
      Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

      Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach

      w życiu rodziny czy życiu przedszkola.

      Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

      W tym dniu dziewczynki z grupy ,, Jeżyki”

      wręczyły chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane dyplomy oraz

      złożyły życzenia.

       

        


      Jeżyki zrealizowały drugie wrześniowe zadanie programu "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" i stworzyły kącik tematyczny.


      ,, Powitanie Jesieni.”

      23 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące. W Kąciku Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, orzechy, szyszki, jarzębina.  Zajęcia, w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki, wiersze, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek i rebusów. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły również kolorowe jesienne prace plastyczne. Dzień ten był wprowadzeniem do tematyki związanej z jesienią. ,, Jeżyki” będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych zajęć i spacerów.

        

        

         


      21.09.2022r. ,, Jeżyki”  uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Przedszkolaki na tych zajęciach dowiedziały się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. utraty przytomności czy zadławienia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Dzięki, tym zajęciom dzieci utrwaliły wiedzę na temat tego do kogo zwracać się gdy czują się zagrożone, same również są świadome konieczności zachowywania się w sposób bezpieczny. Zgromadzoną wiedzę będą mogły wykorzystać w przyszłości przychodząc z pomocą koledze lub najbliższym z rodziny.

        

        


      Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w grupie "Jeżyki" był pełen wesołej zabawy, radości i śmiechu :)

       

       

       


      Grupa II "Jeżyki" rozpoczęła realizację Ogólnopolskiego Projektu ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” –

      Moduł I ,, Czytamy z Małym Misiem.”

        

         

        


      „Dzień Kropki”

      Dorota Kluska 

      Tu nie o kropkę wcale chodzi,

      choć ona dzień swój dzisiaj ma.

      Lecz o talenty w nas ukryte,

      więc o tym wspomnę słowa dwa…

      Każdy jest inny, wyjątkowy

      i każdy doskonale wie,

      że skarb posiada, bardzo cenny

      i jeśli tylko bardzo chce,

      może zdobywać swoje szczyty

      i marzeń może spełniać sto,

      może zadziwiać i zachwycać

      i być, kim tylko bardzo chce…

      bo ma swój talent, co rozkwitać,

      może codziennie tak, jak kwiat.

      Wystarczy tylko w to uwierzyć

      i zdobyć można cały świat.

        

       

        


      Grupa II ,, Jeżyki” przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,, Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy.”

      Jest to projekt promujący dawną literaturę dziecięcą. Stąd tez dwa główne cele projektu. Pierwszy, to zainteresowanie dzieci i nauczycieli literaturą dziecięcą, tą dawną, książeczką wypożyczoną w bibliotece oraz drugi – zwrócenie uwagi na rolę wróbli w naszym życiu.

       Dzieci z Grupy II ,, Jeżyki” zrealizowały pierwsze zadanie wrześniowe. Poznały budowę ptaków a także dowiedziały się kto to jest ornitolog, wykonały Wróbelka Elemelka oraz uczą się śpiewać piosenki projektowej pt. ,, Nasz Wróbelek.”

       

        


       14.09.2022r. ,, Jeżyki” udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie ( Filia os. Południe). Na zajęciach dzieci wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczną, na których oczywiście występowały kropeczki.

        

        

      Rok Szkolny 2022/2023

      Grupa II ,,Jeżyki"


      ,,Dzień Taty"

      Mój tatuś jest duży,

      mądry i kochany.

      Jak nikt przy mnie stoi,

      gdy poznaję świat. 

      Dziękuję Ci tato,

      w dniu twojego święta,

      przyjmij lautkę i ten piękny kwiat.


      Warsztaty Kulinarne z Pizzaido

      09.06.2022r. nasza grupa wzięła udział w warsztatach robienia pizzy w restauracji L’Antica Stazione w Trzebini. Dzieci miały okazję dowiedzieć się skąd wywodzi się pizza, jak ją prawidłowo przygotowywać. Po pokazie dzieci przystąpiły do samodzielnego przygotowania pizzy ze swoimi ulubionymi składnikami – wałkowały ciasto, smarowały sosem pomidorowym, układały ulubione produkty. Jak przystało na prawdziwych szefów kuchni z przygotowaniem pizzy dzieci poradziły sobie znakomicie. Zajęcia kulinarne to dla dzieci fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie połączonej z elementami terapii sensorycznej w prosty i przyjemny sposób możemy wspierać dzieci w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego ich świata. Mają one nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw. Ponadto rozwijają swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną. A wspólne przyrządzanie posiłków jest okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi. 

