• Klasy IV - VIII

• 2021/2022

• ANNA OLEŚ-UCZENNICA KL. VII D-

FINALISTKĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO!

24 marca br. Kuratorium Oświaty w Krakowie podało oficjalne wyniki Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Nasza uczennica została jego finalistką. Oto wrażenia,którymi podzieliła się w wywiadzie ze swoją nauczycielką języka polskiego.

Marlena Przybyła:Zostałaś finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. To ogromny sukces,zważywszy na to,że jesteś dopiero w VII klasie. Poza tym ,ten konkurs jest bardzo trudny i czasochłonny. Co spowodowało,że do niego przystąpiłaś?

Anna Oleś:Biorę w konkursie udział od piątej klasy, ale dopiero teraz udało mi się wyjść poza etap szkolny. Wiem, że warto walczyć, ponieważ nagroda jest cenna - zwolnienie z egzaminu po ósmej klasie.

M. P:Skąd się wzięło Twoje zamiłowanie do literatury?Kiedy to się zaczęło?

A. O:Sama do końca nie wiem, pamiętam, że do drugiej-trzeciej klasy nienawidziłam czytać książek. Ale w pewnym momencie bardzo polubiłam to zajęcie i tak mi już zostało, z czego jestem bardzo zadowolona.

M. P:Jak długo trwały Twoje przygotowania do konkursu?

A. O:Do konkursu przygotowywałam się ponad sześć miesięcy - od września do początku marca. Był to dla mnie bardzo trudny okres czasu, pełen wyrzeczeń i mobilizacji.

M. P.: Ile książek musiałaś przeczytać?

A. O:Musiałam przeczytać 11 książek, 4 wiersze, 2 wykłady, 1 mit oraz obejrzeć 2 filmy.

M. P:Jak oceniasz tegoroczną literaturę?Która z książek podobała Ci się najbardziej i dlaczego? A która była wg Ciebie najtrudniejsza?

A. O:Lektury w tym roku były naprawdę trudne. Najprostsza do interpretacji był ,,Język Trolli" Małgorzaty Musierowicz. Była to książka napisana łatwym językiem, więc nie było problemu podczas jej czytania. Najtrudniejszą książką był ,,Wroniec" Jacka Dukaja, ponieważ w tej powieści znalazło się wiele trudnych pojęć związanych ze stanem wojennym, a żeby je zrozumieć, trzeba poznać historię tego okresu.

M. P:Co czułaś,czytając „Hamleta”?To chyba bardzo trudna książka dla 13-latki?Czy od razu ją zrozumiałaś?

A. O:,,Hamlet" był bardzo trudną książką. Nie było łatwo ją zrozumieć, ja pojęłam, o co w niej chodzi dopiero wtedy, gdy przeczytałam ją po raz drugi. Nie ukrywam, nudziła mnie, ale o wiele łatwiej czytało mi się ją, gdy już rozumiałam fabułę.

M. P:Jak,oprócz bardzo dokładnego czytania lektur, wyglądało Twoje przygotowanie do tego konkursu?

A. O:Przeczytałam bardzo dużo opracowań i streszczeń do poszczególnych lektur. I oczywiście poświęciłam mnóstwo czasu na naukę z Panią, za co oczywiście bardzo dziękuję.

M. P:Aniu,taka uczennica jak Ty,jest marzeniem każdego nauczyciela,więc ja będę naszą naukę wspominać bardzo dobrze. Wróćmy jednak do naszej rozmowy. Do tytułu laureata zabrakło Ci kilku punktów. Czy ten fakt Cię zachęca, czy zniechęca do wzięcia udziału w tym konkursie w przyszłym roku?

A. O:Powiedziałabym, że zniechęca. Dlatego, że robi próżną nadzieję, która może być bardzo szybko zabrana. Ale mimo to nie poddaję się i w przyszłym roku również biorę udział w tym konkursie.

M. P:Bardzo się cieszę. Czy masz jakąś gotową receptę na naukowy sukces?Co mogłabyś poradzić Twoim kolegom,którzy zamierzają brać udział w konkursach kuratoryjnych?

A. O:Na pewno trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości, chęci i gotowości do wyrzeczeń. Potrzeba sporo czasu i skupienia, by zrozumieć lektury. Ale myślę, że warto, chociaż jest to taka walka o wszystko albo o nic. I bardzo ważnym elementem w całej nauce do konkursu jest odpowiednie przygotowanie przez nauczyciela.

M. P:Bardzo dużo złego słyszy się o nauce online,tymczasem Ty właśnie teraz odniosłaś taki sukces. Co sądzisz o nauce zdalnej?

A. O:Nauka zdalna nie jest czymś bardzo złym, aczkolwiek osobiście wolę naukę stacjonarną i uczęszczanie do szkoły. W szkole, na żywo, można nauczyć się więcej. A kształcenie na odległość nie da nam takiego efektu.

M. P:Aniu,serdecznie dziękuję za rozmowę,jeszcze raz gratuluję Ci sukcesu, jestem z Ciebie bardzo dumna.

A. O:Również było mi bardzo miło, dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

Materiały dla ucznia z języka niemieckiego

zapraszamy do zapoznania się z materiałem

klasa 4d

Kalendarz Adwentowy

Zapraszamy do codziennego odkrywania adwentowych gwiazdek z zadaniami i zabawami.