• Misie

          •  

            Światowy Dzień Ziemi

            22.04.2024r. „Misie” obchodziły wyjątkowe święto jakim jest Dzień Ziemi. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat naszej planety oraz w jaki sposób możemy jej pomóc. Wspólnie ustaliliśmy zasady których zobowiązaliśmy się przestrzegać aby zostać przyjacielem Ziemi. Na koniec zajęć wykonaliśmy wspólnie plakat.

              

            „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”

            3 kwietnia w przedszkolu nasza grupa obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu. Zwróciliśmy uwagę na problemy z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz poznaliśmy charakterystyczne cechy jakie występują u osób z tym zaburzeniem. Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia przedszkolaki wykonały pracę plastyczną Niebieskie Motyle.

              

            Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych,

            Życzymy Państwu Świąt zdrowych,
            pełnych wiary, nadziei i miłości.
            Radosnego, wiosennego nastroju oraz
            serdecznych spotkań w gronie rodziny.
            Wesołego Alleluja.

              

            FREBLOWSKA KONSTRUKCJA- Misie wykonały kolejne zadanie projektowe. Za pomocą wykałaczek i ciecierzycy każdy miał możliwość stworzyć własny projekt przestrzenny. Zadanie przyniosło dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.

              

             

             

               

             

             

            W dniu 13.03.2024r. naszą grupę odwiedziły pani psycholog i pani pedagog. Misiaki dowiedziały się jakie role panie pełnią w szkole i w razie jakichkolwiek problemów mogą zgłosić się do pań, a one na pewno pomogą w ich rozwiązaniu. Podczas spotkania dzieciaki wspaniale się bawiły poznając nowe zabawy integrujące grupę. Dziękujemy 😊

             

            W ramach realizacji projektu "Zabawa Sztuką" grupa Misie wykonała kolejne zadania.

             

              

               

              

              

             

             

             

             Dzień Babci i Dziadka 

            To są życzenia dla Babci i Dziadka,
            które dziś składa przedszkolna gromadka.
            Dziś wnuczek i wnuczka życzeń ślą tysiące,
            niech każdego dnia świeci dla Was słońce.
            Niech Wam szczęście dopisuje przez najbliższe lata,
            bądźcie zdrowi i szczęśliwi aż do końca świata!
            Dziękujemy Wam za serca, tak wielkie i gorące,
            tak ogromnie Was kochamy, najbardziej pod słońcem!

            25. stycznia z wielką radością gościliśmy w oddziałach przedszkolnych nasze najukochańsze Babcie i Dziadków. W czasie części artystycznej zaprezentowaliśmy nasze jasełka, a także życzenia i piosenki dla naszych bliskich z okazji ich Święta. Nie zabrakło więc wspólnego śpiewu kolęd, piosenki w języku angielskim oraz pastorałki z elementami Polskiego Języka Migowego. Licznie zgromadzona publiczność głośnymi oklaskami i miłymi słowami doceniła nasz występ, w który włożyliśmy całe swoje serca. Następnie zaprosiliśmy naszych bliskich do naszej przedszkolnej sali, w której przebywamy na co dzień, by wraz z Rodzicami ugościć naszych seniorów słodkim poczęstunkiem. Każdy z nas wręczył swoim bliskim własnoręcznie wykonany upominek. Mamy nadzieję, że będzie on pięknie służył i przypominał o tym pięknym, wspólnie spędzonym popołudniu! 

             

             

             

             

              

            „Dziecina mała, Bóg Stwórca nieba,
            A kędyż nam go szukać potrzeba?
            W stajence w Betlejem powiła z weselem
            Maryja Syna, piękna nowina!”

            Aby podtrzymać tradycję jasełkową obecną od kilku lat w naszych oddziałach przedszkolnych wraz z grupą „Żabek” przygotowaliśmy przedstawienie o Bożym Narodzeniu. 20.12.2023 r. członkowie społeczności naszych oddziałów przedszkolnych: dzieci, grono pedagogiczne i zaproszeni goście, obejrzeli przedstawienie pt. „W Betlejem”. Wprowadziło ono wszystkich w świąteczną atmosferę, którą przepełniała nie tylko radość oczekiwania ale też zaduma nad tym, co w tej historii najważniejsze. Mali aktorzy, mimo tremy, bardzo starali się, by zaprezentować jak najlepiej efekt swoich kilkutygodniowych starań. Nie zabrakło recytacji przydzielonych ról, wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek, a także układów choreograficznych. Scenografia, a także kostiumy i rekwizyty przygotowane z pomocą naszych Rodziców, przepięknie dopełniły całości! Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie, a na koniec pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia:

            Niech czas świąteczny wszystkich ludzi jednoczy,

            Niech na drugiego człowieka otwiera nam oczy.

            Niech sprawi, byśmy nie tylko o sobie myśleli

            Lecz i innych dookoła potrzeby ujrzeli.

            Niech ta radość z Bożego Narodzenia

            dzisiaj i Wasze twarze rozpromienia.

            Trwajcie w zdrowiu i radości,

            Szczęściu oraz pomyślności!

             

                

             

            6 grudnia już od rana wszystkie dzieci z naszej grupy wyczekiwały Świętego Mikołaja. Specjalnie z tej okazji przedszkolaki przygotowały piosenkę na powitanie. Nasz gość przybył z elfem, rozdał wszystkim wspaniałe prezenty które wywołały wiele uśmiechów i sprawiły ogrom radości. Serdecznie dziękujemy drogi Mikołaju 😊

              

             

              

            Misie ubrały choinkę.

            Misie poznały Andrzejkowe wróżby i zwyczaje.

             

            Dzieci z grupy Misie świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.

            Z tej okazji zrealizowaliśmy zajęcia z cyklu jogowych opowieści - "Joga z Pluszowym Misiem."

              

            Realizacja Ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej "Klub Mleczaka" w grupie Misie

            Misie w ramach programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas" poszerzyły wiedzę w zakresie lokalizowania różnych źródeł oraz rodzajów dymów.

            „Czekoladowy Autobus”

            6 listopada nasze oddziały przedszkolne odwiedził wyjątkowy autobus bo czekoladowy. Nasza grupa miała okazję uczestniczyć w warsztatach na których przedszkolaki poznały historię czekolady oraz zostały zabrane w podróż po czekoladowym świecie. Każdy miał możliwość skosztowania różnych rodzajów czekolady oraz wykonania własnych czekolad. Każda samodzielnie wykonana czekolada, została zapakowana w specjalny kartonik. Na koniec każdy uczestnik warsztatów otrzymał „Dyplom Mistrza Czekolady”.

              

              

            W środowy poranek przedszkolaki z grupy „Misie” podczas zajęć własnoręcznie wykonały „Las zamknięty w słoiku”. Do stworzenia lasu wykorzystaliśmy między innymi dary jesieni, które zgromadziliśmy  w naszym kąciku przyrodniczym. Podczas tworzenia kompozycji wszystkie Misiaki były bardzo zaangażowane dzięki czemu powstały piękne kompozycje, które teraz ozdabiają domy naszych przedszkolaków.

             

             

              

            W październiku grupa Misie rozpoczęła ogólnopolski projekt ekologiczny dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Okres przedszkolny jest odpowiednim czasem w życiu dzieci do kształtowania postaw ekologicznych oraz edukowania w zakresie prawidłowego żywienia. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia.

                

             

            ,, Klub Mleczaka”

            Dzieci z grupy II,, Misie ” rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej przedszkolaków „ KLUB MLECZAKA”. Celem programu jest wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, a także spożywanie odpowiednich pokarmów przez dzieci w wieku przedszkolnym . Program pozwoli utrwalić zasady profilaktyki stomatologicznej i zmianę nawyków higienicznych u dzieci.

             

            Czyste ręce to podstawa!

            16 października w naszej grupie obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego święta jest wykształcenie nawyku prawidłowego mycia rąk. Nasze przedszkolaki przypominały o zasadach prawidłowego mycia rąk, wymieniały sytuacje po których należy dokładnie umyć ręce. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Wszystkie Misiaczki dokładnie myły rączki w naszej przedszkolnej łazience. Na koniec wspólnie wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk.

              

            Małe czerwone jabłuszko
            Tańczy pod drzewem i gruszką.
            Jabłuszko podskakuje, a gruszka przytupuje.
            Jabłuszko podskakuje, a gruszka przytupuje.

             

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

            W piątek 29 września obchodziliśmy dzień głośnego czytania. Z tej okazji zrealizowaliśmy wrześniowe zadanie z programu "Nie lada to gratka! Poznajemy Misia Uszatka".

            Dzieci wysłuchały opowiadania czytanego przez nauczyciela i na jego podstawie utrwaliły zasady kodeksu grupowego. 

               

             

            Misie powitały Jesień. 

            Posypały się listeczki dookoła.
            To już jesień te listeczki z wiatrem woła.
            Opadnijcie moje złote i czerwone.
            Jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.
            Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana.

            Będą z listków bukieciki złote dla Nas.

               

             

            „Dziś przedszkolaki tańczą, skaczą, dokazują,
            jak fajnie jest w przedszkolu, każdemu pokazują”.

            W dniu 20.09.2023r. świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Przedszkolaka. W tym ważnym dniu nie mogło zabraknąć wesołej zabawy. Był również quiz wiedzy o przedszkolu z którym każdy przedszkolak bardzo dobrze sobie poradził. Nie zabrakło wesołych zabaw przy muzyce, z balonami oraz chustą animacyjną. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał dyplom. Wszystkim przedszkolakom jeszcze raz życzymy wszystkiego co najpiękniejsze!

             

             

             

            15.09.2023r był wyjątkowym dniem dla dzieci w grupie Misie. Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, ale to nie wszystko. Dziś odwiedził nas wyjątkowy gość...Miś Uszatek, który również miał na sobie ubranie w kropki. Pierwsze spotkanie z Misiem z klapniętym uszkiem wprowadziło dzieci w realizowany w bieżącym roku szkolnym projekt "Misia Uszatka poznajemy!, z nim przygody dzielić chcemy". Wkrótce relacja z kolejnych spotkań.

            Misie obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dziś każde dziecko w naszej grupie, tak jak bohaterka książki Petera H. Reynoldsa "The Dot" – Vashti dzięki malutkiej, zwyczajnej kropce odkryło swoje możliwości i talenty. W poczuciu bezpieczeństwa i radości dzieci rozwijały pomysłowość i pasję tworzenia.

               

             

            15.09.2023r. Misie gościły Panią Dyrektor Ewę Kuczałę wraz z uczennicami klasy 8a.

            Nasi gości z okazji Światowego Dnia Pierszej Pomocy przeprowadzili prelekcję dotyczacą zasad udzelania pierwszej pomocy oraz znajomości numerów alarmowych. Na koniec wszystkie dzieci dostały kolorowanki.

             

            Rok szkolny 2023/2024

            Grupa II ,,Misie"

             

            „Drogi tato, drogi tato,
            życzę Ci, życzę Ci:
            bądź zawsze radosny,
            od lata do wiosny.
            Kocham Cię! Kocham Cię!”


            Wszystkiego najlepszego Drodzy Tatusiowie, w dniu Waszego Święta!
               

            dz_taty_zabki23.mp4

             

            Cała Polska Czyta Dzieciom… na polanie?

            Co roku w czerwcu Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom organizuje Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku akcja ta odbywa się po raz 22. i przebiega pod hasłem „Książka jest jak ogród”. Zainspirowani tą myślą postanowiliśmy stać się częścią tego wydarzenia, jednocześnie zgłaszając się do współgrającej tematycznie Ogólnopolskiej Akcji Czytanie na Polanie (#czytanienapolanie).

            2. czerwca wykorzystując piękną pogodę za oknem wzięliśmy udział w zajęciach plenerowych wraz z grupą „Żabek”. Jako lekturę, stanowiącą inspirację do naszych zajęć, wybraliśmy książeczkę A. Głowińskiej „Kicia Kocia na plenerze”. Wspólne spotkanie na pobliskiej łące rozpoczęliśmy od głośnej lektury. Dzieci uważnie wysłuchały kolejnej przygody dobrze znanej im już bohaterki, dlatego bez trudu odpowiedziały nawet na najtrudniejsze pytania nauczyciela. Próbowaliśmy także zapamiętać nowe, niezbyt łatwe słowa, takie jak: paleta, sztaluga, plener czy kontemplacja. Zainspirowani przygodami Kici Koci podziwialiśmy otaczającą nas przyrodę, starając się poczuć na skórze powiew wiatru czy promienie słońca, wsłuchiwaliśmy się w szum rzeki i śpiew ptaków… Jednym słowem… - kontemplowaliśmy przyrodę! Następnie postanowiliśmy przelać nasze wrażenia na papier. W ten sposób powstały piękne obrazy łąki oraz „kontemplacje przyrody”. Te zajęcia po raz kolejny udowodniły nam, że czytanie może być świetną zabawą!

            Po powrocie do naszych oddziałów niczym na wernisażu czekał na nas poczęstunek. Była to chwila wytchnienia i możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami z innymi. A ze stworzonych prac niedługo powstanie galeria w naszej przedszkolnej szatni.

              

              

            Dziś Święto Mamy i Taty – piękny czas,

            Niech zabrzmi radość pośród nas.

            Niech nucą ptaszki pośród drzew,

            Dla Was Mamo i Tato jest ten śpiew.

            Dla Was jest miłości czar

            I słodki uczuć szczęścia dar.

            Dla Was róży kwitnie kwiat,

            Żyjcie Mamo i Tato nam 100 lat!

            - Dzień Rodziny –

            31 Maja świętowaliśmy w naszej grupie szczególny dzień, święto Mamy i Taty. W tym wyjątkowym dniu licznie zgromadzili się zaproszeni goście. Wszystkie Misiaczki pięknie recytowały swoje kwestie, grały na instrumentach oraz śpiewały radośnie dla swoich najbliższych. Na koniec przedstawienia przedszkolaki złożyły swoim rodzicom najpiękniejsze życzenia i wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty. Uroczystość była również okazją do podsumowania całorocznej pracy. Głos zabrała Pani Dyrektor, a następnie wręczała każdemu dyplom z gratulacjami.

            Dzięki uprzejmości rodziców po uroczystości na nasze Misiaczki czekał słodki poczęstunek, który sprawił wielką radość naszym małym przedszkolakom.

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za miło spędzony czas.

              

                

            Najlepsze życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

            Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to także okazja do promocji czytelnictwa i bibliotek. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Jest to także doskonały powód, aby przybliżyć informację na temat biblioteki. Najlepszym prezentem dla Pani Bibliotekarki są czytelnicy. Dzieci z naszej grupy

             „ Misie”, udały się do biblioteki szkolnej z najlepszymi życzeniami dla Pani Bibliotekarki.

            Kwiaty w doniczce

             

             

            Wycieczka piesza do Muzeum

            16.05.2023r. dzieci z grupy „Misie” wzięły udział w warsztatach edukacyjno-plastycznych: „Kwiatowe zakładki do książek”, które  odbyły się w Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie. Są to zajęcia sezonowe (wiosna/lato), na których dzieci dowiedziały się kim byli oraz czym zajmowali się Irena i Mieczysław Mazaraki – założyciele Muzeum w Chrzanowie. Wykonali również zakładki do książek  z żywych oraz papierowych kwiatów. W czasie tych zajęć dzieci zapoznały się z różną  techniką zdobień;  miały okazję przyklejać prawdziwe kwiaty;  wykazały się cierpliwością, starannością i dokładnością. Dzieci dzielnie i bezpiecznie maszerowały do Muzeum, pogoda nam dopisała. Dzięki ich wytrwałości powstały piękne, kolorowe, pachnące zakładki.

              

              

            Strażak to bohater

            Gwałtu, rety, co się dzieje?
            Ogień płonie w lesie,
            A wiatr silny przy tym wieje
            I zniszczenie, i dym niesie.
            Co tu robić? kogo wołać?
            Straż pożarna wnet przybywa,
            Gdy do ognia ugaszenia
            ktoś pomocy głośno wzywa.
            Pędzi wielki wóz strażacki
            I syreny alarmują,
            By do ognia się nie zbliżać –
            Wszystkich ludzi informują.
            Taki strażak to bohater –
            Chociaż dym go szczypie w oczy,
            Ryzykuje życie stale,
            Z ogniem walkę musi toczyć.

            4 maja „ Międzynarodowy Dzień Strażaka”- dzieci z naszej grupy III „ Misie” zgłębiały wiedzę na temat ciężkiej i odpowiedzialnej pracy Strażaków.  

            Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi.

            22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, jest to największe, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne. Grupa „Misie” również obchodziła „Dzień Ziemi”. Dzieci miały okazję poznać sposoby dbania o naszą zieloną planetę, między innymi poprzez segregację śmieci, oszczędzanie wody i prądu, czy dbanie o rośliny. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, na koniec otrzymały dyplom Przyjaciela Ziemi.

            W tym dniu grupa „Misie” również przystąpiła do akcji #ZDROWOROSNA2023. Korzystając z otrzymanych materiałów przedszkolaki wysiewały swoje rośliny.

              

             

            Dzień Sztuki 2023

            15 kwietnia 1452 r. urodził się znany na całym świecie artysta Leonardo da Vinci. Nie przypadkowo więc właśnie data jego urodzin stała się oficjalnym świętem sztuki. Od kilku lat 15.04 obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki. W tym dniu na całym świecie odbywają się happeningi, pokazy, przedstawienia i warsztaty, a sztuka „wychodzi na ulicę”. W tym roku wraz z grupą maluszków staliśmy się częścią tego niezwykłego wydarzenia!

            Do wspólnej zabawy sztuką i radosnego tworzenia zostaliśmy zaproszeni przez grupę „Żabek”. Zajęcia 21.04.2023 r. rozpoczęliśmy od rozmowy na temat: Czym jest sztuka? Kim jest malarz? Co może być dziełem sztuki? I kto może zostać artystą? Jakaż była nasza radość, gdy dowiedzieliśmy się, że i my zostaniemy dzisiaj prawdziwymi artystami. Motywem przewodnim stały się książki znanego i lubianego przez nas ilustratora i grafika - H. Tullet’a. Po zabawach z książkami „Naciśnij mnie” oraz „Kolory” wyruszyliśmy na nasze boisko szkolne, które zamieniło się w prawdziwy plener artystyczny. Postanowiliśmy wykonać w grupach wieloformatowe dzieła zatytułowane „Eksplozja Tullet’a”, których motywem przewodnim były kropki w kolorach podstawowych i/lub pochodnych. Kolorowe były nie tylko nasze płótna, ale też nasze ubrania, czoła, ręce a nawet włosy… Nasze dzieła pozostawiliśmy na szkolnym ogrodzeniu, by zdobiły nasze otoczenie i oznajmiały wszystkim osobom, które aktywnie ćwiczą na przyszkolnych terenach sportowych, że Dzień Sztuki powinien być zawsze hucznie i twórczo obchodzony! Dziękujemy dzieciom i nauczycielom z grupy „Żabki” za wspólną, radosną i twórczą zabawę! 

              

              

            W Świecie Bazgrołkowych Emocji.

            Grupa „Misie” realizowała program dotyczący emocji. Celem projektu było zapoznanie przedszkolaków z emocjami, uświadomienie dzieciom ich własnych emocji, oraz umiejętność radzenia sobie z nimi. Misiaczki ćwiczyły również umiejętność dostrzegania emocji u innych osób. Dowiedzieliśmy się, że nie ma złych emocji, a każda z nich towarzyszy nam w codziennym życiu. Na zakończenie projektu każdy przedszkolak otrzymał dyplom.

               

              

            Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych

            Pełnych rodzinnego ciepła oraz wzajemnego optymizmu

            i wiosennego nastroju

            Życzy grupa „Misie” z wychowawcami.

               

               

            Serdecznie gratulujemy Liliance i Hani wykonania pięknych prac na przedszkolny konkurs plastyczny „Kartka wielkanocna”.

                                                                                   

            „Jesteśmy różni ale równie ważni”

            Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu, oraz zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykają się osoby z autyzmem. W tym dniu nasze przedszkolaki zapoznały się z pojęciem „autyzm”, poznały charakterystyczne cechy jakie występują u osób z tym zaburzeniem oraz rozbudzaliśmy tolerancję wśród rówieśników, którzy inaczej postrzegają świat. Z pomocą przyszły nam filmy edukacyjne dzięki którym choć w małym stopniu mogliśmy zobaczyć jak postrzegają świat osoby z autyzmem. Na koniec wspólnie wykonaliśmy plakat.

             

              

            SPACER Z GAIKIEM”

            Dnia 20 marca 2023r. Grupa Misie – średniaki wyruszyła wraz z grupami starszaków: „Pszczółki” i „Jeżyki” powitać Wiosnę. Słoneczko pięknie świeciło, humor nam dopisywał.

            WITAMY WIOSNĘ RADOŚNIE !!!

            „Powitanie wiosny”

            Leci pliszka spod kamyczka:

            - Jak się macie dzieci!

            Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci!

            Poszły rzeki w świat daleki, płyną het - do morza;

            A ja śpiewam, a ja lecę, gdzie ta ranna zorza!

            - Maria Konopnicka

             

             

            TYDZIEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

            Od 13 marca do 17 marca

            Masy sensoryczne

            Zabawy ciastoliną, masą solną, piaskiem kinetycznym, które wymagają ugniatania i dotykania różnych faktur to bardzo dobre ćwiczenia rozwijające motorykę małą i dostarczające dzieciom wielu doznań. Zabawy masami przygotowanymi przez dzieci bardzo rozwinęły wyobraźnię: dzieci z grupy III, Misie były: dentystami, kucharzami, cukiernikami, kierowcami na budowie – zajęcia sprawiły dzieciom ogromną radość.