        

          

          

          


      ,,Cała Polska czyta dzieciom..."

      W dniach 28 maja do 4 czerwca 2022r. w całej Polsce odbywać się będzie XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, wielkie czytelnicze święto, któremu w tym roku towarzyszy hasło ,,Polscy autorzy dla klimatu." Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie przyłącza się do tej akcji organizując XII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom w Bibliotece Głównej jak i w Filiach bibliotecznych. Każdego roku zapraszane są osoby reprezetujące instytucje działające w naszym mieście, gminie i powiecie do czynnrego włączenia sie do czytelniczej akcji poprzez głośne czytanie dzieciom. 2 czerwca Jeżyki wzieły udział w spotkaniu czytelniczym w Miejskiej Bobliotece Publicznej ( Filia os. Południe). 

         


      Dzień Dziecka

      Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszej grupie z tej okazji nie zabrakło atrakcji. Były tańce i zabawy z balonami.

       

        


      Dzień Rodziny w grupie ,, Jeżyków"

      „Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.

      Z tej okazji 1 czerwca ,,Jeżyki” wystąpiły dla swoich najbliższych. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały wierszyki i piosenki będące wyrazem podziękowania i miłości dla swoich rodziców. Wręczyły najbliższym własnoręcznie wykonane laurki.

      Z okazji Dnia Rodziny życzymy Państwu dużo zdrowia, uśmiechu, satysfakcji z bycia rodzicem. Jak najwięcej ciepła, wspólnie spędzanego czasu.

        


      Kochane Mamusie!

      Z okazji Waszego Święta

      składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!

      życzymy dużo zdrowia,

      stu lat życia w uśmiechu

      i radosnych oddechów!

      Milion chwil bez złości 

      i wszelkiej pomyślności!

      Bardzo Was kochamy!

                                          Wasze Dzieci

       

       


      Kolejna wizyta ,,Jeżyków" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (Filia os.Południe). 16.05.2022r. ,,Jeżyki"  udały się  do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z teatrzykiem kamishibai. Dzieci zapoznały się z historią kamishibai oraz obejrzały tradycyjną japońską bajkę pt. ,, Katar Żyrafy."

        

        


      Wycieczka do ,, Domu Płomyka i Iskierki."

      12.05.2022r. dzieci z grupy ,,Jeżyki” wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
      w Chrzanowie ( Dom Płomyka i Iskierki). Dzieci mogły zobaczyć różnego rodzaju wozy strażackie oraz zapoznać się ze sprzętem jakiego używają strażacy w swojej pracy. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na zajęciach dzieci obserwowały co może wywołać pożar w kuchni oraz jak się zachować w takiej sytuacji. Dzięki tym zajęciom przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z pracą strażaka, wzbogacić wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu podczas pożaru, uświadomić sobie przyczyny powstawania pożarów oraz zaznajomić się z numerami alarmowymi: 112 i 998. Z wycieczki ,,Jeżyki" wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

        

        

       

       


      III Konkurs plastyczny ,,Eko kartka świąteczna."

      Kiriiena i Aleksandra za udział w konkursie plastycznym ,,Eko kartka świąteczna" organizowanym przez Związek Międzygminny ,, Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie otrzymały pamiątkowe dyplomy z upominkami.


      Konkurs plastyczny ,, Polskie symbole narodowe."

      Kornelia została wyróżniona w konkursie plastycznym ,,Polskie symbole narodowe." Serdecznie gratukujemy Kornelce!


      Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi w grupie ,,Jeżyków."

      Święta te są okazją do rozmów o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu. Podczas zajęc nie zaprakło biało-czerwonej flagi oraz wysłuchania hymnu państwowego. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczną - godło Polski.


      Tydzień intrgracji sensorycznej

      PONIEDZIAŁEK

      Zmysł dotyku - tworzenie różnorodnych mas sensorycznych.

