• Pedagog/Psycholog

          • Porady na trudne czasy


          • Szanse i zagrożenia dla zdolnego ucznia

            Warto na początek zadać sobie pytanie, czy jednostki wybitne, szczególnie zdolne, są w naszym społeczeństwie w pełni akceptowane? Czy szkoła docenia ucznia zdolnego, ale nie zawsze zdyscyplinowanego, bo dynamicznie i twórczo poszukującego? System oświaty zbyt często koncentruje się na kształceniu ucznia przeciętnego, ale wpasowanego
            w schemat, nie sprawiającego problemów, nie stawiającego nadzwyczajnych wymagań. Prymusami, nagradzanymi na uroczystościach różnego szczebla są uczniowie legitymujący się świadectwem z czerwonym paskiem, których głównym celem są często wyłącznie najlepsze stopnie. Uczniowie naprawdę zdolni uzyskują nierzadko wyniki zdecydowanie poniżej swoich możliwości, pomimo swoich szczególnych zdolności w wąskich dziedzinach.

            Nauczyciele nieustannie, konsekwentnie doskonalą swe umiejętności, poszukując twórczych metod pracy z uczniem zdolnym. Indywidualizują proces kształcenia, stosują w swej codziennej pracy metody uwzględniające autonomię dzieci i ich potrzeby rozwojowe, np. ruchu, bezpieczeństwa, odkrywania. Proponują uczniom ciekawe, bliskie życiu zadania, angażują uczniów
            w kreatywne wyzwania, które dzieci wykonują na swój własny sposób. Mają świadomość, że słowa nie są przezroczyste,
            a dobre, wspierające relacje są fundamentem efektywnej nauki.

            Istotnym zagadnieniem tego aspektu pracy szkoły jest właściwe rozpoznanie zdolności i talentów konkretnego ucznia
            i określenie wobec niego szczególnych wymagań. Także stworzenie uczniom najzdolniejszym okazji do samodzielnej pracy nad zagadnieniami wykraczającymi poza program nauczania. Praca taka wymaga nowoczesnych metod aktywizujących, odejścia od szkoły transmisyjnej i metod podawczych, a także opracowania i realizowania autorskich programów nauczania.

            Uczeń zdolny wymaga czułego i uważnego spojrzenia ze strony pedagogów i specjalistów. Z jednej strony wykazuje potrzebę nadmiernej koncentracji na sobie, absorbując całą uwagę nauczyciela, z drugiej – może wykazywać tendencję do izolowania się z grupy klasowej, łatwo popadać w nudę, wykazując przy tym brak wytrwałości w wykonywaniu zadań rutynowych.

            Szanowni Rodzice, nie wymagajcie za wszelką cenę czerwonego paska na świadectwach swoich dzieci. Pozwólcie raczej na rozwijanie ich pasji i zainteresowań. Uczniowie zdolni są często dziećmi o ponadprzeciętnej wrażliwości, mają wyjątkowy potencjał, ale także specyficzne potrzeby. Przy stworzeniu sprzyjających warunków, mogą wiele osiągnąć.

            Na koniec: Albert Einstein w polskiej szkole raczej nie dostałby świadectwa z czerwonym paskiem. Pozwólmy naszym geniuszom być sobą. Czasem pozwólmy im się ponudzić. Wbrew pozorom to też rozwija szare komórki.

             

            Jolanta Burdach

            Magdalena Kamińska

            30.11.2020 r.

             


            Dziesięć kroków, aby stać się lepszym rodzicem

             

            1. Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci. Jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. Pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.

            2. Słuchaj uważnie tego, co mówi Twoje dziecko. Interesuj się tym,
              co robi i czuje.

            3. Granice są potrzebne. Pamiętaj, że testowanie granic jest czymś naturalnym – to niezbędny proces uczenia się. Dziecko czuje się bezpieczniej, jeśli trzymasz się wyznaczonych granic.

            4. Uśmiech pomaga rozładować napięte sytuacje. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem, pozwól sobie na śmiech zawsze, gdy jest to możliwe.