            Receptory zmysłu dotyku są rozmieszczone na całej powierzchni skóry. Pobudzane są przez bodźce zewnętrzne takie jak: dotyk, faktura, konsystencja przedmiotów czy temperatura. Funkcjonowanie zmysłu dotyku ma wpływ na kształtowanie się zachowania człowieka, zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Dotyk łączy nas z otoczeniem i innymi ludźmi. Dostarcza informacji, które pozwalają na kształtowanie się prawidłowego schematu i świadomości własnego ciała, orientacji w przestrzeni, planowania motorycznego, a nawet bezpieczeństwa emocjonalnego i umiejętności społecznych.

                 

             

             

             

             

            TYDZIEŃ INTEGRACJA SENSORYCZNA. " Orientuj się...Schemat własnego ciała".

            Prawidłowo ukształtowany schemat ciała jest podstawą orientacji przestrzennej.
            Orientację przestrzenną kształtuje się poprzez dotyk, gest, ruch ciała i obserwację
            efektu przemieszczania. Słowa a więc nazywanie tego, co się czuje, czyni i widzi
            towarzyszą takim doświadczeniom. Nieporozumieniem jest więc zastępowanie
            doświadczeń, wynikających z badania przestrzeni słowną informacją.
            Opowiadanie o tym, na czym polega orientacja w przestrzeni, a także pokazywanie
            dziecku, w jaki sposób dorosły bada przestrzeń, jest niewystarczające. Dziecko musi
            samo doznać, poczuć, wykonać i nazwać swe doświadczenia aby zrozumieć na czym
            polega orientacja w przestrzeni. Jednocześnie musi tę dopiero kształtującą wiedzę
            stosować w dalszym poznawaniu rzeczywistości.
            Kiedy dziecko posiada już niejakie rozeznanie w zakresie badania i określania
            przestrzeni, można i trzeba posługiwać się schematami rysunkowymi.

            Dzieci z grupy Misie bardzo lubią ćwiczenia z muzyką, taniec, śpiew i zawsze wytrwale rozwijają swoje umiejętności z pięknym, radosnym -  uśmiechem na buziach.

            20230316_092644.mp4

              

            W kolejnych dniach skupialiśmy się na smakach i zapachach. Wąchaliśmy przyprawy o charakterystycznym zapachu. Próbowaliśmy i określaliśmy nowe smaki. Dzięki temu poznaliśmy lepiej nasz język. Doskonaliliśmy również nasz słuch poprzez zagadki słuchowe czy grę na instrumentach. Tydzień integracji sensorycznej zakończyliśmy na zabawach logopedycznych i logorytmicznych, które przyniosły naszej grupie wiele pozytywnych emocji oraz uśmiechu. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe naszych działań.


               8 marca

                             "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 
                              I pierwszy promień bliskiej wiosny. 
                              Dzień bez kłopotów i bez trosk. 
                              Dużo radości. 

                              Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, 
                              W domu, w przedszkolu, na wycieczce. 
                              Każdego dnia dobry uczynek - 
                              To jest od chłopców upominek."

             


             

            W tym tygodniu grupa „Misie” była z wizytą w szkolnej bibliotece. Przedszkolaki miały okazje zwiedzić całą bibliotekę, poznać zasady wypożyczania książek oraz ich zwrotu. Misiaczki poznały również zawód bibliotekarza oraz jego obowiązki.

               

             


            Jak tradycja stara każe
            wszędzie pączek dziś króluje,
            każdy chętnie go smakuje.
            Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
            wszędzie pączek dzisiaj z nami.
            Dziś kalorii nikt nie liczy,
            wszędzie moc pysznych słodyczy.
            W tłusty czwartek przez dzień cały
            słodkim królem – pączek mały!

             


            KARNAWAŁ TO TANIEC, ZABAWA! TO CZAS KTÓRY PRZENIKA, GDY PŁYNIE MUZYKA!

            Zgodnie z tradycją: ,,W karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara- masek pięknych co niemiara!” w naszej grupie „Misie” nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw, tańca i śpiewu oraz prac plastycznych. Bal Karnawałowy odbył się 16 lutego 2023 roku wraz z obchodzonym w tym dniu „Tłustym Czwartkiem”.

            Dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek na temat karnawału.

            Karnawał, znany w Polsce jako zapusty, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzień Trzech Króli, a więc 6 stycznia i trwa do wtorku przed środą Popielcową, która rozpoczyna okres postu przed Świętami Wielkanocnymi. W tym roku karnawał potrwa do 16 lutego.

            W związku z karnawałem w ramach zajęć muzyczno- ruchowych; plastycznych przedszkolaki wykonali maski karnawałowe oraz tańczyli.

            Tworzenie masek, pokaz mody strojów karnawałowych na tęczowym dywanie, odwiedziny Minionka, wspólne tańczenie  sprawiło dzieciom mnóstwo radości.

            Oczywiście na balu nie mogło zabraknąć poczęstunku, łakoci i picia soczków.              

            Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie dla dzieci tych pyszności.

            To jest taniec!
            Taniec dziki!
            Tańczy grzywka!
            I kucyki!
            Tańczą ręce!
            Tańczy głowa.
            I sukienka kolorowa.
            Koraliki! I buciki!
            Tańczą taniec!
            Taniec dziki!
            w oczach taniec mam
            i w uszach
            Ina czubku
            kapelusza.
            I w kieszeni,
            tej dziurawej.
            W nodze lewej!
            W nodze prawej!

            W palcu małym!
            W palcu dużym!

            /,,Dziki taniec” D.Gellner/

              

               

             

             

             

            20230216_105259.mp4

            20230216_105318.mp4


            „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
            Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
            Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
            A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

            We wtorek 14 lutego w naszej grupie obchodziliśmy Walentynki. Dzień był przepełniony atrakcjami oraz pogadankami na temat znaczenia miłości i przyjaźni w naszym codziennym życiu. Nie zabrakło zabaw matematycznych, w tym także z elementami kodowania, oraz twórczych działań plastycznych. Każdy wykonał przepiękną laurkę którą miał podarować wybranej osobie.

             

              

              


            DINOZAURY – z opisem masażu

            Mamo! Tato co Wy na to ?...

            Wielkie gady, chyba wiecie?  (dociskamy plecy pięściami)
            Królowały na tym świecie.
            Ostre zęby i pazury, (podszczypujemy / drapiemy plecy)
            Pochodziły z kredy, z jury…

            Pterozaury latające (muskamy plecy rękami)
            Plezjozaury pływające (dociśniętą pięść przesuwamy falistym ruchem)
            Stegozaury ostre kolce (uciskamy plecy palcami)
            A T-rex robił CHAP! (udajemy, że zjadamy dziecko)

            Zauropody – ciężkie nogi (dociskamy plecy pięściami)
            Triceratops miał trzy rogi (uciskamy 3 palcami)
            Velociraptor szybko biegał (palce przebiegają szybko po plecach i głowie)
            A T-rex robił CHAP! (udajemy, że zjadamy dziecko)

            Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura.

            Pamiętaliśmy, żeby z dinozaurami się pobawić !

             

             

             


            „Wiwat Babciu, Wiwat Dziadku

            żyjcie w zdrowiu nam sto lat.

            Wiwat Babciu, Wiwat Dziadku

            niech Wam śpiewa cały świat…”

            Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z grupy III „Misie” 25 stycznia 2023 roku gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi O.P.

            Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz taniec, które ćwiczyły na tą uroczystość.

            W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, wsparcie, cierpliwość i zrozumienie.

             

            To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy.

            Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

             

             


            22 grudnia obchodziliśmy w naszej grupie przedszkolną wigilię.  W Sali  odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń, które złożyły im panie wychowawczynie.  Następnie wszyscy zasiedli do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny obiad. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkim krokami Święta Bożego Narodzenia.

              


            Ozdabianie pierniczków to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia, którą staramy się podtrzymać. W dniu 14.12.2022r nasza grupa z ogromnym zapałem zabrała się za dekorowanie świątecznych pierniczków. Przedszkolaki ozdabiały pierniki z dużą dokładnością.

               

             


            Wizyta św. Mikołaja

            6 grudnia – jak dobrze wiecie,
            Święty Mikołaj chodzi po świecie.
            Dźwiga swój worek niezmordowanie
            I każde dziecko prezent dostanie.

                

                

                

              


            4 grudnia wyjątkowe obchodzimy święto,

            górniczej pracy przypominając piękno!

            „W kopalni”

            Tadeusz Kubiak

            Górnik świdrem węgiel kruszy,
            z latarenki światło spływa.
            Już wagonik z węglem ruszył,
            winda w górę go porywa.
            Jutro węgla bryły czarne,
            kolejarze w świat powiozą.
            A pojutrze – piece nasze,
            będą grzały na złość mrozom.

            Dla górnika słonecznik koniecznie!
            Niech pod ziemią mu będzie słoneczniej.
            Kiedy w czarny węgiel się wwierca,
            W bardzo czarnym, podziemnym chodniku
            Niech słonecznik mu świeci od serca!

            Grupa „Misie” oraz „Żabki” miały przyjemność gościć Górnika, który pięknie im opowiadał o swojej pracy – dzieci z ciekawością słuchały i śliczne prace plastyczne wykonały oraz za przybycie podziękowały.

            Wszystkim Górnikom z okazji Barbórki,

            byście za odpowiednie pociągnęli sznurki

            i żeby wszystko pięknie Wam się układało,

            by dobrze i bezpiecznie Wam się pracowało!

               

              

               

                


            To nasza coroczna grudniowa tradycja:  Dzieci - choinkę stroją w holu:

            Kolorowe świeczki,
            kolorowy łańcuch.
            Wkoło choineczki
            przedszkolacy tańczą.
            Serduszko z piernika,
            pozłacany orzech.
            Ciepło jest w przedszkolu,
            chociaż mróz na dworze.
            Za oknami – wieczór,
            Złota gwiazdka błyska.
            Bawi się w przedszkolu,
            dziś rodzinka bliska.
            Dziadzio siwobrody
            wędruje po dworze.
            Niesie do przedszkola
            podarunki w worze.

            Autor: Cz. Janczarski

            Jak najjaśniej świeć choinko
            Małym córkom,
            Małym synkom,
            Dużym tatom,
            Mamom bliskim,
            Świeć choinko, świeć nam wszystkim!

            Autor: M. Majchrza

              


            „Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas, jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”

            W naszej sali nie mogło zabraknąć świątecznego drzewka.  Dzieci z naszej grupy z wielkim zapałem zabrały się do robienia ozdób i ubierania choinki. Wcale nie było łatwo zrobić tak piękne ozdoby. Jednak udało nam się, bo choinka wygląda prześlicznie. Jakaż zapanowała radość wśród dzieci, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

              

               


            Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

            Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w dniu 02.12.2022 r. stały się okazją do poszerzania dziecięcej wiedzy na temat osób niepełnosprawnych i trudności, jakie napotykają te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Nasze Misiaczki mogły doświadczyć bezpośrednio jak trudno jest poruszać się osobom niepełnosprawnym, czy wykonywać codzienne czynności takie jak chociażby rysowanie czy ubieranie się. Z ogromnym wzruszeniem wysłuchaliśmy opowiadania „Jak pachną kolory”. Dzień taki jak ten, to doskonała okazja do kształtowania postawy tolerancji i empatii wobec osób różniących się od nas.

              


             

            Woda

            „Dzięki wodzie wszystko żyje, Każdy ją na świecie pije. Mały kwiatek, wielkie drzewo, które pnie się, aż pod niebo. Wodę piją także dzieci. Taką co ze źródła leci, bo by rosnąć, aby żyć, trzeba czystą wodę pić”. W tym tygodniu nasze Misiaczki uczestniczyły w zajęciach, na których odkrywały właściwości wody, jej przeznaczenie oraz rolę w przyrodzie. Dzieci poznały trzy stany skupienia wody oraz brały udział w eksperymentach.

              

             


             

            Czary mary, czary mary!

            „W ostatnim dniu listopada powróżyć sobie wypada.
            Powróżyć czymkolwiek warto, wyciągniętą z talii kartą,
            Butami, stopionym woskiem, by przyszłość poznać choć troszkę.
            Wyśmienita jest zabawaAndrzejkowa we wróżenie.
            Trzeba jednak ją traktować z lekkim oka przymrużeniem.”

            Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był pełen radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżb kubeczkowych. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem.

              

             


            25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Nasza grupa również świętowała w tym wyjątkowym dniu, rozwiązywaliśmy zagadki, słuchaliśmy piosenek o misiach. Z tej okazji odwiedziła nas mama jednego z przedszkolaków z maszyną do szycia, pomogła każdemu zaprojektować i uszyć wymarzonego Misia.

               

                


            Jesteśmy Życzliwi – Dzieci z gr. III„Misie”

            Choć małe rączki i serduszka mamy  to  innym pomagamy i zawsze

            miło

             się uśmiechamy.

             Proszę, dziękuję, przepraszam znamy i  wypowiadamy !

               

               


             

            Dzieci z Grupy III „ Misie” podczas tygodnia: „CO POWINIEN WIEDZIEĆ KAŻDY POLAK?”

            - poznali znanych Polaków i z okazji „Narodowego  Święta Niepodległości”

            -  złożyli hołd pod obrazem Papieża Polaka Jana Pawła II

            Dziękujemy serdecznie Mamie Tymona D. za przygotowanie kwiatów w donicy ze wstęgą w barwach narodowych !

            Politycy, mężowie stanu i bohaterowie narodowi:

            Jan Paweł II (1920-2005)
            Najbardziej rozpoznawany na świecie Polak urodził się w Wadowicach jako Karol Józef Wojtyła. W 1978 roku został wybrany głową Kościoła Katolickiego, stając się tym samym pierwszym papieżem spoza Włoch od 445 lat. Okres jego pontyfikatu charakteryzuje się licznymi reformami wewnątrz samego Kościoła, a także zmianą międzynarodowego wizerunku Stolicy Apostolskiej. Odbył wiele pielgrzymek zagranicznych, które zawsze przyciągały tysiące wiernych. Wiele uwagi poświęcił także dialogowi z przedstawicielami innych wyznań.

            Muzyk:

            Fryderyk Chopin
            Muzyczny geniusz XIX wieku większość życia spędził w Paryżu. Kompozytor doby romantyzmu, który wprowadził rewolucyjne zmiany w świecie muzyki fortepianowej. Jego niezwykle ekspresyjny styl odzwierciedlił się w dwóch koncertach fortepianowych i wielu innych mniejszych dziełach.

            Wynalazca / Odkrywca / Naukowiec:

            Mikołaj Kopernik
            Twórca współczesnej astronomii. Urodzony w 1473 roku w Toruniu. Sławę przyniosła mu publikacja dzieła „O obrotach ciał niebieskich” przedstawiająca jego teorię heliocentryczną, która wyznaczyła kierunek wszystkich późniejszych badań.

              

             


            „Mydło lubi zabawę, w chowanego pod wodą,

            każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.”

            15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. 14.10.2022r W grupie „Misie” odbyły się zajęcia dotyczące zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia mają czyste i dokładnie umyte ręce. Omówiliśmy także schemat poprawnego mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy doświadczenia oraz prace plastyczną promującą mycie rąk. Nie zabrakło też piosenek związanych z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi.

              

              


            Wszystkim Chłopakom dużym i małym,

            życzyć dziś chcemy by byli wspaniali.

            Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości.

            Wspaniałych wrażeń i dużo miłości.

            Dużo słodyczy, życia pięknego

            i wszystkiego najlepszego!

             


            „Idzie, idzie Pani Jesień,

            różne dary w koszu niesie,

            ma tam liście, piękne, nowe,

            bardzo barwne, kolorowe,

            i kasztany i żołędzie,

            rozsypuje wszędzie, wszędzie.”

            23 Września grupa „Misie” wspólnie powitała nową porę roku która się rozpoczęła- Jesień. Dzieci przyniosły do przedszkola dary jesieni, które zgromadziły wraz z rodzicami. Wszystkie jesienne skarby zostały ułożone w kąciku przyrodniczym i będą zdobiły naszą salę. W tym dniu nie zabrakło również piosenek i zabaw nawiązujących do obecnej pory roku. Na koniec wszystkie Misiaczki wykonały wspólną pracę plastyczną, którą była przepiękna Pani Jesień.

             

              


            W dniu 21.09.2022r. grupę „Misie” odwiedził Patrol Pierwszej Pomocy złożony z uczniów klasy 8bi. Patrol przypomniał najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz numer alarmowy. Członkowie patrolu zaprezentowali sposób układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej, a także jak wykonuje się masaż serca. Grupa miała okazje zobaczyć w jaki sposób udziela się pomocy osobie, które się zakrztusiła.

               

             


             

            „Lubię śpiewać, lubię skakać,

            Lubię życie przedszkolaka…”

            20 września- to ważna data dla każdego przedszkolaka! W tym dniu każdy Przedszkolak obchodzi swoje święto. Nasze kochane Misiaczki również o nim nie zapomniały i wspaniale się bawiły przy znanych piosenkach. Wzięły również udział w grupowej Olimpiadzie Sportowej udowadniając jak wspaniale można się ze sobą bawić. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy medal „Super Przedszkolaka”. 

             

              

             


            Nasza grupa rozpoczyna podróż po Świecie Wielkiej Literatury z Małym Misiem. Od dziś grupowy  Miś „Benio” będzie wędrował po domach naszych Przedszkolaków i słuchał czytanych dzieciom bajek przed snem. Zadaniem dzieci będzie wykonanie wraz z rodzicami ilustracji związanej z przeczytaną bajką.

              


            Po co jest Międzynarodowy Dzień Kropki?

            Międzynarodowy Dzień  Kropki / 15 września/ dla dzieci z grupy Misie był znów okazją by poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić…

            „Międzynarodowy Dzień Kropki”… jest jeszcze wiele innych pasji, zamiłowań, które znienacka odkrywamy w sobie. Nie wolno nam ich przed światem chować, lecz rozwijać je, niech służą jego ozdobie…
            W naszej grupie dużo nas,
            każdy jakiś talent ma!
            Jaś na klocki znajdzie... czas,
            Zosia na pianinie... gra, pięknie śpiewa,
            Marek szybko klocki... składa,
            Tomek bajki... opowiada.
            Julka na koniu... galopuje,
            A Ewa ładnie farbami... maluje.
            „W pomyśle ujawnia się talent, w wykonaniu sztuka”

               

              

             

              

             


            Nadszedł Wrzesień!

            Po wakacjach nasze kochane „Misiaczki” wróciły do oddziałów przedszkolnych. Wspólnie z Paniami uzgadniali przedszkolne zasady, które wszyscy obiecali przestrzegać. Na koniec każdy zaprojektował własnego misia.

            Rok Szkolny 2022/2023

            Grupa III ,, Misie"


            „Wyruszamy w wielką podróż, przedszkole żegnamy…”

            22.06.2022 r. był niezwykle wzruszającym dniem w naszej misiowej społeczności.

            Po czterech latach wspólnego odkrywania świata, przeżywania pierwszych sukcesów, nabywania elementarnych doświadczeń społecznych, w tym nawiązywania pierwszych przyjaźni, wspólnego zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych na dalszym etapie kształcenia, przyszedł czas pożegnania. Dzieci pod opieką nauczycieli przygotowały wzruszający montaż słowno-muzyczny prezentując licznie zgromadzonej publiczności – społeczności przedszkolnej, swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczno-rytmiczne, a także dojrzałość do podjęcia po wakacjach obowiązków ucznia. Nie zabrakło oczywiście uroczystego wręczenia dyplomów i pamiątek ukończenia zerówki. Pojawił się także akcent nostalgiczny – prezentacja filmu dokumentującego cztery lata naszej wspólnej, przedszkolnej drogi… Drogi, która właśnie dobiega końca…

            Pragniemy podziękować całej społeczności przedszkolnej, która wspierała nasz codzienny trud wychowawczy podejmowany w grupie „Misie” od września 2018 roku:

            Dziękujemy Dyrekcji za wsparcie i życzliwe słowa, a także docenianie naszej codziennej pracy.

            Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Specjalistom, którzy zawsze służyli nam swoim wsparciem, dobrymi radami, zintegrowanymi działaniami dydaktyczno-wychowawczymi wspierającymi wszechstronny rozwój dzieci przez cztery lata naszej wspólnej pracy.

            Dziękujemy Paniom Woźnym, które pełne ciepła i zrozumienia dla idei wychowania przedszkolnego, nie zrażały się bałaganem i twórczym chaosem, które niemal codziennie, przez cztery długie lata panowały w naszej sali.

            Dziękujemy wszystkim Rodzicom za wieloletnią, efektywną współpracę, opartą na wzajemnym zaufaniu i życzliwości.

            Dziękujemy wszystkim członkom naszej przedszkolnej społeczności, także tym, z którymi nasze wspólne drogi z przyczyn osobistych, już się rozeszły. Doceniamy każdy gest, słowo, działanie, które przyczyniły się do tego, że pobyt w naszej grupie był pozytywnym i rozwijającym doświadczeniem dla naszych podopiecznych!

             

            Nauczyciele grupy „Misie”:

            Natalia Dulowska
            Natalia Szczurek
            Monika Antończyk

            Kochane Misiaczki!

