• Co słychać w bibliotece 2024/2025

• 30.09.2024 roku przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Dzieciom.
            Data 29 września  odnosi się do urodzin słynnej autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny Porazińskiej.  Święto to zostało  ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom.
            Głośne czytanie dzieciom wspiera ich rozwój, pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację oraz ćwiczy pamięć. Wspólne czytanie na głos sprzyja budowaniu więzi, pozwala wyciszyć się, pomaga w zrozumieniu samego siebie i świata, uczy empatii.
            Uczniowie słuchali fragmentu książek : A. Lindgren Dzieci z Bullerbyn, J. Papuzińskiej Nasza mama czarodziejka, J. Daszyńskiej Cudaczek - Wyśmiewaczek, B. Gawryluk Dżok, T. Justyniarski Psie troski, T. Małkowski O Kamilu, który patrzy rękami.
            Zachęcam wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania dużym i małym, bo jak powiedział Kornel Makuszyński:
            Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
            który (...) życie napełnia światłem, a (...) serca wzruszeniem:
            miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.

Stan czytelnictwa

Wanda Chotomska

95 rocznica urodzin

Wanda Maria Chotomska

(ur. 26 października 1929 w Warszawie,
            zm. 2 sierpnia 2017 ) – polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, autorka cyklu programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962–1973).

Była sanitariuszką w powstaniu warszawskim, a po jego kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd zbiegła.

Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Debiutowała w 1949 na łamach tygodnika „Świat Młodych”; w 1958 opublikowała pierwszy zbiór wierszy Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w tygodniku „Świerszczyk”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”. Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962–1973).

Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Laureatka Orderu Uśmiechu (1969), który powstał z jej inspiracji. W 1976 dołączono jej pracę Drzewo z czerwonym żaglem do międzynarodowej Listy Honorowej IBBY.

Jej książka Dzieci pana Astronoma stała się lekturą szkolna dla klasy III po reformie szkolnictwa i modyfikacji listy lektur w połowie lat 80-tych i była nią do 1999 r.; jej opowiadanie Od rzeczy do rzeczy było proponowaną lekturą dla klasy II w latach 1997-1999.

Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

TWÓRCZOŚĆ:

Poezja

Wiersze pod psem (1959), Dwunastu panów (1960), Kaczka-tłumaczka (1968), Siedem księżyców (1970), Dla każdego coś śmiesznego (1971), Dlaczego cielę ogonem miele (1973) Tańce polskie (1981), Remanent (1985; 81 wierszyków; Kram z literami (1987), Wiersze dla dzieci (1997), Wanda Chotomska dla najmłodszych (2000)

Opowiadania

Klucze do Jelenia (1972), Drzewo z czerwonym żaglem (1976), Pięciopsiaczki (1985), Dzień dobry, córeczko i inne opowiadania (1995), Od rzeczy do rzeczy (1969)

Scenariusze bajek filmowych dla dzieci

Tadek Niejadek (1957), Wędrówki pana Księżyca (1959), Kangurek (1966), Czarna krowa w kropki bordo (1971), Poczta (1973), Czarodziejski młynek (1977), Uciekł wałek ze stolnicy (1978), Fajka (1988), Szalik (1988).

Scenariusze bajek muzycznych

Kosmiczna hecaO Tadku-Niejadku, babci i dziadku

Widowiska

Gawęda i detektywiGawęda – Na deszcz i pogodęGawęda – W 80 minut dookoła świataGawęda w cyrku

Niezaklasyfikowane

Abecadło krakowskie (1962), Abecadło warszawskie (1960), Bajki z 1001 dobranocy (1972; na podstawie programów telewizyjnych Jacek i Agatka), Dzidka i kitka (1975), Dzieci pana Astronoma (1971), Dzień dobry, królu Zygmuncie (1973), Dzień dobry! Książka do domu, do szkoły, na podwórko, na boisko i na wakacje (1977), Dziesięć bałwanków (1977), Gdyby kózka nie skakała (1971), Gdyby tygrysy jadły irysy (1968), Jedziemy nad morze (1962), Koziołki pana Zegarmistrza (1971), Leonek i lew (1976), Muzyka pana Chopina (1978), Opowieść o arrasach (1969), Panna Kle-Kle (1973), Przygody jeża spod miasta Zgierza (1964), Różowy balonik (1976), Ślimak (1978), Trzymaj się, Kamil (1981)

Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie

W dniu 11.10.2024 roku w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z policjantami. Celem tego spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjanci przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślali ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomnieli również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusze poruszyli temat cyberprzemocy i skutków jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Na zakończenie uczniowie i przedszkolaki zadawały nurtujące je pytania.

Nauczyciele oraz Dzieci składają serdeczne podziękowania policjantom ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie za poświęcony czas i ciekawe spotkanie.