            5. Postrzegaj świat z perspektywy dziecka. Wyobrażanie sobie, co czuje Twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania.

            6. Chwal i motywuj swoje dziecko. Zachęcaj do podejmowania wysiłków, nagradzaj nie tylko efekt, ale przede wszystkim wkład pracy.

            7. Szanuj swoje dziecko tak, jak szanowałbyś dorosłego. Uważnie wysłuchuj jego zdania. Pozwól mu czasami uczestniczyć
              w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza wtedy, gdy go bezpośrednio dotyczą.

            8. Ustal porządek dnia. Stałe pory posiłków, odrabiania ćwiczeń doskonalących i utrwalających, zabaw, snu regulują rytm dnia, wprowadzają ład, harmonię i równowagę.

            9. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady. Bądź konsekwentny, przestrzegaj ustaleń.

            10. Nie zapominaj o własnych potrzebach. Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność, pielęgnuj zainteresowania.

             

            Jolanta Burdach, Magdalena Kamińska

            na podstawie rekomendacji Fundacji „Dzieci Niczyje”


            Twórcza szkoła

            Twórcza szkoła to twórczy uczeń, twórczy nauczyciel i twórczy rodzice. Każdy z tych elementów wypełnia nierozerwalną część układanki.

            Jak każdy z nas, każdy uczeń posiada, choć często jeszcze nieujawniony i nie do końca określony, twórczy potencjał. Szkoła i nauczyciele we współpracy ze specjalistami i rodzicami w ramach wsparcia psychologiczno - pedagogicznego winni te talenty dostrzec i tworzyć szanse do ich rozwoju; wykorzystać ciekawość do poznawania świata przez młodego człowieka. Należy mu pozwolić wyartykułować pasje i stwarzać warunki do ich pogłębiania. Osoby pracujące z młodym człowiekiem muszą być poszukujące, potrafiące i gotowe do ciągłego procesu inspirowania i stymulowania jego rozwoju.

            By szkoła nie stała się nudna, monotonna i powielająca schematy, metody nauczania muszą być atrakcyjne i dostosowane do dynamiki współczesnego świata.

            Amerykański ekonomista, Richard Florida, oceniając kreatywność jako najbardziej istotną wartość w każdym ludzkim działaniu, stwierdza: „Musimy nauczyć się myśleć o twórczości jako o dobru wspólnym podobnym do wolności i bezpieczeństwa. Należy ona do wszystkich i każdego z nas” .

            Żaden nauczyciel nie przebije swą wiedzą i zbiorem informacji Internetu. Szkoła musi zatem wykorzystując najnowsze technologie wdrożyć i przygotować ucznia do ustawicznego zindywidualizowanego kształcenia. Rolą nauczycieli jest rozbudzanie ciekawości wychowanków; odejście od tradycyjnego przekazywania wiedzy encyklopedycznej na rzecz wykształcenia umiejętności i potrzeby poszukiwania wiedzy. Pobudzić ucznia do roli odkrywcy i badacza. Nauczyciel i uczeń mają stać się partnerami w dyskusji i doświadczeniach.

            Szkoła twórcza indywidualizuje oczekiwania wobec każdego ucznia. Wykorzystuje nowoczesne formy pracy z pojedynczym uczniem, ale i z małymi grupkami zadaniowymi. Celem jest wykorzystanie potencjalnych możliwości każdego młodego człowieka i wytworzenie w nim gotowości do rozwiązywania problemów oraz umiejętności rozwiązywania problemów z rówieśnikami. Uczeń ma wynieść przekonanie, że jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody, że jego aktywność i odwaga dają mu narzędzia do zrozumienia i rozwiązania każdego problemu. Rolą nauczycieli jest przełamywanie barier emocjonalnych w poznawaniu i wykorzystywaniu zdobywanych umiejętności i wiedzy. Ukazania uczniom przez ciekawość poznawczą mechanizmów różnych rozwiązań stojących przed nimi zadań.

            Ten trudny okres nauki zdalnej, izolacji domowej, trudności z koncentracją i obowiązkowością w sytuacji zbyt długich okresów niezagospodarowanego czasu wolnego powinien być wykorzystany przez nauczycieli szkoły twórczej do wypracowania w uczniach nawyków uczenia się i systematyczności.