            Dziękujemy przede wszystkim Wam! Cieszymy się, że mogliśmy codziennie oglądać Wasze uśmiechnięte buzie, a także obserwować jak dorastacie, coraz więcej potraficie i coraz więcej wiecie! Niech ten zapał do nauki, a także bogata wyobraźnia, którą się odznaczacie, nigdy Was nie opuszcza!  Wierzymy, że gdziekolwiek będziecie, skrzydła, które rozwinęliście w naszym przedszkolu, pozwolą osiągać Wam pierwsze, szkolne sukcesy! A gdy zatęsknicie, doskonale wiemy, że bez trudu odnajdziecie drogę, by nas odwiedzić! Zachowujemy Was w swoich nauczycielskich sercach i pamięci…

             

            Wasze Panie :)

            birety.mp4

             

             


            Dzień Taty

            „Nim stanę za życia sterem
            Bądź mi tato bohaterem,
            Bo nim dorosłość się zacznie
            Na Ciebie patrzę bacznie.
            Zanim zacznę spełniać sny
            Ty mi tato wskażesz drzwi.
            Więc przygotuj wszystkie klucze,
            Bo dziś się od Ciebie uczę.
            Wiedza pierwszym kluczem będzie,
            Naucz mnie jej szukać wszędzie (…)
            Miłość jest kluczem czwartym
            Bez niej świat jest nic nie warty (…)
            Dużo więcej jest tych kluczy,
            Lecz ty tato mnie nauczysz,
            Żebym błyszcząc tak jak gwiazda
            Kiedyś mógł wylecieć z gniazda.
            Wtedy w noce albo dnie
            Przypomną się klucze te.
            Podziękuję wtedy za to,
            Że Ty mi je dałeś, tato!”

            /K. Fałdowski/

            To już ostatnie wspólne chwile spędzone w naszej grupie, toteż  postanowiliśmy je pożytecznie wykorzystać. 23.06.2022 r. przygotowaliśmy piękne laptopy – laurki dla naszych tatusiów, aby podziękować im za trud wychowania i każdą chwilą spędzoną z nami! Dziękujemy!

              


            Podsumowanie realizowanych w grupie programów i projektów w roku szkolnym 2021/22

            Od września 2021 r. do czerwca 2022 r.:

            - kształtowaliśmy postawę twórczą, rozwijaliśmy wyobraźnię oraz przybliżaliśmy dzieciom świat sztuki w ramach projektu „Zabawa Sztuką”,

            - rozwijaliśmy zainteresowania czytelnicze, a także kształtowaliśmy postawy i umiejętności niezbędne na dalszym etapie kształcenia w ramach projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”,

            - podejmowaliśmy działania ekologiczne w ramach projektu „Gramy w zielone”, „Ekokulturalne przedszkole” oraz „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”,

            - poznawaliśmy wybrane elementy świata i kultury osób niesłyszących i słabosłyszących, kształcąc przy okazji postawę otwartości i tolerancji w kontaktach z ludźmi różniącymi się od nas w ramach zajęć dydaktyczno – wychowawczych z wykorzystaniem elementów Polskiego Języka Migowego.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, za wspieranie podejmowanych przez nas w bieżącym roku szkolnym inicjatyw. Bez Państwa pomocy wiele z tych działań nie mogłoby zakończyć się sukcesem! Dziękujemy i życzymy owocnej współpracy z nauczycielami i szkołami, w których nasze Misiaczki rozpoczną naukę od września!

             


            Warsztaty kulinarne

            W dniu 14.06.2022 r. wzięliśmy udział w wycieczce – warsztatach kulinarnych w L’Antica Stazione w Trzebini. Na początek wysłuchaliśmy ciekawostek dotyczących pizzy – jednej z ulubionych potraw dziecięcych. Następnie każdy z nas niczym prawdziwy pizzerman stworzył własny włoski przysmak z ulubionymi dodatkami. Było wesoło, ciekawie i bardzo smacznie, o czym świadczą nasze zadowolone buzie!

              

              


            „Szlakiem lokalnych artystów…” -

             zabawa sztuką w naszym wykonaniu WCIĄŻ trwa!

            Mimo, że projekt edukacyjny „Zabawa Sztuką” zakończył się oficjalnie w maju, my wciąż rozwijamy swoje zainteresowania plastyczne, a także twórcze myślenie! Wielką inspirację wciąż stanowią dla nas zadania projektowe, które chętnie wykonujemy!

            W drodze powrotnej z naszej wczorajszej wycieczki do Muzeum, korzystając z tego, że zza chmur wyszło w końcu słońce, podziwialiśmy architekturę miejską. Obejrzeliśmy także jeden z chrzanowskich murali znajdujących się na ścianie budynku nieopodal muzeum.

            Zainspirowani sztuką uliczną, w ramach poobiedniej relaksacji, postanowiliśmy stworzyć własne graffiti. Najpierw obejrzeliśmy jeszcze raz zdjęcie widzianego wczoraj muralu. Następnie odszukaliśmy fotografię drugiego – upamiętniającego kolejową tradycję naszego miasta. Później dowiedzieliśmy się, co jest tematyką murali tworzonych na całym świecie. Następnie każdy z nas zabrał się do projektowania i malowania własnego muralu, którym najchętniej ozdobiłby ściany wybranego budynku, a nawet własnego domu! Rysunki odzwierciedlały nasze zainteresowania, ale niektóre niosły też ważne dla społeczeństwa przesłania np. Dbamy o zwierzęta!

            Jak widać nasze Misiaki nie przestają nas pozytywnie zaskakiwać swoimi pomysłami, zaangażowaniem i kreatywnością! Wiemy, że te cechy bardzo przydadzą im się w szkole, którą większość z nich powita tuż po zbliżających się wielkimi krokami wakacjach! :) Zapraszamy wszystkich czytelników do podziwiania tych zachwycających dzieł sztuki ulicznej. Przyznajcie Państwo sami, że takie murale mogłyby naprawdę ozdabiać ściany miejskich budynków, a dzięki nim nasze miasto byłoby barwne i kolorowe! :)

              


            „Motyli sto Ci pokażę…”

            W dniu 01.06.2022 r. uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Motyli sto Ci pokażę…” organizowanych w chrzanowskim muzeum. Na początku obejrzeliśmy prezentację, która przypomniała nam podstawowe informacje o motylach. Bez trudu odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez Panią prowadzącą zajęcia. Dowiedzieliśmy się także kim jest i czym zajmuje się entomolog, obejrzeliśmy także prawdziwe gabloty, w których znajdują się muzealne eksponaty – motyle i inne owady.

            W celu utrwalenia nabytych wiadomości, zainspirowani opowieściami pracowników muzeum, z wielką radością przystąpiliśmy do wykonania własnych gablot z motylami! Chętnie rysowaliśmy, wycinaliśmy i wykonywaliśmy własne „eksponaty” w przygotowanych wcześniej kartonowych gablotach. Nie zabrakło także życzeń z okazji Dnia Dziecka i słodkiego poczęstunku w Muzeum, za które serdecznie dziękujemy!

            W czasie zajęć popołudniowych kontynuowaliśmy tematykę poruszaną w Muzeum. Dzieci w parach zagrały w otrzymaną w czasie zajęć grę memory. W kolejnych dniach wykonaliśmy także motyle przypominając sobie poznane wczesną wiosną pojęcie symetrii oraz dowiadując się czym są barwy podstawowe i pochodne. To były ciekawe plastyczne eksperymenty!

              

               


            „Ale najważniejszy zawód tego świata, wykonuje mama oraz tata -
            To zawód rodzica…”

            – Dzień Rodziny w naszej misiowej społeczności

            Na ten wyjątkowy dzień WSZYSCY czekaliśmy z niecierpliwością! Wreszcie pojawiła się w kalendarzu długo wyczekiwana data – 26.05.2022 r. a więc sam Dzień Mamy!

            Nasi rodzice, rodzeństwo, dziadkowie cieszyli się z powrotu do normalności po długich latach pandemii… Co innego podziwiać dzieci i wnuków na szklanym ekranie, a co innego zostać przez nich ugoszczonym i podziwiać ich popisy artystyczne na żywo. Zwłaszcza, że to już przedostatnia taka możliwość, bo od września Misiaczki będą już uczniami! Największą radość wyrażały jednak dzieci, które pod opieką swych nauczycieli przygotowały piękny
            i bardzo atrakcyjny, nieco humorystyczny, program artystyczny dla swoich najbliższych.

            Licznie zgromadzeni członkowie naszych rodzin, zwłaszcza nasze mamy i tatusiowie, w oczekiwaniu na nasz występ mogli obejrzeć niecodzienną dekorację – swoje portrety zgromadzone w Galerii Najpiękniejszych i Najzdolniejszych… czyli Galerii Rodziców. A gdy wybiła godzina 13:00 na scenę weszła nasza najmłodsza koleżanka, która niczym najprawdziwsza, często zmęczona mama… oznajmiła swojemu mężowi, że zamierza zmienić pracę, bo w obecnej ma strasznie marną płacę… Zaradny mąż, czytając gazetę i zgromadzone w niej ogłoszenia, zaproponował konsultację z zawodowymi doradcami, czyli własnymi dziećmi, którzy najlepiej wiedzą, co potrafi każdy rodzic!

            Po tym nieco zabawnym wstępie występ rozpoczął się na dobre! Wszystkie Misiaczki pięknie recytowały swoje kwestie, sugerując mamie m.in.: zawód fryzjerki (bo, co rano pięknie nasz czesze), managera (bo zajmuje się domem),  nauczyciela (przecież tyle potrafi!), kosmetyczki i projektantki mody (- każda mama wygląda zawsze stylowo i modnie), a nawet prezydenta, wskazując na jej zdolności przywódcze!  Tacie zaproponowano natomiast zawód elektryka, hydraulika, policjanta, strażaka czy chociażby bankiera… Puentę przedstawienia, jak pewnie wszyscy już się domyślają, zawarliśmy w tytule naszej relacji. Oczywiście w  trakcie przedstawienia nie mogło zabraknąć wesołych piosenek m.in.: o niezastąpionej mamie czy tacie, którego określiliśmy za pomocą wszystkich liter alfabetu, a także gry na instrumentach i ilustracji ruchowej utworu muzyki klasycznej. Na koniec, by nieco bardziej zaktywizować publiczność, a przy okazji szerzyć świadomość o tym, co robimy w przedszkolu… złożyliśmy naszym rodzicom życzenia z elementami Polskiego Języka Migowego. Rodzice bez trudu zapamiętali znaki wykorzystane w rymowance, takie jak serce czy kwiaty, które następnie wraz z nami „zamigali”. Każdy rodzic wśród zgromadzonych obrazów, stanowiących jednocześnie dekorację w czasie przedstawienia, próbował odnaleźć swój portret, namalowany przez swego syna lub córkę! Komu się to udało mógł zabrać go w nagrodę ze sobą!  Nie mogło zabraknąć także drobnych, własnoręcznie wykonanych upominków – ekologicznych laurek dla mam w dniu ich święta, a także breloczków do kluczy dla każdego rodzica. Miłym akcentem były także prezenty od rodziców dla dzieci, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

            Po zakończonej części artystycznej na wszystkich czekał poczęstunek. Była to też wspaniała okazja do wspólnych rozmów i integracji całej naszej „misiowej” społeczności!

            Na koniec pragniemy podziękować wszystkim gościom za przybycie. Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać w tak licznym a jednocześnie wyjątkowym gronie, mimo natłoku różnych obowiązków. Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie fantastycznego poczęstunku  oraz pomoc w jego wcześniejszym przygotowaniu oraz czynnościach porządkowych po zakończonej uroczystości.  Serdecznie dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i współpracę, a także wszystkie ciepłe słowa kierowane dziś do nas. Dzieciom gratulujemy pięknego występu, w które włożyliście całe swoje małe-wielkie serca! Pozostanie on w naszej pamięci na długie lata, nawet gdy już niedługo opuścicie nasze przedszkolne mury!

            Nauczyciele grupy I „Misie”

             

              


            Dzień Pszczoły i inne ekologiczne działania w naszej grupie

            Przypadający 20 maja Dzień Pszczoły stał się okazją do zabaw przyrodniczych i ekologicznych, ale nie tylko! W tygodniu zawierającym tę datę poznaliśmy środowisko przyrodnicze, jakim jest łąka. Wykonaliśmy piękne ekologiczne witraże, nasze własne „mini-łąki”. Ileż było przy tym dobrej zabawy, do tego na łonie natury!

            Same obchody Dnia Pszczoły zorganizowaliśmy w naszej grupie 19 maja. Nie zabrakło zabaw artykulacyjnych, matematycznych, w tym także z elementami kodowania, twórczych działań plastycznych i oczywiście aspektów ekologicznych. Wspólnie zastanawialiśmy się, dlaczego należy dbać o pszczoły i jak możemy pomóc tym niewielkim owadom. Wspólnie wykonaliśmy hotel dla owadów, wykonując ostatnie ekowyzwanie i kończąc oficjalnie tegoroczną edycję programu „Ekokulturalne Przedszkole”. W tym dniu powstały też ekologiczne, pszczele laurki dla naszych mam, z okazji zbliżającego się Dnia Mamy! Zapraszamy do zapoznania się z poniższą fotorelacją!

             

              


            „Malowanie nożyczkami…” – czyli być jak Henri Matisse

            Ach, jakże lubimy te poobiednie relaksacje przy książkach, muzyce… ale też… plastyce! Skupieni i wyciszeni oddajemy się wtedy pasji tworzenia, zainspirowani wcześniej twórczością znakomitych osobowości ze świata sztuki!

            W maju w ramach zajęć projektu „Zabawa Sztuką” dowiedzieliśmy się kim był i jak tworzył Henri Matisse. Podziwialiśmy jego prace, a także ożywione w animacji kształty pochodzące z jego prac „malowanych nożyczkami”. Zwracaliśmy uwagę na dobór kolorów… Mieszając farby dowiedzieliśmy się czym są barwy dopełniające (powstająca m.in.: z czerwieni i zieleni szarość była magicznie fascynująca!) i w głównej mierze, to właśnie tych kolorów postanowiliśmy użyć do naszych „wycinanek”… Jednak nie tylko, bo w czasie pracy okazało się, że do wizji światów stworzonych w naszej wyobraźni pasują też inne kolory…. :) I choć technika stworzona przez artystę wydawała się nam banalnie prosta, gdy tylko pochwyciliśmy nożyczki w dłoń, okazało się, że to tylko złudzenie… Choć niezaprzeczalnie sam proces twórczy był niezwykle angażujący, przyjemny i pochłaniający w pełni uwagę wszystkich obecnych na zajęciach Misiaczków!

              


            Dzień Strażaka

            4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. W naszej grupie była to okazja do lepszego poznania tego zawodu oraz żywiołu, z którym na co dzień zmagają się strażacy.

            Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie w nietuzinkowy sposób numerów alarmowych oraz zasad zgłaszania wypadków dyspozytorowi. Następnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ale z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem, wzięliśmy udział w eksperymentach i zabawach badawczych z ogniem.

            W ramach poobiedniego odpoczynku wysłuchaliśmy natomiast książeczki z serii „Mądra Mysz” pt. „Mam przyjaciela strażaka”. Przybliżyła nam ona trudną, ale jakże ważną pracę strażaków. Na koniec zainspirowani lekturą, jak i całym dniem zajęć, wykonaliśmy wozy strażackie wraz z wyposażeniem!

             

              


            Festiwal Twórczości Niepełnosprawnych „Pięknie żyć”

            W dniu 28.04.2022 r. reprezentowaliśmy naszą Szkołę w Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Pięknie żyć”. To już V edycja Festiwalu organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie. Jest to prawdziwe święto osób niepełnosprawnych, wyrażające pochwałę dla wartości życia. Celem jest zaprezentowanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, integracja środowiska, zapewnienie niezapomnianej atmosfery oraz upowszechnianie kultury jako sposobu na przełamywanie barier międzyludzkich.

            Dzieci z naszej grupy zaprezentowały krótki program artystyczny pt. „Wiosna” z elementami śpiewu, tańca i recytacji. W ten sposób spełniło się  nasze małe marzenie i życzenia od życzliwych nam osób o możliwości wystąpienia i zaprezentowania swoich talentów na prawdziwej (ogromnej!) scenie! Niczym prawdziwi aktorzy poczuliśmy też tremę, ale leciutką – mobilizującą… Dużo bardziej stresowały się nasze Panie, które przygotowywały nas do występu! :D Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła nas głośnymi brawami oraz głośnymi wiwatami z prośbą o „bis”!

            Nasze Misiaczki z wielkim zaangażowaniem oglądały występy pozostałych grup, aktywnie w nich uczestnicząci współodczuwając towarzyszące aktorom emocje. Występ otwierający Festiwal przygotowany przez podopiecznych SOSW w Chrzanowie był barwny, wzruszający, pełen mądrości i emocji! Kolejne występy dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej jak i osób dorosłych, również poruszały nasze umysły i serca. Na scenie nie było widać naszych ludzkich ograniczeń, można było podziwiać jedynie piękno i profesjonalizm wypływające z KAŻDEGO przygotowanego i prezentowanego występu. Pojawiały się momenty wspólnego śpiewu, wyklaskiwania rymu, falowania, oklaskiwanie a nawet owacje na stojąco dla wielkich artystów, którzy mimo swoich barier z dumą prezentowali swoje małe-wielkie osiągnięcia. Oczywiście talenty wszystkich grup zostały docenione dyplomami i upominkami!

            Dodamy tylko, że już sama droga na miejsce występów (chrzanowskiego MOKSiR) była dla nas ciekawym spacerem. Pogoda dopisała, więc z radością poznawaliśmy nasze miasto – naszą małą ojczyznę. Przypomnieliśmy sobie, gdzie urzędują władze miejskie oraz gdzie znajdują się jedne z najważniejszych miejsc w naszym mieście m.in.: rynek, Plac Tysiąclecia. Podziwialiśmy także chrzanowską architekturę sakralną oraz obserwowaliśmy przygotowania do zbliżających się obchodów Świąt Majowych. Dowiedzieliśmy się także dlaczego w centrum miasta stoi lokomotywa :)

            Na koniec dodamy tylko, że udział w Festiwalu był dla nas niezwykłym przeżyciem! Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy poczuć się częścią tej wyjątkowej społeczności, doświadczając niezwykle przyjaznej, otwartej i życzliwej atmosfery! Organizatorom DZIĘKUJEMY, wszystkim występującym aktorom  – GRATULUJEMY, a wszystkim członkom naszej społeczności szkolnej oraz mieszkańcom Chrzanowa POLECAMY uczestnictwo w kolejnych edycjach Festiwalu – zarówno na scenie, jak i na widowni!

              

               

               


            „Matematyka w obrazach ukryta”

            Czy połączenie matematyki i sztuki jest możliwe?? Do kwietnia również myśleliśmy, że nie… Jakież było nasze zdziwienie, gdy na zajęciach, realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Zabawa Sztuką”, poznaliśmy fragment twórczości amerykańskiego malarza J. Johnsa.

            W czasie naszych zajęć popołudniowych m.in.: poszukiwaliśmy ukrytych na obrazie „Od 0 do 9” cyfr. Obejrzeliśmy też „portrety” liczb, zwracając uwagę na technikę ich wykonania i dobór kolorów… Następnie zainspirowani, wykorzystując pastele olejne i suche, stworzyliśmy własne dzieła sztuki inspirowane pracami J. Johnsa. Zarówno akt tworzenia, jak i oglądanie galerii powstałych prac, były dla wszystkich wspaniałą zabawą! Zapraszamy do podziwiania efektów naszej pracy wszystkich czytelników, poprzez kliknięcie i powiększenie zdjęć zamieszczonych pod postem! I oczywiście… do usłyszenia znowu!

             

             


            Tydzień Integracji Sensorycznej

            W dniach 25-30.04.2022 r. odbywał się Tydzień Integracji Sensorycznej. To rokrocznie podejmowana inicjatywa, która spotyka się z wielką aprobatą dzieci. Jego ideą jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez poprawę jakości odbierania, przesyłania i organizowania bodźców oraz rozwijanie funkcji percepcyjno-motorycznych.

            Każdy dzień poświęcony był poznawaniu i rozwijaniu jednego zmysłu. Poniedziałek był dniem zabaw masami sensorycznymi. Poznawaliśmy i doskonaliliśmy zmysł dotyku. Dzień upłynął w wielkiej radości… i bałaganie :) W kolejnym dniu skupiliśmy się na smakach i zapachach. Próbowaliśmy odgadnąć znane i mniej znane potrawy i przyprawy, posługując się wyłącznie zmysłem węchu lub smaku. Nie było to łatwe zadanie! Dzięki zabawom ze smakiem poznaliśmy lepiej nasz język, a dokładniej strefy smakowe na nim. W kolejnych dniach doskonaliliśmy nasz słuch, orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni, motorykę oraz braliśmy udział w zabawach logopedycznych i logorytmicznych.

            Czas zabaw słuchowych był doskonałą okazją do realizacji kolejnego zadania z projektu „Zabawa Sztuką”. Nie znając utworów ani ich tytułów próbowaliśmy dopasować utwór muzyki klasycznej do dzieł malarzy. Nie było to łatwe zadanie, ale z podpowiedziami naszej Pani nasze uszy dostrzegły to, co pomogło nam odnaleźć pasujące obrazy! Świat sztuki to naprawdę fascynujące miejsce… Tyle zostało jeszcze w nim do odkrycia, a czas pobytu w przedszkolu nieubłaganie się kończy… :(

            Tydzień Integracji był atrakcyjnie spędzonym czasem w przedszkolu! Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie naszych działań!

              

              


            Dzień Ziemi 2022

            Jak co roku uczciliśmy Dzień Ziemi. To święto jest okazją do promowania ekologicznych postaw oraz budowania poczucia odpowiedzialności za Ziemię, która jest naszym wspólnym domem. Dzieci z grupy Misiów aktywnie uczestniczyły w obchodach Dnia Ziemi, podejmując rozmowy na tematy związane z ochroną środowiska. Na koniec wspólnie wykonały plakat zatytułowany „Dobro Ziemi jest w NASZYCH rękach!”.


            Dzień Książki i Praw Autorskich

            Przypadający w tym roku Dzień Książki świętowaliśmy w naszej grupie kilka dni wcześniej, bo 21.04.2022 r. Z tej okazji obejrzeliśmy krótki film edukacyjny, dzięki któremu uświadomiliśmy sobie jak wiele osób potrzeba, by powstała książka… Oczywiście najważniejszy w całym ogniwie jest autor i jego pomysł! Dlatego wraz z Małym Misiem oraz Misiową Mamą – naszym przyjaciołom z projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury, postanowiliśmy zabawić się w bajarzy!