        

        

      WTOREK

      Powąchaj i posmakuj - rozwijanie zmysłu węchu i smaku oraz rozpoznawanie wybranych zapachów.

       

      CZWARTEK I PIĄTEK

      W tych dniach doskonaliliśmy naszą orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni, motorykę oraz braliśmy udział
      w zabawach logopedycznych i logorytmicznych.

       

        

        

        

        


      W grupie V ,,Jeżyki” został zrealizowany kolejny moduł w ramach projektu czytelniczego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury” pt. ,,Misiowy Bajarz". Podczas zajęć została wykorzystana metoda storyline, która w dużym stopniu angażuje dzieci - to one są głównymi twórcami i uczestnikami historii, która rozwijana jest podczas zajęć. Na samym początku przedszkolaki wysłuchały listu oraz fragmentów opowiadania o przygodach Misia Bruna. Po każdym wysłuchanym fragmencie opowiadania, dzieci udzielały odpowiedzi na pytania nauczyciela i wykonywały określone zadania. Jeżyki odgrywały scenki dramowe i uczestniczyły w zabawie ruchowej ,,Chichotkowe wzgórze”. Następnie przedszkolaki zamieniły się w bajkopisarzy i stworzyły karty- rysunki do wymyślonej wspólnie historyjki o dalszych przygodach Misia Bruna. Tak powstała nasza  ,,Misiowa książka”. Była to prawdziwa literacka podróż z Małym Misiem.

        

        


      22.04.2022r. ,,Jeżyki" świętowały ,,Dzień Ziemi." Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od obejrzenia filmu edukacyjnego, którego przewodnikiem była Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się również jak dbać  o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

       

         


      Z okazji zbliżających się

      Świąt Wielkanocnych

      składamy najserdeczniejsze życzenia:

      dużo zdrowia, radości,

      mokrego dyngusa,

      oraz mnóstwo wiosennego słońca.

      Wesołego Alleluja!

      Życzą

        Jeżyki z wychowawcami

        

       

          


      Grupa V ,,Jeżyki” 7 kwietnia obchodziła ,,Światowy Dzień Zdrowia” przedszkolaki opowiadały jak należy dbać
      o zdrowie. Dzieci przypomniały sobie o zasadach higieny, prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz właściwego odżywiania się. Zajęcia uświadomiły przedszkolakom jak ważny jest sport i ruch na świeżym powietrzu.

        

        


      01.04.2022r. grupa V ,,Jeżyki " obchodziła ,,Światowy Dzień Świadomości Autyzmu," którego celem było zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji
      i zrozumienia przedszkolaki wykonały plakat ,,Różni ale równi" oraz obejrzały film edukacyjny pt. ,,Dzień Świadomości Autyzmu" dzięki, któremu dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. 

       

        


      Dzieci z grupy ,,Jeżyki” wspierają akcję zbierania nakrętek.

      Do serca nakrętki wrzucamy i pomagamy!


      W pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Zespołu Downa." Jeżyki w tym dniu wykonały kolorowe skarpety, które są symbolem solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. 


      21.03.2022r. przedszkolaki wraz z Marzanną i gaikiem udały się ostatecznie pożegnać zimę i powitać wiosnę.

       


      Grupa V ,,Jeżyki " wykonała marcowe ekowyzwanie ,,Oszczędzamy wodę."


      Dzieci z grupy V ,,Jeżyki" wypisują recepty na pozytywne myślenie.  W ramach projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury grupa realizowała Moduł IV ,,Misiowe recepty na pozytywne myślenie.Zaplanowaliśmy nasz wymarzony dzień w przedszkolu i stworzyliśmy plan dnia. 

        

       


      Karnawał to czas zabaw i balów. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka w takiej atmosferze bawiły się Jeżyki 25 lutego podczas balu karnawałowego. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach.

        

       

        


      ,,Tłusty czwartek"staropolska tradycja Pączki, pączki...było ich tak dużo zjedliśmy je radośnie nie ważne, że brzuch rośnie. Bo pączki nie jemy, żeby się tyło tylko, żeby nam szczęśliwie było. 