            W szkole twórczej nie może się pojawić syndrom nieadekwatnych osiągnięć, czyli problem negatywnej sytuacji szkolnej ucznia, w której nie wykorzystuje on swoich możliwości związanych z potencjałem intelektualnym i twórczym. Należy zapobiec pojawieniu się rozbieżności pomiędzy potencjałem ucznia, wynikającym z jego inteligencji i możliwości a uzyskiwanymi ocenami i zachowaniami. Stąd konieczność wspomnianej wcześniej indywidualizacji kształcenia, zatem także podmiotowości ucznia w procesie nauczania i wychowania, dobieranie właściwych metod i form nauczania, tworzenie przyjaznej i twórczej atmosfery zajęć oraz zapobieganie nadmiernej presji na wyniki.

             

            Jolanta Burdach (pedagog szkolny)

            Magdalena Kamińska (psycholog szkolny)

            23.11.2020 r.



             

             


            2019/2020


            Bajką w wirusa

            W tym miejscu zebrane są różne dostępne w sieci materiały, które tłumaczą dzieciom, czym jest epidemia koronawirusa, co się dzieje w Polsce i na świecie oraz jak należy się zachowywać. Mogą też one pomóc dorosłym zaopiekować się emocjami najmłodszych w tej kryzysowej sytuacji.

            1. Ilustrowany poradnik „Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie” autorstwa psycholog Manueli Moliny Cruz. Wersja polska:

            https://www.medexpress.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-pobierz-bezplatny-poradnik/76708

             

            1. Masz tę moc” książeczka dla dzieci w formacie pdf. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów. Ze wstępu: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.

            https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

             

            1. Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” napisana przez psycholog Dorotę Bródkę. Dostępna w formie pdf i audiobooka:

            https://dorotabrodka.pl/blog/

             

            1. Wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej, który tłumaczy dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego należy myć ręce:

            https://www.facebook.com/WydawnictwoBajka/photos/a.158692197479856/3357039870978390/?type=3&theater

             

            1. Bajka „Jeżyk Bartek zostaje w domu” napisana przez psycholog i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

            https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf

             

            1. Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy”. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholog i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania:

            https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop

            1. Karolina Piotrowska przygotowała ebook pt.”#Zostańwdomu dla dzieci”, w którym znajdziemy bajkę dla dzieci w wieku przedszkolnym, propozycje eksperymentów do wykonania w czasie kwarantanny, porady lekarza i  wskazówki dla rodziców jak rozumieć dziecięce emocje i jak wspierać maluchy w przeżywaniu tej trudnej sytuacji:

            https://karolinapiotrowska.com/zostanwdomu-dla-dzieci/?v=9b7d173b068d

             

            Pedagog J. Burdach

            Psycholog M. Kamińska

             
             

             

            JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ SIĘ W CZASIE EPIDEMII? INFORMACJE DLA DZIECI I RODZICÓW
             

            W tym trudnym czasie epidemii musimy pamiętać o 10 zasadach zdrowego stylu życia:

             
             
             
            1. Zbilansowana dieta

            2. 5 posiłków dziennie

            3. Śniadanie najważniejszym posiłkiem

            4. Picie minimum 2 litrów wody dziennie

            5. Wyeliminowanie używek

            6. Ograniczenie soli i cukru

            7. Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców

            8. Aktywność fizyczna

            9. Ostatni posiłek 2 godziny przed snem

            10. Regeneracja (czytanie książek, słuchanie muzyki).

             

            Zapraszamy do zapoznania się z artykułem https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/odzywianie-calej-rodziny-w-czasie-epidemii

             

            Pedagog J. Burdach

            Psycholog M. Kamińska


             

            JAK SKUTECZNIE SIĘ UCZYĆ?... W DOMU

            Po kilku tygodniach nauki i pracy w domu z pewnością macie wypracowane swoje metody pracy. Pragniemy uporządkować wasze doświadczenia i wprowadzić nasze pomysły.