            Łatwo wyobraziliśmy sobie krainę z misiowego snu – Chichotkowe Wzgórze i Motylkowy Strumyk. W czasie zajęć odgrywaliśmy scenkę z opowiadania, ocenialiśmy zachowania Misia, omawialiśmy towarzyszące bohaterom – Misiowi i Krasnoludkowi emocje i uczucia w kłopotliwej sytuacji, aż wreszcie dokonaliśmy wyboru właściwego zachowania!

            Dzięki temu nasza historia mogła być kontynuowana… jakież było nasze zdziwienie, gdy opowieść nagle się urwała… I to w momencie pełnym emocji! Przecież każdy chciał wiedzieć GDZIE SIĘ PODZIALI WSZYSCY MIESZKAŃCY TEJ NIEZWYKŁEJ KRAINY!?

            Jak się okazało – to było zadanie dla nas! Misiaczki obecne na zajęciach szybko puściły wodze fantazji snując opowieść o smoku, który porwał wszystkie krasnoludki zamieszkające krainę. Oczywiście dobry i dzielny Miś postanowił je uwolnić, jednak bajka napisana przez nasze Misiaczki wcale nie była oczywista jak mogłoby się wydawać. Pojawiały się w niej bowiem nieoczekiwane zwroty akcji… Choć oczywiście, jak na bajkę przystało, ostatecznie skończyła się dobrze - jak mawia klasyk „wszyscy żyli długo i szczęśliwie…”.

            Równie wspaniałą zabawą, jak snucie opowieści poprzez mnożenie cudownych pomysłów na rozwój akcji, było tworzenie ilustracji do kolejnych fragmentów. Misie zgodnie wybrały ulubione fragmenty opowieści, tworząc do nich kolorowe, bajkowe rysunki. Tu również z radością podziwialiśmy radosny proces tworzenia naszych podopiecznych! Wszystkich naszych czytelników zachęcamy do zapoznania się z efektem końcowym naszych dzisiejszych działań. W załączniku znajdziecie Państwo naszą własną książkę! Życzymy miłej lektury!

            Nie był to jednak koniec naszych działań podejmowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Książki. W czasie poobiedniego odpoczynku postanowiliśmy podjąć kolejne ekowyzwanie w ramach projektu „Ekokulturalne Przedszkole”. Z naszego kącika czytelniczego wybraliśmy ulubione pozycje książkowe, nadając im status wędrującej książki i przenosząc je na półkę opisaną „Przystanek wędrującej książki”, Ustaliliśmy zasady korzystania z tej nowej, jednak wzbudzającej ogromny entuzjazm wśród Misiowej Społeczności inicjatywy! Każda książka została oznaczona specjalną wkładką – lisem od Przyjaciółki Książki. Ponieważ przygotowujemy się do kolejnego ważnego etapu w naszym życiu – pójścia do szkoły, postanowiliśmy niczym w prawdziwej bibliotece założyć zeszyt – rejestr wypożyczeń. Każde dziecko zabierając wybraną książkę do domu, będzie swoim podpisem potwierdzało jej wypożyczenie i zwrot! Życzymy miłych i rodzinnych chwil przy lekturach z naszego „Przystanku wędrującej książki”. Dziękujemy również wszystkim Rodzicom, którzy wsparli naszą inicjatywę i postanowili poszerzyć zasób naszej wędrującej biblioteczki. A jeśli ktoś z Państwa chciałby jeszcze włączyć się w tę inicjatywę, chętnie przyjmiemy niepotrzebne i wartościowe książki dla dzieci w dobrym stanie, które mogłyby rozpocząć wędrówkę po domach, krzewiąc ideę głośnego czytania! Za wspieranie naszych działań wszystkim zaangażowanym DZIĘKUJEMY!

              

            misiowe_bajanie.pdf


            Barometr emocji

            Na kolejnych zajęciach realizowanych w ramach projektu „Zabawa Sztuką” zastanawialiśmy się nad znaczeniem kolorów
            w naszym życiu. Rozmawialiśmy także o uczuciach i emocjach. Następnie próbowaliśmy połączyć kolor z naszym samopoczuciem, które niby wiosenne i przedszkolne, a więc radosne, pogodne, pełne spokoju… Ale u niektórych też (czy to
            w wyniku niezbyt sprzyjającej pogody czy innych osobistych sytuacji) nieco drażliwe, lekko smutne, czasem zdenerwowane…

            Z wykorzystaniem kolorowej bibuły i wody, stawiając akcent na przede wszystkim dobrą zabawę i indywidualny dobór kolorów, stworzyliśmy barwne kompozycje odzwierciedlające nasz aktualny nastrój. Już same powstałe w ten sposób kompozycje były ciekawe i stanowiły „małe – wielkie dzieła sztuki”. Natomiast po wyschnięciu postanowiliśmy wyciąć z nich sylwetki postaci –
            w ten sposób powstały nasze osobiste barometry emocji. Dziękujemy autorce projektu za inspirację do działania! A my mamy nadzieję, że dalej będziemy się świetnie bawić … SZTUKĄ!

             


            Zabawa Sztuką - Taniec kurcząt w skorupkach

            W okresie poprzedzającym Wielkanoc wzięliśmy udział w zajęciach z zakresu sztuki. Inspiracją stał się utwór muzyczny
            M. Musorrgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach”.
            Na początku zdani wyłącznie na własną intuicję muzyczną, próbowaliśmy odgadnąć tytuł utworu. Bez trudu rozpoznaliśmy, że utwór jest wesoły i zabawny, stąd nasze skojarzenia
            z małpimi figlami, skocznymi zajączkami i wreszcie… rozbieganymi kurami.

            Następnie ilustrowaliśmy utwór muzyczny ruchem. Zarówno ruchem całego ciała, próbując „zatańczyć” ten szalony taniec tytułowych kurcząt, jak i ruchem w mniejszej skali – tu „tańczyły” wyłącznie nasze rączki. Dla niektórych z nas pomocne okazały się nieco humorystyczne historyjki naszej pani. Pomogły one bowiem zapamiętać ruchy ilustrujące utwór. Nie zabrakło także prób instrumentacji utworu z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych!

            Na koniec, ponownie wsłuchując się, a nawet nucąc pod nosem dobrze znaną już melodię, każdy z nas namalował ilustrację, która mogła zainspirować M. Musorgskiego do napisania tego właśnie muzycznego żartu z cyklu „Obrazki z wystawy”. To była niezapomniana
            i inspirująca Zabawa ze Sztuką!

            kurczaki01.mp4

            kurczaki02.mp4

            kurczaki03.mp4


            „A to taki jest koszyczek pełen dobrych życzeń,
            gdy życzenia złożyć chcesz z koszyczka szybko bierz
            i życz szczęścia, pomyślności a na Święta dużo gości…”

            Z okazji zbliżających się Świąt życzymy zdrowia,
            radości, wiosennego słońca oraz niegasnącej nadziei i miłości.

            - Misiaczki wraz z nauczycielami


            „Poznaj zanim ocenisz”

            2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak co roku, tak i w tym, była
            to okazja do oswojenia tego, co inne i nieznane.

            Pomogła nam w tym inicjatywa zorganizowana przez Zespół Integracji. Na specjalnie przygotowanym stoisku chętne dzieci mogły samodzielnie doświadczyć, z jakimi problemami zmagają się na co dzień osoby ze spectrum autyzmu. Pozornie łatwe zadania, takie jak otwarcie książki na wskazanej stronie czy połączenie puzzli, stawały się prawie niewykonalne, gdy zawodził zmysł wzroku lub dotyku, a do tego zewnętrzne warunki były niezbyt korzystne. Przecież i nas męczy hałas….

            Nasi ochotnicy zgodnie przyznali, że TAKIM, RÓŻNIĄCYM SIĘ NIECO OD NAS OSOBOM NIE JEST ŁATWO funkcjonować w naszym codziennym świecie –
            w przedszkolu, w szkole, na ulicy. Dlatego starajmy się poznać i zrozumieć!

             


            Wiosna na wsi

            W dniach 28.03-01.04.2022 r. realizowaliśmy w naszej grupie tematykę związaną z wiejskim życiem. Nie zabrakło znanych i lubianych, ale także nowych zabaw ruchowych. Chętnie braliśmy udział w ćwiczeniach ortofonicznych i artykulacyjnych, a także zabawach z zakresu początkowej nauki czytania i pisania.

            Na koniec tygodnia zainspirowani twórczością polskich malarzy, przede wszystkim dziełami Tadeusza Makowskiego postanowiliśmy wykonać makiety staropolskiej wsi. Ileż było przy tym gwaru, bałaganu… ale przede wszystkim twórczej zabawy i współpracy! Nasze Panie z zachwytem obserwowały kolejne wspaniałe pomysły, które rodziły się w trakcie pracy…
            A to sposób na wykonanie sklepu czy pokrycie szopy drewnianymi patyczkami, a to bocianie gniazdo na szczycie kościelnej wieży, to znów powstający z odpadów wtórnych traktor, studnia czy kościelny dzwon… Choć zmagania z wiejskimi budowlami, zwierzętami, mieszkańcami i organizacją przestrzeni trwały dwa dni, wyobraźnia naszych Misiaków zdawała się nie mieć granic! Bowiem tuż po zakończeniu działań naszym wspaniałym dzieciakom nie brakowało kolejnych pomysłów i chęci udoskonalenia efektów swojej pracy w grupach!

            Efekt dwudniowych działań zachwycił wszystkich, przede wszystkim nas samych. Nasze makiety stworzone w ramach ogólnopolskiego projektu „Zabawy Sztuką” można podziwiać wchodząc do naszych oddziałów przedszkolnych! A my z niecierpliwością czekamy na kolejne plastyczne inspiracje i wyzwania, w których będziemy mogli rozwijać swoją wyobraźnię i po prostu, zwyczajnie TWÓRCZO DZIAŁAĆ!

            Dziękujemy naszym Rodzicom, którzy wspierają nas w działaniu. Dziękujemy za ogrom dostarczonych, zróżnicowanych materiałów!
            To dzięki nim nasze pomysły mogły się urzeczywistnić, a makiety wyglądają jak prawdziwe, miniaturowe wsie!

              


            Drugie życie ubrań

            W ramach "wiejskiego" tygodnia i przygotowań do zbliżających się świąt wielkanocnych zrealizowaliśmy kolejne ekowyzwanie! Tym razem wykonaliśmy zajączki z niepotrzebnych (często zbyt małych lub zdekompletowanych) skarpetek!

            Tworzenie pluszowych przyjaciół tak nam się spodobało, że w czasie popołudniowych zabaw swobodnych z pozostałych zgromadzonych skarpet i rękawiczek powstały także kotki, tygryski, małpki, a nawet ośmiornice i kosmiczne stwory, które zamieszkały wraz z naszymi kreatywnymi Misiaczkami w ich domach.

            Skarpetkowe historie, które towarzyszą nam od spotkania z Fredzią w ramach obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki, poprzez dzisiejsze ekowyzwanie, tak się nam spodobały,
            że postanowiliśmy w ramach poobiedniego odpoczynku czytać niezwykłe skarpetkowe opowieści opisane przez panią Justynę Bednarek w zbiorze „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” znajdującym się w naszej przedszkolnej biblioteczce. Wstęp o czarnej dziurze pod pralką, a także pierwsze fantanstyczne opowiadania już za nami… z niecierpliwością czekamy na kolejne! A jaki będzie tego efekt, na pewno się wkrótce dowiecie – zapraszamy do śledzenia zakładki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa :)

             


            Obchody Światowego Dnia Wody

            "Szumi w rzece, z kranu kapie,

            w deszczu ją parasol łapie!

            Jest w basenie, w wannie też,

            Głośno krzyknij jeśli wiesz!

            Woda! Woda! Życiodajna woda!

            Woda! Woda! Każdej kropli szkoda!

            Więc oszczędzaj wodę kropla za kropelką,

            Bo bez wody świat pustynią byłby wielką!"

            W ramach Światowego Dnia Wody podjęliśmy kolejne ekowyzwanie w ramach projektu Ekokulturalne Przedszkole! W jego realizacji towarzyszyła nam piosenka "Kropelka za kropelką". Stanowiła ona doskonałe wprowadzenie do tematu zajęć, inspirację do rozmowy wreszcie tło do naszych zabaw! W czasie naszych zajęć nie zabrakło również eksperymentów i zabaw badawczych z wodą. Na koniec zilustrowaliśmy zasady, którymi należy się kierować, by oszczędzać wodę. Zobowiązaliśmy się także do ich przestrzegania :)

              


            Dzień Kolorowej Skarpetki

            „Zakładając kolorowe, często niedopasowane skarpetki, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. 21.03.2022 r. chcemy pokazać, że różni nas od siebie niewiele – jeden niepasujący chromosom, tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpeta”.

            Misiaczki z wielką radością ubrały do przedszkola kolorowe skarpetki nie do pary!
            Z wielką  ochotą pozowały do zdjęć i wzięły udział w ćwiczeniach gimnastycznych przeprowadzonych pod hasłem: Wesoła gimnastyka w wesołych skarpetkach!

            Dzięki spotkaniu z naszą nową przyjaciółką Fredzią przypomnieliśmy sobie, że inny wcale nie znaczy gorszy! Inny znaczy wyjątkowy i niepowtarzalny! W czasie zajęć poszukiwaliśmy tego, co nas łączy, ale też naszych indywidualnych cech, wyróżniających nas od pozostałych Misiaków :) Nasze Panie zgodnie przyznały,
            że Misiaki – Łobuziaki podobnie jak wszystkie dzieci uwielbiają się bawić, śpiewać, tworzyć kreatywne prace plastyczne… ale też każdy z nas wnosi do naszej grupy „coś” wyjątkowego i niepowtarzalnego, dzięki czemu tworzymy wyjątkową
            i niepowtarzalną misiową społeczność. A gdy kogokolwiek z nas zabraknie,
            bo pozostaje chociażby chory w domu, baaaardzo nam go brakuje :) A żeby o tym zawsze pamiętać kolorowaliśmy portret Fredzi i zaprojektowaliśmy dla niej wyjątkowego przyjaciela!

             


            Dzisiaj w drodze do przedszkola,
            już zielone były pola…” – powitanie wiosny

            Przygotowania do tradycyjnego powitania nowej pory roku, niecierpliwie oczekiwanej wiosny, rozpoczęliśmy już w poprzednim tygodniu. W dniach 14 – 18 marca uczyliśmy się nowej piosenki, by powitać ją radosnym śpiewem. W czasie głośnej i wesołej zabawy przypomnieliśmy sobie znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu”. Korzystaliśmy także z pięknej pogody wychodząc na spacery i prowadząc obserwacje meteorologiczne, poszukując oznak wiosny w przyrodzie oraz dotleniając swoje organizmy bawiąc się na zewnątrz. Nie mogło zabraknąć aspektu matematycznego. Dowiedzieliśmy się czym jest symetria
            i poszukiwaliśmy przedmiotów, które takie są. Początkowe trudności szybko przezwyciężyliśmy i utrwaliliśmy to trudne pojęcie wykonując eksperymenty plastyczne
            z wykorzystaniem tego zjawiska!

            21.03.2022 r. nie mogło zabraknąć natomiast tradycyjnego wykonania i spaceru z gaikiem. Teraz wszyscy okoliczni mieszkańcy wiedzą, że przyszła do nas długo wyczekiwana wiosna!

             

             

            marzec


            8 marca

            Ósmego marca, marcowy wiatr
            z odświętną miną do miasta wpadł.
            Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
            i kupił bukiecik z tysiąca róż.

            Wszyscy zdumieni patrzyli nań.
            Dla kogo te kwiaty? Dla wszystkich pań.
            Koło przystanku przystanął wiatr
            i wszystkim paniom podarował kwiat.


            Serdecznie gratulujemy Anastazji pięknego występu oraz zaprezentowania naszych Oddziałów w XVI Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej!

             


            1000 żurawi o pokój w Ukrainie

            Akcja "1000 żurawi o pokój w Ukrainie" została zainspirowana legendą japońską wedle której temu, kto złoży 1000 papierowych ptaków spełni się życzenie. Wraz z naszymi Misiaczkami postanowiliśmy podjąć takie wyzwanie z intencją i życzeniem pokoju u naszych sąsiadów. Ponieważ 1000 to ogromna liczba, także dla przedszkolnych małych dłoni, postanowiliśmy zaprosić do działania naszych starszych kolegów z naszej szkoły, a także inne przedszkola i szkoły w naszej gminie, instytucje i organizacje pracujące z dziećmi na co dzień. Zapraszamy też wszystkie osoby prywatne i grupy osób, związane ze środowiskami edukacyjnymi i wychowawczymi, nawet z najodleglejszych zakątków Polski i świata, którym spodoba się nasz pomysł do zaangażowania się! Wierzymy, że wspólnie możemy zdziałać wiele dobrego!

             

             

            Krok 1. Wykonaj ze swoimi podopiecznymi (lub prywatnymi dziećmi) żurawia (opcjonalnie, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci - gołąbka) klasyczną metodą origami. Pamiętaj, by był on w kolorach narodowych Ukrainy - niebieskim lub żółtym. Jeśli pracujesz z większą grupą zadbaj o to, by część podopiecznych wykonała ptaszka żółtego, a druga - niebieskiego. Pomocne mogą okazać się tutoriale dostępne chociażby w serwisie youtube.

            Krok 2. Zdjęcie wrzuć na swój profil bądź instytucji, w której pracujesz z hasztagiem #1000zurawi_ukraina (#1000cranes_4ukraine).Opcjonalnie możesz dołączyć krótki opis lub hasło np. Peace in the world. Możesz także krótko opisać na czym polega akcja i zaprosić do niej swoich znajomych nauczycieli, wychowawców, instruktorów, animatorów.

            Krok 3. Wyślij maila na adres 1000zurawi.ukraina@gmail.com z informacją, kiedy, kto i ile żurawi wykonał. Informacja ta pomoże monitorować zasięg akcji. Pomocne może okazać się również wpisanie hasztagu #1000zurawi_ukraina na portalu Facebook :) Z radością obserwujemy, że nasza akcja już odbija się echem w naszych oddziałach oraz szkole, przedszkolach w Chrzanowie, zaprzyjaźnionych drużynach harcerskich i gromadach w Libiążu. A także w coraz odleglejszych zakątkach naszego pięknego kraju! Dziękujemy!

            Krok 4 (dobrowolny). Wykonane żurawie dostarcz osobiście lub przesyłką pocztową do naszych oddziałów przedszkolnych. Wierzymy, że gdy uda się zebrać ich 1000 (mile widziane też wszelkie wielokrotności tej liczby) "pofruną" one dalej, w miarę możliwości w świat, by nieść przesłanie pokoju!

            Krok 5 (dobrowolny, ale stanowiący symboliczne i realne wsparcie). Za każdego wykonanego żurawia wpłać symboliczną złotówkę na rzecz dzieci cierpiących w wyniku wojny. Skarbonki założono specjalnie na potrzeby akcji 1000zurawi_ukraina oraz podpięto je do zweryfikowanych zbiórek na portalu siepomaga.

            Tyle! To takie proste! Wierzymy, że wspólnie możemy zrobić coś dobrego w tej słusznej sprawie! Zapraszamy, jeśli masz ochotę, a idea akcji jest Ci bliska zaangażuj się w nią indywidualnie lub ze swoimi podopiecznymi!

            Informację o akcji możesz posłać dalej w świat do bliskich ci znajomych i środowisk z zaproszeniem do wspólnego działania! Wszelkie pytania można kierować na podanego powyżej maila 1000zurawi.ukraina@gmail.com lub bezpośrednio do wychowawców grupy Misie.


            Karnawał to czas kolorowych masek, przebierańców, wesołej muzyki, a przede wszystkim świetnej zabawy. W grupie Misiów 25 lutego odbył się Bal Karnawałowy. Przedszkolaki z dumą prezentowały swoje piękne stroje. Wystrój sali przedszkolnej przypominał wielką salę balową z mnóstwem kolorowych balonów oraz serpentyn, a z głośników rozbrzmiewała muzyka. Wszystko to, wprowadzało dzieci w radosny nastrój i jednocześnie zachęcało do wesołej i spontanicznej zabawy. Wychowawcy grup dołożyli wszelkich starań, by ten dzień dominował w liczne zagadki, zadania, konkurencje oraz zabawy muzyczne. W czasie przerw w tańcach dzieci miały możliwość słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców.

              

             


             

            Dlaczego czwartek nazywany jest tłustym?

            Na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź w czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniu 24.02.2022 r. W tym dniu wzięliśmy udział w słodkim quizie oraz wysłuchaliśmy ciekawostek związanych z pączkami. Poznaliśmy także nową zabawę ruchową, która bardzo nam się spodobała. Naszym zadaniem było znalezienie i złapanie tego z nas, kto zabrał ostatniego „pączka”. Ileż było przy tym śmiechu i dobrej zabawy! Wykonaliśmy także pracę plastyczną związaną tematycznie z tłustym czwartkiem i karnawałem, ale jednocześnie realizowaną w grupie tematyką tygodnia. Każdy z nas wykonał talerz z pięknie przyozdobionymi kosmicznymi ciasteczkami i tłustoczwartkowymi przysmakami. Nie zabrakło na nich gwiezdnych ciasteczek oraz okrąglutkich oponek. A prawdziwe pączki ze smakiem zjedliśmy na drugie śniadanie!