       

       


      Walentynki  w grupie V ,,Jeżyków. "    

        ,, Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone. Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę. Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję. A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję."


      Ekokulturalne przedszkole ,,Drugie życie zimowych ubrań"-zrealizowane. Dzieci z grupy V ,,Jeżyki " miały dużo radości
      i satysfakcji podczas wykonywania lutowego zadania. Maskotki, które wykonały od dziś stanowią ulubione przytulanki Jeżyków.

         


      Kochany Dziadku i Kochana Babciu, w dniu Waszego święta życzymy Wam zdrowia, miłości, uśmiechu, pociechy z wnuków i wnuczek oraz spełnienia marzeń!

       


      Grupa ,,Jeżyki " podjęła 5 ekologiczne wyzwanie w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Ekokulturalne przedszkole" przygotowała małego,,Pożeracza zakrętek", który został wykonany z pudełka. Pożeracz zakrętek będzie stał w naszej sali           i będzie nam pomagał w zapełnieniu serduszka. A więc do dzieła zbieramy-dbamy o środowisko-POMAGAMY!

       

         


      ,,Ekokulturalne przedszkole "- wyzwanie 4 ,,Ptasi bar" podjęte i wykonane. ,, Jeżyki " samodzielnie wykonały poczęstunek
      dla ptasich przyjaciół.

        

        


      W dniu 13.01.2022r. Grupa V ,,Jeżyki" odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Celem wizyty było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz kształtowanie poczucia szacunku do książek. Dzieci wysłuchały czytaną przez Panią bibliotekarkę bajkę pt. ,,Trzy małe świnki." Następnie wykonały według własnych pomysłów ilustracje do wysłuchanej bajki. 

       


      22 grudnia obchodziliśmy w naszej grupie jeden z najpiękniejszych dni w roku - Wigilię Bożego Narodzenia
      W sali pdzedszkolnej odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń, które złożyły im panie wychowawczynie.  Następnie wszyscy zasiedli do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny obiad. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkim krokami Święta Bożego Narodzenia.

        


      Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki z grupy V ,,Jeżyki " wraz ze swoimi Paniami pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia: pełnych ciepła i radości Świąt oraz pomyślności w  Roku.

          


      Ozdabianie pierniczków to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia którą staramy się podtrzymać. W dniu 14.12.2021 nasza grupa z ogromnym zapałem zabrała się za dekorowanie świątecznych pierniczków. Dzieci miały możliwość ozdabiać pierniczki polewami, układać cukrowe ozdoby oraz kolorowe posypki. Przedszkolaki ozdabiały pierniki z dużą dokładnością.

       


      W dniu 13.12.2021r. w naszych oddziałch przedszkolnych odbyły się świąteczne warsztaty dla dzieci ,,Malowanie bombek." Dzieci miały niepowtarzalną okazję udekorowania bombki w dowolny sposób. Zajęcia dostarczyły mnóstwo radości, wyzwoliły w dzieciach kreatywność i wyobraźnię twórczą oraz wprowadziły wszystkich w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

        

       


      Konkurs plastyczny ,,Dzieci i młodzież kontra nałogi." 

      Lena została wyróżniona w konkursie plastyczny ,,Dzieci i młodzież kontra nałogi " na szczeblu gminnym. Serdecznie gratulujemy Lence!


       

      Konkurs plastyczny ,,Niepodległościowy Afisz."            

        Zuzanna za udział w konkursie plastycznym ,,Niepodległościowy Afisz" organizowanym przez Muzeum w Chrzanowie otrzymała pamiątkowy dyplm. 


      Dnia 06.12.2021r. w naszych oddziałch przedszkolnych pojawił się długo oczekiwany gość Święty Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. ,,Jeżyki" powitały Świętego Mikołaja piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Święty Mikołaj obdarował wszystkie przedszkolaki prezentami. Cieszymy się, że o nad pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.


      Ubieranie choinki

        


       

      03.12.2021r. Grupa V ,,Jeżyki " obchodziła Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Poprzez różnorodne zabawy, dzieci zostały wprowadzone w tematykę niepełnosprawności. Przedszkolaki poznały z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne i jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja.

