Egzamin ósmoklasisty
2024/2025
Stres egzaminacyjny. Materiały dla uczniów, rodziców
Stres_egzaminacyjny_NARZEDZIOWNIK
Stres_egzaminacyjny_PORADNIK_DLA_OSMOKLASISTOW
Stres_egzaminacyjny_PORADNIK_DLA_RODZICOW
Informacja dla uczniów i rodziców
dotycząca egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025
Uczniowie klas VIII przystępują do egzaminu w dniach:
13 maja 2025 r. (wtorek)
godz. 9:00
Termin dodatkowy:
10 czerwca 2025 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
JĘZYK POLSKI
150 MIN.
(wydłużony czas + 75 min., czyli 225 min.)
14 maja 2025 r. (środa)
godz. 9:00
Termin dodatkowy:
10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
MATEMATYKA
125 MIN.
(wydłużony czas + 65 min., czyli 190 min.)
15 maja 2025 r. (czwartek)
godz. 9:00
Termin dodatkowy:
10 czerwca 2025 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY
110 MIN.
(wydłużony czas + 55 min., czyli 165 min.)
INFORMACJE DLA UCZNIÓW:
-
Zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych dotyczy uczniów i nauczycieli!
-
butelka wody mineralnej – ma być postawiona na podłodze przy nodze stolika;
-
długopisy czarne nieścieralne, na matematykę linijka
-
legitymacja szkolna lub dowód osobisty,
-
uczniowie wchodzą i losują miejsca (PZN lub CZN zapisuje miejsce w Wykazie zdających w sali);
-
uczniowie nie powinni w trakcie egzaminu opuszczać sali (jeżeli musi to zamknięty arkusz pozostawia na stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu;
-
w czasie pracy z arkuszem uczniowie rozwiązują zadania egzaminacyjne, sprawdzają poprawność rozwiązań zadań egzaminacyjnych, przenoszą odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi oraz sprawdzają poprawność przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi. (nie ma dodatkowego czasu na ww. czynności)
W sali egzaminacyjnej mogą przebywać tylko uczniowie, PZN, CZN i obserwatorzy. Członkowie Komisji nie udzielają uczniom żadnych dodatkowych informacji oprócz technicznych i informacyjnych.
PRZEBIEG EGZAMINU:
Rozdanie arkuszy egzaminacyjnych następuje punktualnie o godzinie 9.00! PZN muszą dopilnować, aby odpowiedni uczniowie otrzymali odpowiednie arkusze egzaminacyjne!
-
Uczniowie zapoznają się z instrukcją na stronie 1-2
-
Sprawdzają kompletność arkuszy egzaminacyjnych
-
Uczniowie pracują z arkuszem egzaminacyjnym, który składa się z następujących części:
PRZEDMIOT
ARKUSZ EGZAMINACYJNY ZAWIERA
Zeszyt zadań egzaminacyjnych
Kartę rozwiązań zadań otwartych
Kartę odpowiedzi
język polski
matematyka
język obcy nowożytny
-
Arkusz egzaminacyjny z matematyki zawiera kartę rozwiązań zadań otwartych, na których uczniowie zapisują rozwiązania zadań otwartych – nie w zeszycie zadań egzaminacyjnych: 8 odrębnie numerowanych stron do wyrwania z arkusza zadań egzaminacyjnych
Arkusze uczniów (200, 700, 800, 820, 840, 900, C00, U-C00) korzystających
z materiałów w dostosowanej formie nie zawierają karty rozwiązań zadań otwartych – uczniowie Ci zapisują rozwiązanie zadań otwartych w zeszycie zadań egzaminacyjnych.Na karcie odpowiedzi uczniowie zaznaczają odpowiedzi do zadań zamkniętych.
-
Jeżeli następuje wymiana arkusza to odnotowujemy to w protokole i uczeń potwierdza podpisem w protokole.
-
Sprawdzają poprawność numeru PESEL na naklejkach OKE oraz kod arkusza na naklejkach!
-
Uczniowie na egzaminie z języka polskiego i języka obcego nowożytnego przyklejają naklejki na tytułowej stronie zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi.
-
Uczniowie na egzaminie z matematyki przyklejają naklejki na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi, a także na wskazanych stronach karty rozwiązań zadań otwartych. (w związku z przeprowadzanym e-ocenianianiem – kodowaniu będą podlegać poszczególne kartki przeznaczone na rozwiązanie zadań otwartych)
-
Uczniom, którzy mają dostosowania podczas kodowania pomagają CZN – robią to za nich!
U uczniów, którzy nie przenoszą odpowiedzi na kartę odpowiedzi lub mają szczególne zasady oceniania uwzględniające specyficzne trudności w uczeniu się na naklejce znajdą się odpowiednie oznaczenia: N – nieprzenoszenie, DZO – dostosowane zasady oceniania. Gdyby takiej informacji nie było na naklejce, wówczas CZN wpisują odpowiednie dostosowania na pierwszej stronie arkusza i na karcie odpowiedzi w określonym miejscu podanym w instrukcji z OKE.