            1. Miejsce nauki

            - uporządkowane

            - w zasięgu ręki książki zeszyty, brudnopisy, przybory

            - na biurku szklanka wody

            - usuwamy wszelkie papierki, zabawki, gry, rozpraszacze uwagi

            2. Przerwy

            - pomiędzy zadaniami warto robić przerwy

            - podczas przerwy należy porozciągać się, napić się wody, coś zjeść

            3. Wsparcie

            - w przypadku pytań i wątpliwości konieczne jest zwrócenie się do nauczyciela (zgodnie z tym, jaką formę kontaktu on zaproponował)

            4. Plan dnia

            - stała godzina wstawania

            - wbrew pozorom rutyna jest dobra!

            - wstawaj codziennie o tej samej godzinie, z czasem organizm sam zacznie się budzić o tej godzinie

            5. Aktywny poranek

            - nasz mózg jest przyzwyczajony do wysiłku w godzinach porannych, dlatego warto ustalić czas na naukę rano

            - dobrze rano wykonać od razu jakąś czynność, która daje widoczny efekt, np. pościelić łóżko

            - przed nauką nie rozpraszać się grą na komputerze czy oglądaniem seriali

            6. Stałe godziny nauki

            - ucz się codziennie w tych samych godzinach

            7. Stosuj sposoby

            - zrób listę: bieżące zadania na dzisiaj, projekty na kolejne dni

            - zacznij od najtrudniejszego zadania potem zrób prostsze

            - ,,zasada dwóch minut”- jeśli zadanie wymaga tylko dwóch minut, zrób je natychmiast

            - rozłóż duży problem na małe- podziel materiał na części, po każdej części rób sobie powtórki

            - ćwicz proste wyjaśnienia- opowiedz, czego się nauczyłeś rodzicom lub rodzeństwu

            - rób notatki: z zakreślaczami, rysunkami i historyjkami, stosuj kolory, twórz mapy myśli

            - powtórki, powtórki i powtórki… zapamiętałeś? Powtórz!

             

            Pedagog J. Burdach

            Psycholog M. Kamińska


            MOTYWACJA NA KAŻDY DZIEŃ

            Proponujemy kilka cytatów, które mogą pobudzić Was do przemyślenia swoich czynów, zmiany priorytetów życiowych, pokonywania przeszkód czy działania w innym kierunku. Skorzystajmy ze skarbnicy doświadczeń innych. Proponujemy wybrać jeden cytat dziennie.

            Warto spróbować!

            1. Motywacja jest tym co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym co pozwala Ci wytrwać! (Stephen Covey)

            2. Ludzie, którzy na tym świecie kroczą naprzód, wstają i szukają odpowiednich warunków, a jeśli ich nie mogą znaleźć, tworzą je. (George Bernard Shaw)

            3. Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie. (H. Jackson Brown)

            4. Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat. (Phil Bosmans)

            5. Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu. (Napoleon Bonaparte)

            6. Kiedy idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się, idź dalej. Wszystko się kiedyś kończy. (Winston Churchill)

            7. Kiedy wszystko zdaje się działać przeciwko Tobie, pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr, nie wiatrem. (Henry Ford)

            8. Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione. (Nelson Mandela)

            9. Musisz być zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. (Mahatma Gandhi)

            10. W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu. (Vivian Green)

            11. Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać. (Walt Disney)

            Materiały zaczerpnięte z cytatymotywujące.com

             

            Pedagog J.Burdach

            Psycholog M.Kamińska


             

            KILKA SŁÓW O POCZUCIU WŁASNEJ WARTOŚCI

            Poczucie własnej wartości to jest to, co myślimy o sobie i jak oceniamy samych siebie (samoocena). Jest ono bardzo ważne dla naszego codziennego samopoczucia, do podejmowania w życiu inicjatywy oraz budowania zdrowych relacji międzyludzkich. Niestety wiele osób cierpi z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości. Dlatego też należy podnosić wiarę w siebie, uczyć prawidłowej komunikacji, konstruktywnie wyrażać złość uczyć decyzyjności oraz brania odpowiedzialności za własne wybory.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu: ,,Kilka słów o poczucie własnej wartości"

            Kliknij w link: https://www.youtube.com/watch?v=GutSBEon4gE

             

            Pedagog J.Burdach

            Psycholog M.Kamińska


            PROPOZYCJA WIRUALNEJ MAJÓWKI

            Drodzy Uczniowie!