             


            „Dzień kota”

            Kot to ulubiony domowy pupil naszych Misiaczków, toteż nie mogło zabraknąć kocich gier i zabaw w Dniu Kota w naszej grupie! Pobyt w przedszkolu w dniu 17.02.2022 r. rozpoczęliśmy kocią gimnastyką. Układaliśmy także kocie słowa z poznanych dotąd liter. Z wykorzystaniem ruchomego alfabetu udało nam się stworzyć, takie słowa jak m.in.: kot, kotek, motek, ogon oraz kocie imiona Kuba, Mela. Nie zabrakło także kociej matematyki. Dzieci chętnie układały wąsy oraz układały równania ilustrujące posiadane przez kociego przyjaciela wąsy po obu stronach pyszczka. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną „Zaplątany kotek”. Była to kolejna twórcza praca w duchu ekologicznym. Powstała bowiem na tekturkach ze zużytych bloków. Wykorzystaliśmy do niej także resztki kolorowych włóczek oraz papier kolorowy. Kocich zabaw i aktywności nie zabrakło także w czasie zabaw swobodnych na dywanie.

              


            Ekowyzwanie „Pożeracz nakrętek”

            Nasza grupa wykonała kolejne wyzwanie ekologiczne w ramach programu „Ekokulturalne Przedszkole”. Ze starego kartonu i zgromadzonych w kąciku plastycznym kolorowych kół i kółeczek - pozostałości z różnych zajęć, powstał nasz "pożeracz nakrętek". Teraz będziemy systematycznie napełniać jego brzuch, zgodnie z hasłem "Nakrętki zbieramy, innym pomagamy!" A gdy nasz potworek będzie już pełny, przesypiemy je do pojemnika na nakrętki znajdującego się w szkole! Zachęcamy do przynoszenia niepotrzebnych plastikowych nakrętek, zalegających w naszych domach!

             


            Dzień Pozytywnego Myślenia

            02.02.2022 r. w ramach realizacji programu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia. W czasie warsztatów literackich w formie on-line dowiedzieliśmy się kim jest optymista, dlaczego smutek jest potrzebny oraz dlaczego warto myśleć pozytywnie.

            Chętnie wykonaliśmy zadania zaproponowane przez Misiową Mamę. Wykonaliśmy misiowe recepty na dobry humor oraz zaplanowaliśmy nasz wymarzony dzień w przedszkolu, a pomysłowość i kreatywność mile zaskoczyły nasze Panie!

            To był wspaniały, radosny dzień w naszej grupie!

              


             

            „Babciu i Dziadku, kochamy Was!”

            Ponieważ w tym roku te ważne daty, jakimi są Święto Babci i Dziadka, wypadły w czasie ferii zimowych, to wciąż trwają intensywne przygotowania niespodzianek dla naszych bliskich.

            Nasze Misiaczki przygotowały już ekologiczne prezenty, które wręczyły swoim dziadkom. Obecnie trwają przygotowania do nagrania części artystycznej. Ze względu na niską frekwencję prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość dla naszych małych artystów. Tymczasem przekazujemy najlepsze życzenia:

            Wszelkiego dobra wam życzymy od dzieci, wnuków i rodziny. Zdrowia, spokoju i miłości oraz codziennej szczęśliwości. Cudownie z wami spędza się czas. Babciu i Dziadku, kochamy was!


             

            Ptasi bar

            Pełni nowych sił do nauki i zabawy, z radością wróciliśmy do przedszkola po świątecznej przerwie. W ramach tygodnia poświęconego zwierzętom w zimie przypomnieliśmy sobie jak prawidłowo i zdrowo dokarmiać zwierzęta, a także podjęliśmy kolejne ekowyzwanie w ramach projektu „Ekokulturalne Przedszkole” realizowanego w naszej grupie.

            Od grudnia systematycznie dbamy o to, by w naszym przedszkolnym karmniku nie zabrakło ziaren dla ptaków. W styczniu postanowiliśmy dodatkowo wykonać przysmak dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Wybraliśmy „karmniki” ze skórek pomarańczy, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale też pięknie pachną i wyglądają w zimowej scenerii. Miseczki

            z owoców napełniliśmy zdrową dla ptaków mieszanką – kulami ze smalcu i ziaren, które powiesiliśmy w pobliżu naszego przedszkola. To było nowe i ciekawe doświadczenie sensoryczne! Z niecierpliwością czekamy na kolejne!

            Serdecznie dziękujemy naszym Rodzicom za wspieranie naszych działań. Jesteśmy przekonani, że przyniesiony do przedszkola zapas ziaren, pozwoli nam zadbać o ptaki, aż do wiosny

              


            „…Gdy życzenia najlepsze składa każdy z nas,

            wtedy wiesz, że nadchodzi niezwykły czas…”

            Przedświąteczny czas to zawsze magiczny okres w naszym przedszkolu i w naszej grupie. Pełen radości, oczekiwania, niespodzianek… ale też wytężonej pracy…

            22 grudnia odbyła się premiera naszego tegorocznego przedstawienia bożonarodzeniowego pt. „Bożonarodzeniowe tradycje”. Z dumą gościliśmy w naszej sali najpierw dzieci z grupy Pszczółek, a następnie najmłodszych członków przedszkolnej społeczności, czyli Żabki, a także zaproszonych gości – Dyrekcję, nauczycieli i specjalistów naszej szkoły pracujących z nami na co dzień.

            W tym dniu przypomnieliśmy sobie także historię Bożego Narodzenia oraz odbyła się nasza grupowa wigilia. Nie zabrakło odświętnych strojów, dekoracji, wspólnego stołu… a także życzeń przy symbolicznie (ze względu na sytuację epidemiczną) przełamywanym opłatku. Z apetytem zjedliśmy tradycyjne wigilijne dania – barszczyk czerwony i rybę.

            W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną wystawiliśmy po raz kolejny nasze przedstawienie. Tym razem do wspólnego kolędowania zaprosiliśmy przedstawicieli grup Biedronki oraz Jeżyki.

            Na koniec, w imieniu dzieci i nauczycieli grupy I „Misie”, pragniemy złożyć wszystkim Rodzicom oraz członkom naszej przedszkolnej społeczności najlepsze życzenia:

            Życzymy Wam Świąt wesołych, spokojnych i zdrowych, A dzieciom wiele prezentów, pięknych i kolorowych. Świętujemy na pamiątkę narodzin Jezusa, Niech to święto dobre serca, zawsze w Was porusza!

              

             

            Pragniemy także podziękować za okazane wsparcie w organizacji tegorocznego przedstawienia. Wszystkim gościom – Dyrekcji, nauczycielom, specjalistom oraz dzieciom z innych grup dziękujemy za przybycie, oklaski i ciepłe słowa kierowane pod naszym adresem. Szczególnie gorąco pragniemy podziękować p. Annie Glistak za bezinteresowną pomoc w postaci uszycia spódniczek oraz Radzie Rodziców za wsparcie finansowe przeznaczone na zakup anielskich skrzydeł i aureoli.


             

            Kalendarz adwentowy

            Z niecierpliwością czekaliśmy aż w naszym kalendarzu pojawi się ostatni miesiąc w roku. Wreszcie nadszedł – grudzień! A wraz z nim w naszej sali pojawił się kącik zimowy i kalendarz adwentowy!

            Pamiętaliśmy naszą wspaniałą zabawę z ubiegłego roku, toteż od 1 do 24 grudnia z wielką radością i niecierpliwością otwieraliśmy kolejne szufladki… Już samo oczekiwanie na poranne zajęcia w kręgu oraz wskazanie przez naszą Panią szczęśliwca, który otworzy kolejną szufladkę było dla nas przeżyciem pełnym emocji! Ale prawdziwa zabawa rozpoczynała się wraz z odczytaniem zadania, które należało wykonać danego dnia w przedszkolu! Zadania były rozmaite – długie lub krótkie, trudniejsze a czasem proste… Pojawiały się zagadki, prace plastyczne, propozycje zabaw i aktywności fizycznych, zadania wymagające wysiłku umysłowego… Każde inne, ale wszystkie ciekawe i rozwijające!

            Nie zabrakło tradycyjnych przedświątecznych aktywności – porządkowania szuflad i zabawek w przedszkolnej sali, dekorowania choinki, wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Radośnie powitaliśmy Mikołaja piosenką i grą na instrumentach oraz przygotowaliśmy przedstawienie bożonarodzeniowe. Były także zagadki, słuchanie bajek i zabawy ruchowe – ubieranie choinki, porządki w fabryce elfów wymagające umiejętności klasyfikacji, zabawa w pierniczki. Mimo braku śniegu za oknem była bitwa na śnieżki i „bałwankowy dzień”. Nauczyliśmy się składać życzenia świąteczne w innych językach, w tym wykorzystując Polski Język Migowy. Pamiętaliśmy także o innych – dokarmialiśmy ptaki, a w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych poznaliśmy bliżej problemy, z którymi zmagają się te osoby. Koniecznie obejrzyjcie, co udało nam się osiągnąć!

            Zadania z adwentowego kalendarza uatrakcyjniły naszą pracę w okresie przedświątecznym i były przy tym wspaniałą zabawą! A przede wszystkim… pomogły nam przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia!

              

             


            „Wiszą bombki na choince, całe kolorowe…”

            W dniu 13.12.2021 r. wzięliśmy udział w warsztatach zdobienia bombek. Każdy z nas, wykorzystując kolorowe farby i brokaty samodzielnie ozdobił bombkę. Z wielką radością zabraliśmy swoje małe dzieła sztuki do domów, bo już w niedługim czasie zawisną one na naszych świątecznych drzewkach!

              


            Konkurs „Niepodległościowy Afisz”

            Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Lence zdobycia wyróżnienia w konkursie plastycznym „Niepodległościowy Afisz”, którego organizatorem było chrzanowskie Muzeu


            „Papier z wyobraźnią…” - czyli kilka słów o naszej wycieczce do Muzeum

            W dniu 08.12.2021 r. wzięliśmy udział w wycieczce do Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie. Już sama droga pokonana pieszo była dla nas dużą atrakcją! W trakcie spaceru do budynku Muzeum obejrzeliśmy świąteczne dekoracje w naszym mieście, a także dowiedzieliśmy się, gdzie znajdują się siedziby najważniejszych instytucji w naszym mieście i czym zajmują się pracownicy tych urzędów.

            Gdy dotarliśmy na miejsce wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących papieru. W części teoretycznej dowiedzieliśmy się jak powstał papier i jak dawniej go wytwarzano. Następnie każdy z nas wykonał piękne i pachnące kartki papieru czerpanego. Zajęcia, jak i samo miejsce ich odbywania, bardzo nam się spodobały. Z niecierpliwością więc czekamy na kolejną wycieczkę do tej ciekawej instytucji, jaką okazało się być naszej chrzanowskie Muzeum.

             

             


            „Jadą, jadą Mikołaje, renifery ciągną sanie…”

            06.12.2021 r. to ważna data w dziecięcych kalendarzach! Już od bardzo dawna, z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyjątkowego gościa, który przychodzi do nas w grudniu! Mikołaja tradycyjnie powitaliśmy piosenką oraz grą na instrumentach. Każdy z nas otrzymał z jego rąk piękny podarek! Dziękujemy i oczywiście prosimy, byś pamiętał o nas za rok!

             


            „Gdy w pokoju wyrośnie choinka, łańcuszkami, bombkami zaświeci, To znaczy, że już Święta, że już blisko kolęda…”

            W naszym przedszkolu a także przedszkolnej sali wreszcie zrobiło się świątecznie i zimowo! Na oknach pojawiły się śnieżynki, bajkowe postacie – Elsa i Olaf, a na półce i przedszkolnym korytarzu, tuż przy wejściu stanęły choinki! Z wielką radością przystąpiliśmy do ich strojenia i zdobienia. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za podarowane ozdoby, które pięknie wyglądają zarówno na wielkiej choince w przedszkolnym holu jak i tej mniejszej w naszej przedszkolnej sali. Dzięki tym świątecznym dekoracjom, zimowo-świątecznym piosenkom rozbrzmiewającym w naszej sali, wykonywaniu zadań z kalendarza adwentowego i wreszcie rozpoczętym przygotowaniom do przedstawienia bożonarodzeniowego coraz mocniej odczuwamy, że Święta już tuż, tuż…

             


            Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

            Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w dniu 03.12.2021 r. stały się okazją do poszerzania dziecięcej wiedzy na temat osób niepełnosprawnych i trudności, jakie napotykają te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Nasze Misiaczki mogły doświadczyć bezpośrednio jak trudno jest poruszać się osobom niepełnosprawnym, czy wykonywać codzienne czynności takie jak chociażby rysowanie czy ubieranie się. Z ogromnym wzruszeniem wysłuchaliśmy opowiadania „Jak pachną kolory”. Dzień taki jak ten, to doskonała okazja do kształtowania postawy tolerancji i empatii wobec osób różniących się od nas.

              


            „…Już zabawę zaczynamy i zwierzaków sześć gatunków zagrożonych wnet poznamy!”

            Ten refren piosenki chętnie i głośno wybrzmiewał w Misiowej sali na przełomie października i listopada. Nasza grupa przystąpiła bowiem do programu edukacji ekologicznej „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”. Jego celem jest poznawanie piękna przyrody Polski oraz odkrywają piękno środowiska naturalnego najbliższej okolicy.

            Program ma dodatkowo zachęcić dzieci do wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym celu dzieci z naszej grupy otrzymały „Dzienniki Odkrywcy”. Są tam zadania, które częściowo zrealizowaliśmy jesienią w przedszkolu. Gorąco zachęcamy, by pozostałe zadania zrealizować z Rodzicami w zbliżającym się okresie zimowym i wczesnowiosennym.

            Bohaterowie programu – znane i lubiane przez dzieci zagrożone zwierzęta – Swojaki, w czasie pobytu w przedszkolu przybliżają dzieciom rozmaite regiony Polski, w których występują, a także przedstawiają im siebie i swoje potrzeby, zachęcając do zadbania o nie poprzez swoje codzienne, świadome wybory. W ramach popołudniowej relaksacji dzieci z wielką uwagą słuchają ciekawostek o sowach, rysiach, wilkach i innych zwierzakach. Nierzadko zaskakują nas nauczycieli swoją wiedzą na temat zwyczajów zwierząt. Wypluwki, szlara to tylko dwa trudne, obcobrzmiące słowa… a jednak niektóre Misiaczki już je znają, chociaż ze słyszenia! Popołudniowe poznawanie zwyczajów zwierząt to także doskonała okazja do rozwoju myślenia przyczynowo – skutkowego u naszych podopiecznych. Wspólnie zadajemy pytania „dlaczego...” lub „po co…” a potem poszukujemy na nie odpowiedzi.

            Podsumowaniem naszego działania jest udział w konkursie. Wspólne śpiewanie i zabawy do piosenki przypisanej do programu były dla nas nowym, ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim WSPANIAŁĄ ZABAWĄ. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za wspieranie naszych tegorocznych działań, w tym udziału w programach i konkursach! Jednocześnie informujemy, że wszystkim chętnym Rodzicom chętnie udostępnimy film będący efektem naszej pracy. W tym celu prosimy o kontakt z nauczycielami :) 

              


            Kolejne działania ekologiczne podejmowane w naszej grupie

            Z dumą i radością spieszymy donieść o naszych kolejnych osiągnięciach w sferze działań ekologicznych.          W listopadzie z ciekawością zajrzeliśmy do naszego kącika książki, w którym od października suszyliśmy kolorowe liście zbierane na spacerach. Kiedy okazało się, że są one pięknie wysuszone i wyprostowane dowiedzieliśmy się czym jest zielnik, a następnie postanowiliśmy go wykonać. Z pomocą przyszedł nam „Atlas drzew dla dzieci’, w którym poszukiwaliśmy ilustracji przypominających zebrane przez nas liście. Każde dziecko samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczycieli samodzielnie przykleiło swój liść, podpisało drzewo,  z którego pochodzi a także narysowało jego kwiaty bądź owoce. W ten sposób powstał nasz grupowy zielnik, inspirowany programem „Gram w zielone!”.

            W listopadzie w naszej sali pojawił się także nowy kalendarz, który wywołał zachwyt na niejednej misiowej twarzy :) Bowiem dzięki doczepionym rzepom dzieci codziennie oznaczają na nim aktualną datę, dzień tygodnia, a także obserwowaną za oknem pogodę. Czasem nasze spostrzeżenia powodują, że zmieniamy go kilkukrotnie w czasie pobytu w przedszkolu. Ale to przecież świetna, przyjemna i rozwijająca zabawa!

            Z kolei w ramach programu „Ekokulturalne przedszkole” nasza sala się zazieleniła! Dzieci samodzielnie posadziły przyniesione z domów odszczepki roślin doniczkowych. Teraz musimy o nie szczególnie dbać, bo… to nie koniec naszych ekologicznych działań w ramach wyzwania „zielona sala”. Mamy pewien pomysł, ale to na razie nasza TAJEMNICA! Trzymajcie kciuki za powodzenie naszej misji!

            Na koniec szczególnie gorąco dziękujemy Naszym Rodzicom, Nauczycielom oraz Paniom z Obsługi, a więc wszystkim, którzy do tej pory wsparli nasze ekologiczne działania i podzielili się z nami sadzonkami roślin oraz innymi materiałami niezbędnymi do ich posadzenia. Jednocześnie informujemy, że wciąż chętnie przyjmujemy malutkie odszczepki łatwych w hodowli roślin doniczkowych, którymi obiecujemy się opiekować najpiękniej, jak tylko potrafimy! W miarę możliwości prosimy także o przynoszenie ziaren dla naszych małych, skrzydlatych przyjaciół, którymi zamierzamy się opiekować przez całą zimę. Dziękujemy za pomoc, a o kolejnych naszych ekologicznych działaniach na pewno, z radością poinformujemy!

              


            Czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!

             

            30.11.2021 był dla nas niezwykłym i wypełnionym zabawą dniem! Po wejściu do naszej sali okazało się, że czeka na nas niespodzianka. Na dywanie leżały bowiem dziwne przedmioty: jakieś listy przewiązane tasiemką, gwiazdki, butelka, lusterka…. Po tradycyjnej porannej zabawie z kalendarzem wszystko stało się jednak jasne. Okazało się, że wskazuje on dzisiaj magiczną datę – Andrzejki.

            Postanowiliśmy więc otworzyć kopertę z listem oznaczoną numerem 1. Napisała do nas Czarownica Alanna, która w związku z dzisiejszą datą zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Postawiła przed nami kilka zadań oraz zaproponowała wspólne wróżby i zabawy.

            Na początek z filmu edukacyjnego dowiedzieliśmy się czym w ogóle są Andrzejki i jakie zwyczaje są z nimi związane. Następnie „Magiczne lusterka” przepowiedziały nam, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. „Gwiezdny zegar” wskazał natomiast, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Nie zabrakło także tradycyjnych, znanych i lubianych wróżb, takich jak „który but pierwszy wyjdzie za drzwi” czy przekłuwania serc z imieniem przyszłego wybranka. Chętnie braliśmy także udział w zabawach tanecznych i ruchowych. M.in.: Ćwiczyliśmy swoją zwinność, gdy na przerwie w muzyce „na ziemi mogły zostać tylko…” wskazane przez nauczyciela części ciała.

            Naszą andrzejkową zabawę podsumowaliśmy quizem. Każdy kto otrzymał pudełko musiał wylosować z niego pytanie, zagadkę lub zadanie nawiązujące do tradycji andrzejkowych        i naszych dzisiejszych zabaw. Świetną zabawą i doskonałą pamiątką była dzisiejsza Andrzejkowa Fotobudka, z której chętnie korzystaliśmy. Poniżej kilka zdjęć obrazujących naszą dzisiejszą zabawę!

               

             


            „Jak to łatwo zamigać…” – Dzień Pluszowego Misia i inne zajęcia z elementami PJM

            Już w ubiegłym roku szkolnym wykorzystywaliśmy elementy Polskiego Języka Migowego (PJM) w czasie zajęć dydaktycznych w przedszkolu. Nie inaczej jest i w tym roku! Zabawy   z PJM rozwijają bowiem motorykę małą, umiejętność koncentracji uwagi, pamięć, kreatywne myślenie, uczą wyrażać emocje swoim ciałem i mimiką…   a przy okazji kształtują postawę empatii i otwartości na spotkanie z innością, w tym przybliżają dzieciom kulturę osób  niesłyszących i słabosłyszących.

            Zabawy z porami roku oraz Dzień Pluszowego Misia to tylko niektóre tematy, które stały się okazją do wspólnej zabawy z elementami PJM. Pory roku czy kolory to tylko niektóre znaki, które już znamy i chętnie wykorzystujemy w czasie codziennych zabaw dydaktycznych  w naszej grupie przedszkolnej.

            Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, przymusowy pobyt w domach, miło nam było podzielić się naszą niecodzienną wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami z grupy „Pszczółek” w czasie zajęć w dniu 25.11.2021 r. Przypomnieliśmy sobie kto i dlaczego porozumiewa się za pomocą swoich rąk i co jest ważne w takiej komunikacji. Wspólnie zaśpiewaliśmy i zamigaliśmy piosenkę o Pluszowym Misiu, która stała się okazją do przypomnienia sobie i utrwalenia wcześniej poznanych już zwrotów a także nauki znaków kolorów. Nie zabrakło także zagadek oraz pracy plastycznej z wykorzystaniem elementów Polskiego Języka Migowego. Dzieci pozostające w domach również mogły troszeczkę pomigać, korzystając z propozycji wychowawców zamieszczonych na stronie internetowej. Poniżej kilka zdjęć z naszych różnych „migających” zajęć, a także Dnia Pluszowego Misia hucznie obchodzonego w domu oraz w przedszkolu. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i wytrwałą pracę w domu!

             

            Pozdrawiamy Was serdecznie, do usłyszenia i do kolejnego zamigania!