-
Uczniowie spóźnienie (w uzasadnionych przypadkach) – nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych za zgodą PZN mogą być wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Uczniowie Ci kończą pracę o czasie zapisanym na tablicy. Kolejno wykonują wszystkie ww. czynności. Takie przypadki odnotowujemy w protokole przebiegu egzaminu.
-
Członkowie komisji sprawdzają poprawność kodowania i zapisują na tablicy FAKTYCZNY czas rozpoczęcia i zakończenia pracy.
język polski: 150 min – 225 min (265min dla uczniów z Ukrainy)
matematyka: 125 min – 190 min
język obcy 110 min – 165 min – bezpośrednio po zapisaniu czasu uruchamiamy płyty CD.
-
Nadmiar lub wadliwe arkusze i płyty CD odnotowujemy w protokole.
-
Obserwator podczas egzaminu ma prawo przechodzić z sali egzaminacyjnej do innej sali nie zakłócając przebiegu egzaminu.
-
W celu monitorowania prawidłowego przebiegu egzaminu członkowie ZN oraz obserwatorzy mogą poruszać się po sali egzaminacyjnej w sposób niezakłócający pracy zdającym: cicho, bez zaglądania do prac zdających.
ZAKOŃCZENIE EGZAMINU:
-
Koniec pracy uczeń zgłasza przez podniesienie ręki, zamyka arkusz, kładzie go na brzegu stolika. Członek zespołu w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów.
Cichutko opuszcza salę. -
Na 10 min przed zakończeniem egzaminu przewodniczący informuje i przypomina o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
-
Po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym PZN informuje zdających o zakończeniu czasu pracy, poleca zamkniecie arkuszy
i odłożenie ich na brzeg ławki. Jeżeli CZN podczas odbierania prac zauważy, że uczeń nie przeniósł odpowiedzi na kartę odpowiedzi – przekazuje tą informację PZN, który odnotowuje tą informację w protokole przebiegu egzaminu. -
Uczniowie z dostosowanym arkuszem i specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia) nie przenoszą odpowiedzi na kartę.
-
W przypadku arkuszy dostosowanych (200, 700, 800, 820, 840) członkowie zespołu nadzorującego nie zamalowują odpowiedniego pola na zeszycie zadań egzaminacyjnych i karcie odpowiedzi, wskazującego przyznanie tym zdającym uprawnienia polegającego na nieprzenoszeniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Uprawnienie to ww. uczniom jest przyznawane automatycznie.
-
W obecności uczniów CZN zbierają arkusze egzaminacyjne z kartami odpowiedzi oraz zeszytami rozwiązań zadań otwartych i sprawdzają ich kompletność. Następnie PZN zezwala zdającym na opuszczenie sali. W sali jeden uczeń zostaje aż do końca – do momentu spakowania materiałów egzaminacyjnych do zwrotnej koperty, zakleja ją w obecności uczniów.
UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU
W przypadku:
-
Niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych
-
Wniesienia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub innych materiałów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach
-
Zakłócania przebiegu E8 utrudniającego pracę pozostałym uczniom
PZN unieważnia egzamin i odnotowują tą informację w protokole.
PAKOWANIE MATERIAŁÓW EGZAMINACYJNYCH
-
Bezpośrednio po egzaminie z danego przedmiotu następuje odbiór arkuszy egzaminacyjnych od uczniów, uporządkowanie i przeliczenie materiałów, odnotowanie liczby arkuszy w protokole, spakowanie i opisanie materiałów. Materiały egzaminacyjne pakujemy do bezpiecznej koperty zgodnie z Wykazem uczniów
w sali egzaminacyjnej. Przy pakowaniu obecny ma być jeden z uczniów.
Do OKE przekazujemy w jednej kopercie wszystkie te materiały.
-
Do koperty zwrotnej należy spakować całe prace egzaminacyjne tj.: zeszyt zadań egzaminacyjnych z włożoną do środka kartą rozwiązań zadań otwartych wraz z kartą odpowiedzi.
-
Przeliczają , porządkują i pakują materiały egzaminacyjne zgodnie z instrukcją OKE.
WYNIKI EGZAMINÓW
Informacja o wynikach podana zostanie w dniu 04 lipca 2025 roku o godzinie 08.30
w systemie ZIU na stronie www.wyniki.edu.pl (login uczniowie otrzymają w ostatnim dniu egzaminu)Do 4 lipca 2024r. przekazane zostaną przez OKE do szkół zaświadczenia/informacje
o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.4 lipca 2024r. wydawane będą zaświadczenia/informacje o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Gdzie szukać informacji?
www.cke.gov.pl
W zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty dostępne są:- informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025- przykładowe arkusze egzaminacyjne- arkusze egzaminu próbnego wraz z rozwiązaniami- zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych- arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2024.
-