            W tym roku szkolnym nie wykorzystamy majówki na wyjazdy i poznanie naszego pięknego kraju. Ale nic straconego, możemy podziwiać słynne zabytki, poznawać najcenniejsze skarby i odwiedzać najciekawsze zakątki Polski. Proponujemy skorzystać z zasobów internetowych, ciekawostek przyrodniczych i zwiedzanie muzeów on-line.

            Zamek na Wawelu https://wawel.krakow.pl/zostanwdomu

            Kopalnia Soli w Wieliczce https://www.ai360.pl/panoramy/279

            Muzeum Narodowe w Warszawie https://www.youtube.com/user/promocjamnw

            Eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/

            Polskie e-muzea https://www.e-muzeum.eu/

            Wirtualne muzea https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

            Dzicy mieszkańcy lasu https://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv/dzicy-mieszkancy-lasu

            Podgląd gniazd na żywo https://peregrinus.pl/pl/podglad-gniazd-na-zywo

             

            Miłego spędzania czasu!

            Z nieustannymi życzeniami zdrowia.

            Pedagog J.Burdach

            Psycholog M.Kamińska


             
            CO WIEMY O EMOCJACH?
             

            Emocje, to taki nasz wewnętrzny czujnik. To niewidzialne sygnały, dzięki którym możemy wiele się o sobie dowiedzieć, a później nauczyć się skutecznie zarządzać swoimi odczuciami, czyli dokonywać tzw. regulacji emocjonalnej. Często zapominamy o tym, że to my jesteśmy specjalistami od własnych uczuć. Jeśli poświęcimy czas i zaangażujemy się w pracę nad swoją emocjonalną konstrukcją, zyskamy szansę na to, aby emocje stały się dla nas maksymalnie użyteczne.

            Proponujemy zapoznać się z filmem o tym, czym są emocje i dlaczego są wszystkim potrzebne.

            Film: ,,Kilka słów o emocjach"

            Kliknij w link: https://www.youtube.com/watch?v=PYqnlzVRflQ

             

            Pedagog J.Burdach

            Psycholog M.Kamińska


             

             
            JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM W CZASIE EPIDEMII

            To, że się boimy to jest naturalne. Warto jednak pamiętać, że niektórymi zachowaniami i sposobem myślenia możemy niepotrzebnie nakręcać swój stres.
             
            - Podejdź zadaniowo do problemu. To da Ci poczucie kontroli.

            - Myśl tylko o tym, na co masz wpływ.

            - Nie zamartwiaj się tym, co jeszcze się nie wydarzyło,

            - Sprawdzaj tylko rzetelne źródła, nie poszukuj emocjonalnych informacji,

            - Odświeżaj strony z informacjami nie częściej niż dwa razy dziennie,

            - Nie angażuj się w rozmowy nakręcające niepokój,

            - Poszukuj pozytywnych statystyk i informacji,

            - Trenuj prawidłowy oddech,

            - Zwracaj uwagę, w którą stronę płyną Twoje myśli, bo one wpływają na to jak się czujesz,

            - Wykorzystaj czas spędzany w domu (naucz się czegoś nowego, czytaj książki, oglądaj filmy komediowe),

            -  Śmiech to zdrowie! Rozładowuj niepotrzebne napięcie,

            - Rozmawiaj z bliskimi na różne tematy, dzwoń do znajomych.

            Źródło: CENTRUM PSYCHOTERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ

            Pedagog J. Burdach

            Psycholog M. Kamińska


             

            Drodzy Uczniowie!
             