             

              


            Popołudnia inspirowane literaturą dla dzieci w grupie Misiów

            Energia, olbrzymi potencjał twórczy i ciekawość świata to cechy, które doskonale opisują nasze Misiaczki. Nawet poobiedni odpoczynek i relaksacja to w tym roku czas twórczo zagospodarowany przez nauczycieli przy czynnym współudziale naszych podopiecznych. W miarę możliwości organizacyjnych jest to czas przeznaczony na spotkania           z bardziej  lub mniej popularnymi, jednakże ogromnie wartościowymi pozycjami z zakresu literatury dla dzieci. Czas głośnego czytania jest wstępem do dalszych aktywności, najczęściej o charakterze artystycznym, utrwalających wiedzę
            i umiejętności dzieci, niezbędne do podjęcia nauki w klasie I we wrześniu 2022 r.

            Od września do listopada udało nam się m.in.: rozwiązać zagadki „spod podłogi” tworząc finalnie w grupach ogromne makiety książkowych piwnic, poznawać świat i rozwiązywać problemy wraz ze słynnym, choć nieco roztrzepanym Detektywem Pozytywką, poznać specyfikę pracy psów asystujących a przy okazji podejmować pierwsze próby czytania   w oparciu o książkę o uroczym psie Piracie, utrwalać dotąd poznane litery poprzez zabawy ruchowe do muzycznej aranżacji wiersza J. Tuwima „Okulary” czy zabawy manualne inspirowane wierszem J. Brzechwy „Tańcowała igła             z nitką”. Chętnie też bierzemy udział w mini-konkursach inspirowanych utworami M. Strzałkowskiej z  cyklu ABC… uczę się :)

            A naszym Misiaczkom ciągle mało! Prawie codziennie odpowiadamy więc na pytania: Czy będziemy dziś rysować wyrazy do literek? Czy będziemy dziś czytać o literce …? Co będziemy robić dziś po obiedzie? I całe szczęście, że ciekawych, inspirujących książek dla starszych przedszkolaków jest całkiem sporo… Mamy nadzieję, że do końca roku szkolnego nie braknie nam zapału do ich „twórczego” ożywiania w czasie popołudniowych zajęć z książką! :) A nasze działania wspierane są dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

             

              

             


            Realizacja programu „Czyste powietrze wokół nas”

            W dniach 15-19 listopada realizowaliśmy program edukacyjny „Czyste powietrze wokół nas”. Dzieci za zgodą rodziców uczestniczyły w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych z zakresu edukacji antynikotynowej. Bohater cyklu – sympatyczny zielony Dinek towarzyszył naszym przedszkolakom    w czasie wyszukiwania źródeł dymu, wyodrębniania dymu papierosowego a także pozwolił zwiększyć wiedzę dzieci na temat skutków palenia oraz ich wrażliwość na szkodliwość dymu tytoniowego. Nasze Misiaczki w czasie zabaw i ćwiczeń poszukiwały środowisk czystych oraz towarzyszących im przyjemnych zapachów, które lubią i w których czują się dobrze. Bardzo chętnie podejmowały zaproponowane przez nauczycieli aktywności o charakterze plastycznym i manualnym, utrwalając  w ten sposób nabytą wiedzę  i doświadczenia.

              


            Konkurs „Moja mała ojczyzna pod biało-czerwoną”

            Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Mai zdobycia wyróżnienia w konkursie plastycznym „Moja mała ojczyzna pod biało-czerwoną” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie pod patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa.


            Dzień Jeża

            W dniu 09.11.2021 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Jeża. Impulsem do zorganizowania tego nietypowego święta był realizowany w naszej grupie program edukacji ekologicznej „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”. Sympatyczni i bliscy dzieciom bohaterowie – reprezentanci polskiej fauny zagrożeni wyginięciem, wprowadzają dzieci w świat przyrody oraz pomagają odkryć piękno środowiska naturalnego, także naszej najbliższej okolicy. Przedstawiają im siebie, swoje potrzeby, środowisko życia, zachęcając do dbania o przyrodę poprzez swoje codzienne, świadome wybory.

            Dzień jeża był także doskonałą okazją do zabaw matematycznych. Wraz z sympatycznymi jeżykami poznaliśmy liczbę 5. Obejrzeliśmy także krótką informację dotyczącej jeży i ich ochrony, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną – portrety jeża, z wykorzystaniem nowej, ciekawej techniki plastycznej, w której połączyliśmy rysowanie kredką woskową wraz z malowaniem akwarelami.

            Czas popołudniowego odpoczynku był dodatkową okazją do poznania kilku ciekawostek na temat jeży. Czy wiedzieliście,  że igły jeża to w rzeczywistości włosy? Lub potraficie wytłumaczyć kim jest albinos i jakie zagrożenie niesie z sobą to zjawisko w świecie jeży? Dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchały opowieści nauczyciela, popartej barwnymi ilustracjami. Chętnie zadawały pytania i odpowiadały sobie wzajemnie na nie, dzieląc się swoją wiedzą z kolegami. To był inspirujący całą naszą Misiową społeczność dzień w duchu ekologii. Z niecierpliwością czekamy na opowieści dotyczące kolejnych zwierzaków! Zachęcamy także do podejmowania rozmów i działań w domowym zaciszu, które sprawią, że jeżom (i nie tylko:) będzie się żyło lepiej w naszych przydomowych ogródkach. A jakie to działania? O to zapytajcie nasze Misiaczki, z pewnością chętnie Wam o nich odpowiedzą!

             


            Misie kodują…

            Dzieci z grupy Misiów pod opieką swoich nauczycieli wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania „Code Week 2021”. Pierwsze nieśmiałe próby w ramach tzw. kodowania na dywanie mamy za sobą, toteż postanowiliśmy spróbować swoich sił w ramach prestiżowego wydarzenia jakim jest Code Week. W ramach swojego debiutu w Europejskim Tygodniu Kodowania powiązaliśmy treści wynikające z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w naszej grupie z zabawami i grami dydaktycznymi z elementami kodowania, których motywem przewodnim były supermoce i superbohaterowie!

            W pierwszym tygodniu trwania Code Week, czyli od 11 do 15 października, udowodniliśmy, że warzywa             i owoce mają supermoce! Natomiast w drugim tygodniu (18 – 22 października) motywem przewodnim naszych zabaw okołoprogramistycznych była rodzina i superbohaterowie, a także zadania realizowane w ramach II modułu programu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury – Kodujemy z Małym Misiem”. Nie zabrakło więc układania obrazków na macie do kodowania, kolorowania zakodowanych obrazków, gier dydaktycznych a także kart pracy rozwijających logiczne myślenie. Wszystko to stanowiło doskonałe uzupełnienie treści dydaktyczno-wychowawczych przewidzianych w programie wychowania przedszkolnego realizowanego w naszej grupie w ostatnich dwóch tygodniach.

            Z pewnością będziemy korzystać z naszej maty do kodowania na kolejnych zajęciach matematycznych,                   a także  z radością weźmiemy udział w kolejnych edycjach Code Week!

              


            „Policjant: chroni – ostrzega – pomaga”

            12.10.2021 r. odwiedził nas wyjątkowy gość, który przypomniał najważniejsze zasady bezpieczeństwa,               o których powinniśmy ZAWSZE pamiętać! Zasady poruszania się po drodze, odblaski i jasna odzież, znajomość numerów alarmowych oraz swojego adresu zamieszkania - to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w czasie spotkania.

            Wszystkie Misiaczki z wielką uwagą słuchały gościa, chętnie dzieliły się swoją wiedzą odpowiadając na zadawane im pytania… a na koniec pięknie podziękowały za wizytę w naszych oddziałach przedszkolnych, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat jego pracy! Dziękujemy i zapraszamy ponownie! :)


            Podjęliśmy ekowyzwanie oraz rozpoczęliśmy „Grę w zielone”!

            Obchodami Dnia Drzewa, przypadającego w tym roku w niedzielę, a przeniesionymi na wtorek 12.10.2021 r. rozpoczęliśmy naszą tegoroczną przygodę z ekologią. Zgodnie z kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22 przystąpiliśmy do projektu ekologicznego „Ekokulturalne Przedszkole” oraz „Gramy w zielone”.  

            Pierwsze zadania już za nami! W ramach październikowego wyzwania projektu „Ekokulturalne Przedszkole” przypomnieliśmy sobie skąd się bierze papier. W związku z tym, że powstaje on z wyciętych drzew… podjęliśmy decyzję o konieczności jego oszczędzania. W tym celu założyliśmy w naszej sali kącik makulatury. W odnowionym kartonowym pudełku zbieramy niepotrzebne papiery, nieudane rysunki, ścinki kolorowych papierów, itp. Chętnie korzystamy z nich w czasie zabaw swobodnych, tworząc z nich twórcze wycinanki             i wyklejanki.

            Korzystając natomiast z bogactwa przyrodniczego, którym obdarzyła nas jesień podjęliśmy szereg aktywności o charakterze sensoplastycznym. Z okazji Dnia Drzewa ułożyliśmy na dywanie wielkie drzewo z darów natury. Ze zgromadzonych w kąciku przyrodniczym szyszek, kasztanów, żołędzi i orzechów układaliśmy także poznane już cyfry i litery. W czasie zajęć popołudniowych chętnie majsterkujemy, wykorzystując materiał przyrodniczy oraz plastelinę. W ten sposób tworzymy twórcze i bajkowe światy „kasztanowych ludzików”. Powstały już postacie na nasze własne podobieństwo, zwierzaki m.in.: koty, żółwie i ślimaki oraz inne osobliwości, stanowiące prawdziwe „wielkie dzieła, naszych małych rąk!”

            Do usłyszenia wkrótce! Z radością będziemy informować o naszych innych ekologicznych (i nie tylko :) działaniach!

              


            29 września – Dzień Głośnego Czytania

            Codzienne obcowanie z literaturą dla dzieci oraz poobiedni odpoczynek przy książce czytanej przez nauczyciela to bardzo ważny punkt w programie dnia naszej grupy. Nie mogliśmy więc nie przystąpić do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej proponowanej przez Misiową Mamę – autorkę projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, który realizujemy                      w naszej grupie już trzeci rok! Misiaczki z wielkim zaangażowaniem poznały losy tytułowego kasztanka autorstwa       p. Doroty Kluski, a następnie ułożyły historyjkę obrazkową i samodzielnie opowiedziały tę historię. Z niecierpliwością czekamy na kolejne historie!

             


            Dzień Chłopaka

              W dniu 30.09.2021 r. radośnie świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczyny w roli jury oceniały, który                       z chłopaków z naszej grupy zasługuje na miano „Super Chłopaka”. Nasi chłopcy musieli wykazać się m.in.: kulturą osobistą, wiedzą i umiejętnościami matematycznymi oraz zwinnością, szybkością i sprytem.         W przerwach nie zabrakło również wspólnych, ulubionych zabaw muzyczno-ruchowych i tanecznych                z dziewczynkami.

            Na koniec dziewczęce jury, których obradom przewodniczył nauczyciel, wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii. Z radością oznajmiamy więc, że: Misterem Najszybszego Liczenia został Igor, Mistrzem Samochodowej Kierownicy – Jaś, Najbardziej Wysportowanym i silnym – Marcel, Mistrzem Piłkarskim - Adam, Mistrzem Celnego Oka – Aleksander, Rozskakanym – Nikodem, a Roztańczonym – Bartek. Gratulujemy chłopcom zdobytych tytułów, a przede wszystkim wytrwałej rywalizacji i zaangażowania!

            Na koniec każdy z naszych małych mężczyzn otrzymał pamiątkowy dyplom, a także piękne upominki. Gratulujemy naszym mądrym, zaradnym i sprytnym chłopakom! Życzymy, abyście pokazywali swoje najlepsze cechy codziennie w domu i przedszkolu! Abyśmy mogły zawsze liczyć na Wasz uśmiech, dobre słowo                  i pomocną dłoń! Naszym dziewczynkom dziękujemy za piękne wykonane i wręczone laurki – krawaty „super chłopaków”. Rodzicom dziękujemy za zakup drobnych upominków i słodyczy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków naszej przedszkolnej społeczności mogliśmy w atrakcyjny i miły sposób uczcić dzisiejszy dzień. Dziękujemy!


            „Kwitną astry kolorowe, liście lecą mi na głowę,
            w polu kopią kartofelki, bo już czas!
            Jesień wita świat, wita  nas!”

              Przygotowanie do powitania nowej pory roku, trwały w naszej grupie już od poniedziałku 20.09.2021 r.           Z wielka ochotą uczyliśmy się nowej piosenki wraz z ilustracją ruchową, aby w czwartkowy poniedziałek     głośnym śpiewem powitać jesień! W trakcie całego tygodnia nie zabrakło również spacerów w poszukiwaniu     darów jesieni oraz prac plastycznych z ich wykorzystaniem. 

            W czwartek na naszej macie do kodowania stworzyliśmy jeden z jesiennych symboli – jeżyka, a także zagraliśmy w grupach w jesienną grę planszową! Na koniec wykonaliśmy ramki do zdjęć, z którymi wyruszyliśmy na spacer. Pomogły one ukierunkować naszą uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie. Dzięki nim oraz aparatom fotograficznym, utrwaliliśmy na zdjęciach dostrzeżone oznaki jesieni oraz sposób, w jaki powitaliśmy Panią Jesień.

            W naszej sali zaczęliśmy również urządzać kącik plastyczny. Znalazły się w nim materiały przyrodnicze znalezione w czasie naszych przedszkolnych spacerów oraz dary jesieni przyniesione przez dzieci i ich rodziców do przedszkola. Dzięki temu w naszej sali robi się coraz piękniej, naturalnie i… bardzo kolorowo! Bo taka właśnie jest… JESIEŃ!

             


            „Lubię śpiewać, lubię skakać, lubię życie przedszkolaka!”

             

            20 września – o tej dacie pamięta każdy przedszkolak! Toteż i my radośnie obchodziliśmy nasze święto! Nie zabrakło olimpiady sportowej, w czasie której udowodniliśmy, że każdy przedszkolak jest szybki i sprawny! Wszyscy radośnie bawiliśmy się i tańczyliśmy w rytmie znanych i lubianych piosenek. Wzięliśmy także udział w Ogólnopolskiej Akcji pod patronatem Bliżej Przedszkolaka „Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką”. Nasze Misiaczki pięknie zaśpiewały i zilustrowały piosenkę „Życie przedszkolaka”. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy medal, wzorowego przedszkolaka!

            zycie_przedszkolaka.mp4


            „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” 

            - obchody Dnia Kropki w grupie Misiów

             

                        Jak co roku, 15 września uczciliśmy Dzień Kropki! Była to okazja do przypomnienia sobie historii małej Vashti oraz rozwijania dziecięcej wyobraźni i twórczości. Próbowaliśmy podobnie jak bohaterka książki odkryć swoje talenty i mocne strony. Z pomocą naszej wyobraźni oraz farb przekształciliśmy kropki w kolorowe i pomysłowe obrazki. Nie zabrakło także zajęć z elementem kodowania, doskonalących percepcję wzrokową oraz umiejętność czytania. Dzieci za pomocą specjalnego, kropkowego szyfru próbowały odkryć „gdzie mieszkają kropki”... A gdy już odszyfrowaliśmy i odczytaliśmy ukryte wyrazy, obejrzeliśmy film tłumaczący, gdzie możemy znaleźć różne kropki i kropeczki. A tych miejsc jest naprawdę sporo! W przyrodzie, na ubraniach i przedmiotach, również w zdaniu, na obrazach oraz alfabecie, kropki znajdziecie!

                        Na koniec dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w obchody tego dnia zapewniając dzieciom stroje   z motywem kropek :)


             

            Programy realizowane w roku 2020/21 w naszej grupie

             

                    

            Serdecznie gratulujemy wszystkim Misiaczkom, ich Nauczycielom i Rodzicom.

            Głęboko wierzymy, że zrealizowane zadania wynikające z realizowanych programów, przyczyniły się do poszerzenia dziecięcej wiedzy, kształtowania cennych umiejętności i postaw, a przy okazji uatrakcyjniły pobyt w naszej grupie w bieżącym roku szkolnym.


            „Hej przedszkole, do widzenia, pozostaną nam wspomnienia…” 

                      

            17.06.2021 r. oficjalnie zakończyliśmy kolejny rok wspólnej zabawy i pracy, a część z nas ostatecznie rozstało się z czasem beztroskiego pobytu w oddziale przedszkolnym, kończąc zerówkę! W naszej uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele specjaliści pracujący z nami na co dzień.  

            Po części artystycznej, w której po raz ostatni mogliśmy zaprezentować nasze zdolności muzyczno-rytmiczne oraz recytatorsko-aktorskie otrzymaliśmy z rąk Pani Dyrektor Jadwigi Banasik dyplomy oraz pamiątki książkowe. Popołudnie upłynęło nam na wspomnieniach. Nie obyło się bez radosnych uśmiechów, gdy oglądaliśmy nasze pierwsze chwile po przekroczeniu progu przedszkola oraz gdy przypominaliśmy sobie ciekawe zajęcia, w których braliśmy udział. Nie zabrakło także łez wzruszenia, gdy uświadomiliśmy sobie, że te wszystkie chwile to już historia i pozostały nam jedynie wspomnienia…  

            Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie oraz za skierowane do nas ciepłe słowa! Dziękujemy Rodzicom za wieloletnią współpracę oraz pomoc w zorganizowaniu dzisiejszej uroczystości. Wszystkich z Państwa, którzy chcieliby otrzymać nagranie występu oraz film, który wraz z dziećmi obejrzeliśmy wspominając wspólnie spędzone w „misiowej’ grupie chwile prosimy o bezpośredni kontakt z wychowawcami. 


            Uczestniczka konkursu "Dziecięce wierszowanie"

              

            Serdeczenie gratulujemy naszej koleżance wspaniałego zaprezentowania się  w XI Gminnym Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim "Dziecięce wierszowanie".

            Anastazja pięknie zinterpretowała wiersz J. Tuwima "Spóźniony słowik". Gratulujemy!


            23.06.2021 r. - Dzień Taty

            "Z okazji Dnia Taty, Tatusiu ukochany,
            niech każdy dzień będzie udany,
            niech samochód się nie psuje
            i uśmiech na twarzy maluje,
            niech Ci skowronek na rękę przyleci
            i żebyś zawsze miał powód do dumy
            ze swoich dzieci!"

             

            Najlepsze życzenia swoim Tatusiom składają

            wszystkie Misiaczki


            Zabawy z animatorem - krótka fotorelacja

                    


            „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!” – Dzień Dziecka w naszej grupie

                                  

            „Proszę Pani… a zrobimy sobie jeszcze imprezkę?” – od balu karnawałowego, takie pytanie padało często w naszej grupie. Słychać je było w misiowej sali nawet kilka razy w miesiącu… Coraz starsze Misie nie były jednak zadowolone odpowiedzią, że za rok odbędzie się kolejna taneczna zabawa… Wszak rok to strasznie długi okres czasu… Tyle pór roku musi przejść, miesięcy minąć… Tyle ważnych spraw należy najpierw zaznaczyć w naszym przedszkolnym kalendarzu i przepracować tak wiele tematów, zagadnień, świąt… Wobec powyższych faktów, wspólną decyzją nauczycieli, rodziców a przede wszystkim głównych zainteresowanych, czyli dzieci… tegoroczne obchody Dnia Dziecka w naszej grupie przyjęły formę wesołych zabaw, gier i tańców przy muzyce.

            Pojawiło się więc wiele wspólnych tańców: samodzielnie improwizowanych przez dzieci, inspirowanych przez nauczyciela, w parach oraz w kole. Pojawiły się znane i lubiane, a także mniej znane (lecz niemniej lubiane przez dzieci:) zabawy… Radosna taneczna powitanka, taniec z balonem, balonowy deszcz, poszukiwanie swojej balonowej pary, „Despacito” czyli taniec nas wyzwala, zabawa z miotłą oraz oczywiście „Tańcz i stop” to tylko niektóre aktywności, których nie mogło zabraknąć w czasie obchodów Dnia Dziecka. Pojawiły się także zabawy z chustą animacyjną, które dzieci uwielbiają i zapewniają ogrom pozytywnych emocji! Kontynuowaliśmy je także w czasie wyjścia na zewnątrz, gdyż pogoda wyjątkowo dopisała! Gra w kolory, sałatka owocowa, kto lubi/ kto ma, kogo brakuje w Kwiatowym Mieście… to jedne z naszych ulubionych aktywności, które przeprowadziliśmy na dworze.

            Jak widać Dzień Dziecka w tym roku był w naszej grupie wesoły, ale przede wszystkim zdrowy i kolorowy! Dziękujemy Rodzicom, którzy zorganizowali dla dzieci pyszny i zdrowy poczęstunek! Letnie smakołyki w postaci owoców szybko i chętnie znikały w zmęczonych ale szczęśliwych buziach. Soczysty arbuz skutecznie gasił pragnienie, a pachnące i słodkie owoce pozwalały nabrać sił do dalszej zabawy! Dziękujemy także za dostarczone soki i słodkości. Rodzicom z Trójki Grupowej oraz wszystkim Rodzicom zaangażowanym w organizację Dnia Dziecka w naszej grupie dziękujemy za współpracę przy organizacji tego przedsięwzięcia oraz za życzliwą atmosferę, która jej towarzyszyła.

             

            Wychowawczynie grupy III


            Uczestnicy konkursu "Malowane wiersze Jana Brzechwy" z naszej grupy =)

            Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wyobraźni twórczej!


            Dzień Rodziny „Na majowej łące…”

                                          

            Tegoroczny Dzień Rodziny w naszej grupie to występ „Na majowej łące”. Dzieci w kwiecistych nakryciach głowy udowodniły, że Rodzicom za ich miłość i wychowanie należy się największy bukiet kwiatów, zgodnie z hasłem zamieszczonym na dekoracji, złożony z wszystkich kwiatów!