       

       


      02.12.2021r. przedszkolaki z grupy V ,,Jeżyki " obchodziły ,,Dzień Górnika " zwany Barbórką. Była to najlepsza okazja do wzbogacenia wiedzy na temat jego ciężkiej pracy. Dzieci obejrzały film edukacyjny o pracy w kopalni oraz dowiedziały się jakiego koloru jest flaga górnicza, hymn i godło. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, które przypominały pracę górnika. Na koniec zajęć wykonały czapki-czako.

       


      Andrzejkowe czary!

      „Kiedy wieczór andrzejkowy rzuci na nas swoje czary,
      wróżbie każdy wierzyć jest gotowy, nawet niedowiarek.
      W ostatnim dniu listopada powróżyć sobie wypada.
      Powróżyć czymkolwiek warto, wyciągniętą z talii kartą,
      Butami, stopionym woskiem, by przyszłość poznać choć troszkę.
      Wyśmienita jest zabawa, Andrzejkowa we wróżenie.
      Trzeba jednak ja traktować, lekkim oka przymrużeniem.”

       

       


      25 listopada przedszkolaki z grupy V ,,Jeżyki " uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię Święta Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach o misiach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, quizach i zgadywankach oraz wykonywały prace plastyczne.

       


       

      Przedszkolaki z grupy V ,,Jeżyki " w listopadzie podjęły ekowyzwanie 3 ,,Hotel dla owadów" realizowany w ramach projektu Ekokulturalne przedszkole. Dzieci zgromadziły niezbędne ,,wyposażenie" hotelików: listki, korę,szyszki,słomę, tekturę itp. Na zajęciach poznały najważniejsze informacje o pożytecznych owadach oraz sposobie ich bytowania. Następnie Przedszkolaki przystąpiły do ekowyzwania. Oto efekt naszej pracy.

       

        


      W dniach od 15.11.2021r. do 19.11.2021r. w grupie V ,,Jeżyki” został przeprowadzony Program Edukacji Antytytoniowej    ,, Czyste powietrze wokół nas.” Założeniem programu było wykształcenie  u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie    w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Treści programu realizowane były w czasie  5 zajęć warsztatowych: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Nie pal przy mnie!”. Zajęciom towarzyszyła sylwetka dinozaura ,,Zielonego Dinusia,” która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań, uczyła współdziałania  w zespole                                                 i odpowiedzialności za wykonanie wspólnych prac. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas spaceru różne źródła dymu. Dzieci chętnie wykonywały prace plastyczne w formie plakatów nt.: ,, Źródła dymów,” ,,Palenie albo zdrowie,” ,,Nie pal przy mnie.” Dzieci również chętnie słuchały dodatkowej literatury np. opowiadania pt. : ”O kominie, który przestał dymić”, „Piotruś i powietrze.” Chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki  i rebusy   w Quizie wiedzy „Czyste powietrze wokół nas.” Poznały piosenkę oraz historię podróży ,,Zielonego Dinka”, który wybrał się na wycieczkę pociągiem, miały okazję aby wypowiedzieć się na temat odczuć smoka podczas przebywania w zadymionym wagonie  i w wagonie, w którym nikt nie palił papierosów. Wykonały portret Dinisia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach.

        

        


       

      Dzieci z grupy V  ,,Jeżyki " realizowały III Moduł Międzynarodowego projektu edukacyjnego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - 100-lecie niepodległości

       Podczas listopadowych zajęć dzieci wraz ze swoim Misiowym przewodnikiem dowiadywały się wielu ciekawych rzeczy          o naszej Ojczyźnie, próbowały zrozumieć trudne pojęcia: niepodległość, patriotyzm, uczyły się 4 zwrotek hymnu. Przedszkolaki zapoznały się z symbolami narodowymi, godłem i flagą oraz mapą Polski. Wykonały flagę i godło Polski.  Celem zajęć było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci oraz przybliżenie polskich symboli narodowych.

        


      10 listopada obchodziło święto jedno z najsympatyczniejszych zwierząt naszych lasów i ogrodów – Jeż. To miłe zwierzę wzbudza w nas ciepłe uczucia już od naszych najmłodszych lat. Nasza grupa w tym dniu dowiedziała się kilku ciekawostek dotyczących jeży. Wspólnie dzieci wykonały wspaniałego jeżyka- foto budkę! 