            Jesteśmy w domu, który jest naszą twierdzą. Tu jesteśmy bezpieczni. Wszystko wskazuje na to, że przerwa w nauce potrwa dłużej niż sądziliśmy. Ale zdrowie i życie, nasze

             i naszych bliskich, jest najważniejsze. Uczymy się w domu i nie dajemy się zwariować. Jeżeli dziś nie otwiera się Internet, otworzy się jutro. Jeżeli dziś nie potrafię rozwiązać polecenia, wrócę do niego trochę później. Najważniejsze zadanie na teraz to nie dać się smutnym myślom. Każda chwila, każdy czas ma swoje dobre strony. Nie mogę wyjść z domu, ale mogę czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, ćwiczyć, grać w szachy i gry planszowe.

            Za tydzień Święta Wielkanocne. Czasem brakowało czasu na ich celebrację, a teraz jest go wystarczająco. To dobry moment, aby nauczyć się piec babkę, własnoręcznie ozdobić pisanki, wymyślić ciekawe życzenia świąteczne.

            Wykorzystajmy spokojne chwile naszej kwarantanny. Śmiejmy się, rozmawiajmy, żartujmy. Zróbmy te rzeczy, które odkładaliśmy na później. Teraz jest ten moment.

             

            J. Burdach, M. Kamińska


             

            INFORMACJA DLA RODZICÓW

            Szanowni Państwo!

            Narodowy Fundusz Zdrowia wypuścił pierwszy podcast z cyklu: wsparcie psychologiczne w okresie epidemii. Od 31 marca w serwisie YouTube będą publikowane filmy: o lęku i strachu, o izolacji i utracie kontroli, o potrzebie wsparcia, o technikach relaksacji, konfliktach w rodzinie i odpowiedzialności społecznej. W założeniu ma to być pomoc psychologiczna dla każdego, kto zmaga się z niepokojem i zaburzeniami emocjonalnymi, wywołanymi kryzysem społecznym i zdrowotnym stanu epidemii.

            Adres: YouTube- Akademia NFZ- wsparcie psychologiczne.

            Zapraszamy do oglądania

            J. Burdach, M. Kamińska

             

             

            Drodzy Uczniowie!
             

            Spędzając wiele godzin w Internecie pamiętajmy o pewnych zasadach. Nie może dochodzić tam do obrażania, znieważania czy wyzywania innych osób. Widoczne jest to m.in. w serwisach społecznościowych, w komentarzach pod artykułami, w serwisach gromadzących memy i demotywatory oraz w komentarzach pod filmami i zdjęciami.

            Dzieci i młodzież bywają zarówno ofiarami, jak i świadkami oraz twórcami takich treści. Klikając ,,Lubię to" nieraz nieświadomie zwiększacie poczucie krzywdy ofiary.

            Zapamiętaj:

            1.      Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili.

            2.      Nie odpowiadaj agresją na agresje.

            3.      Nie lajkuj i nie udostępniaj hejterskich komentarzy.

            4.      Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.

            5.      Zgłaszaj hejt korzystając z opcji dostępnych w serwisach internetowych.

            6.      Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.

            7.      Gdy coś Ci się nie podoba, wyraź to w kulturalny sposób.

            8.      Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejtem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania 116 111.

             

                                                                                                                                                        Pedagog szkolny

                                                                                                                      Jolanta Burdach


             

            SZANOWNI RODZICE
             

            Szczególnie zwracamy się do Rodziców uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.

            Obecnie spędzacie Państwo więcej czasu ze swoimi dziećmi i macie możliwość zwrócenia uwagi na pewne sygnały, które w czasie nauki dziecka mogą świadczyć o specyficznych trudnościach w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia).

            dysleksja- trudności w czytaniu

            dysgrafia- trudności w osiągnięciu odpowiedniego poziomu graficznego pisma, zniekształcenie graficznej strony pisma

            dysortografia- trudności w opanowaniu poprawnej pisowni, błędy w pisaniu (mylenie liter, opuszczanie liter, przestawianie kolejności i błędy ortograficzne, pomimo znajomości zasad pisowni)

            Trudności te można podejrzewać, gdy dziecko:

            - ma trudności z prawidłowym trzymaniem pióra i kreśleniem liter (a także używaniem nożyczek, zawiązywaniem butów, zapinaniem guzików)

