• Pedagog/Psycholog

• Integracja, czyli razem w jednej klasie!

W naszej szkole od 2002 roku tworzymy klasy, w których wspólnie z pełnosprawnymi rówieśnikami uczą się dzieci o zróżnicowanej sprawności ruchowej i intelektualnej. Integracja to scalanie, zespalanie, tworzenie całości z części – to wspólna nauka, zabawa, spędzanie czasu wolnego, organizowanie i uczestniczenie w przedsięwzięciach klasowych i szkolnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz ich kolegów. To również dzielenie się radościami i trudnościami oraz wspólne rozwiązywanie problemów.

W klasie integracyjnej pracuje zawsze dwóch nauczycieli: nauczyciel przedmiotu i pedagog współorganizujący kształcenie, którzy czuwają nad realizacją programu, rozwijają zainteresowanie nauką, odkrywają możliwości, uzdolnienia, zainteresowania poszczególnych uczniów, ich ambicje i aspiracje, uczą współdziałania, niesienia bezinteresownej pomocy, wzajemnego wspierania w osiąganiu celów.

Integracja przynosi nam wszystkim wiele korzyści: przełamuje bariery, uczy tolerancji, wrażliwości, serdeczności, wpływa na rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny, umożliwia zdobywanie cennych doświadczeń, daje radość z dawania,
            nieustannie przypomina, że „gdyby każdy miał to samo nikt nikomu nie byłby potrzebny” (Jan Twardowski „Sprawiedliwość”).

Jolanta Burdach

Magdalena Kamińska