      Jak świetnie się bawiliśmy zobaczcie sami! 

        


      Program ,,Ekokulturalne przedszkole"

      Gtupa V ,,Jeżyki" przystąpiła do realizacji projektu ekologicznego ,,Ekokulturalne przedszkole" realizowanego pod patronatem czasopisma Bliżej Przedszkola. Głównym zadaniem programu jest poszerzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie dzieci do pogłębiania wiedzy o otaczającym je świecie przyrody. Zanim zaczeliśmy wspólną przygodę z ekologią, omówiliśmy z dziećmi główne zagadnienia którymi będziemy się zajmować, dlatego wspólnie stworzyliśmy kodeks małego ekologa.                                                                                                     W tegorocznej edycji będziemy wraz z miesięcznikiem Bliżej Przedszkola, podejmować różnorodne akcje na rzecz naszej planety, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach chęć do działań ekologicznych. Pierwsze zadanie - przygotowanie zielonego kącika sali - już wykonane!!!                                                    Drugie zadanie - drugie życie papierowych kartek - założyliśmy kącik z makulaturą!!!

        

        


      Wizyta w Miejskuej Bibliotece Publicznej. Filia os. Południe

      W dniu 08.11.2021r. dzieci z grupy V ,,Jeżyki" odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczbą. FILIA OS. POŁUDNIE. Tematem zajęć był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, którego celem było rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami. Dzieci wysłuchały czytaną przez Panią Bibliotekarkę baśń pt.,,Królewna Śnieżka" następnie rozwiązywały zagadki o postaciach      z bajek i baśni, a na koniec spotkania  kolorowały kolorowanki przedstawiające różne postacie z bajek.

       


      15.10.2021r. przedszkolaki z grupy z V ,,Jeżyki" obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk, który dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzątkiem, przed jedzeniem. Na koniec zajęć dzieci wykonały swoje pachnące mydełka. Mamy nadzieję, że od dziś wszystkie Jeżyki będą mieć czyste, lśniące i pachnące ręce!

         

                


          W dniu 12.10.2021r. grupę "Jeżyków" odwiedził ważny gość, pan Policjant. Przypomniał nam zasady bezpieczeństwa oraz numery alarmowe. Wszystkie "Jeżyki" z zainteresowaniem słuchały naszego gościa oraz zadawały pytania.           

       


                                 07.10.2021r. Grupa V ,,Jeżyki " odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie.                                Filia os.Południe.  Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki. Wprowadzeniem do                                    rozmowy była książka  pt. ,,Jaś i Małgosia". Pdzedszkolaki dowiedziały się jak korzystać z biblioteki                    i jej zbiorów oraz jak należy dbać o książki.


      Dzieci z grupy V ,,Jeżyki" rozpoczęły realizację programu Sanford Harmony jest to program  który rozwija kompetencje społeczno-emocjonalne u dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Dzieci rozpoczynają pracę z programem od bardzo prostych zajęć. Celem tych zajęć jest poznawanie siebie nawzajem, dostrzeganie różnic między rówieśnikami, rozpoznawanie i nazywanie emocji. Program realiziwany jest regularnie na zajęciach, które polegają na inicjowaniu krótkich dialogów i scenek między  nauczycielem a dziećmi. Głównym bohaterem Programu jest sympatyczny ufoludek o imieniu Zi, który niespodziewanie ląduje na Ziemi i towarzyszy dzieciom w codziennych przygodach. Zi chce zaprzyjaźnić się z dziećmi wraz z nimi poznać Ziemię. Z Sanford Harmony  dzieci:  - poznają siebie nawzajem, rozmawiają ze sobą i aktywnie słuchają, uczą się nawiązywać relacje  i budować przyjaźnie, poznają swoje zainteresowania, stają się pewne siebie, uczą się, jak sobie radzić  w trudnych sytuacjach i chętniej chodzą do przedszkola. Program objęty jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.


      Dzień Chłopaka w grupie V "Jeżyki"

      Z okazji tego dnia niezwykłego życzymy naszym małym chłopcom wszystkiego najlepszego.