            - ma problemy z sylabizowaniem, nie rozróżnia liter które są do siebie podobne, ma trudności z przeczytaniem nowych wyrazów

            - ma kłopoty z opowiedzeniem tego, co przed chwilą przeczytał

            - pisze bardzo niewyraźnie, a przepisując wyrazy z książki, robi błędy, gubi lub dopisuje litery, przestawia sylaby

            Bardzo ważne jest możliwie najwcześniejsze rozpoznanie symptomów dysleksji, aby można było podjąć działania kompensacyjne i naprawcze.

            W przypadku zaobserwowania trudności, po powrocie dzieci do szkoły prosimy o kontakt  z wychowawcą i szkolnymi specjalistami.

                                                                                                                 

                                                                                        Pedagog szkolny: Jolanta Burdach

                                                                               Psycholog szkolny: Magdalena Kamińska


             

            Mija kolejny dzień kwarantanny...
             

                      Stajemy twarzą w twarz z czymś, czego na ogół unikamy za wszelką cenę. Nie oglądajmy wiadomości co godzinę. Nie zasmucajmy umysłu. Świat się popsuł, ale psuł się od dawna. Przyroda może wreszcie odetchnąć, bo człowiek chwilowo został wyłączony z obiegu. Rzeki będą czystsze, a powietrze znów pachnące. Weźmy głęboki oddech i dostrzeżmy piękno wiosennej przyrody. To wartość, którą z ulgą przyjmie nasza świadomość, nie zmuszana do wiosłowania na galerze codzienności.

                      Nasi znajomi sięgnęli po albumy z zamierzchłymi fotografiami. Są słodkie, jak zapach cynamonowo - jabłkowej leguminy z dzieciństwa. Na portalu społecznościowym pojawiają się czarno - białe fotografie dzieciaków, którymi byliśmy i którymi znów na chwilę się stajemy. Niech każde miłe wspomnienie będzie jak bursztyn, który oglądany pod różnym kątem, pozwala dostrzec coraz to nowe zatopione w nim owady.

                      Pogódźmy się z tym, czego nie jesteśmy w stanie zmienić - to najlepsze rozwiązanie,
            choć oznacza oderwanie od stylu życia, do którego przywykliśmy. Wszyscy w imię wyższych celów musimy zbudować swoje życie na nowo, być blisko, nawet wtedy, kiedy tak bardzo zdążyliśmy już się od siebie oddalić. Dobre relacje gwarantują nam poczucie bezpieczeństwa i spokój. Każdy kryzys to również szansa, a akceptacja rzeczy i zjawisk, na które nie mamy wpływu, jest miarą dojrzałości.

                      Znów będzie pięknie... Ale teraz też jest pięknie, choć inaczej, bo zamknięci bezpiecznie
            w czterech ścianach tęsknimy do przyjaciół. Tęsknota doskwiera, ale daje również nadzieję
            na spotkanie. Wytrzymamy!

            M.K


             
            Szanowni Państwo.
             
            serdecznie zapraszamy do indywidualnego kontaktu poprzez dziennik elektroniczny. Wszyscy znajdujemy się w nowej sytuacji, wyjątkowej zarówno dla nas - dorosłych, jak i dla dzieci. Mamy nadzieję, że służąc sobie wzajemnym wsparciem i pomocą przetrwamy ten trudny czas. Jesteśmy otwarci na Państwa potrzeby. Życzymy optymizmu i zdrowia.
            Jolanta Burdach, Agnieszka Koniuch - pedagodzy
            Magdalena Bucior, Magdalena Kamińska - psycholodzy

             

            Co robić, żeby nie zwariować?
             

            Drodzy rodzice, uczniowie 

            Nikt z nas nie znalazł się wcześniej w takiej sytuacji jak obecna. Nikt  z nas nie wie, ile taki stan potrwa. Poza profilaktyką, higieną rąk, o której tak dużo się mówi, dbajmy

             o zdrowie emocjonalne swoje i rodziny.  Co robić, żeby nie zwariować?