            Dzieci w podziękowaniu za trudy wychowania, opiekę i miłość recytowały wiersze, śpiewały, grały na instrumentach i tańczyły. Powyżej kilka zdjęć z występu. Zapraszamy do obejrzenia przedstwiania w formie on-line->występ


            XI Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom organizowany w ramach jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

             

            Zapraszamy do obejrzenia filmu, który grupa III stworzyła w ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Czytania Dzieciom przebiegającego pod hasłem "Lubimy czytać polskich autorów!'. 

            Misiaczki


            Dzień Mamy 

            „Moja mama jest kochana, 
            wiem, jak bardzo kocha mnie, 
            więc uśmiecham się od rana 
            i powtarzam słowa te: 
            Będę mamo twoim słonkiem, 
            żabką, myszką i skowronkiem, 
            albo misiem, jeśli chcesz 
            Jak Cię kocham, przecież wiesz!” 

             

            W tym dniu szczególnym i wspaniałym, 
            składamy naszym Najukochańszym Mamom najlepsze życzenia! 

            Misiaczki 


            W świecie emocji… 

                            

            W dniach 17-21.05.2021 r. zrealizowaliśmy w naszej grupie ostatnie zadania wynikające z naszego udziału w Ogólnopolskim Programie Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Był to moduł poświęcony emocjom. Jego realizację połączyliśmy z pokrewnym tematycznie projektem edukacyjnym z cyklu Przedszkolne Wyzwania Bazgrołków.  

            Przewodnikiem po nieco skomplikowanym świecie dziecięcych uczuć i emocji były małe, urocze i kolorowe… Bazgrołki. Każdego dnia bawiliśmy się z innym bohaterem, a także słuchaliśmy opowiadania dotyczącego wybranej emocji. Nie zabrakło też zabaw dydaktycznych i parateatralnych wynikających z realizowanego tematu. Na początek wzięliśmy na warsztat dwie podstawowe, przeciwstawne sobie emocje: radość i smutek. W czasie zajęć o złości poszukiwaliśmy m.in.: konstruktywnych sposobów na radzenie sobie z tym uczuciem. Rozmawialiśmy także o strachu i nieśmiałości. 

            Na zakończenie naszego projektu wybraliśmy się wraz z Bazgrołkami na majową łąkę. A ponieważ najbliżsi naszym sercom są zielony, radosny Bazgrołek oraz różowa Bazgrolinka symbolizująca miłość i przyjaźń, które towarzyszą nam najczęściej w czasie zajęć w przedszkolu, toteż zakończyliśmy nasz projekt w radosnej i twórczej atmosferze. Wykonaliśmy grupową pracę plastyczną „Majowej łąki” z wykorzystaniem znanej i lubianej przez nas metody Edukacji Przez Ruch D. Dziamskiej. Towarzyszyła nam więc piękna muzyka filmowa, którą już doskonale znamy i potrafimy zilustrować ruchem, ale przede wszystkim skupiliśmy się na rytmie, ruchu oraz kreatywnym działaniu rękoma z wykorzystaniem farb, kolorowych papierów, kredek i innych plastycznych cudowności… Każdy z Bazgrołków przyznał, że chętnie zamieszkałby na tej pięknej i kolorowej łące, odnajdując kącik mieszkalny dla siebie… Zielonemu Bazgrołkowi spodobała się przede wszystkim wydzierankowa trawa i radość towarzysząca dzieciom w procesie tworzenia, Bazgrolinka zachwycała się pracą w grupach i kolorowymi motylami wspólnie fruwającymi nad łąką, czarny Bazgrolinek zaprzyjaźnił się z biedronkami, a Bazgrotek nostalgicznie wpatrywał się w kwiaty, które zakwitły na naszych łąkach a na koniec z lekkim smutkiem wręczył nam niespodzianki pożegnalne – bazgrołkowe medale, które będą nam przypominać o tym, czego się nauczyliśmy w czasie tych kilku spotkań z Bazgrołkami i ich emocjami. Dziękujemy za wspaniałą zabawę! 


            Dzień Polskiej Niezapominajki 
            oraz przygotowania do XX. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 

                        

            Ostatnie tygodnie przed wakacjami to czas niezwykle intensywny w naszej społeczności. Mimo, że najważniejsze zagadnienia programowe zostały już dokładnie omówione, m.in.: zakończyliśmy poznawanie liter, to wciąż wiele się u nas dzieje i wytrwale pracujemy. M.in.: powoli zbliżamy się do zakończenia i podsumowania realizowanych w tym roku szkolnym programów i projektów edukacyjnych.  

            14 maja był kolejnym, niezwykle intensywnym dniem w grupie III. Na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych dzieci zastanawiały się kim są superbohaterowie. Pierwsze skojarzenia były oczywiste, jednak jeden z chłopców szybko słusznie zauważył, że „supermoc mają strażacy, bo to właśnie oni ratują ludzkie życie!” Po tym, jakże trafnym spostrzeżeniu wszystko poszło już szybko i sprawnie… Dzieci bez trudu wskazywały osoby z najbliższego otoczenia, które są superbohaterami dnia codziennego. Obok żołnierzy, policjantów, lekarzy dzieci chętnie opowiedziały o swoich rodzicach i dziadkach, którzy również obdarzeni są niezwykłymi super- mocami np. biegle posługują się językami obcymi, są wspaniałymi krawcowymi, kucharzami czy piekarzami w swoich domowych królestwach! Okazało się również, że i MY MAMY SUPERMOCE! Niektórzy z nas potrafią czytać, sznurować buty, szybko biegać, samodzielnie przygotować pyszne kanapki na śniadanie, pięknie śpiewać, recytować wiersze, liczyć, rysować…Były to krótkie, lecz niezwykle ważne dla nas zajęcia! Na ich zakończenie każdy z nas wykonał kartkę dla swojego superbohatera dnia codziennego. Wierzymy, że kartki z motywem niezapominajek już radują oczy i serca obdarowanych członków rodziny :) 

            W dniu dzisiejszym wzięliśmy także udział w XI Chrzanowskim Maratonie Czytania Dzieciom organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, w ramach zbliżającego się XX. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Jubileuszowy dwudziesty tydzień przebiega w tym roku pod hasłem „Czytamy polskich autorów”. Odpowiadając na zaproszenie MBP w Chrzanowie postanowiliśmy przedstawić lubianą przez nas twórczość Jana Brzechwy. Zaśpiewaliśmy więc piosenkę oraz przygotowaliśmy mini-inscenizację wybranych wierszy z cyklu ZOO. Z niecierpliwością czekamy na premierę efektu naszej pracy. Pochwalimy się nią na pewno :) a naszym rodzicom dziękujemy za współpracę nad tym projektem.  


            Edukacja outdoorowa 

                      

            Korzystając z pięknej pogody w dniu 11.05.2021 udaliśmy się na zajęcia dydaktyczne na boisko szkolne. Słoneczna aura i bardzo wysoka temperatura doskonale sprzyjały realizowanemu przez nas tematowi. Poprzez zabawy z wodą poznawaliśmy zagadnienie pojemności. Nie zabrakło zorganizowanej gimnastyki z przyborem – butelką wody oraz przynoszących ulgę w upale zawodów sportowych z wodą, a także przelewania i odmierzania płynów za pomocą różnych butelek, kubków i pojemników. W czasie zabaw swobodnych dzieci wciąż chętnie przelewały i odmierzały płyny, porównując pojemność różnych butelek i naczyń. Nie zabrakło też gry w butelkowe kręgle.  


            „Dalej raźno, dalej wkoło, dalej wszyscy wraz! Wszak wyskoczyć i zaśpiewać umie każdy z nas!” - Międzynarodowy Dzień Tańca w grupie I

                  

            29.04.2021 r. dzieci obecne na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych uczciły święto tańca! Nie zabrakło filmów edukacyjnych, prezentacji polskich tańców narodowych i zabaw muzyczno-ruchowych. Misiaczki poznały też krok podstawowy poloneza. To był kolejny wesoły i kolorowy dzień w naszej grupie!


            „Obroń Ziemię, bądź jej przyjacielem Ty i ja, jest tu dzieci wiele…” – obchody Dnia Ziemi w grupie Misiów

            Dzień Ziemi - Misie

                                

            Tydzień od 19. do 23.04, zawierający w sobie ważną ekologiczną datę (22.04. to Dzień Ziemi), poświęcony został ochronie przyrody.

            Dzieci z grupy III przypomniały sobie pojęcia ekologii i recyklingu. Nauczyliśmy się nowej piosenki, będącej swoistym hymnem małych przedszkolnych ekologów. Naszą salę przez cały tydzień wypełniał więc wesoły śpiew: „Obroń Ziemię, bądź jej przyjacielem, Ty i ja, jest tu dzieci wiele, im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas!”

            Zaprzyjaźniliśmy się także z kolorowymi Stworami – Głodomorami o ogromnych brzuchach, w ten sposób utrwalając zasady segregacji śmieci. Pomogła nam w tym wesoła piosenka oraz wykonanie w czasie zajęć plastycznych własnych Stworów – Głodomorów.

            Celebrując Dzień Ziemi założyliśmy w naszej sali zielony kącik. Posialiśmy więc warzywa i rośliny ozdobne, o które będziemy teraz systematycznie dbać. Każde dziecko, wykorzystując niepotrzebne opakowania kartonowe, wykonało także własny organizer na biurko. Przyda się on przede wszystkim dzieciom, które już we wrześniu rozpoczną naukę w szkole! Wierzymy, że urocze pieski, żyrafy czy roboty zadbają o porządek naszych przyszłych uczniów i zerówkowiczów, a przy okazji będą przypominać radosny czas spędzony w naszej grupie!

            To był intensywny, ale niezwykle ciekawy tydzień! Mamy nadzieję, że w pomocą naszych Rodziców i bliskich, uda nam się wprowadzić poznane zasady dbania o przyrodę, dzięki czemu będzie nam się żyło lepiej i zdrowiej, na naszej planecie.


            Warsztaty wielkanocne

            Kolorowych pisanek,
            pełnego koszyczka,
            słodkiego mazurka,
            cukrowego baranka
            i mokrego Dyngusa!

              

            Zdrowych i spokojnych Świąt
            życzą Misiaczki wraz z nauczycielami


            Godzina dla Ziemi

            Spieszymy donieść, że nasz grupowy kalendarz wskazał kolejne ważne, ekologiczne daty! 22.03.2021 r. przypadał Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego oraz Dzień Foki, natomiast 27.03.2021 r. to dzień przebiegający pod hasłem #GodzinaDlaZiemi.

            Z tej okazji, obok zajęć logopedycznych i logorytmicznych prowadzonych w ramach Tygodnia Integracji Sensorycznej, 26.03.2021 r. zorganizowaliśmy kolejny blok zajęć ekologicznych w naszej grupie. Korzystając z materiałów Fundacji WWF rozmawialiśmy o naszym polskim morzu. Rozpoczęliśmy od stworzenia mapy naszych skojarzeń do słowa „Bałtyk”. Z czym utożsamiamy to pojęcie? Morze Bałtyckie to wakacje, kąpiele w morzu, zabawy na plaży, ryby, muszle i inne bardziej trafne lub mniej słowa… Poznaliśmy też ciekawostki o morskich ssakach takich jak foka szara i morświn. W czasie zabaw dydaktycznych doświadczyliśmy na czym polega zjawisko echolokacji, a także zrozumieliśmy człowiek niszczy i zakłóca życie mieszkańców morza.

            Na zakończenie naszych zajęć wykonaliśmy makiety Morza Bałtyckiego. Dzieci doskonaliły w ten sposób umiejętność pracy w grupie, komunikację, organizację i planowanie pracy a także zdolności manualne. Końcowy efekt grupowej pracy dziewczynek i chłopców zachwycił nas nauczycieli, ale przede wszystkim ich zgodna i wytrwała praca, dzięki której olbrzymi kawał zwykłego kartonu, z pomocą kolorowych papierów, bibuły, muszelek i innych ciekawych materiałów plastycznych zamienił się w prawdziwe, przestrzenne makiety! Z dumą prezentujemy efekt naszej pracy, zachęcając do dołączenia tegorocznej akcji #GodzinaDlaZiemi, przebiegającej w tym roku pod hasłem #GodzinaDlaBałtyku!

            EkoMisiaczki

                        


            Tydzień Integracji Sensorycznej


            Tradycyjnie w marcu w naszych oddziałach przedszkolnych organizowany jest tydzień poświęcony zmysłom. Jego celem jest ich lepsze poznanie, a także rozwijanie percepcji wzorkowej, słuchowej, orientacji w przestrzeni i w schemacie własnego ciała, poznawanie nowych smaków i zapachów oraz sposobów działania naszych narządów.

            Poniedziałek upłynął nam na zabawach węchowych i smakowych. W czasie zabaw badawczych wąchaliśmy przyprawy o zapachu przyjemnym, jak np. cynamon, ale też ostre i nieprzyjemne – takie jak chrzan. Skosztowaliśmy wiele warzyw i owoców, które lubimy… Oczywiście nasze ulubione to te, które mają SŁODKI smak! Wśród naszych Misiaczków znaleźli się też smakosze wyrazistych, kwaśnych smaków, dla których kiszone ogórki okazały się prawdziwym przysmakiem! Z kolei gorzkiego grejpfruta czy ostrej rzodkiewki spróbowali tylko najodważniejsi z nas!

            Kolejne dni upływały nam na zabawach rozwijających nasz zmysł słuchu, percepcję wzrokową czy ogólną sprawność motoryczną naszego ciała, orientację w schemacie własnego ciała, ale też w przestrzeni i sprawność grafomotoryczną. Nie zabrakło tradycyjnych aktywności i zabaw, takich jak układanie puzzli czy zabawa w „głuchy telefon”.

            Zdecydowanie najprzyjemniejszy był dla nas dzień dotyczący zmysłu dotyku, czyli zabawy z masami plastycznymi! Już samo ich przygotowanie i barwienie było dla nas wielką atrakcją… Poznawanie (nie tylko za pomocą dotyku) konsystencji mąki pszennej, ziemniaczanej, mydła, pianki do golenia, kaszy sypkiej i nasączonej wodą oraz próby określania ich cech, były wspaniałym wstępem do zabaw manualnych z powstałymi z powyższych składników masami. To była wspaniała zabawa, która mogłaby trwać bez końca!

            W odpowiedzi na prośby niektórych rodziców i dzieci zamieszczamy kilka przepisów, z których obok gotowych produktów, takich jak ciastolina, korzystaliśmy w czasie naszych zajęć z masami sensorycznymi. Zachęcamy do ich wypróbowania w domu, eksperymentowania z ich konsystencją, poprzez stopniowe dodawanie składników. Życzymy udanej zabawy!

            1. Masa mydlana – 2 szklanki mydła w płynie oraz (około) 1 kg mąki ziemniaczanej. Poza walorami dotykowymi, warto zadbać o przyjemny zapach tej masy poprzez wybór ulubionego zapachu. Dodatkowo masę można zabarwić odrobiną farby plakatowej.

            2. Kaszolina – kasza manna i woda. Składniki należy ze sobą pomieszać, stopniowo dodając wodę i zagniatając. Kasza musi mieć czas na wchłonięcie wody. Gotowa masa powinna nie kleić się do rąk i nie brudzić, mieć konsystencję nieco bardziej szorstkiej ciastoliny. Masę zabarwiliśmy farbą plakatową.

            3. Masa z pianki do golenia – opakowanie pianki do golenia, (około) 1 kg mąki ziemniaczanej, dodatkowo około 2 łyżki oleju.

            4. Jadalna” ziemia – 4 szklanki mąki pszennej, około 3-4 łyżek kakao, (około) szklanka oleju. Należy stopniowo dodawać olej do mąki, zagniatając. Konsystencja powinna przypominać mokry piasek.

            5. Nasza ulubiona masa, czyli ciecz newtonowska – przygotowana z mąki ziemniaczanej i wody, w proporcji 1:1. Konsystencja masy powinna być taka, że gdy mocno się ją ściśnie jest twarda, a kiedy rozluźni się uścisk powoli spływa między palcami.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w realizację tygodnia integracji sensorycznej, w tym przede wszystkim za zakup potrzebnych owoców, warzyw, przypraw a także produktów niezbędnych do wykonania mas plastycznych. To była wspaniała i rozwijająca zabawa, o czym mamy nadzieję świadczą nasze uwiecznione na fotografiach buzie :)

                                      

             


            Zimowe zabawy Misiaczków

            Zimowa aura w tym roku wreszcie dopisała, toteż nasza grupa postanowiła w pełni wykorzystać uroki tej pory roku. Tzw. aniołki lub orzełki, bitwa na śnieżki, lepienie ogromnych kul śnieżnych, zjazdy z górki… to tylko niektóre pomysły, które realizowaliśmy w czasie zimowych wyjść na boisko szkolne w okresie styczniowo-lutowym! Zapraszamy do obejrzenia naszych zimowych zabaw na śniegu i wspólnego wspominania tego białego szaleństwa, które szybko nie wróci, bo przecież właśnie dziś (mimo nieco zimowej aury) powitaliśmy wiosnę!

                      


            „Z gaikiem powitać chcemy dzisiaj wiosnę, tańczyć oraz śpiewać piosenki radosne…”

            22.03.2021 r. wybraliśmy się na spacer z gaikiem, aby powitać… a raczej znaleźć nieco spóźnioną wiosnę. W czasie zajęć porannych ozdobiliśmy naszą gałązkę wstążkami i kwiatami z bibuły, a następnie po śniadaniu udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. I choć pogoda typowo marcowa, zarówno śnieg jak i słońce, towarzyszyły nam w czasie pochodu, udało nam się odnaleźć pierwsze nieśmiałe oznaki rozpoczętej właśnie pory roku… Na gałązkach pojawiły się pierwsze pąki, a z gleby swoje główki nieśmiało wychylają wiosenne kwiaty… Popołudniu nie zabrakło akcentu czytelniczego, czyli udziału w mini warsztatach literackich nawiązujących do wiosennego utworu J. Brzechwy oraz wspólnego, radosnego śpiewania poznanych już wiosennych piosenek :)

                    


            „Mam skarpetkę kolorową, co ma wzorki piękne…” czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w grupie III

            19.03.2021 zorganizowaliśmy w naszej grupie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki. W tym dniu wszystkie Misiaczki wmaszerowały do swojej sali raźnym krokiem, a na ich stopach znalazły się oczywiście różnokolorowe skarpetki „nie do pary”.

            W czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych wysłuchaliśmy opowiadania o znikających ciasteczkach, wprowadzającego w temat zajęć. Zastanawialiśmy się nad pojęciem inności i różnic między ludźmi. Wykonaliśmy także pracę plastyczną – kolorowe skarpetki „nie do pary”, będące symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, a także nauczyliśmy się nowej zabawy w kole (oczywiście ze skarpetką w roli głównej;) „Mam skarpetkę kolorową…”.

            Był to intensywny, choć niezwykle ważny dzień w naszej grupie, poruszający zagadnienie różnorodności oraz tolerancji.

                  


            EkoMisiaczki :)

            Przypadające w dniach 27.02. oraz 03.03.2021 r. „święta nietypowe” wykorzystane zostały przez nauczycieli do zwiększenia świadomości ekologicznej dzieci należących do grupy „Misiów”. Tematyka ta doskonale wpisała się również w realizowany właśnie, tygodniowy plan zajęć poświęcony dzikim zwierzętom.

            27.02.2021 r. obchodziliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego, a 03.03.2021 r. świętowaliśmy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Ze względów organizacyjnych zajęcia dydaktyczno-wychowawcze inspirowane tymi świętami zorganizowaliśmy we wtorek i środę.

            Przewodnikiem po zagadnieniu zmian klimatycznych realizowanym we wtorek 02.03.2021 r. był nie kto inny jak niedźwiedź polarny, czyli jeden z gatunków zagrożony wyginięciem. Na naszych zajęciach nie zabrakło zagadek tematycznych, zabaw dydaktycznych i badawczych, ruchowych i plastycznych obrazujących zagadnienia ocieplania się klimatu i wpływu człowieka na to niekorzystne zjawisko. Z kolei w środę poznawaliśmy zagrożone wyginięciem w Polsce i na świecie gatunki zwierząt. Wykorzystując możliwości technologiczne, jakie stwarza Internet, wzięliśmy udział w wydarzeniu on-line organizowanym przez ZOO we Wrocławiu w ramach Światowego Dnia Dzikiej Przyrody. Dzięki temu mogliśmy oglądać z bliska pingwinie gniazda i świeżo wyklute pisklaki, a także poszerzyć swoją wiedzę o tych niezwykłych zwierzętach, które niestety również zagrożone są wyginięciem. Rozpoczęliśmy także tworzenie ekologicznego kalendarz. Była to więc okazja do utrwalania poprzez zabawy dydaktyczne nazw pór roku, miesięcy oraz ich kolejności, a także zaakcentowania „nietypowych świąt” przyrodniczych i ekologicznych, o których warto pamiętać :)

            Na zakończenie tych intensywnych ekologicznie dni, każde dziecko wykonało własnego misia polarnego z papierowego kubeczka. Ma on przypominać wszystkim członkom naszej przedszkolnej wspólnoty o problemie szybko zachodzących zmian klimatycznych, dotkliwie odczuwanych przede wszystkim przez niedźwiedzie polarne i innych mieszkańców Arktyki. Coraz częściej negatywne skutki dotykają również nas ludzi żyjących w różnych częściach świata i na różnych szerokościach geograficznych.

            Zapraszamy więc do odwiedzenia naszej „klimatycznej” wystawy znajdującej się przy wejściu do oddziałów przedszkolnych. Pamiętajmy, że nasze codzienne wybory i decyzje mają wpływ na środowisko!

                      
              


            Kosmiczne przygody Misiaczków!

            W dniach 22-26 lutego realizowaliśmy w naszej grupie tematykę związaną z kosmosem. Był to niezwykle interesujący i inspirujący tydzień. Obok wiedzy i umiejętności typowych, przewidzianych w programie wychowania przedszkolnego, udało nam się wpleść wiele działań o charakterze twórczym, dzięki czemu nauka była wspaniałą zabawą – kosmiczną przygodą.