      Idzie, idzie Pani Jesień, kosz z darami do nas niesie...

       


      Grupa V "Jeżyki" rozpoczeła realizację Ogólnopolskiego Programu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

        


      Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają!!!

        


      Dzień Kropki w grupie Jeżyki


      W dniu 16.06.2021 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty oraz uroczyste zakończenie roku szkolnego z pożegnaniem 6 latków.  

      Pamiątkowe dyplomy wręczyła osobiście Pani Dyrektor.  

      Dzieci podziękowały Paniom Wicedyrektor: Małgorzacie Pieczarze, Ewie Kuczale oraz Pani Dyrektor Jadwidze Banasik. Za swoją pracę dla naszej grupy podziękowania otrzymały również Pani Wioletta Mierniczek i Pani Darwina Matuszczak.  

      Nasza kadra: Paulina Ziembińska, Paulina Pluta oraz  Monika Antończyk, pragnie serdecznie podziękować Państwu – Rodzicom, za to, że wspieraliście nas we wszystkich działaniach.  

      Dzieciom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji! 😊 

      Pożegnania nadszedł czas

                


      Świetna zabawa z okazji "Dnia Dziecka" w Grupie "Jeżyki"
          

       

        
      Zabawy na placu zabaw

       

       


       

              
      Dzień dziecka w grupie Jeżyki!
      Pierwszy czerwca dzień radosny
      kwitną kwiatki, słońce świeci...
      W dniu tak pięknym i wspaniałym
      życzymy Wam sercem całym
      moc uśmiechu i radości
      szczęścia, zdrowia, pomyślności.
      Wychowawcy grupy

      Uczestniczki konkursu "Malowane wiersze Jana Brzechwy" z grupy Jeżyki.

      Serdecznie gratulujemy!


      W poszukiwaniu żab ;)

              

      Cóż... nie znaleźliśmy ani jednej żabki podczas spaceru, więc postanowiliśmy je wykonać samodzielnie.


      Dzień Strażaka

      Bije dzwon na alarm,
      już śpieszą strażacy.
      Czasem w nocy – ze snu,
      czasem w dzień – do pracy.
      Śpieszą na ratunek:
      tam płonie zagroda!
      Gra trąbka – a czerwień
      lśni na samochodach.
      Pierwsi na miejscu,
      choćby szmat był drogi.
      Pryska woda z węża,
      syczy żar i ogień.
      Gaśnie groźny pożar,
      dym ku niebu pnie się.
      Dzielna straż pożarna
      ludziom pomoc niesie.

      Najlepsze życzeniami dla wszystkich STRAŻAKÓW składają dzieci z grupy "Jeżyki"!


      Dzień Ziemi

                   

      Dzień Ziemi grupa Jeżyków świętowała na spacerze. Podglądaliśmy najmniejszych jej mieszkańców patrząc przez lupę.  Dzieci były bardzo aktywne i wiele się nauczyły. To był wspaniały dzień! 🙂


      Sensoplastyka

          

      Kolorowe zabawy Jeżyków - sensoplastyka


      WIELKANOCNY KOSZYCZEK

            

       

      Już tylko kilka dni dzieli nas od Świąt Wielkanocnych. Nasze przedszkolaki w minionym tygodniu miały okazję samodzielnie przystroić koszyczki, w których będą mogli poświęcić pokarmy. Praca poszła im tak dobrze, że koszyczki mogą służyć jako największa ozdoba Waszych wielkanocnych stołów – sami Państwo zobaczcie, ile radości miały nasze Jeżyki i jaki fantastyczny efekt uzyskali! ;)


      TYDZIEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

                     

      Po raz kolejny w naszych oddziałach przedszkolnych udało się zorganizować tydzień integracji sensorycznej. Dzieci z naszej grupy aktywnie brały udział w każdej zaproponowanej formie poznawania świata poprzez zmysły. Chętnie wąchały, smakowały, słuchały, lepiły z mas plastycznych, poznawały schemat własnego ciała oraz orientację w przestrzeni.

      Bardzo dziękujemy Państwu za zakup wszystkich produktów niezbędnych do przeprowadzenia tych ciekawych i rozwijających zajęć.