            Pomyślcie, na co macie wpływ? I tylko tym się zajmijcie.

            Zachęcam, aby ten czas  potraktować jak wyzwanie i poszukać miłych, wesołych , dowcipnych chwil, które spędzicie razem.

            1. Spotykaj się z przyjaciółmi online

            2. Rozmawiaj w domu z rodziną więcej niż zwykle.

            3. Oglądaj komedie - te stare i najnowsze.

            4. Oglądaj  „stand up".

            5. Wychodź z rodziną na spacery w odludne miejsca- spaceruj, biegaj, ćwicz.

            6. Graj w gry planszowe i inne ulubione,

            7. Kto lubi niech  czyta i czyta i czyta  to, na co nie miał czasu.

            8. Słuchaj ulubionej muzyki.

            9. Zrób coś  nowego, naucz się czegoś nowego  - pieczenie ciasta, gra na gitarze...?

            10. Wspieraj swoich bliskich i przyjaciół.

            pedagog

            Agnieszka Koniuch

            "DOBRE RADY Z KANGUROWEJ SZKOŁY" W KRAKOWIE

            https://www.youtube.com/watch?v=g9G9qqiM0Sw


             
            Refleksje na trudne czasy.

            Polskę, Europę, Świat dopadły chwile nieprzewidywalne nawet w złych snach. Zdajemy kolejny egzamin z solidarności.

            Jesteśmy Narodem, który pięknie potrafi się zjednoczyć i wzajemnie wspomagać w trudnych czasach. Gdy minął pierwszy szok, Polacy z rozsądkiem przyjęli ograniczenia swego dotychczasowego życia. Opustoszały ulice, zamknięte zostały szkoły, urzędy, restauracje, biblioteki, galerie. Żeby wrócić do dotychczasowych nawyków, musimy z uwagą i dyscypliną stosować się do zaleceń lekarzy. Odpowiedzialność za siebie i innych to dzisiaj najważniejsze hasło. Zachorować może każdy z nas, ale najbardziej zagrożeni atakiem wirusa są seniorzy - chrońmy ich odpowiedzialnie i ze wszystkich sił. Unikajmy wychodzenia
            z domu bez pilnej potrzeby. Nie kuśmy losu! I myjmy ręce.
             Myjmy ręce. Myjmy ręce...

            Świat zwolnił, wykorzystajmy zatem ten czas na refleksję. A może wcale nie musi gnać jak szalony? Dostrzeżmy piękno w codziennych czynnościach. Nie przesyłajmy bliźnim komunikatów, ale rozmawiajmy z nimi. Skoro mamy czas, czytajmy odłożone na później lektury. Słuchajmy muzyki, oglądajmy filmy, cieszmy się życiem, przecież mamy jeszcze tyle do poznania. Bądźmy
            dla siebie czuli!

            Cieszą piękne gesty i zachowania. Często obcy ludzie z potrzeby serca oferują innym zrobienie zakupów czy wyprowadzenia psa. Restauracje przesyłają darmowe posiłki ratownikom. Przedszkolaki malują wizerunki bohaterów naszego czasu  i zawieszają je w oknach domów: Supermana - lekarza, Batmana - ratownika medycznego, Wonder Woman - pielęgniarki.
            Gdy koszmar minie, oni pozostaną bohaterami naszych serc. A koszmar minie, bo zawsze mija! A my pozostaniemy bogatsi o nowe doświadczenia i może
            z większą uwagą wsłuchani w potrzeby drugiego człowieka.

             

            Magdalena Kamińska


            KRYZYSOWA LISTA KONTAKTOWA

            - Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli- bezpłatny numer 800 080 222

             - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 (w godz. 12:00- 2:00)

             - Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 (w godz. 14:00- 22:00)- pomoc psychologiczna udzielana osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu

             - Specjalna całodobowa i bezpłatna infolinia 800 100 102 ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS- Covid-2

             - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie- ,,Niebieska linia" 800 120 002 to numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które pozyskały informację o takiej przemocy lub są jej świadkami

                                                                                           Pedagog szkolny Jolanta Burdach