• O nas

• Rok szkolny 2020/2021

•

Drużyna SP 8 II (Sebastian Baliś 4as, Piotr Kwapisz 5as, Bruno Przybyś 3as , Róża Zabrzańska 2as ) zwycięża Mistrzostwa Małopolski na poziomie V ligi juniorów i awansuje do IV ligi

Nasi uczniowie odnieśli szereg indywidualnych wyróżnień za wyniki na szachownicach :

Adam Bartoszczuk

Sebastian Baliś

Maja Socha

Marcin Zabrzański

Maksymilian Jędryka

Bruno Przybyś

Wiktor Sitko

Irena Pajer

Liliana Feluś

Wyniki :

Była to świetna lekcja dla początkujących, zaawansowanych oraz debiutantów w takich zawodach. Większość uczniów oddziałów sportowych i mistrzostwa sportowego wykorzystała okazję do udziału w zawodach szachowych organizowanych w ramach systemu współzawodnictwa sportowego dzieci młodzieży.

Po wielkim oczekiwaniu a równocześnie ogromnym zainteresowaniu uczniów udało się w szkole zorganizować zawody szachowe rangi mistrzostw Małopolski na zlecenie Małopolskiego Związku Szachowego. Zawody dla 19 czteroosobowych drużyn zorganizowano w wspaniałych, komfortowych i bezpiecznych warunkach na sali gimnastycznej oraz w pawilonie sportowym. Poza organizatorami nauczycielami Katarzyną Walenciak, Marianem Sadzikowskim, Tomaszem Brońkiem, Dawidem Skoczylasem znaczną pomoc, sędziowską, techniczną i sanitarno-epidemiologiczną zapewnili pracownicy Klubu Szachowego Chess in Chrzanow

Finały  Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10 w szachach

W Jastrzębiej Górze zakończyły się finały Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10 w szachach. W ośmiodniowych zawodach w Jastrzębiej Górze reprezentowali nas siedmioletnia Paulina Pajer, oddział zerówki, dziewięcioletnia Róża Zabrzańska z klasy 2as, dziewięcioletni Bruno Przybyś kl. 3as pod opieką trenerską p. Mariana Sadzikowskiego.
            Widać więc, że jechaliśmy tam po naukę i porządny trening a sam awans młodszych zawodników do finałów był wielkim sukcesem. U każdego zawodnika wystąpił progres w porównaniu z rokiem 2020. Turniej miał różny przebieg i mimo bardzo dobrego występu tak licznej grupy finalistów pozostaje lekki niedosyt po ciężkiej rocznej pracy. Każdemu z zawodników zabrakło minimum 0,5 pkt do wyniku celującego . U każdego 1-2 pkt zostały zgubione w niespodziewany sposób, nad czym mamy czas aby popracować . W sporcie a w szachach szczególnie należy mieć zawsze szacunek do rywala, ale trzeba zawsze podchodzić do partii z wiarą w sukces. Szachy są życiowym poligonem, na którym z czasem opanowujemy stres i emocje aby w pełni wykorzystywać swoje umiejętności. Naszym dzieciakom zabrakło przy szachownicach nieco ,,dorosłości szachowej,, w konfrontacji z najlepszymi zawodnikami z kraju. W trudnym epidemicznym okresie przygotowawczym zabrakło mocnych startów w celu nabrania pewności siebie.
            Niemniej jednak występ był bardzo dobry!!

Bartłomiej Środa  8a

Bartłomiej Środa kl. 8as zdobył Mistrzostwo Małopolski w boksie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Weronika Zabrzańska 8a

Weronika Zabrzańska, uczennica klasy sportowej 8as została stypendystką Marszałka Województwa Małopolskiego za osiągnięcia szachowe. Z tej okazji zaproszona została na konferencję z panią Minister Martą Malec-Lech z najlepszymi stypendystami. Miałam zaszczyt towarzyszyć dziś Weronice podczas konferencji, która dała nam mnóstwo pozytywnej energii. Weronika wykorzysta ją na pewno w rozpoczynających się dzisiaj Mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, do których uzyskała nominację wygrywając w zeszły weekend Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach.

Klasy sportowe nie tylko trenują, ale również wirtualnie podróżują

klasa 6a

"Uczyć się po królewsku"

W ostatnim dniu listopada br. uczniowie klasy 6as korzystając ze zdobyczy techniki XIX w. w wirtualny sposób przenieśli się historii do Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie uczestniczyli w iteraktywnej lekcji muzealnej "Mąż w mąż, czyli jak szlachta króla wybierała" realizowanej w ramach programu "Królewskiej Szkoły On-line".  Przy wsparciu edukatora muzealnego dowiedzieli się jak dokonywano wyboru władców za czasów Andegawenów i Jagiellonów, kim był interex, a kim elekt oraz co oznacza elekcja viritim. Poznali tajniki sejmu elekcyjnego, postacie kandydatów do polskiej korony oraz przyczyny i konsekwencje takiego wyboru władcy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach zadając pytania, wyrażając opinie oraz dokonując wyboru "swojego" władcy.

Wsparcia merytorycznego i technicznego podczas zajęć uczniom udzielała pani Ilona Zielińska.

Więcej o Królewskiej Szkole On-line tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=03MoS3PhKrg&feature=emb_logo.

Należy dodać, że udział w zajęciach był bezpłatny.

klasa 8a

Weronika Zabrzańska kl.8as

brązową medalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Szachach Klasycznych, Puławy 2020. Gratulujemy!!