            W czasie naszego tygodnia nie zabrakło poznawania nowej litery – p jak planeta, a także rozwijania umiejętności matematycznych wraz z uroczymi kosmitami. Nie zabrakło również ćwiczeń oddechowych i artykulacyjnych. M.in.: dzięki kleksom z rozdmuchanej farby każdy z nas stworzył własnego ufoludka! Poruszyliśmy także tematy trudne i poważne, takie jak poznawanie planet Układu Słonecznego, postać Mikołaja Kopernika i jego teoria… Brzmi starsznie? Nauka była wspaniałą zabawą, dlatego sami nie wiemy, kiedy utrwaliliśmy nazwy planet i kilka faktów z nimi związanych oraz kiedy zrozumieliśmy, o czym mówi odkrycie sławnego polskiego astronoma. Pomogły nam w tym zabawy ruchowe, dydaktyczne, piosenki i prace techniczno-plastyczne.

            Nie zabrakło także ciekawych eksperymentów i zabaw badawczych. Konstruowanie balonowej rakiety i jej start, a także malowanie na mleku okazały się szalenie ekscytującym wydarzeniem. Niemniej jednak największą niespodzianką dla wszystkich okazała się inwazja kosmitów w naszych oddziałach przedszkolnych. Do tej pory nie wiemy, czy kosmici, którzy przylecieli odnaleźli wreszcie poszukiwanego chłopca, który „jest wielkim leniuszkiem, który nie słucha taty, na brata krzyczy i nie chce swej mamie pomóc w niczym….”. Wydaje nam się jednak, że nie… Przecież przedszkolaki ze wszystkich naszych grup to wspaniałe dzieciaki, zdolne, mądre i pomocne… A nade wszystko szalenie gościnne, za co dzieciom i nauczycielom z zaprzyjaźnionych grup serdecznie dziękujemy!

                          

            Zapraszamy na filmy

             start_rakiety_balonowej.mp4

             

            inwazja_kosmitow_zabki.mp4

             


            Odkrywcy Żywiołów to My!

            Jeśli ktoś myśli, że szeroko pojęta edukacja nie może zaoferować czegoś więcej niż tylko praca z książką czy tradycyjne pojmowane zajęcia dydaktyczno-wychowawcze jest oczywiście
            w błędzie! Każdy kreatywny nauczyciel przedszkola czy edukacji wczesnoszkolnej, wykorzystując naturalna potrzebę dzieci do zadawania pytań i uzyskania na nie odpowiedzi, potrafi rozbudzić w swoich wychowankach chęć poznawania nowych rzeczy, ciekawość świata, rozwijać zainteresowania i ambicje naukowe.

            Ważną cechą, którą powinny kształtować współczesne instytucje edukacyjne jest także otwartość na świat, chęć zrozumienia zjawisk wokół nas, umiejętność dokonania obserwacji, analizy i wyciągnięcia wniosków. Kształtowaniu właśnie takich cech powinna służyć edukacja przyrodnicza i środowiskowa m.in. w przedszkolu, a doskonałą metodą aby to osiągnąć są eksperymenty naukowe.

            W dniach 15 – 19 lutego 2021 r. zrealizowaliśmy w naszej grupie cykl zajęć poświęconych żywiołom. Była to doskonała okazja do poznania w sposób bezpośredni właściwości wody, powietrza, ognia i ziemi. Zajęcia realizowane były w formie zajęć grupowych. Prowadzone były metodami aktywnymi. W czasie ich trwania wykorzystywano przede wszystkim eksperymenty i doświadczenia, ustalając wcześniej swoisty kodeks małych naukowców. Każde dziecko założyło własną „Księgę Odkrywcy Żywiołów”, którą systematycznie uzupełniano codziennie po przeprowadzonych zajęciach. Dzięki temu dzieci utrwalały nabytą wiedzę, a nauczyciel mógł zaobserwować, który aspekt poznawania środowiska był dla dziecka ważny, interesujący i skupił jego uwagę.

            Uzupełnieniem zajęć były oczywiście zabawy ruchowe, aktywność artystyczna (plastyczno-techniczna i muzyczna), wybrane teksty z zakresu literatury dla dzieci oraz inne aktywności typowe dla dziecka przedszkolnego pozwalające realizować założenia podstawy programowej oraz programu wychowania przedszkolnego przyjętego w grupie. Poruszając tematykę czterech żywiołów zwracano także uwagę na treści z zakresu doradztwa zawodowego, ekologii
            i bezpieczeństwa np. praca strażaka, ochrona powietrza, wody, zagrożenia wynikające
            z obcowania z przyrodą, itp.

            Program opracowali wychowawcy grupy w oparciu o materiały metodyczne programu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury, projektu edukacyjnego „Przedszkolne wyzwania Bazgrołków – zabawy badawcze”, bogatą literaturę dot. poznawania środowiska przyrodniczego w sposób bezpośredni i doświadczalny a także własne pedagogiczne doświadczenia i pomysły. Zapraszamy do galerii zdjęć, która choć w niewielkim stopni pozwoli przekonać się naszym Rodzicom i Gościom, że nauka była wspaniałą i twórczą zabawą, pełną radości i pozytywnych emocji!

                                                           
             


            I Ogólnopolski Konkurs Taneczny OnLine "Świąteczny Taniec"

            Reprezentacja grupy III wzięła udział w I Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym OnLine "Świąteczny Taniec" organizowanym przez Przedszkole nr 8 w Mysłowicach.

            Poziom konkursu był bardzo wysoki. Mimo, że nie udało nam się zająć miejsca na podium cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział, prezentując nasz układ.

            Zapraszamy do obejrzenia zwycięskich zespołów w naszej kategorii: 

            https://youtu.be/7oMehdx7mKI


             I Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym OnLine "Świąteczny Taniec"

            Reprezentacja grupy III wzięła udział w I Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym OnLine "Świąteczny Taniec" organizowanym przez Przedszkole nr 8 w Mysłowicach.

            Poziom konkursu był bardzo wysoki. Mimo, że nie udało nam się zająć miejsca na podium cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział, prezentując nasz układ.

            Zapraszamy do obejrzenia zwycięskich zespołów w naszej kategorii: 

            https://youtu.be/7oMehdx7mKI

             


            Walentynki

            „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone…”

            Jak to się stało, że w piątek 12.02.2021 r. kalendarz w grupie Misiów wskazał datę niedzielną?! Już wyjaśniamy! Z racji tego, iż walentynki wypadają w tym roku w niedzielę, postanowiliśmy zorganizować obchody tego święta w naszej grupie nieco wcześniej.

            Walentynki stały się okazją do przeprowadzenia zajęć z elementami kodowania oraz wprowadzenia zabaw z elementami polskiego języka migowego. Poznaliśmy nowe zwroty w PJM, a także utrwaliliśmy te poznane przy okazji składania życzeń naszym Babciom i Dziadkom. Mamy nadzieję, że nasza przygoda z kulturą osób niesłyszących i słabosłyszących dopiero się zaczyna :)

                      


            Tłusty Czwartek

            „… Na talerzu sobie leży uśmiechnięty, smaczny pączek,
            Brzuch ma lukrem okraszony, z czoła puder biały spada…” 

            11.02.2021 r. w centrum zainteresowania naszej grupy znalazły się… oczywiście pączki! Królowały one zarówno w czasie dopołudniowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych jak również popołudniowych. Zaraz po śniadaniu przeliczaliśmy pączki, porównywaliśmy liczebność zbiorów, a także każdy z nas wykonał pięknego, okrągłego pączka! Mimo, że papierowy… to pięknie polukrowany i udekorowany!  

            Dzisiejsze drugie śniadanie to… oczywiście pączki! Ze smakiem je zjedliśmy, dlatego w późniejszej części dnia nie zabrakło intensywnych ćwiczeń gimnastycznych z elementem skoku… wszak każdy wie, że pączek to dosyć kaloryczna przekąska!  

            W czasie popołudniowych zajęć stolikowych i dywanowych tematyka naszych zabaw również związana była z… pączkami. Graliśmy w „pączkowe gry”, takie jak bingo oraz kółko i krzyżyk, a także ćwiczyliśmy orientację w przestrzeni.  

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie tłustoczwartkowego poczęstunku w naszej grupie.  

                      


            Bal karnawałowy

            „Buzia maską dziś zakryta,
            Kim Ty jesteś? – każdy pyta,
            Podskakują w rytm balony,
            Czy kostium masz już gotowy?” 

             

            Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w naszym kraju tegoroczna zabawa karnawałowa odbyła się w ramach zajęć podstawy programowej realizowanej w każdej z grup. Również nasza sala pięknie przystrojona, od wczesnych godzin porannych zapełniła się dziećmi przebranymi za bajkowe księżniczki, zwierzątka czy przedstawicieli różnych zawodów. Nie zabrakło oczywiście superbohaterów!  

            Tegoroczny bal karnawałowy rozpoczęliśmy od muzyczno-tanecznego powitania w różnych językach oraz tańców integracyjnych, tak by rozruszać nasze głowy, ręce i nogi! Doskonale sprawdziły się tutaj znane utwory typu mini disco oraz adaptacje powszechnie znanych, porywających do tańca przebojów muzycznych stworzone na potrzeby edukacji artystycznej w zakresie muzyki i rytmiki. Początek naszego karnawału to także prezentacja naszych pięknych kreacji!  

            W czasie naszego balu nie zabrakło oczywiście gier i zabaw ruchowych do muzyki, które wzbudziły wiele uśmiechów i pozytywnych emocji. Bawiliśmy się m.in.: w autostopowiczów czy miotlarzy, wystukiwaliśmy rytm znanych utworów, reagowaliśmy na przerwy w muzyce, śpiewaliśmy, tańczyliśmy swobodnie, samodzielnie i w parach, a także z balonami, staraliśmy się odwzorować mini układy taneczne prezentowane przez prowadzącą nasz bal Czarownicę. :) Pamiętaliśmy także o chwilach odpoczynku w czasie zabaw nieco bardziej statycznych oraz uzupełnieniu energii w czasie drugiego śniadania. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku zapewnionego przez rodziców. Mimo, iż nasz tegoroczny bal odbywał się w kameralnym i zamkniętym gronie, zabawa była wspaniała, o czym świadczą nasze uśmiechnięte buzie. Zapraszamy do obejrzenia fragmentów naszego balu uwiecznionych w obiektywie i cóż… Do zobaczenia za rok! 

                                    


            Kochani Dziadkowie!
            Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej dla Was niespodzianki.
            Wierzymy, że warto było na nią trochę poczekać!

            Miłego oglądania.

            Misiaczki wraz z nauczycielami

             


            PORANKI INTEGRACJI SENSORYCZNEJ.  

            W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednim, prowadzone są zajęcia o nazwie "Poranki integracji sensorycznej", których celem jest wspomaganie rozwoju dziecka, a w szczególności jego zmysłów i ich integracji. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z niektórych zajęć, a zainteresowanych do przeczytania poniższego artykułu na temat tego, czym jest integracja sensoryczna. 

            W ostatnich latach diagnozuje się coraz większą liczbę dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Do mózgu narodzonego dziecka dociera mnóstwo bodźców, które z upływem czasu łączą się w spójną całość. Pięć powszechnie znanych zmysłów: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk – nie są jedynymi, dzięki którym dziecko poznaje i doświadcza otaczający świat. Wśród innych, wymienianych przez neurologów, znajdują się np. zmysł temperatury, równowagi, propriocepcji, czyli świadomości ciała, zmysł nocycepcji, czyli odczuwania bólu stawów, skóry, narządów wewnętrznych, czy zmysł percepcji czasu odpowiadający za odmierzanie czasu przez mózg człowieka. Współpraca i równomierny rozwój zmysłów to integracja sensoryczna. Dzięki rozwojowi zmysłów kształtuje się prawidłowy rozwój dziecka. Występujące zaburzenia w pracy mózgu, prowadzą często do problemów komunikacyjnych, emocjonalnych, czy społecznych dziecka. Oznacza to po prostu, że zmysły dziecka – gorzej niż przeciętnie – ze sobą współpracują i trzeba im pomóc. W ostatnich latach diagnozuje się coraz większą liczbę dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Do mózgu narodzonego dziecka dociera mnóstwo bodźców, które z upływem czasu łączą się w spójną całość. 

            Barbara Kowalska -nauczyciel współorganizujący w grupie Misie, terapeuta Integracji Sensorycznej.

            Zapraszamy do galerii zdjęć


            Dzień Babci i Dziadka

            Babciu, Dziadku, chodźcie z nami.

            Damy Wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem, do wąchania, patrzenia. A do łąki dodamy życzenia: nawet, gdy się zachmurzy na niebie, nawet, gdy się kłopotów nazbiera, My uśmiechamy się do siebie zawsze, Jak dziś, jak teraz! Najlepsze życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka składają Misiaczki. Mamy nadzieję, że drobne upominki, choć w niewielkiej mierze oddają naszą miłość i wdzięczność, które wypełniają nasze malutkie, dziecięce serca. A już wkrótce zapraszamy na część artystyczną, którą pracowicie przygotowujemy... do zobaczenia!

            Misie wraz z nauczycielami

               

             


            Zabawy z naszym grupowym kalendarzem adwentowym 

            Każde dziecko doskonale wie, czym jest kalendarz adwentowy. Wielu z nas posiada go w domu i codziennie, od pierwszego grudnia aż do Wigilii, z niecierpliwością czeka, by otworzyć jego kolejne okienko i ze smakiem zjeść pyszną czekoladkę… 

            W naszej przedszkolnej sali, wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca – grudnia, również pojawił się kalendarz… Tyle, że nietypowy i nieco „zdrowszy”. Kolejne szufladki, otwierane z ciekawością każdego dnia, zamiast słodyczy zawierały bowiem zadania, zagadki, propozycje aktywności plastycznych, badawczych oraz ruchowych dla dzieci należących do naszej grupy.  

            W ten sposób od 01.12. do 24.12.2020 Misiaczki wraz ze swoimi nauczycielami, a w weekendy z rodzicami, zrealizowały wiele ciekawych wyzwań o zróżnicowanym charakterze. M.in.: uczyliśmy się kolęd i piosenek świątecznych, poznawaliśmy polskie tradycje świąteczne i zwyczaje z innych krajów, zbadaliśmy właściwości fizyczne śniegu i lodu, poznaliśmy tajemnice choinki, sprzątaliśmy salę przedszkolną i swoje pokoje, wykonywaliśmy świąteczne dekoracje i ozdoby, słuchaliśmy świątecznych opowiadań, staraliśmy się być miłymi i pomocnymi w przedszkolu, jak i w domu, wykonaliśmy drobne upominki świąteczne dla naszych bliskich. Część naszych zadań pokryło się także z propozycjami Misiowej Mamy – autorki realizowanego w naszej grupie programu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.  

            Wprowadzenie do naszej codziennej, grudniowej, pracy grupy, pomocy dydaktycznej w postaci kalendarza adwentowego, pozwoliło nam umilić czas świątecznego oczekiwania. Dzieci codziennie z niecierpliwością czekały na otwarcie okienka i znajdujące się w środku zadanie. Z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywały kolejne propozycje, poszerzając przy tym swoją wiedzę i umiejętności. Była to także nieoceniona pomoc w doskonaleniu umiejętności matematycznych oraz kształtowania pojęcia czasu. Mamy nadzieję, że skorzystamy z niej znów za rok! A tymczasem zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z naszych zajęć inspirowanych zadaniami z tegorocznego kalendarza adwentowego.  

                              


            Spotkanie wigilijne w grupie „Misiów”

            „Świece płoną już, najjaśniejsza świeci z gwiazd, do wieczerzy siądźmy wraz, cicha noc otuli nas…”

            23.12.2020 r. spotkaliśmy się po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia. Spotkanie przy wigilijnym stole było okazją do złożenia sobie najlepszych życzeń oraz wspólnego kolędowania. Na naszym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw – barszczu i pierogów, a także innych bożonarodzeniowych symboli - siana i opłatka. Była to także okazja do obejrzenia naszego występu kolędowo-jasełkowego pt. „Opowieść gwiazdki”.

                


             

            „Opowieść gwiazdki…” czyli tegoroczne Przedszkolne Kolędowanie

            W dniach 16-17 grudnia 2020 r. „Misie” zaprezentowały społeczności przedszkolnej efekt swoich kilkutygodniowych przygotowań. Dzieci - uczniowie gwiezdnej szkoły, wprowadziły swoich kolegów, koleżanki, nauczycieli, pracowników obsługi oraz zaproszonych gości – Dyrekcję oraz nauczycieli specjalistów w świąteczny nastrój.

            Grupa jasełkowo-kolędowa przygotowała krótkie przedstawienie o tematyce świątecznej. Dzieci pięknie recytowały wiersze przybliżając przedszkolnej społeczności historię Bożego Narodzenia, w której niezwykłe znaczenie odegrała właśnie tytułowa gwiazda. W naszym przedstawieniu nie zabrakło także elementów muzycznych – autorskiego tańca, piosenek świątecznych oraz tradycyjnych polskich kolęd. Naszą salę przez dwa dni wypełniał głośny i radosny śpiew, do którego ochoczo włączali się koledzy z innych grup i zaproszeni goście, oznajmiając przechodzących w pobliżu budynku oddziałów przedszkolnych ludziom, że już za kilka dni rozpocznie się Boże Narodzenie.

            Był to niezwykle intensywny czas dla naszych Misiaczków, bowiem ze względu na aktualną sytuację epidemiczną nie mogliśmy się zgromadzić wszyscy razem, lecz zagraliśmy aż 5 przedstawień. Mimo zmęczenia dzieci stanęły na wysokości zadania, niczym profesjonalni aktorzy. Niestety efektu naszej pracy nie mogli zobaczyć Rodzice, którym również chcemy podziękować za pracę wykonaną w domu – utrwalanie tekstów wierszyków i melodii kolęd. Toteż z wielką radością dzielimy się z Państwem nagraniem, które chociaż w niewielkiej części pozwoli oddać charakter i atmosferę naszego świątecznego przedstawienia. Mamy nadzieję, że umili ono świąteczny czas spędzany wraz z rodziną w domach i stanie się doskonałym materiałem dydaktycznym do utrwalania bożonarodzeniowych tradycji obecnych w naszych polskich domach

            Na koniec pragniemy złożyć serdeczne życzenia: Radości, spokoju, świątecznego spełnienia. Chwil w rodzinnym gronie, pełnych ciepła i miłości, uśmiechu od ucha do ucha i mnóstwo radości!

            Natalia Dulowska, Natalia Szczurek


             Przedszkolne kolędowanie 

            „Niech radość dziś w sercach gości, 

            święta są pełne radości. 

            Radość niesie się w świat, 

            widzi ją niebo pełne gwiazd”. 

            Kolędowanie w grupie „Misie” 

                                       

                


             

             Mikołajki 

            „Święty Mikołaj nocą wędruje,
            w okna zagląda i nasłuchuje.
            Gwiazdka w okna świeci,
            gdzie są grzeczne dzieci?”  


            Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2020 

            03.12.2020r celebrując Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych grupa „Misiów” miała okazję doświadczyć, z jakimi problemami zmagają się osoby niepełnosprawne. Celem obchodów tego święta było przybliżenie dzieciom problemów w codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej oraz integracja z tymi osobami. Nasze Misiaczki wiele się nauczyły, to był dobry dzień!

                 


            Z życia grupy "Misie"

            W listopadzie rozpoczęliśmy realizację programu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną nasz grupowy miś – Rafaello, nie może w tym roku wędrować po domach i słuchać opowieści czytanych dzieciom przed snem. Godnie zastąpiły go natomiast malutkie, zalaminowane misie, mogące służyć jako zakładki do ulubionych książek, które otrzymał każdy przedszkolak z naszej grupy wraz z listem. Pojawiły się też już pierwsze prace, ilustrujące wykonanie zadania wraz z Rodzicami w ramach modułu I „Czytające przedszkolaki”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne :) 


            Z powodzeniem zakończyliśmy także realizację zadań z modułu III „Dbamy o zdrowie z Małym Misiem”.

            Jego celem było kształtowanie właściwych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa. W sposób zdalny uczciliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, a o higienie osobistej oraz konieczności dbałości o zdrowie rozmawialiśmy także po powrocie do zajęć tradycyjnych w przedszkolu. Nie zabrakło eksperymentów obrazujących konieczność używania ciepłej wody i mydła w celu dokładnego umycia rąk, a także prac plastycznych i układania rymowanek zachęcających do dbałości o swoje zdrowie. Największą atrakcją była jednak możliwość wykonania własnego, kolorowego i pachnącego mydełka glicerynowego, które każdy „Misiaczek” zabrał później do domu. 

            Przed nami kolejne moduły i wynikające z nich zadania, a więc do usłyszenia :) 

                   


            Misie ubierają choinkę   

            Świąteczny nastrój w grupie „Misie”  

                  


            Kalendarz Adwentowy

            Zapraszamy do codziennego odkrywania adwentowych gwiazdek z zadaniami i zabawami.

            https://view.genial.ly/5fc4108a45f1430d9d71f2ef/interactive-image-kalendarz-adwentowy?fbclid=IwAR1F-b0DJ5GhKBsj0snzv3kB5pyOUmAi4FZ5EdTKTkXvJTpNvpwg6QEDoHk


            Andrzejki 

            Wróżby i zabawy w grupie „Misie” 

             

                        


            Dzień Pluszowego Misia w grupie „Misie” 


            Zdalne nauczanie materiały do pobrania

            23.10.2020

            22.10.2020

            21.10.2020

            15_10_2020

            16_10_2020


               Dzień Kropki

               Powitanie Jesieni

              Dzień Kropki

              Dzień Przedszkolaka

              VEOLIADA