       


       Jeżyki kodują

      W grupie Jeżyków ćwiczymy umiejętności kodowania.  Dzieci uczyły odkodowywać potrzebne informację, szukać rozwiązań stawianych przed nimi problemów. Dodatkowo wykonywaliśmy ćwiczenia fizyczne  zgodnie z krążkami które znalazły się na planszy. 

        


      W wolnym czasie...

       My się nigdy nie nudzimy!!
      Co robią Jeżyki w wolnym czasie? 
      Utrwalamy przeliczanie do 8miu, przy okazji trenując naszą koordynację słuchowo- ruchową.
      Zabawa "8 kratek" jest nr 1 w zabawach swobodnych w naszej grupie. 

      video-1616679219.mp4


      Spacer z Gaikiem


      DZIEŃ KOBIET W GRUPIE "JEŻYKI"

      Bardzo dziękujemy naszym chłopcom za śliczne kwiaty 


       

      Światowy Dzień Zespołu Downa- Chellenge gr Integracyjnej "Jeżyki"

      W dniu 19.03.2021 Grupa Integracyjna "Jeżyki" wzięła udział w Chellengu "Stowarzyszania GRACJA" . Celem wyzwania było poszerzenie świadomości o Trisomii 21. 

      Nauczyciele grupy Jeżyki

      KLIKNIJ I DOŁĄCZ!!!

      Chellenge gr Integracyjnej "Jeżyki"


       Nasza Laureatka

      Aleksandra Jakóbik - Laureatka konkursu "Mój wymarzony lizak". Jesteśmy dumni! 

      Zobacz obraz źródłowy


      Walentynki

      Walentynki w grupie "Jeżyki"


      Tłusty Czwartek

      W tłusty czwartek dzieci z grupy "Jeżyki" poznały zwyczaje i obrzędy związane z tym dniem. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w postaci pysznych pączków.

                


       Karnawał

      Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka - w takiej atmosferze bawiły się nasze "Jeżyki" 10 lutego, podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały przepiękne stroje i z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach.

                    


      Dzień Babci i Dziadka 

      Grupa Jeżyki serdecznie zaprasza na występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

      video-1612529845.mp4


       Terapia ręki

      TERAPIA RĘKI - wzmacnianie obręczy barkowej, usprawnianie pracy palców.

                  

       


      Logorytmika

      Logorytmika - ćwiczenia improwizacji ruchowej.

          

       


      Dzień Babci i Dziadka

      Wszystkim Dziadkom najserdeczniejsze życzenia składają Jeżyki!

        


      Świąteczne pierniczki

            


       Przedszkolne kolędowanie  

       „Niech radość dziś w sercach gości, 

      święta są pełne radości. 

      Radość niesie się w świat, 

      widzi ją niebo pełne gwiazd”. 

      Kolędowanie w grupie „Jeżyki” 

          


       Mikołajki 

      „Święty Mikołaj nocą wędruje,
      w okna zagląda i nasłuchuje.
      Gwiazdka w okna świeci,
      gdzie są grzeczne dzieci?”  

        


      Jeżyki ubierają choinkę   

      Świąteczny nastrój w grupie „Jeżyki”  

        


      Kalendarz Adwentowy

      Zapraszamy do codziennego odkrywania adwentowych gwiazdek z zadaniami i zabawami.

      https://view.genial.ly/5fc4108a45f1430d9d71f2ef/interactive-image-kalendarz-adwentowy?fbclid=IwAR1F-b0DJ5GhKBsj0snzv3kB5pyOUmAi4FZ5EdTKTkXvJTpNvpwg6QEDoHk


      Andrzejki 

      Wróżby i zabawy w grupie „Jeżyki” 

            


       Dzień Pluszowego Misia w grupie „Jeżyki” 

       


      Zdalne nauczanie materiały do pobrania

      30.10.2020r

      (klikamy w obraz prawym klawiszem myszy a następnie pokaż/otwórz obraz w nowej karcie)

      15.10.2020

      16.10.2020.docx


         Dzień Kropki

        Dzień Przedszkolaka

         Powitanie Jesieni